Jump to content



Ch.L-UEFA, & ΝΒΑ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις v2.0


astrolabos

Recommended Posts

On 27/6/2017 at 3:27 ΜΜ, το μέλος pasjohn έγραψε:

Καλά, έχουμε εμείς τα χάλια μας, αλλά και εσείς πώς πέρνατε αδειοδοτήσεις; Ως παράρτημα του μεγάλου αφεντικού. Μη θυμηθώ το παγοδρόμιο των Ιωαννίνων (με γκολ του Κλεϊτον στο 86), όταν ο Λεωνίδας Άρχος πρόσταξε να γίνει το ματς και, ω! τι έκπληξη, έγινε, ούτε τη θλιβερή εικόνα του πρόεδρου Χριστοβασίλη, ο οποίος πουλούσε μαγκιά (τζάμπα είναι) και ολυμπιακοφροσύνη εκ του ασφαλούς, για να δείξει ότι ο "βάζελος" δεν θα περάσει από εδώ, ούτε, βέβαια, το αχούρι που αποκαλείτε γήπεδο (ντροπή να γίνονται αγώνες σε τέτοια γήπεδα, ούτε για χωράφι δεν κάνει).

Καλύτερα λοιπόν ν' ασχοληθείτε με την πολύ καλή ομάδα που έχετε φτιάξει την τελευταία διετία, μ' έναν αξιοπρεπέστατο προπονητή (Πετράκης) και ν' αφήσετε το πώς πέρνουμε εμείς την άδεια.  Άλλα μεγέθη, απλησίαστα. Εκτός και αν κράτος δεν είναι η παράγκα του τρύλου, που έχει εξοντώσει οικονομικά όλες τις ομάδες (πλην παραρτημάτων που τσιμπάνε κανένα ψιχουλάκι), αλλά ο Παναθηναϊκός (εδώ γελάμε) που αντιμετωπίζει πλείστα όσα προβλήματα. Ή αν προτιμάς, το κράτος φαίνεται μόνο όταν εξαντλεί, κάθε χρόνο, μα κάθε χρόνο, την αυστηρότητά του στον Παναθηναϊκό.

Με φιλική διάθεση;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι διαβάζεις και από που. Φαίνεται όμως ότι το οπαδιλίκι σε έχει τυφλώσει. Μπορεί να είμαι ΠΑΣ άρρωστος αλλά πήγα γήπεδο μετά από 13 χρόνια πέρυσυ το καλοκαίρι στον επαναληπτικό με την Αλκμααρ στο Περιστέρι. Φέτος επίσης μετά από 13 χρόνια πήγα σε γήπεδο στο Ζωσιμάδες στον αγώνα με την Τρίπολη (για την ιστορία και δύο έληξαν 1-2 με 1-0 ημίχρονο. Είμαι και γκαντέμης). Εν τέλει μετάνιωσα που πήγα γιατί  με τσάτισαν ένα σωρό βλακείες του Χριστοβασίλη που έκανε και δυστυχώς τις κάνει ακόμα. Μπορεί λοιπόν να είμαι άρρωστος με την ομάδα μου αλλά μόνο οπαδιλίκι δεν πουλάω. 

 

Εγώ λοιπόν ασχολούμαι με την ομάδα μου αλλά ασχολούμαι και με τους άλλους και τις μαγκιές που κάνουν. Βλέπε αδειοδοτήσεις Παναθηναϊκού, βλέπε διαιτησία στο ΑΕΚ-ΠΑΣ, βλέπε ΑΡΗΣ που με την διαιτησία (βλέπε πέναλτι Τζιμπουρ. Τύφλα να χει ο Γιαννακόπουλος και ο Καραγκούνης) προσπάθησαν φέτος σόνι και καλά να τον ανεβάσουν.  Δεν ασχολούμαι με το οπαδιλίκι αλλά ασχολούμαι με την αδικία και το παρακράτος. Συνεχώς κατακεραυνώνω τους τοπικούς μας δημοσιογράφους σε τοπικό ραδιόφωνο που είναι τσιρ@κι@ του Χριστοβασίλη και συνεχώς παρουσιάζουν το άσπρο μαύρο και κοροϊδεύουν συνεχώς τον κόσμο χωρίς ίχνος ντροπής. Έχουν κάνει μια παρεούλα όλοι αυτοί μαζί με τους οργανωμένους που και αυτοί τρέχουν πίσω από το βρ@κί του εκάστοτε προέδρου. Για αυτό και ο κόσμος έχει απομακρυνθεί από το γήπεδο. Από όταν ανέβηκε η ομάδα κάθε χρόνο κόβονται σχεδόν 1000 διαρκείας. Την χρονια 2009-2010 είχε κόψει 5000 διαρκείας. Είχαμε πάρει και κάτι παλτά τότε τύπου Ζαιρι τον οποίο πρέπει να ξεχρεώσαμε πέρισυ αν δεν κάνω λάθος. Ο μέσος όρος εισητηρίων διαρκείας τα 6 αυτά χυνεχή χρόνια που βρίσκεται ο ΠΑΣ στη μεγάλη κατηγορία είναι τραγικός. Μόνο σε ένα παιχνίδι πήγε φέτος ομαδικά στο γήπεδο και ήταν στο εντός με την ODD για την Ευρώπη. Φέτος εννοώ φετινή ποδοσφαιρική χρονιά.

 

1) Περί γηπέδου. Άλλα αντι άλλων γράφεις.

4 hours ago, DEADLAZARUS said:

 το αχούρι που αποκαλείτε γήπεδο (ντροπή να γίνονται αγώνες σε τέτοια γήπεδα, ούτε για χωράφι δεν κάνει).

Η εταιρεία που ανέλαβε τώρα το καλοκαίρι να φτιάξει(????????????????) το γήπεδο μέσω του υπευθύνου της ήταν καταπέλτης προς όλα τα παπαγαλάκια που έγραφαν όλες αυτές τις αηδίες σε φυλλάδες και διαδίκτυο. Όλοι αυτοί ξεβρακώθηκαν. Γιατί ο υπεύθυνος ανέφερε ότι το χώμα ήταν ακατάλληλο και καμία από τις μικροεπεμβάσεις που έγιναν τα τελευταία χρόνια δεν μπορούσαν να διορθώσουν την κατάσταση και συνεπώς η διοίκηση της ΠΑΕ ΠΑΣ Γιάννινα δεν φέρει ουδεμία ευθύνη. Ένα 2ο που δεν γνωρίζεις παντελώς είναι ότι το γήπεδο ανήκει στην Γενική Γραμματεία Αθλητισμού(ΓΓΑ). Ως εκ τούτου κανένας δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει και ότι υπεύθυνη κατά κύριο λόγο είναι αυτή (ΓΓΑ) και λιγότερη ευθύνη έχει ο ΠΑΣ που έχει αναλάβει την συντήρησή του. Από τη στιγμή λοιπόν που η υπεύθυνη εταιρεία αποκατάστασης του γηπέδου είπε ότι το γήπεδο ότι και να γινόταν δεν μπορούσε να συντηρηθεί το τελικό συμπέρασμα είναι ότι ο ΠΑΣ τελικά ουδεμία ευθύνη φέρει για την εικόνα του γηπέδου.

 

Ίσα ίσα η ΓΓΑ αθλητισμού αλλά και η Super Legue έπρεπε να μεριμνήσουν για την τραγική κατάσταση του αγωνιστικού χώρου που πάλι σύμφωνα με την υπεύθυνη εταιρεία αποκατάστασης ήταν εις βάρος του ΠΑΣ γιατί αυτός ήταν που αγωνιζεται όλη τη χρονιά σε αυτό το γήπεδο. Όλες οι υπόλοιπες ομάδες περνάνε από εκεί μόνο 1 φορά. Δηλ. μας αφήσατε όλοι εσείς τόσα χρόνια σε ένα γήπεδο χωράφι χωρίς να κάνετε απολύτως τίποτε και επαναλαμβάνω σε ένα γήπεδο που δεν ανήκει στον ΠΑΣ και όταν μάλιστα στην περιοχή επικρατούν πολύ ιδιαίτερες κλιματολογικές συνθήκες με συνεχή έντονα καιρικά φαινόμενα (υπάρχουν χρονιές που η βροχή δεν πέφτει μόνο τον Αύγουστο) κάτι το οποίο επίσης τόνισε ο υπεύθυνος της εταιρίας αποκατάστασης του γηπέδου.

 

4 hours ago, DEADLAZARUS said:

Ως παράρτημα του μεγάλου αφεντικού. Μη θυμηθώ το παγοδρόμιο των Ιωαννίνων (με γκολ του Κλεϊτον στο 86), όταν ο Λεωνίδας Άρχος πρόσταξε να γίνει το ματς και, ω! τι έκπληξη, έγινε, ούτε τη θλιβερή εικόνα του πρόεδρου Χριστοβασίλη, ο οποίος πουλούσε μαγκιά (τζάμπα είναι) και ολυμπιακοφροσύνη εκ του ασφαλούς, για να δείξει ότι ο "βάζελος" δεν θα περάσει από εδώ

Και ποιος σου είπε ότι ο κόσμος ήταν σύμφωνος να γίνει το γήπεδο στο παγοδρόμιο? Που το διάβασες και που το άκουσες? θα σου πω εγώ που το άκουσες. Από αυτόν που τρέχει πίσω από τους οργανωμένους και τον Αλαφούζο τον Βασιλαρά. Σωστά έτσι? Ο κόσμος ήταν αντίθετος με αυτό όπως και σε ένα σωρό άλλα ζητήματα και κυρίως ψέματα γι αυτό όπως έγραψα και πιο πριν έχει γυρίσει την πλάτη στην ομάδα

 

Ανημέρωτος λοιπόν σχετικά με το γήπεδο. Αλλά σε αφήνει το οπαδιλίκι σου? Εμ δεν σε αφήνει.

 

4 hours ago, DEADLAZARUS said:

 Ως παράρτημα του μεγάλου αφεντικού.

2) Πάμε λοιπόν στο παράρτημα του μεγάλου αφεντικού όπως γράφεις. Φέτος γιατί πήραμε από τον Παναθηναϊκό τον Δώνη και υπήρχαν και συζητήσεις και για άλλους παίκτες? Το μεγάλο αφεντικό είναι ο Παναθηναϊκός? Γιατί πήραμε δανεικούς Ζάιρο και Κοροβέση? Μήπως είναι ο ΠΑΟΚ το μεγάλο αφεντικό? Γιατί τώρα το καλοκαίρι ζητήσαμε τον Τσιμίκα και ψαχνόμαστε για τον Μπεν και άλλους? Μήπως όντως είναι ο Ολυμπιακός το μεγάλο αφεντικό? 

 

Ρε παιδιά αποφασίστε επιτέλους ποιον κ@λ@ γλείφουμε. Να ξέρουμε και εμείς ο κοσμάκις.

 

4 hours ago, DEADLAZARUS said:

Καλά, έχουμε εμείς τα χάλια μας, αλλά και εσείς πώς πέρνατε αδειοδοτήσεις;

3) Πάμε στις αδειοδοτήσεις. Ποιες αδειοδοτήσεις πήραμε? Αν υποθέσω ότι αναφέρεσαι στην περίοδο 12-13 τότε που ο ΠΑΣ είχε τερματίσει 5ος αλλά εν τέλει πήρε άδεια μόνο για το ελληνικό πρωτάθλημα. Να σου θυμίσω λοιπόν ότι ΠΑΣ και Παναθηναϊκός δεν αδειοδοτηθήκανε σε 1ο βαθμό. Και πολύ σωστά βέβαια. Ως γνωστόν σε 2ο βαθμό η εκδίκαση είναι τυπική. Δηλ. δεν θα πάρεις άδεια ούτε σε 2ο βαθμό. Αυτό δεν είναι δική μου κρίση αλλά αν ακούς πλέον ραδιόφωνο αυτά θα ακούσεις. Δεν μπορείς να συμπληρώσεις έγγραφα που έχουν υπογραφεί μετά τη λήξη της προθεσμίας. Η εκδίκαση γίνεται μόνο και μόνο μήπως έχει παραπέσει κάποιο χαρτί ή έχει γίνει κάποιο λάθος. Πως λοιπόν πήραν και οι 2 ομάδες τελικά άδεια? Όσοι γνωρίζουν (στην πιάτσα που λένε) ο ΠΑΣ πήρε άδεια γιατί έπρεπε να πάρει και ο Παναθηναϊκός. Παράνομα λοιπόν πήραν και οι δύο άδεια. Αλλά επαναλαμβάνω πήραν μόνο για το ελληνικό πρώτάθλημα. Το επιβεβαίωσε αργότερα και η ΟΥΕΦΑ που έκοψε από την Ευρώπη τις δύο ομάδες γιατί ως γνωστόν και πάλι η άδεια είναι ΜΙΑ και για Ελλάδα και για Ευρώπη. Ένα άλλο παράδειγμα του παρακράτους είναι ότι πέρισυ πήρε ο Πανιώνιος άδεια, παράνομα και αυτός και επιβεβαιώθηκε με το πρόστιμο που έριξε η ΟΥΕΦΑ στην ΕΠΟ με την αιτιολογία ότι κακώς πήρε άδεια ο Πανιώνιος

 

Αν υποθέσω ότι αναφέρεσαι στις άδειες που πήρε ο ΠΑΣ φέτος και πέρισυ να σου πω λοιπόν ότι ο ΠΑΣ έχει διακανονίσει τα μοναδικά χρέη που έχει και είναι προς την εφορία μέσω ενός νόμου τον οποίο έκανε η κυβέρνηση για όλες τις επιχειρήσεις. Δεν έχει να κάνει δηλ. με το ποδόσφαιρο. Δεν χρωστάει σε κανέναν ποδοσφαιριστή πλέον και μάλιστα οι δόσεις προς την εφορία πληρώνονται κανονικά κάτι που αποδυκνύεται και από τον θετικό (κατά 350.000) ισολογισμό της ΠΑΕ που όπως ξέρεις οι ισολογισμοί βγαίνουν στη δημοσιότητα. Για 1η φορά τα τελευταία 6 αυτά ο χρόνια ο ισολογισμός ήταν θετικός κάτι που επιβεβαιώνει και την βιωσμότητα ως ΠΑΕ.

 

Το κυριότερο που πρέπει να έχεις για να πάρεις αδειοδότηση πρέπει μια ΠΑΕ να είναι βιώσιμη. Για να είναι βιώσιμη θα πρεέπει να έχει τόσα χρήματα ώστε να ανταπεξέλθει την περίοδο που θα έρθει. Οι τελευταίες εξελίσεις στον Παναθηναϊκό με αυτά που βγήκαν στη δημοσιότητα ότι ποδοσφαιριστές έχουν να λάβουν χρήματα 2-3 μήνες αποδεικνύει ότι δεν έχει χρήματα στην άκρη και επομένως δεν είναι βιώσιμη. Αλλά είπαμε να μην πάρει άδεια ο Panathinaikos. Όχι ρε σεις τι λέτε. Τι είναι αυτά.  

 

Και στο θέμα των αδειοδοτήσεων είσαι ανημέρωτος και είναι λυπηρό γιατί σε έχει τυφλώσει το οπαδηλίκι.

 

4 hours ago, DEADLAZARUS said:

Καλύτερα λοιπόν ν' ασχοληθείτε με την πολύ καλή ομάδα που έχετε φτιάξει την τελευταία διετία, μ' έναν αξιοπρεπέστατο προπονητή (Πετράκης) 

Και εδώ ανημέρωτος είσαι 2 χρονιές είχαμε καλή ομάδα. Τις χρονιές 12-13 και 14-15. Πέρυσι που που βγήκαμε Ευρώπη παρότι τερματίσαμε στην 6η θέση το ποδόσφαιρο που παίξαμε ήταν κακό και οι συγκιρίες το φεραν έτσι. Δες το παιχνίδι ή έστω τα στιγμιότυπα του τελευταίου παιχνιδιού στην Ξάνθη(σκορ 0-1) όπου το θέαμα ήταν τραγικό.

 

4 hours ago, DEADLAZARUS said:

Ή αν προτιμάς, το κράτος φαίνεται μόνο όταν εξαντλεί, κάθε χρόνο, μα κάθε χρόνο, την αυστηρότητά του στον Παναθηναϊκό.

Τη αυστηρότητα που την βλέπεις? Μερικά παραδείγματα?

Μάλλον ξεχνάς και την αυστηρότητα στον ΠΑΟΚ. Που δεν είναι αυστηρότητα αλλά λέμε τώρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό, γιατί έγραψες πολλά και δεν προλαβαίνω. Ας φορέσω, λοιπόν, τα (οπαδικά) γυαλιά μου, γιατί δεν βλέπω κιόλας, έτσι όπως είμαι τυφλωμένος.

α) Δεν έχω σκοπό να έρθω σε αντιπαράθεση. Σχολιάζω την επιλεκτική σου ευαισθησία. Το ότι είστε παράρτημα, και έχετε χρησιμοποιηθεί κατά καιρούς ως μπαλαντέρ, είναι γνωστό τοις πάσι. Αν πάμε πιο παλιά, θα θυμηθούμε και το αλήστου μνήμης ματς της Δευτέρας του σωτήριου έτους 2003, όταν η πεφωτισμένη μας Ε.Π.Ο. μάς έβαλε να παίξουμε κατευθείαν μετά από ευρωπαϊκό αγώνα φοβούμενη μην τυχόν χτυπήσουμε το πρωτάθλημα. Παλιές ιστορίες, θα μου πεις, αλλά έτσι τα βλέπω με τα οπαδικά μου γυαλιά. Είστε, επομένως, χρήσιμο πιόνι, αναλόγως των περιστάσεων. Μην παρεξηγείσαι, οι περισσότερες ομάδες της επαρχίας έτσι μόνο μπορούν να επιβιώσουν. Κανά δανεικό, κανά στημένο αγώνα, καμιά εξυπηρέτηση και η ζωή συνεχίζεται. Τα ξέρω και από τη δική μας ομάδα, η οποία αφού εξυπηρέτησε τους παίκτες του στοιχήματος, διαφόρους παρατρεχάμενους και το μεγάλο αφεντικό, έκλεισε τον κύκλο της και πέφτει τις κατηγορίες δυο-δυο.

β) Το ότι δεν μπορείτε να βγάλετε άκρη με το γήπεδό σας, μου είναι παντελώς αδιάφορο. Εφόσον το χρησιμοποιείτε και έχετε (και σ' αυτό έχεις απόλυτο δίκιο) και εσείς πρόβλημα με την κατάστασή του, θα έπρεπε, εδώ και καιρό, να απαιτήσετε μια μόνιμη λύση. Αδικείται η (όποια) προσπάθεια του ΠΑΣ σ' αυτό το γήπεδο.

γ) Η ομάδα σου είναι (καθαρά αγωνιστικά) αξιοπρεπέστατη, γιατί υπάρχει ποδοσφαιρική λογική. Σε αντίθεση με εμάς. Στηρίξατε, πράγμα σπάνιο για ελληνική ομάδα, τον προπονητή και αυτός επιδεικνύει το έργο του. Ελκυστικό ποδόσφαιρο μπορεί να μην μπορεί να παίξει πάντα, αλλά υπάρχουν ποδοσφαιρικές αρχές. Σ' αυτό που ονομάζουμε ποδόσφαιρο εδώ στην Ελλάδα, αυτό είναι πολλές φορές υπεραρκετό.

δ) Βιώσιμη Π.Α.Ε.; Καμιά ομάδα δεν είναι βιώσιμη, όσο τα λεφτά πηγαίνουν αποκλειστικά και μόνον στον τρύλο. Αν ο ισολογισμός είναι θετικός, απλά φυτοζωείς μέχρι να έρθει η στραβή. Και αν έφτασε ο Παναθηναϊκός σ' αυτά τα χάλια, έφτασε γιατί όταν έπρεπε να πάρει τα λεφτά που δικαιούταν, του τα έκλεψαν οι γνωστοί-άγνωστοι (το ίδιο έπαθαν και η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ).

ε) Τέλος, επειδή έγραψα πολλά, εμείς τιμωρούμαστε συνεχώς τα τελευταία χρόνια με αφαιρέσεις βαθμών, πρόστιμα, τιμωρίες έδρας. Καλώς τιμωρούμαστε. Αφού κάποιοι είναι κάφροι και δεν υπάρχει περιφρούρηση, καλά να πάθουμε. Δεν βλέπω, όμως, ανάλογες τιμωρίες για τις υπόλοιπες ομάδες. Καλά, ο τρύλος δεν τιμωρείται ποτέ, γιατί έτσι, αλλά οι υπόλοιποι; Μείον στα (αδιάφορα) πλέι-οφ και τέλος.

Υ.Γ. Καλά, πιστεύεις σοβαρά ότι έχω ανάγκη να διαβάσω Βασιλαρά; Δημοσιογράφους-αρρωστάκια που γράφουνε αναλόγως των εντολών του εκάστοτε αφεντικού; Εμ, αυτά μας φάγανε.

Link to comment
Share on other sites

Πολιτισμένη κουβέντα κάνουμε. Με είπε τυφλωμένο (οπαδικά), τον είπα παράρτημα (την ομάδα του δηλαδή). Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα. Συζήτηση κάνουμε. Μισό λεπτό ν' ανάψω καπνογόνο:).

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 2 ώρες, το μέλος pasjohn έγραψε:

Φαίνεται όμως ότι το οπαδιλίκι σε έχει τυφλώσει.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος pasjohn έγραψε:

Ανημέρωτος λοιπόν σχετικά με το γήπεδο. Αλλά σε αφήνει το οπαδιλίκι σου? Εμ δεν σε αφήνει.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος pasjohn έγραψε:

Και στο θέμα των αδειοδοτήσεων είσαι ανημέρωτος και είναι λυπηρό γιατί σε έχει τυφλώσει το οπαδηλίκι.

 

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος pasjohn έγραψε:

Το οπαδιλικι το γράφω όχι με άγριο και προσβλητικό τρόπο αλλά μπας και κάνω κάποιους ανρώπους να ξυπνήσουν. Νομίζω ότι ήταν κατανοητός ο τρόπος.

Συγγνώμη, αλλά αν αυτός δεν είναι άγριος και όχι προσβλητικός τρόπος, τότε τι στην ευχή είναι; Και όχι , ο τρόπος δεν ήταν καθόλου κατανοητός. Σίγουρα όχι ήπιος.

 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Το ότι είστε παράρτημα, και έχετε χρησιμοποιηθεί κατά καιρούς ως μπαλαντέρ, είναι γνωστό τοις πάσι

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Πολιτισμένη κουβέντα κάνουμε. Με είπε τυφλωμένο (οπαδικά), τον είπα παράρτημα (την ομάδα του δηλαδή). Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα. Συζήτηση κάνουμε. Μισό λεπτό ν' ανάψω καπνογόνο:).

Τα περί παραρτήματος, δεν αποδεικνύονται , οπότε προσβάλλουν τον εκάστοτε αναγνώστη (που τον αφορούν άμεσα). 

 

Συνεπώς η κουβέντα είναι στα όρια της κίτρινης κάρτας. Γι'αυτό και το παραπάνω σχόλιο. 

Link to comment
Share on other sites

α)Παράρτημα στα μάτι του κόσμου ο ΠΑΣ δεν είναι. Το αν το κάνει ο κάθε πρόεδρος δεν με ενδιαφέρει. Ποιο ματς ήταν αυτό της Δευτέρας και που εμπλέκεται σε αυτό ο ΠΑΣ? Αυτός το επέλεξε? 

β) Ρε αδερφέ τι δεν  κατάλαβες από τα παραπάνω που έγραψα? Συνεχίζεις να είσαι ανημέρωτος και εκτείθεσαι. Είναι δυνατόν να μην έχει κάνει ο ΠΑΣ ενέργειες για να αποκατασταθεί το γήπεδο? Δεν είναι δικό του το γήπεδο. Δεν μπορεί να αποφασίσει αυτός. Ακόμα και αυτό το καλοκαίρι τα λεφτά για την αποκατάσταση του γηπέδου μετά από πολλές συναντήσεις και παρασυναντήσεις θα μπουν από την superlegue και τον ΠΑΣ και αυτά τα χρήματα θα τα πάρει πίσω η ομάδα σε βάθος χρόνου καθώς θα πληρώνει μειωμένο μίσθωμα ή κάτι τέτοιο. Εδώ και χρόνια προσπαθεί να βρεθεί λύση αλλά το κράτος δεν την έδινε. Είχε δώσει υποσχέσεις ο Ιωαννίδης. Έφυγε αυτός και κάθε χρόνο παλεύαμε να το λύσουμε. Είσαι εντελώς ανημέρωτος και λυπάμαι γι αυτό. Μα εντελώς ανημέρωτος. Σου έχω γράψειο τόσα πιο πάνω. Μην συνεχίζεις να εκτείθεσαι.

δ) όχι κάνεις λάθος. Υπάρχουν ομάδες που είναι βιώσιμες. Τουλάχιστον προς παρόν. Ο ΠΑΣ αυτή τη στιγμή είναι βιώσιμος γιατί απλά δεν έχει καμία σχέση το budget που έχει ο ΠΑΣ με τις άλλες ομάδες. Και είναι βιώσιμος λόγω των πωλήσεων παικτών τα τελευταία χρόνια. Αν πουληθεί και ο Πασχαλάκης φέτος θα είναι βιώσιμοςε και του χρόνου. Γι αυτό και οι άδεις δίνονται κάθε χρόνο και όχι κάθε 2 ή 3 χρόνια.

ε)Κάνεις λάθος και εδώ. Έχουν τιμωρηθεί και άλλες ομάδες όπως η ΑΕΚ, ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ. Οι υπόλοιπες δεν κατάλαβα γιατί να τιμωρηθούν? Έχεις υπόψιν σου κάποια περιστατικά για κάποιες ομάδες που να μην τιμωρήθηκε? Καλά μία περίπτωση μπορεί να ξέφυγε.

 

Και κάτι τελευταίο. Έχεις ξεχάσει κάτι υποβιβασμούς που είχε ο ΠΑΣ λόγω χερεών. Δεν το θυμάσαι ε? Όχι τίποτα άλλο αλλά για περί τιμωριών που γράφεις. Και μου πεις ότι υπάρχει χειρότερο από τον υποβιβασμό? Και μου πεις ότι εκείνει την περίοδο μόνο ο ΠΑΣ χρωστούσε? Υπάρχει και 2ος υποβιβασμος στα περίφημα μπαραζ με τον ΟΦΗ στην ρόλο με τους γνωστούς τραμπουκισμούς. Εκείνη την περίοδο υπάρχει ένα παιχνίδι που δεν ξεχνιέται. Είναι το Παναχαικη - ΠΑΣ στην Πάτρα οπου έγιναν όργια εις βάρους του ΠΑΣ. Στην τηλεοπτική εκπομπή του Σουπερσπορτ τότε την οποία συντόνιζε ο βαγγέλης Μπραουδάκης και είχε καλεσμένους τους διαιτητές Γερμανάκο - Βασιλάκη - Τεβεκέλη είχαν αναλυθεί οι φάσεις του αγώνα. Υπήρξαν λοιπόν 21 διαιτητικές αποφάσεις εναντίον του ΠΑΣ. Μιλάμε για απίστευτο νούμερο. Ο Μπραουδάκης θυμάμαι τα είχε δει όλα και όταν ρώτησαν μετά από χρόνια για αυτό το ματς και απάντησε. Ξεχνιέται? Αν αύριο τον βρεις και τον ρωτήσεις πάλι αυτό θα σου πει.

 

Με λάθος ομάδα τα βάζεις αδερφέ. Μόνο και μόνο οι 2 υποβιβασμοί που ανέφερα και που τον κατέστρεψαν έχει κάνει τον ΠΑΣ την πιο αδικημένη ομάδα του ελληνικού ποδοσφαίρου διαχρονικά. Καταστροφή σκέτη. Τι μου λες τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε παραπέμπω στην απάντησή μου:

πριν 28 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Δεκτόν. Ζητώ συγγνώμη από τον Γιάννη και από το forum για την παρεκτροπή. Το κλείνουμε εδώ το θέμα.

Για τις δύο τελευταίες παραγράφους σου συμφωνώ. Δεν έχεις άδικο. Στα υπόλοιπα ας κρατήσουμε το ότι είμαι ανενημέρωτος. Συμβαίνουν και αυτά.

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πέσει και συ στην παγίδα των ΜΜΕ τα οποία είναι εμπλεκόμενα και ασχολούνται μόνο με τις ομάδες που θέλουν και στέλνουν τη λάσπη τους σε όλους τους υπόλοιπους. Οι ενέργεις της ΠΑΕ ΠΑΣ Γιάννινα είναι πολλές και οι υποσχέσεις από τους πολιτικάντηδες ακόμα περισσότερες. Το αποτέλεσμα το απόλυτο μηδέν.

 

Και για να ενισχύσω ακόμα περισσότερο τα παραπάνω θα πω το εξής. Πριν από μερικά χρόνια ο Χριστοβασίλης (να δούμε πότε θα φύγει πας και γυρίσει ο κόσμος στο γήπεδο) με δικά του χρήματα (450.000 ευρώ όπως έχει γραφτεί) έχτισε την σκεπαστή που είναι απέναντι από την μεγάλη κερκίδα. Είναι αυτή με πλεξι glass και που φαίνεται όταν μεταδίδονται οι αγώνες. Χτίστηκε και όλα καλά και όλα ωραία. Να τα λέμε και αυτά έτσι? Μετά από κάποιο καιρό, κάποιους μήνες (1,2, 5 δεν θυμάμαι)  συλαμβάνουν τον Χριστοβασίλη στην καφετέρια που διατηρούσε (δεν την διατηρεί πλέον). Απόλυτα κατακριτέο το γεγονός. θα μπορούσαν να το κάνουν στο γραφείο του. Προφανώς κάποιοι ήθελαν να δημιουργήσουν εντυπώσεις. Η αιτιολογία της σύλληψης ήταν ότι δεν πήρωνε την εφορία σταδίου. Ο Χριστοβασίλης δεν πλήρωνε για να αντισταθμίσει έτσι τα χρήματα που έβαλε για το χτίσιμο της παλαιάς σκεπαστής. Και αυτό γιατί έτσι του είχαν πει προφανώς προφορικά. Πες μου τώρα αν είχες πάθει εσύ τέτοιο χουνέρι θα έβαζες χρήματα στο γήπεδο? Όχι βέβαια. Θα έβαζες μόνο αν ήσουν ο Λάτσης. Ο Χριστοβασίλης όμως δεν είναι ο Λάτσης καλώς ή κακώς. Μάλιστα χωρίς να είμαι 100% σίγουρος ο Χριστοβασίλης δικαιώθηκε από το δικαστήριο φέτος μετά από τόσα χρόνια.

 

Το συμπέρασμα για να κλείσω και να τα κάνω λίγο σούμα.

 

1)Το γήπεδο δεν είναι του ΠΑΣ Γιάννενα αλλά είναι της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού(ΓΓΑ). Και άυτό είναι το χειρότερο.  Αν το γήπεδο ανήκε στον Δήμο ή ακόμα καλύτερα στη  Περιφέρεια το γήπεδο θα είχε φτιαχτεί εδώ και χρόνια. Ειδικά ο Περιφερειάρχης που είναι και οπαδός της ομάδας θα είχε κάνει το γήπεδο κούκλα. Ένα γήπεδο που είχε χαριστεί από τους ευργέτες αδερφούς Ζωσιμάδες στην Πόλη και τον λαό της τελικά κατέληξε στο έρμο το κράτος όπως κατέληξαν και αμέτρητα ηπειρώτικα κληροδοτήματα με αμύθητα ποσά. Και δεν φτάνει αυτό μας τη λένε και από πάνω. Μάλιστα ουκ ολίγες φορές έχουμε ζητήσει πίσω το γήπεδο αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

 

2)Με χρήματα της ΠΑΕ και της SuperLegue υποτίθεται ότι φέτος θα φτιαχτεί επιτέλους το γήπεδο. Γι αυτό βέβαια αν εν τέλει θα γίνει σωστή δουλειά έχω τρομερές αμφιβολίες. Ήδη το έργο είναι 2 εβδομάδες πίσω. Η εταιρεία που έχει αναλάβει το έργο έβγαλε πόρισμα καθώς ξήλωνε τον χλοοτάπητα (ήταν άραγε?) και το χώμα ότι το τελευταία, το χώμα δηλ. ήταν εντελώς ακατάλληλο για την περιοχή αλλά και για χλοοτάπητες γενικότερα. Θα βρω την συνέντευξη που έδωσε ο υπεύθυνος της εταιρείας και θα βάλω λινκ. Αυτό το πόρισμα το οποίο βούλωσε στόματα στο παρακράτος του ποδοσφαίρου που τόσα χρόνια τώρα λασπολογούσε τον ΠΑΣ και μάλιστα τόνισε ότι ουδεμία ευθύνη έχει ο ΠΑΣ Γιάννινα για αυτή την εικόνα.

 

edit: Ένα άρθρο που είχε γραφτεί για το γήπεδο

http://www.gazzetta.gr/specials/1049724/fakelos-zosimades

 

Εδώ να δείτε τι έγραφε ο κ. Παικας πρόεδρος του ΠΕΑΚΙ(Πανηπειρωτικού Εθνικού Αθλητικού Κέντρου Ιωαννίνων )

http://www.novasports.gr/podosfairo/ellada/super-league/article/309134/paikas-euthuni-tou-pas-to-gipedo/

Δεν φτάνει δηλ. που είχαμε και όλους εκεί σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη εναντίον μας είχαμε και τους δικούς μας εδώ πέρα.  Ξεβρακώθηκε και αυτός μετά το πόρισμα της εταιρείας. Πριν λίγες μέρες παραιτήθηκε, Πως το παθε.

 

Edit2: Τι έγραφα πριν από λίγο? Ότι δεν είμαι αισιόδοξος για το γήπεδο?

Μόλις διάβασα το παρακάτω άρθρο

http://www.olaballa.gr/pas-giannina/oi-ypografes-frenaroun-ta-erga-sto-gipedo/ 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν δεν εχουμε 150% βελτιωση στο επομενο ματς, ουτε καν εξαδα superleage δε χτυπαμε του χρονου(gtx 660-οχι ti φυσικα)

Τι μαυρο χαλι ηταν αυτο; Περιμεναμε αλμειδα για να πουμε οτι εχουμε παιχτη στην περιοχη; Ο Ανεστης τι θεση παιζει; Ειναι σιγουρα τερματοφυλακας αυτο το παιδι; Ο Τσιγκρινσκι; Σε δυο φασεις τους χρειαστηκαμε και τους δυο, και φαγαμε και στις δυο γκολ. 

Οι ψυχολογοι της ομαδας τι μαγκια κανανε και οι δικοι μας εχουν τετοια αυτοπεποιθηση που παιζουν μπαλιτσα και τριπλες μεσα στην δικια μας περιοχη; Ο Χιμενεθ τι ακριβως σκεφτοταν; Τι ηθελε να κανει;;; Γι αυτα τα μεγαλεια τη θελουμε την Αγια Σοφια;

Αισχος........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

 

Το κορεό των οπαδών της Λέγκια Βαρσοβίας, χθες, στον αγώνα με την Αστάνα, με αφορμή την επέτειο για την Εξέγερση στη Βαρσοβία (1η Αυγούστου)

 

Το πανό αναφέρει ότι, κατά τη διάρκεια της Εξέγερσης στη Βαρσοβία, οι Γερμανοί σκότωσαν 160.000 ανθρώπους, μεταξύ αυτών υπήρξαν χιλιάδες παιδιά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυνατό. Άμα παίζανε με Γερμανική ομάδα πάντως, θα είχαν θέμα με την εικόνα του Ναζι που έχει το όπλο στο κεφάλι του παιδιού. Αν παίζανε με καμιά Σάλκε π.χ.(τυχαία ομάδα), αναρωτιέμαι αν οι Γερμανοί θα βγαίνανε στο γήπεδο να παίξουν.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.