Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Βρε και 40% πάνω να είχε πάει το Ρούβλι, ξέρεις τι θα τους πει ο Πούτιν

"Λεφτά δεν μπορώ να σας δώσω, έχω όμως καλή βότκα. Θέλετε μερικούς τόνους; Είναι και φτηνή, έχω βάλει και πλαφόν στην τιμή".

Συμφωνώ σε αυτό που λες.

Αλλά τώρα φάγανε τρελή ζημιά με την υποτιμηση. Και να θέλουν να δώσουν κάποια χρήματα, είναι βέβαιο ότι θα τα στερηθουν από κάπου αλλού. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο αντέχουν, αλλά τώρα παίζει και το "και να θέλουν, δεν μπορουν" φάση.

Link to comment
Share on other sites

Ε δηλαδή δεν σε ενδιαφέρει το γεγονός που ο καθένας βολεύει τους δικούς σου. Δεν σε απασχολεί καθόλου ότι αυτού του είδους "lobbying" είναι ο γενικός κανόνας και ότι κάποιος για να πάρει μια θέση εργασίας πρέπει να γοητευσει τον εργοδότη αλλιώς όσο σωστά και να μπορεί να κάνει τη δουλειά, πρόσληψη δεν θα δει. Δεν σε ενδιαφέρει ότι αυτά τα φαινόμενα ρουσφετιου, νεπωτισμου, οικογενειοκρατιας, "μεσο" (και πολλές φορές ενάντια στην αξιοκρατία) όλα αυτά μεγαλώνουν το φαινόμενο της διαφθοράς. Αλλά σε ενδιαφέρει περισσότερο το να μην είναι ο εν λόγω πολιτικός στη βουλή. "Αυτός να μην είναι στη θέση αυτή, και όλα τα άλλα τα βρισκουμε" έτσι?

Ε περαστικά σου λοιπόν. συγγνώμη για την προσβολή, αλλά την αξιοκρατία και τον ορθολογισμο, ως αξίες τις χώρες πολύ ψηλά στον πυχη μου.

Αλλά μιας και πιάσαμε το θέμα υγείας. Ας μου πει κάποιος πόσο κοστίζουν τα φάρμακα στην Ελλάδα (ας πούμε ένα πακέτο αγχολυτικα). Εδώ Βρετανία έχω πάρει φάρμακα από δωρεάν (πριν 5ετια αυτό) μέχρι 5 ή 8 λίρες. Συνήθως δύο πακέτα, διάρκειας ένα ή δύο μήνες και αναφέρομαι σε αντιβιοτικα ή αγχολυτικα.

Ας μου πει κάποιος τι τιμές περίπου πληρώνει για φαρμακα στην Ελλάδα. Θυμάμαι περισσότερο από 5 χρόνια πριν, κάτι τιμές άνω των 15 ευρώ (μπορεί και 30 ευρώ το ένα πακέτο). Ας με διαβεβαίωσει κάποιος για τις τιμές που παίζουν τώρα στην Ελλάδα.

Πολύ μου αρέσει όταν βγάζετε τελοίως άκυρα συμπεράσματα από το πουθενά, αντιδιαμετρικά αντίθετα από το την ιδεολογία του συνομιλητή σας, απλά και μόνο για να του την πείτε.

 

Απλά τα πράγματα, ο Άδωνης, που θεωρείς καλός πολιτικός, δεν είχε κανένα μα κανένα πρόβλημα με το ότι έγιναν κάποια ρουσφέτια, μόνο και μόνο επειδή είδε την μαγική του σφαίρα και είδε ότι αν δεν τα κάνει η ΝΔ, θα τα κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ στο μέλλον με τους δικούς του..

 

Εγώ και ο DJD και εσύ Hero, έχουμε την ίδια άποψη για τα ρουσφέτια και την διαφθορά, αλλά μόνο εσύ Hero υποστηρίζεις τον μεγαλοστέλεχος της κυβέρνησης που βρήκε πολιτικάντικη δικαιολογία για τα ρουσφέτια που έκανε η κυβέρνηση. Τι προσπαθείς να μας πεις τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο και που είπα εγώ ότι μαρέσει το ρουσφετολοι; Ποιος έχει δημιουργήσει ρε φιλαράκι δηλαδή το πελατειακο κρατος τα τελευταία 40 χρόνια; Το ΚΚΕ μάλλον φταίει που δεν έχει γίνει κυβέρνηση. Όσο για τα άλλα που γράφεις, πες μας και που ηταν μισθοί και συντάξεις πριν 5 χρόνια, και πόσα νοσοκομεία ηταν ανοιχτα. Η επιλεκτική μνήμη είναι για τα παράθυρα των ειδήσεων, όχι εδώ μέσα.

Άρα δηλαδή να πάρω την απάντηση σου ως "ναι, τα φάρμακα στην Ελλάδα κοστίζουν 20-30 ευρώ το πακέτο, ακόμα και εν καιρώ κρισης"?

Ρωτάω τις τιμές ρε παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται μαγική σφαίρα για να μαντέψεις ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα κάνει ρουσφέτια. Αν δεν κάνει, θα είναι σαν να παίρνει διπλό η σημερινή ΑΕΚ της Β εθνικής, μέσα στην Bayern. Μέχρι να σφυρίξει την έναρξη του ματς, ο διαιτητής, ο ΑΕΚτζής θα έχει έστω την ελπίδα η ομάδα του να κοντράρει το θηρίο, αλλά μετά το 3-0 στο 15' θα έχει συμβιβαστεί με την λογική και την πραγματικότητα. Το ίδιο θα γίνει και με τον ΣΥΡΙΖΑ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ και ο DJD και εσύ Hero, έχουμε την ίδια άποψη για τα ρουσφέτια και την διαφθορά, αλλά μόνο εσύ Hero υποστηρίζεις τον μεγαλοστέλεχος της κυβέρνησης που βρήκε πολιτικάντικη δικαιολογία για τα ρουσφέτια που έκανε η κυβέρνηση. Τι προσπαθείς να μας πεις τώρα?

Στα μάτια του ανόητου, αυτό που εγραψες θα μετρήσει πάρα πολύ και θα βγει ο Myralis/DJD/Συριζα νικητής ενώ ο Hero χαμένος της κουβεντας.

Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται μαγική σφαίρα για να μαντέψεις ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα κάνει ρουσφέτια. Αν δεν κάνει, θα είναι σαν να παίρνει διπλό η σημερινή ΑΕΚ της Β εθνικής, μέσα στην Bayern. Μέχρι να σφυρίξει την έναρξη του ματς, ο διαιτητής, ο ΑΕΚτζής θα έχει έστω την ελπίδα η ομάδα του να κοντράρει το θηρίο, αλλά μετά το 3-0 στο 15' θα έχει συμβιβαστεί με την λογική και την πραγματικότητα. Το ίδιο θα γίνει και με τον ΣΥΡΙΖΑ.

Ε αφού το λες εσύ, (και όσοι δεν γουστάρουν ΣΥΡΙΖΑ) έτσι θα είναι μωρέ.

Επίσης, αν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ οι πληγές του Φαραώ θα είναι απλό βηχαλάκι σε σχέση με αυτά που θα γίνουν στην Ελλάδα, γιατί..  έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Ε αφού το λες εσύ, (και όσοι δεν γουστάρουν ΣΥΡΙΖΑ) έτσι θα είναι μωρέ.

Επίσης, αν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ οι πληγές του Φαραώ θα είναι απλό βηχαλάκι σε σχέση με αυτά που θα γίνουν στην Ελλάδα, γιατί..  έτσι.

Ένα βήμα πριν γίνετε κυβέρνηση και οι απαντήσεις σου σε ποστ που δεν σου αρέσουν, είναι ειρωνικές, απαξιωτικές και προσβλητικές.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Ένα βήμα πριν γίνετε κυβέρνηση και οι απαντήσεις σου σε ποστ που δεν σου αρέσουν, είναι ειρωνικές, απαξιωτικές και προσβλητικές.

 

Δεν μου αρέσουν ποστ που ο καθένας λέει ότι θέλει, προβλέποντας το μέλλον, ΧΩΡΙΣ καμία εξήγηση / λογική.

Όσο για τα περί ειρωνίας κτλ..

Όχι μωρέ, αλήθειες λέτε. Ο Αλέξης; Ακόμα στο ενοίκιο να υποθέσω;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βουλευτές να απειλούν άλλους βουλευτές και προληπτικά να τους αποκαλούν πουλημένους μην τυχόν και ξεγελαστούν και ψηφίσουν ΠτΔ και σοκαριστήκατε από ερώτηση στη Βουλή; Σιγά ρε παρθένες μη σκίσετε ξανά καλσόν.

 

έχεις βουλευτή/πρώην υπουργό, που λέει "όσοι δεν ψηφίσουν στην 3η ψηφοφορία θα αναλάβουν την ευθύνη και ο κοσμος θα ξέρει ποιοι ειναι και που μένουν". Εκτίθεται καθημερινά ο αγαπημένος σας, και δεν το καταλαβαίνετε. Δεν ξέρω αν είναι ανησυχητικό ή αστείο

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσουν ποστ που ο καθένας λέει ότι θέλει, προβλέποντας το μέλλον, ΧΩΡΙΣ καμία εξήγηση / λογική.

Όσο για τα περί ειρωνίας κτλ..

 

Δεν σου αρέσουν ποστ που δεν ταιριάζουν σε αυτά που πιστεύεις εσύ, θέλεις να πεις.

 

Όσον αφορά το δικό μου τότε πόστ, προηγήθηκε δικό σου ειρωνικό ποστ, οπότε απάντησα ανάλογα. Ίσως βέβαια η ειρωνεία να θεωρείς ότι είναι αποκλειστικό δικαίωμα δικό σου.

Και μιας και το θυμήθηκες, δεν έχεις σχολιάσει νομίζω, αυτά που έλεγε ο Αλέξης τότε. Για κάνε μια προσπάθεια.

 

Να στο θυμίσω λίγο

 

https://www.youtube.com/watch?v=Id-64o7wsAg

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Να διαφωνήσεις, δεν έχω αντίρρηση, αλλά το πως γίνονται οι δουλειές μεταξύ δημοσίου και ιδιωτών στην Ελλάδα, πάνω κάτω όλοι πλέον το έχουμε υποψιαστεί. Τώρα το τι κάνουν εκτός συνόρων και δουλεύει, είναι καλό να το κοιτάμε και να παίρνουμε ιδέες, αλλά σε μια χώρα η οποία δεν μπορεί να επιβάλει έναν απλό νόμο για το κάπνισμα, λίγο δύσκολο να εφαρμοστούν οι ιδέες των έξω, μέσα. Άλλωστε πολλές καλές ιδέες των έξω, εδώ τις αντιμετωπίζουν με εξορκισμούς και θυμιάματα, διότι είναι επιταγές της τρόικας, θίγουν συμφέροντα και άρα είναι κακές.

Όσον αφορά την ΔΕΗ, έχει 2 δις χρέη και προφανώς δεν έχει στην κατοχή της πυρηνικά εργοστάσια, οπότε άτοπο το παράδειγμα της Αμερικής.

Έτσι οπως το θέτεις δίκιο έχεις. Το θέμα είναι να αλλάξουμε γενικά νοοτροπία και να πάμε σε ένα καπιταλιστικό αλλά δίκαιο σύτημα που ταυτόχρονα να υπάρχει μέριμνα για τα κοινωνικά αγαθά της παιδείας και της υγείας.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι οπως το θέτεις δίκιο έχεις. Το θέμα είναι να αλλάξουμε γενικά νοοτροπία και να πάμε σε ένα καπιταλιστικό αλλά δίκαιο σύτημα που ταυτόχρονα να υπάρχει μέριμνα για τα κοινωνικά αγαθά της παιδείας και της υγείας.

Μακάρι αυτοί που έρχονται να κάνουν αυτά. Αλλά προεκλογικά δεν διαφέρουν από τους άλλους. Τίγκα στον λαϊκισμό. Οπότε κρατάω μικρό καλάθι για το τι θα φέρουν (αν και μικρό καλάθι κρατάω εδώ και μια δεκαετία με αυτούς που αναλαμβάνουν να κυβερνήσουν, κάποια στιγμή έμαθα και εγώ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου αρέσουν ποστ που δεν ταιριάζουν σε αυτά που πιστεύεις εσύ, θέλεις να πεις.

 

Όσον αφορά το δικό μου τότε πόστ, προηγήθηκε δικό σου ειρωνικό ποστ, οπότε απάντησα ανάλογα. Ίσως βέβαια η ειρωνεία να θεωρείς ότι είναι αποκλειστικό δικαίωμα δικό σου.

Και μιας και το θυμήθηκες, δεν έχεις σχολιάσει νομίζω, αυτά που έλεγε ο Αλέξης τότε. Για κάνε μια προσπάθεια.

 

Να στο θυμίσω λίγο

 

https://www.youtube.com/watch?v=Id-64o7wsAg

Ζητάω συγνώμη, το να λες μπαρούφα / ψέμα / φανφάρα και να σου απαντάει ο άλλος με στοιχεία είναι αδικαιολογητα ειρωνικό και σαρκαστικό.

Oups! I did it again!

Στο βίντεο είπε βλακεία ναι, αλλά technically speaking, δεν είπε ψέματα.

Τα λεφτά που ήταν να τα δώσει στην ΔΕΗ, θα τα έδινε στο ΚΕΘΕΑ, δεν ήταν να δώσει κάτι στην ΔΕΗ, δεν έδωσε κάτι στο ΚΕΘΕΑ.

Αλλά και για ψέμα να το πάρεις, σιγά το ψέμα, δεν ήταν σαν να λες ότι ο συγκεκριμένος φόρος είναι άδικος και δεν θα τον επέβαλες ποτέ για να τον επιβάλεις λίγους μήνες πιο μετά λέγοντας ότι είναι προσωρινό ξαναλέγοντας ψέματα γιατί μετά τον κάνεις μόνιμο.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι αυτοί που έρχονται να κάνουν αυτά. Αλλά προεκλογικά δεν διαφέρουν από τους άλλους. Τίγκα στον λαϊκισμό. Οπότε κρατάω μικρό καλάθι για το τι θα φέρουν (αν και μικρό καλάθι κρατάω εδώ και μια δεκαετία με αυτούς που αναλαμβάνουν να κυβερνήσουν, κάποια στιγμή έμαθα και εγώ).

Μακάρι αλλά δεν το βλέπω.. ειλικρινά πιστεύω πως αν κάποιος ερχότανε να τα εφαρμόσει αυτά θα έβρισκε μεγάλη αντίσταση από τον Ελληνικό λαό. Είναι τόσοι πολλοί οι ρουσφετιδες και βολεμένοι που θα προβάλλουν μεγάλη σθεναρή αντίσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται μαγική σφαίρα για να μαντέψεις ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα κάνει ρουσφέτια. Αν δεν κάνει, θα είναι σαν να παίρνει διπλό η σημερινή ΑΕΚ της Β εθνικής, μέσα στην Bayern. Μέχρι να σφυρίξει την έναρξη του ματς, ο διαιτητής, ο ΑΕΚτζής θα έχει έστω την ελπίδα η ομάδα του να κοντράρει το θηρίο, αλλά μετά το 3-0 στο 15' θα έχει συμβιβαστεί με την λογική και την πραγματικότητα. Το ίδιο θα γίνει και με τον ΣΥΡΙΖΑ.

 

Γιαυτό πάει εκεί και ο μπαρμπα-Φώτης. θα επαναλάβουν το ''4-2-1''.

4 ο ΣΥΡΙΖΑ, 1 ο Φώτης.... το ''2'' ποιός θα είναι  ??

 

Λές ?? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.