Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 3 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

Έλεος πια με τις αντιπροσωπείες και τα ανταλλακτικά, έμεινα από ημιαξόνια (είχα κάνει 3 επισκευές τα τελευταία 2 χρόνια) και είχα αποφασίσει να βάλω καινούρια από Fiat.

 

Πολύ εξυπηρετικοί στην Anytime, έμεινα κάπου έξω από το Βόλο, το γύρισα σιγά σιγά μέχρι Θήβα (Κάστρο) και αφού είδα ότι δεν γυρνάει με τίποτα Αθήνα πήγα σε ένα

 

Για περίεγραψε λίγο το πρόβλημα, τις ενδείξεις και το που καταλήγει η ζημιά απο άποψη οδηγησιμότητας & ασφάλειας.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, uhu said:

 

Για περίεγραψε λίγο το πρόβλημα, τις ενδείξεις και το που καταλήγει η ζημιά απο άποψη οδηγησιμότητας & ασφάλειας.

 

Τα ημιαξόνια που φοράω τώρα τα είχα αγοράσει μεταχειρισμένα επειδή μου κατέστρεψαν τα δικά μου σε "συνεργείο" γειτονιάς που είχα πάει εσπευσμένα για να αλλάξω τις φούσκες προ διετίας.

Είχα εδώ και καιρό (6 μήνες) πρόβλημα με τους εξωτερικούς μπιλιοφόρους (το γνωστό τακ τακ τακ με στριμμένους τους τροχούς). Δεν είχα παρατηρήσει κάτι άλλο, αλλά πηγαίνοντας προς Θεσσαλονίκη άρχισα να έχω κραδασμούς σαν από κακή ζυγοστάθμιση στους εμπρός τροχούς. Ισορροπούσε κάπου μεταξύ 150-180 αλλά στα 120-150 ήταν πιο έντονο, τελικά άρχισε να το κάνει σε όλο το εύρος χιλιομέτρων πλην του όταν πήγαινες με νεκρά. Οπότε το γύρισα με όσο το δυνατόν λιγότερο γκάζι (νεκρά και 6η στις ανηφόρες) και η αλήθεια είναι ότι αν δεν το ζόριζες πήγαινε λίγο. Το σύμπτωμα ήταν ακριβώς σαν να έχεις πάθει λάστιχο, μόνο που έφτιαχνε με νεκρά.

 

Τώρα αν είναι κάτι από το κιβώτιο, θα δείξει η νεκροψία, αλλά συνήθως αυτό οφείλεται στους εσωτερικούς μπιλιοφόρους ή (πιο δύσκολα γιατί πώς να χαλάσουν) στις κούπες. Δεδομένου ότι είχα στείλει τους εξωτερικούς, η επισκευή δεν συμφέρει (το να πάρεις 4 μπιλιοφόρους στη Fiat είναι 100x4, εμπόριο βρίσκεις SKF 60x4 και μούφα 30x4, αλλά μούφα δεν βάζω και επίσης δεν έχω κάποιον που να μου δίνει εγγύηση για την επισκευή - αν πάθει κάτι, θα ξαναπληρώνω). Οπότε προτίμησα να τα πάρω κομπλέ καινούρια (ανακατασκευής στην πραγματικότητα αλλά από FIAT με διετή εγγύηση). 

 

Δεν είμαι δυσαρεστημένος από τα μεταχειρισμένα, έβγαλαν 40.000 χιλιόμετρα και έκαναν 50-60 ευρώ το ένα, αλλά οκ, το αυτοκίνητο το χρησιμοποιώ αρκετά και θέλω να κάνω μεγάλες αποστάσεις χωρίς προβλήματα, και τα μεταχειρισμένα σίγουρα θα θέλουν φούσκες (=4x15) + βαλβολίνες (20-30 ευρώ) + εργατικά (κάτω από 50 δεν βρίσκεις). Επίσης οι φούσκες εμπορίου βγαίνουν και σε λάθος διάσταση και υπάρχουν κάποιες οι οποίες δεν κάθονται καλά, οπότε πετάς 15 ευρώ άνετα. Επίσης η εργασία του να σου βγάλουν τα ημιαξόνια στον πάγκο δεν είναι ό,τι καλύτερο ,το αμάξι μετά κανονικά θέλει ευθυγράμμιση.

 

edit: Από άποψη οδηγησιμότητας /ασφάλειας καλύτερα είναι να μην το οδηγήσεις καθόλου, αν σπάσει τελείως ο μπιλιοφόρος θα μείνεις σίγουρα εντελώς (λόγω διαφορικού και μηδενικής αντίστασης από τη μία μεριά) και αν σου κολλήσει υπάρχει περίπτωση να βγεις εκτός δρόμου αφού θα σου μπλοκάρει η μία από τις δύο ρόδες μπροστά. Μόνο ξέροντας τι κάνεις και πολύ σιγά, και πάλι τζόκερ. Εμένα επειδή έστρωνε λίγο πήγαινε, μέχρι που έφτασε στο σημείο να μη στρώνει.

 

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ψιλοκατάλαβα, αλλά όταν γυρίσω σπίτι θα βάλω και κανά video που να εξηγεί ακριβώς την λειτουργία.

Λίγα δεν είναι τα 40000 χλμ που κράτησε η επισκευή.:huh:

 

Σακα εφ βάλε καινούργια.

 

 

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Just now, uhu said:

Ψιλοκατάλαβα όταν γυρίσω σπίτι θα βάλω κανά video που να εξηγεί ακριβώς την λειτουργία.

Λίγα δεν είναι τα 40000 χλμ που κράτησε η επισκευή.:huh:

 

Σακα εφ βάλε καινούργια.

 

 

 

Δεν ξέρω πόσα χιλιόμετρα είχαν στην πλάτη τους τα μεταχειρισμένα. Επίσης δεν είχα αλλάξει μπιλιοφόρους, απλά φούσκες. Οπότε στην πραγματικότητα δεν ήταν επισκευασμένα.

Αν είχαν 160.000 και τους έβαλα άλλα 40.000, ε στα 200κ είναι λογικό να τα παίξουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

Τα ημιαξόνια που φοράω τώρα τα είχα αγοράσει μεταχειρισμένα επειδή μου κατέστρεψαν τα δικά μου σε "συνεργείο" γειτονιάς που είχα πάει εσπευσμένα για να αλλάξω τις φούσκες προ διετίας.

Πώς μπορει να καταστραφει ενα ημιαξονιο, και γιατι δε σου πηρε καινουρια αφου στα χαλασε??

Ποσα χιλιομετρα εχει το αμαξι σου?

πριν 7 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

(είχα κάνει 3 επισκευές τα τελευταία 2 χρόνια)

Τι εννοεις εδω?

Εγω παντως καταλαβα οτι εμεινες απο μπιλιοφορους (λογικο, καποια στιγμη χαλαει)

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς πουθενά??? τι ψάχνεις δλδ? αντιπροσωπια δεν πας γιατί ειναι πιασοκολε?

 

ps. άσχετο αλλά εγώ έκλεισα ραντεβου για service σε άλλη αντιπροσωπία η οποία ήτανε πάνω απο 20% πιο φτηνή....και παρόλου που μου έλεγε αυτός που πήγαινα 4 χρόνια τώρα οτι μου κάνει έκπτωση 12%

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

τι εννοείς πουθενά??? τι ψάχνεις δλδ? αντιπροσωπια δεν πας γιατί ειναι πιασοκολε?

Αντιπροσωπεία προφανώς υπάρχουν αλλά όπως το είπες. Ψάχνω στο ίντερνετ μήπως τα βρω, το γιατί... ο νοών νοείτω.

Link to comment
Share on other sites

ρώτα και σε άλλες αντιπροσωπίες....και προς θεού...μην πάρεις απο τπτ antalaktikaonline και τέτοια γιατί άμα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα ακόμα θα τρέχεις...εγώ 3 μήνες τώρα ακόμα περιμένω να μου επιστρέψουν λεφτά........

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος f117 έγραψε:

ρώτα και σε άλλες αντιπροσωπίες....και προς θεού...μην πάρεις απο τπτ antalaktikaonline και τέτοια γιατί άμα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα ακόμα θα τρέχεις...εγώ 3 μήνες τώρα ακόμα περιμένω να μου επιστρέψουν λεφτά........

Δεν έψαξα antallaktikaonline αλλά κάτι είχα διαβάσει γι αυτούς.

Έκανα απλά μια αναζήτηση στο internet να δω σε τ τιμές παίζουν αλλά βρήκα μηδαμινά πράγματα (aka αποτελέσματα).

 

Με βλέπω να ψάχνω μόνος μου να δω τι ευθύνεται για αρχή και αν δεν βγάλω άκρη βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος 2cpu έγραψε:

Περιεργο.

Το λεω γιατι βρηκα για την μηχανη μου parts (αρχαιολογια οεο οε).

Αν δεν βρεις τοτε και εκει παλιατζηδες αν εχει απομεινει τιποτα ξεχασμενο.

Τι ψαχνεις βασικα?

Για το Alfa ένα διακόπτη παραθύρων οδηγού και για το Lancia κάτι ανταλλακτικά για το κλίμα.

Πιο εύκολα θα βρεθούν σε παλιατζήδες όπως το κόβω.

 

Αλλά ξεφεύγουμε και βλέπω να πέφτουν κάρτες :p

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, UltraB said:

Για το Alfa ένα διακόπτη παραθύρων οδηγού και για το Lancia κάτι ανταλλακτικά για το κλίμα.

Πιο εύκολα θα βρεθούν σε παλιατζήδες όπως το κόβω.

 

Αλλά ξεφεύγουμε και βλέπω να πέφτουν κάρτες :p

 

Αν είσαι Αθήνα ξέχνα το net και κάνε μια βόλτα Φρατζή και Κάρπου που παίζουν και φρέσκα αλλά και οι κλασικές μάντρες με τα τρακαρισμένα να δεις τι ζητάνε (το να μην βρεις αυτό που ζητάς εκεί το θεωρώ απίθανο) 

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρακάρισμα μετά από το Πέραμα στο Ικόνιο (απέναντι από το βενζινάδικο ΕΤΕΚΑ) στο ρεύμα προς Πειραιά ....

Δύο μηχανές μία μεγάλου κυβισμού και ένα παπάκι ... πριν 20 λεπτά 2:30 μμ

κατάσταση τραυματιών από όσο πρόλαβα να δω μην ανοίξετε αν δεν αντέχετε ( είχε φανάρι)

Spoiler

είσαι σίγουρος ?

Spoiler

 

Του μεγάλου κυβισμού ήταν ακούνητος φόραγε κράνος, ενώ αυτός από το παπάκι σπάραζε (μάλλον δεν φόραγε κράνος) + αίματα κοντά στο κεφάλι + πόδι δεξί σίγουρα σπασμένο το είδα να το κουνάει σε τρία σημεία

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.