Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Σχετικά με τους υαλοκαθαριστήρες που λέγατε παραπάνω:

 

Eγώ έπαιρνα Bosch AeroTwin τα τελευταία χρόνια. Συνήθως κρατούσαν 1-1.5 χρόνο.

Τελευταία φορά που ψώνισα ένα σετ ήταν τον Οκτώβρη 2016. Αυτήν την φορά έχω τα εξής προβλήματα:
 

1) Μετά τον χειμώνα που πέρασε, είναι απογοητευτικοί. Βλέπω να τους αλλάζω πριν κλείσουν χρόνο...

2) Στην πλευρά του οδηγού, το μήκος είναι 600mm. Σε ταχύτητες πάνω από 100km/h, δεν μπορώ να λειτουργήσω την γρήγορη σκάλα γιατί ο υαλοκαθαριστήρας αναπηδά βίαια πάνω στο παρμπρίζ. Ακόμα και στη χαμηλή ταχύτητα, το πέρασμα δεν είναι ομαλό, γιατί το μήκος του υαλοκαθαριστήρα είναι μεγάλο και δεν έχει την απαραίτητη δυσκαμψία.

 

Γενικά δεν θα πρότεινα Aerotwin για μήκη πάνω από 500-550 mm.

 

Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω hybrid σχήμα, όπως οι Michelin Stealth που βρήκα.

michelin-stealth-wiper-blades-7.jpg

stealth_0.jpg

Link to comment
Share on other sites

@uhu Μια κατηγορία κάτω από ποια Michelin; Τα Sport Blue Response πάντως είναι τοπ λάστιχο σύμφωνα με κριτικές (άμα δε δοκιμάσεις όμως...).

Επίσης φθηνά (αλλά μαλακά) τοπ ελαστικά είναι τα Goodyear Efficient Grip Performance. Στα Corsaκια, και όχι μόνο, ειδικά κάθονται τέλεια.

 

Ισχύει πάντως πολλές φορές ότι καλύτερη πρόσφυση = χαμηλότερα χλμ.

 

@nickstamat Πεταμένα λεφτά για εμένα. Δεν έχω μείνει καθόλου ευχαριστημένος. Στην ουσία έχει χειμώνα μου έβγαλαν αλλά είναι όλη μέρα μες στον ήλιο. Εμένα του συνοδηγού δεν πατάει καλά στο τζάμι και αφήνει το μισό σχεδόν όπως ήταν. Δηλαδή αν είναι χάλια το τζάμι ο συνοδηγός δεν βλέπει τίποτα :p

 

Max 2 χρόνια θα έλεγα για τους Aerotwin αν το αυτοκίνητο βλέπει ο ήλιος.

Έψαχνα να βρω σιλικόνης που διάβαζα ότι κρατάνε περισσότερο αλλά ήταν πανάκριβοι.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Τα Sport Blue Response πάντως είναι τοπ λάστιχο σύμφωνα με κριτικές (άμα δε δοκιμάσεις όμως...).

 

Τα φοράω σε seat leon με 205/55/16. Πάρα πολύ ευχαριστημένος και στο νερό. Τα συστήνω. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

@uhu Μια κατηγορία κάτω από ποια Michelin; Τα Sport Blue Response πάντως είναι τοπ λάστιχο σύμφωνα με κριτικές (άμα δε δοκιμάσεις όμως...).

Επίσης φθηνά (αλλά μαλακά) τοπ ελαστικά είναι τα Goodyear Efficient Grip Performance. Στα Corsaκια, και όχι μόνο, ειδικά κάθονται τέλεια.

Kόντρα στα sport blue response θα έβαζα τα michelin sport 3.

Θέλω να τα δοκιμάσω κάποια στιγμή και μάλιστα με το μπρος πίσω που κάνω, οπότε άνετα θα καταλάβω σε ποιο άξονα χάνω και πιο λάστιχο είναι ανώτερο.

Τα turanza που έβαζα ήταν απογοητευση.(αν και εχουν βγει ενω σορό κωδικοί turanza...) 

Και τα potenza σε golf παλιότερα.

 

Απέναντι στα michelin energy εχω δοκιμάσει sava :lol: τα οποία ήταν ok, εχω δοκιμάσει nexen nblue και αυτά ok και continental έβαζε ο πιο γκαζοφώνης της παρέας (super grip αλλά και τρελό wear), μέχρι που έκοψε 2 λάστιχα και σταμάτησε. Πήγε σε efficient grip και αυτός(περίπου ίδια γόμα και χάραξη με τα dunlop)

Αυτά με αυτοκίνητα φίλων, νοικάρικα κτλ μέσα. Δεν δουλεύω σε συνεργείο να εχω τόση μεγάλη εμπειρία σε διαφορετικές μάρκες.

Τα michelin μου φαίνονται πιο sticky απο όλα όταν είναι καινούργια και ασφαλή όταν παλιώσουν και αν και μαλακά δεν εχει κοπεί ποτέ κανένα.

 

Έστω ότι συμπαθώ ας πούμε τη goodyear ή την pirelli γιατί να κινηθώ σε efficient grip ή σε cinturato που δεν εχω την εμπειρία, ή έστω να πάω σε street response που εχω λίγο χειρότερη εμπειρία απο τα sport sesponse(θεωρητικά μια σειρά πάνω) ή να ρισκάρω στην γόμα και τα δεσίματα των sava -  petlas - barum που είναι η β' διαλογή μεγαλύτερων ομίλων ελαστικών?

 

Δεν είμαι της λογικής καινούργια και ας είναι και ling long.

 

Και ας οδηγάω τελευταία 5ετία safe mode. Κάποια στιγμή θα τύχει και εχει τύχει το λάστιχο και το αυτοκίνητο να με σώσουν απο πολύ δύσκολη κατάσταση...

 

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Τα Goodyear δίνουν εγγύηση (έδιναν σίγουρα, λογικά δίνουν ακόμα) και παίζουν στα 350€ έναντι των Michelin που κοστίζουν 368€ και 512€ αντίστοιχα.

Νομίζω η διαφορά είναι αρκετά εμφανής. Όταν συγκρίνονται λοιπόν τα Goodyear με τα τοπ της Michelin και βγαίνουν στην πεντάδα στη χειρότερη γιατί να μην τα προτιμήσω; ;)

Διάσταση 195/55/16

 

Πάντως τα λάστιχα είναι λίγο περίεργη ιστορία. Ένα μπορεί να αρέσει σε κάποιον ενώ στον άλλο να μην αρέσει, είναι πως θα κάτσει το κάθε λάστιχο στο αυτοκίνητο κλπ. Εγώ τα προτίμησα λόγο τιμής και διότι όσοι τα φορούσαν στο ίδιο μοντέλο αυτοκινήτου έλεγαν τα καλύτερα. Επίσης το αυτοκίνητο αγοράστηκε με Goodyear 6 ετών τα οποία δεν είχαν ίχνος σκασίματος (και αυτό το ελάχιστο) από τον ήλιο και πατούσαν χαρά (σίγουρα πολύ καλύτερα από low budget καινούργια). Η μόνη εμφανής διαφορά στην αλλαγή τους ήταν ότι τα καινούργια ήταν αρκετά πιο άνετα.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Τα Goodyear δίνουν εγγύηση (έδιναν σίγουρα, λογικά δίνουν ακόμα) και παίζουν στα 350€ έναντι των Michelin που κοστίζουν 368€ και 512€ αντίστοιχα.

Νομίζω η διαφορά είναι αρκετά εμφανής. Όταν συγκρίνονται λοιπόν τα Goodyear με τα τοπ της Michelin και βγαίνουν στην πεντάδα στη χειρότερη γιατί να μην τα προτιμήσω; ;)

Διάσταση 195/55/16

 

Δε θα μου κανει εντύπωση τα απλά energy saver+ να είναι ισάξια με τα efficient grip και τα primacy 3 (μάλλον αυτά εννοείς) να είναι απλά άλλη κλάση.:p

Και ας λένε ότι θέλουν τα περιοδικά και τα διάφορα site.  

 

Είναι πολύ τίμια ρε τα miche.

H ιντελ των ελαστικών κατ εμέ. Δε πα να βγάζουν οι άλλοι ότι θέλουν, οι γόμες αυτής της εταιρείας δουλεύουν και δουλεύουν σωστά.

Απλά παλιά οι διαφορές ήταν μεγαλύτερες απο ότι είναι σήμερα.

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης ότι αν δεν μπορείς να δοκιμάσεις και να βρεις το καλύτερο, ή βασίζεσαι στις γνώμες άλλων, στα reviews, ή και στα δύο. Οπότε κάπως έτσι επέλεξα.

 

Πάντως εδώ: http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2017-ADAC-195-65-R15-Summer-Tyre-Test.htm φαίνεται ότι άλλα που ήταν τοπ σε άλλες διαστάσεις σε αυτή είναι στη μέση.

Ένα λάστιχο που θα ήθελα να δοκιμάσω είναι τα Hankook Ventus Prime 3, διαβάζω πολύ καλά λόγια και στην Αμερική τους έχουν πολύ εκτίμηση.

 

Τα Michelin πάντως είναι τοπ ελαστικά απλά δεν ήξερα αν αξίζουν την διαφορά στα χρήματα (για τα Primacy HP ή τα 3) στην διάσταση που φοράω.

 

Link to comment
Share on other sites

To έχω αναφέρει ξανά και θα το αναφέρω και τώρα. Ένα λάστιχο μιας οποιαδήποτε μάρκας δεν είναι ποτέ στάνταρ πως θα είναι καλό σε δύο διαφορετικούς οδηγούς. Πόσο μάλλον σε δύο διαφορετικά οχήματα. Τα συγκριτικά στο ίντερνετ και στα περιοδικά είναι απλά μία γενική οδηγία. Ένα λάστιχο που κάνει σε εμένα και στο δικό μου αυτοκίνητο σίγουρα δεν θα είναι το ίδιο σε έναν άλλο οδηγό με διαφορετικό αυτοκίνητο. Και πως θα μπορούσε άλλωστε όταν αλλάζουν τόσοι πολλοί παράγοντες. Βάρος αυτοκινήτου, ιπποδύναμη αυτοκινήτου, διάσταση ελαστικού, οδηγική συμπεριφορά του οδηγού, διαφορετικοί δρόμοι και ανησυχίες. Πως θα μπορούσα εγώ να προτείνω στον πατέρα μου π.χ. να βάλει τα Pilot Supersport (π.χ.) στο ΚΙΑ 1600cc που έχει όταν μιλάμε για δύο διαφορετικά οχήματα και δύο διαφορετικούς οδηγούς; (ακραίο παράδειγμα απλά το αναφέρω για να καταλάβετε τη διαφορά).

Επίσης με αφορμή το πόστ του @UltraB παραπάνω, να αναφέρω να μην κοιτάζετε τι γίνετε σε άλλες χώρες. Δεν είναι ίδιος ο ασφαλτοτάπητας και οι καιρικές συνθήκες για να υπάρχει οποιαδήποτε σύγκριση.

2ο παράδειγμα. Στην Ελλάδα το Audi σπίνιαρε με τους 4 τροχούς και 3 ταχύτητα. Εδώ στη Νορβηγία δε σπινιάρει ΠΟΤΕ ούτε η 2α.

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και το έγραψα και παραπάνω αλλά παίρνεις μια ιδέα από το να πας φάτσα φόρα σε ότι σου προτείνει ο λαστιχάς.

Το καλύτερο είναι να σου προτείνουν άτομα με το ίδιο μοντέλο, ιπποδύναμη κλπ ελαστικά που έχουν δοκιμάσει αλλά και πάλι μπορεί να πέσεις έξω.

 

Εγώ ήμουν τυχερός και υπήρχε αρκετή συζήτηση περί ελαστικών για το αυτοκίνητο μου, σε άλλα όμως δεν βρίσκεις σχεδόν τίποτα από εμπειρίες ατόμων με το ίδιο αυτοκίνητο περί ελαστικών.

PS: Παράγγειλα αυτούς εδώ: https://www.aliexpress.com/item/Car-wiper-blade-for-Opel-Corsa-26-16-rubber-Bracketless-windscreen-wiper-blades-wiper-blades-Car/32297530478.html

Το Σεπτέμβρη που θα έρθουν θα σας πω εντυπώσεις :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

 

Πάντως εδώ: 2017 ADAC 195 65 R15 Summer Tyre Test - Tyre Reviews φαίνεται ότι άλλα που ήταν τοπ σε άλλες διαστάσεις σε αυτή είναι στη μέση.

Ένα λάστιχο που θα ήθελα να δοκιμάσω είναι τα Hankook Ventus Prime 3, διαβάζω πολύ καλά λόγια και στην Αμερική τους έχουν πολύ εκτίμηση.

 

Έτσι που τα δείχνει εδώ φαίνεται σαν το Saver + να βγαίνει στην 11 θέση...

Βάση points όμως είναι στην 2η πίσω απο τα cinturato.

 

Καταραμένη αλφαβητική σειρά.:hehe:

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος uhu έγραψε:

Έτσι που τα δείχνει εδώ φαίνεται σαν το Saver + να βγαίνει στην 11 θέση...

Βάση points όμως είναι στην 2η πίσω απο τα cinturato.

Ισχύει απλά αναφερόμουν γενικότερα και όχι μόνο στα Saver+.

Επίσης τα αποτελέσματα δεν ξέρω κατά πόσο έγκαιρα είναι και δεν εμπλέκονται και άλλοι παράγοντες στην μέση (καταλάβατε...).

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος uhu έγραψε:

Περίεργο???

Εμένα φρέσκα τα michelin μου φαίνονται τα πιο sticky και gripy.

Όταν παλιώσουν κρατάνε λίγο λιγότερο αλλά και πάλι ποτέ δεν γίνονται κούτσουρα σαν τα bridgestone.

Τσουληθρα, και το ABS υπερωριες. Πανε και 10+ χρονια απο τοτε

Μονο Continental απο τοτε, εχω ξεχασει ABS + υδρολισθηση, καλυτερο κρατημα στο νερο, σε σημειο που αναρωτιεσαι γιατι πανε αργα οι αλλοι

πριν 6 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

PS: Παράγγειλα αυτούς εδώ: https://www.aliexpress.com/item/Car-wiper-blade-for-Opel-Corsa-26-16-rubber-Bracketless-windscreen-wiper-blades-wiper-blades-Car/32297530478.html

Το Σεπτέμβρη που θα έρθουν θα σας πω εντυπώσεις :p

Καλυτερα οι φτηνοι aero. Μονιμη επαφη με το τζαμι σε ολες τις ταχυτητες και δεν τριζουν

Και αν βγουν μαπα μετα τον πρωτο χειμωνα παιρνεις αλλους

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος slalom έγραψε:

Καλυτερα οι φτηνοι aero. Μονιμη επαφη με το τζαμι σε ολες τις ταχυτητες και δεν τριζουν

Και αν βγουν μαπα μετα τον πρωτο χειμωνα παιρνεις αλλους

Ναι γιατί τα 30€ που θέλουν είναι καραμέλες...

Μη σου πω ότι κάτι μου λέει ότι θα είναι καλύτεροι οι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος slalom έγραψε:

Μονο Continental απο τοτε, εχω ξεχασει ABS + υδρολισθηση, καλυτερο κρατημα στο νερο, σε σημειο που αναρωτιεσαι γιατι πανε αργα οι αλλοι

Χαχαχ. Το ίδιο θα έγραφα. Είναι όντως τόσο μεγάλη η διαφόρα. 

Μονο Conti και γώ.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τι ρε παιδιά; Εγώ πάντως με τα Goodyear νοιώθω το ίδιο σε στεγνό - βρεγμένο (σε νορμάλ χλμ).

Θέλω να δοκιμάσω και τα Continental κάποια στιγμή αλλά αφού αλλάξω διάσταση ή αυτοκίνητο γιατί σε 195/55/16 οι τιμές τους είναι στο Θεό, όπως και των Michelin.

 

Μάλλον την επόμενη φορά θα κάνω την μετάβαση σε 205/55/16 (αν δεν αλλάξω ζάντες που δε το βλέπω) καθώς η διαφορά στην τιμή είναι τεράστια.

Όλοι μου έλεγαν τότε να μην αλλάξω διάσταση αλλά όταν ήρθε ο καιρός να αλλάξουν λάστιχα τους είδα τι έκαναν :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, jax7480 said:

Από 195/55/16 δεν πας σε 205/55/16. Θα αλλάξεις τελείως τη διάμετρο του τροχού. Μάλλον σε 205/50/16 ή 205/45/16 θα πας. 

Τα 205/50/16 δεν είναι διαδεδομένη διάσταση και είναι και αυτά ακριβά. Ούτε τα 205/45/16 είναι διαδεδομένη. Ας την αλλάξει την περίμετρο, σιγά το πράγμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος UltraB έγραψε:

Σε σχέση με τι ρε παιδιά;

Με ο,τιδηποτε!

Τελευταια φορα που πληρωσα 205/50ZR16, εδωσα 600€ με ευθυγραμμιση. Τωρα μου εχουν πει <400€

 

Το 55ρι προφιλ θα κοψει αρκετα σε αδυναμο μοτερ

Για Corsa μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Σε σχεση με Michelin, enrgy/+, primacy, Bridgestone, Hankook.  

 

Ναι αλλά και τα 2 λάστιχα σε 1μιση χρόνο...

Απο λακούβα...

Έχουν θέμα τα conti.

Πόσο χλμ σας βγάζουν και τι βάθος φτάνει το πέλμα στο δίχρονο 30000 χλμ ας πούμε?

 

Ο κολλητός μια χαρά βρίσκει και τα efficient grip πάντως.

Απο conti μικρές διαφορές και εχει το κεφάλι του ήσυχο.

 

Τα ξέχασε γρήγορα.

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.