Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

ειχα citroen κοντά στα 15 χρόνια...ναι φθηνά service αλλά γενικότερα ήταν....φθηνά σε όλα... 

εκανα την αλλαγή 1 χρόνο πριν...πήγα στο opel astra k...αυτοκίνητο της χρονιάς πέρισυ , GM group κιετσι... με το συγκεκριμένο μοντέλο ανέβηκε κατηγορία ... ποιο να σου βάλω του PSA group δίπλα του; 308; DS4; να μην πω για το c4 ...εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει η κίνηση αυτή .

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τραβάνε κανένα ζόρι οι πωλητές στις αντιπροσωπίες; Πήγα εχθές το μεσημεράκι, κατα τις τρεις και μισή που τελείωσα την δουλειά, στον Σφακιανάκη στο περιστέρι να δοκιμάσω την gulietta και ο τυπάς εκεί είχε μια μούρη μέχρι το πάτωμα λες και τον ενοχλούσα. Ίδιο πράγμα στην autoone στην Κηφισίας που είχα ζητήσει προσφορά, σαν να μου κάνουν και χάρη.

 

Είμαι διατεθειμένος να σκάσω κοντά στα 20k ευρώ και μου κάνεις και τσαλίμια; Δηλαδή πρέπει να σκάσω με καμιά Ferrari απέξω για να με πάρουν στα σοβαρά; Βλαμμένοι είναι; Στον επόμενο που θα μου έχει ύφος θα τσακωθώ...

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Yonah said:

Ρε παιδιά, τραβάνε κανένα ζόρι οι πωλητές στις αντιπροσωπίες; Πήγα εχθές το μεσημεράκι, κατα τις τρεις και μισή που τελείωσα την δουλειά, στον Σφακιανάκη στο περιστέρι να δοκιμάσω την gulietta και ο τυπάς εκεί είχε μια μούρη μέχρι το πάτωμα λες και τον ενοχλούσα. Ίδιο πράγμα στην autoone στην Κηφισίας που είχα ζητήσει προσφορά, σαν να μου κάνουν και χάρη.

 

Είμαι διατεθειμένος να σκάσω κοντά στα 20k ευρώ και μου κάνεις και τσαλίμια; Δηλαδή πρέπει να σκάσω με καμιά Ferrari απέξω για να με πάρουν στα σοβαρά; Βλαμμένοι είναι; Στον επόμενο που θα μου έχει ύφος θα τσακωθώ...

 

Ακριβώς το ίδιο είχαμε πάθει με την κοπελιά που κοιτούσαμε στην VW. Θέλαμε να δούμε το up! και είχαν ύφος λες και θα δούμε τη Veyron.

Ούτε καν test-drive, απλά να μας κάνουν μια προσφορά για να ξέρουμε την τρέχουσα / πραγματική τιμή κλπ.

Οπότε κατευθείαν x.

 

Αντίθετα στη Ford που είχαμε πάει το παιδί και πολύ εξυπηρετικό ήταν και το αυτοκίνητο το ήξερε καλά (fiesta).

 

Ωραία η giulietta αλλά αν πηγαίνεις στις αντιπροσωπείες σε βλέπω με ford :p 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα συμβαίνει γενικά, δεν είναι οτι επειδή με είδε μικρό με έγραψε στα φρύδια του. Θα βάλω τον πατέρα να χωθεί την επόμενη φορά να κόψω αντίδραση, αν έχει παρόμοια αντιμετώπιση θα θρηνήσουμε θύματα :p

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@Yonah Είχα πάει στην Μεσογείων σε μία alfa/fiat αντιπροσωπία .... σφακιανάκη μάλλον ...για test drive της guilieta diesel. ΠΑΡΑ πολύ φιλικοί και εξυπηρετικοί όλοι τους! Δοκίμασε εκεί πέρα! Πάρε και κλείσε ένα ραντεβού... Και χαβαλές και σοβαρά και όλα! Κ καφεδάκι

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει αρκετές φορές όταν κοιτούσα για μεταχειρισμένο. Μετά βέβαια πήρα καινούριο.

 

Η λογική (αν υπάρχει δλδ) είναι ότι σε "κόβουν" για τύπο που κάνει βόλτα οπότε και δεν ασχολούνται. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι 25αρης, 30αρης ειμαι :p. Όταν αποφασίσω τι θα πάρω θα τον αγγαρέψω τον άνθρωπο.

Αλλά αυτό το πράγμα, ρε γαμώτο, σε αυτή την χώρα να πρέπει να σέρνεις και κάποιον μαζί για να γίνει η δουλειά σου έχει καταντήσει αηδία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 05/10/2017 at 5:04 PM, Yonah said:

Δεν ειμαι 25αρης, 30αρης ειμαι :p. Όταν αποφασίσω τι θα πάρω θα τον αγγαρέψω τον άνθρωπο.

Αλλά αυτό το πράγμα, ρε γαμώτο, σε αυτή την χώρα να πρέπει να σέρνεις και κάποιον μαζί για να γίνει η δουλειά σου έχει καταντήσει αηδία.

30 και νομίζεις ότι εισαι μικρός και θα πάρεις τον πατέρα σου;;; 

Ίσως οταν ξεφύγεις απο αυτή τη λογική θα ξεκινησουν να γίνονται και οι δουλειές σου μόνος σου.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GoMaR said:

30 και νομίζεις ότι εισαι μικρός και θα πάρεις τον πατέρα σου;;; 

Ίσως οταν ξεφύγεις απο αυτή τη λογική θα ξεκινησουν να γίνονται και οι δουλειές σου μόνος σου.

 

Αυτό κατάλαβες ρε συ; :p

Ειπώθηκε οτι ίσως είμαι μικρός (ή πιπινοδείχνω:lol:) και καλό θα ήταν να κάνω μια βόλτα με τον πατέρα να κόψουμε αντιδράσεις. Βρίζω γιατί ΑΥΤΗ η λογική είναι πανάθλια και σε αναγκάζει για να κάνεις την δουλειά σου να καταφεύγεις σε άλλες οδούς.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στη μηχανοκινητη παρεα. εφτασε η ωρα να ζητησω γνωμες-βοηθεια και εδω, μιας και πιστευω την παλευετε καποιοι εδωμεσα και σας κοβει οσον αφορα λογικη σκεψη πανω σε βλαβες. ξερω και γω 2 πραματα να συνεννοηθουμε, το μηχανακι μονος μου το συντηρω κλπ κλπ

εχω ενα φιεστα 2009 1.6 βενζινη. το επισυναψα φωτο. προ facelift εποχης. εδω και 2-3 χρονια, απο τα 70-80000χμ μεχρι σημερα κανει το εξης. προχωρας ανεξαρτητου ταχυτητας και σχεσης με μισο γκαζι πορεια. ξαφνικα αρχιζει να κοβει το γκαζι, αλλοτε βιαια σα να μη το πατας αλλοτε μικροδιακοπες. μετα απο 2-15 δευτερολεπτα το προβλημα σταματαει και συνεχιζεις. μερικα πρωινα ειναι ανυποφορα μπορει να το κανει για 10 χιλιομετρα, μετα σταματαει. λεπτομερειες:

- το κανει κυριως πρωι και χειμωνα. απογευμα σχεδον τιποτα.
- το κανει 2 μηνες και μετα σταματαει για 7 μηνες. τρομερα πραματα.
- εχω δοκιμασει καθε λογης βενζιναδικο και οκτανια.

- ανεξαρτητο απο αιρκοντισιον
- το προβλημα δεν χειροτερευει με τα χρονια/χιλιομετρα, παραμενει ακριβως το ιδιο σε ενταση-συχνοτητα
- δεν αναβει κανενα λαμπακι ουτε βγαζει κατι το διαγνωστικο στο log του
- το αμαξι δε σβηνει ποτε, ακομα και οταν το κανει αμα πατησω συμπλεκτη
- δεν το κανει συνηθως οταν το παιρνεις μετα τις 9-10 το πρωι οποτε και οτι συνεργειο πηγα απλα δε μπορεσαν να το δουν ευκολα γιατι δε το εκανε

- αμα βγαλω μπαταρια και ξαναβαλω, δε γινεται κατι ουσιαστικο το προβλημα συμβαινει παλι.

ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΟΛΩΝ:
- οταν το κανει, αν πατησω το πεταλι στο 80% και πανω μεχρι το τερμα, ο κινητηρας αποκρινεται ΑΜΕΣΑ και παντα. κατι το οποιο ειναι και η λυση μου στο να παω στον προορισμο μου. βαζω μια 5η παταω τερμα και παει. αφηνω λιγο πεταλι στο μισο κοβει κανει διακοπες. ξαναπαταω τερμα το παιρνει. αυτο ειναι 100% επαναλαμβανομενο το εχω κανει απειρες φορες.

Τι εχω κανει μεχρι στιγμης.

συνεργειο Α ford εξουσιοδοτημενο περσι: βαλε κατοσταρα και θα φτιαξει (το πηρα και με αναμενο ABS λαμπακι απο αυτους και μονο που δε βριστηκα
ε)

συνεργειο Β ford εξουσιοδοτημενο, ειχαν το αμαξι πανω απο 3 εβδομαδες περσι οκτωβρη: αλλαξαν μπαταρια καλου κακου και καθαρισαν οτι αισθητηρα πεταλουδα κλπ υπαρχει, τελικα ειδαν με το διαγνωστικο στο δρομο οτι ο εξαγωγης λαμδα δε δινει δεδομενα σε καποιες στροφες, μου τον αλλαξαν, παιρνω το αμαξι το εκανε μεχρι τα χριστουγεννα αλλες 4 φορες βιαια και μετα σταματησε και το ξανακανει τωρα.....

υποτιθεται αυτοι ελεγξαν τα παντα απο πεταλιερα, πεταλουδες, αισθητηρες, μπουζι, πολλαπλασιαστες, αντλιες και παει λεγοντας, αλλα οκ δεν ειναι οτι δοκιμασαν και με καινουρια πιστευω.

οποτε παιρνω τηλ την αντιπροσωπεια, σκεπτομενος ας τα σκασω αλλα να τελειωνω πια. αμ δε.

καταστημα Α: αμα δε μας το κανει τη μερα που θα κλεισουμε ραντεβου, δε μπορουμε να στο φτιαξουμε (το ραντεβου 3 βδομαδες μετα)

καταστημα Β: αμα δεν αναβει τσεκ κιτρινο μη μας το φερετε καν, πηγαινε το σε ηλεκτρολογο να ελεγξει την καλωδιωση, καμια επαφη θα ναι (παλι το ραντεβου 3 βδομαδες μετα.... πηζουν οι αντιπροσωπειες φαινεται)

 

οκ ξερω μπορω να το κυνηγησω μεσω ford αλλα ειπα να παω σε ηλεκτρολογο.

βρισκω ηλεκτρολογο-συνεργειο μεσω γνωστου καλο (by the way εχω και γω πολλους καλους αλλα ολους τους εχω τσακωσει ενιοτε να λενε αοριστιες, το καταλαβαινω οκ αλλα ευτυχως ξερω 2 πραματα και κρινω) : μιλησαμε πανω απο μιση ωρα, φανηκε να καταλαβε. του το κανε ενα πρωι λιγο στις 4 μερες, και τελικα μου λεει ειναι 99% η αντλια βενζινης. στην ερωτηση γιατι στο τερμα γκαζι αποκρινεται παντοτε αν μενει απο πιεση καυσιμου, δε πηρα απαντηση. μιλωντας με ενα φιλο που την παλευει μου λεει ενδεχεται η αντλια βενζινης να εχει εντολη για μεγαλυτερη πιεση οταν ζητας τερμα, κατι που δε μου ειπε ομως κανενα συνεργειο και δε μπορω να δω ευκολα στο ιντερνετ, ουτε μου φαινεται πιθανο να εχει τετοιο αμαξι αυτου του τυπου την αντλια.

 

οποτε παιδια, οποιος νομιζει λεει αποψη. ειμαι διατεθειμενος να αρχισω να αλλαζω πραματα ενα ενα με καινουρια πχ πεταλιερα. απο που θα αρχιζατε. τι υποψιαζεστε. μεχρι να φτασουμε και στον εγκεφαλο...

ford_fiesta_08_3-dr_blue_700.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.