Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Κανένα πρόβλημα δεν έχω. Επίσης δεν βάζω χειρόφρενο παρά μόνο σε κατηφόρα/ανηφόρα.

Σκέφτομαι να βάλω τα EBC bluestaff γιατί σύμφωνα με την EBC είναι πιο σκληρά και θα διαρκέσουν περισσότερο.

Competition είναι και αυτά αλλά αν κρίνω από τα performance που φοράω, θα βγάλουν λίγο καιρό παραπάνω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Aλλάχτηκε η μπαταρία στο Yaris! Τους έκλεισα και ένα ραντεβού 10/8/2020 να την τσεκάρουν στο διαγνωστικό μπας και την αλλάξουμε τελευταία εβδομάδα της εγγύησης. (χωρίς πλάκα το καταχώρησα στο google calendar)

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, jax7480 said:

Κανένα πρόβλημα δεν έχω. Επίσης δεν βάζω χειρόφρενο παρά μόνο σε κατηφόρα/ανηφόρα.

Σκέφτομαι να βάλω τα EBC bluestaff γιατί σύμφωνα με την EBC είναι πιο σκληρά και θα διαρκέσουν περισσότερο.

Competition είναι και αυτά αλλά αν κρίνω από τα performance που φοράω, θα βγάλουν λίγο καιρό παραπάνω.

 

 

Για ebc δεν εχω ακούσει και τα καλύτερα αν και οι γνώμες προέρχονταν από "καύτες"! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Σιγά, έλα εδώ να δεις, συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια!

 

Ήθελα να ήξερα πως πήραν αυτοί οι άνθρωποι δίπλωμα!

Link to comment
Share on other sites

On 8/18/2017 at 9:08 AM, sotiris said:

Είναι συνδεδεμένο το CC με το κύκλωμα των φρένων? Πώς το κάνει αυτό? Είσαι σίγουρος? Λόγω A8 και exquisite χαζομάρας μπορεί και να συμβαίνει αλλά μάλλον δεν θέλω να ξέρω πώς το κάνει :p 

 

 

 

Και στο τελευταίο BMW 116i που είχα δοκιμάσει, το Cruise Control ήταν συνδεδεμένο με τα φρένα και όταν χαμήλωνα ταχύτητα από το κουμπί, φρέναρε. Εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε να λειτουργεί έτσι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Βενζίνη ή diesel; Τι θα διαλέγατε;

Πολύ γενικευμένη ερώτηση. Το καθένα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του.

Πες μας για τι αμάξια μιλάμε, χλμ που θα διανύει κλπ

 

Γενικότερα:

 

Πετρέλαιο:

  • Καλύτερη κατανάλωση καυσίμου
  • Φθηνότερο καύσιμο
  • Ακριβότερα ανταλλακτικά 
  • Θέλουν προσοχή στο καύσιμο
  • Συχνά προβλήματα DPF, EGR
  • Ίδιες ή σχεδόν ίδιες επιδόσεις με τα βενζίνης στα νεότερα μοντέλα
  • Περισσότερη ροπή, aka τραβάνε πιο καλά
  • Ακριβότερα κατά μερικά χιλιάδες ευρώ συνήθως, οπότε πρέπει να δεις αν θα κάνεις απόσβεση

 

Βενζίνη:

  • Καλύτερες επιδόσεις / πιο σβέλτα
  • Ακριβότερο καύσιμο
  • Μεγαλύτερη κατανάλωση καυσίμου
  • Πιο ανθεκτικά στο κακό καύσιμο
  • Φθηνότερα ανταλλακτικά
  • Οικονομικότερα κατά την αγορά
  • Πιο smooth και με λιγότερους κραδασμούς κινητήρες (συνήθως)
Έγινε επεξεργασία από UltraB
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος astrolabos έγραψε:

Όταν ξεκινάς να κοιτάς για αμάξι, οικογενειακό, πρέπει να λύσεις το θέμα αν θα πας σε βενζίνη ή σε diesel. Μετά επιλέγεις μάρκες και τα ρέστα

Δες ξανά το παραπάνω, το έκανα edit.

 

Απλά ρώτησα γιατί σε ορισμένα μοντέλα ίσως να μην αξίζει να προτιμήσεις το πετρέλαιο σε σχέση με άλλα.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, astrolabos said:

Βενζίνη ή diesel; Τι θα διαλέγατε;

 

Για πολλά χιλιόμετρα κάθε χρόνο ή/και μεγάλες διαδρομές, diesel. Για λίγα χιλιόμετρα ή συνεχείς διαδρομές των 5 χιλιομέτρων, σχεδόν ανεπιφύλακτα βενζίνη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Δες ξανά το παραπάνω, το έκανα edit.

 

Απλά ρώτησα γιατί σε ορισμένα μοντέλα ίσως να μην αξίζει να προτιμήσεις το πετρέλαιο σε σχέση με άλλα.

Όταν διαβάζω κάτι τέτοιο: https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/To-Diesel-pethane-To-phrate-eidhsh_137287.asp νομίζω ότι έχει περισσότερο ενδιαφέρον αν αξίζει γενικότερα να ασχοληθείς με το diesel

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Τι budget εχεις;

κάτω από 20k

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.