Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Από την άλλη, παλιότερα επιβατικά ντήζελ με υψηλές εκπομπές NOx αισθάνομαι ότι δεν έχουν θέση σε μητροπολιτικά κέντρα. Ας κλείσουν τον κύκλο τους και ας αντικατασταθούν από λιγότερο ρυπογόνες εναλλακτικές.

https://www.youtube.com/watch?v=1zNdw4DaUM8

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πααααρα πολλοι καλοι. GP, Μαχμουτ,κλπ

 

Το θεμα ειναι ο Μαυροιδακος ειναι 4 στενα απο το σπιτι , συν οτι σε οποιον εχω πει για νοτια γενικα, η πρωτη συμβουλη ειναι αυτος. ΔΕΝ ειναι ο πιο φτηνος, ΑΛΛΑ ξερεις οτι θα παρεις την καλυτερη σε ποιοτητα ανταλλακτικα και εργασια (εργασια: κολλησεις και κουρμπες)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Simon said:

 

Στην κεντρικόβορεια Ευρώπη το πιο πιθανόν να γίνει. Π.χ. σε κάποιες πόλεις τα ταξί πρέπει να είναι CNG για να είναι πιο "καθαρά".

Τώρα για την Ελλάδα ... :amen:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..

 

ξέρει κανείς κάποιο καλό και δοκιμασμένο συνεργείο για VW ιδανικά προς τα βόρεια της Αθήνας;

έχω ένα Golf TSI του 2009 και τώρα το πάω στον Ραφτόπουλο στην Ν. Ερυθραία αλλά δεν είμαι και απόλυτα ικανοποιημένος και θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο..

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Nickzzz έγραψε:

 

Στην κεντρικόβορεια Ευρώπη το πιο πιθανόν να γίνει. Π.χ. σε κάποιες πόλεις τα ταξί πρέπει να είναι CNG για να είναι πιο "καθαρά".

Τώρα για την Ελλάδα ... :amen:

Στην Ελλαδα της κρισης, ο κουτοπονηρος νεοελληνας με αφορμη την ελευθερη κινηση των euro 5 πετρελαιοκινητων, κυκλοφορει ο,τι σαβουρα βρει μπροστα του. Βλεπω ακομα και euro 3 ντιζελια (εννοειται χωρις συντηρηση -adblue και μλκιες- και με απειρα χλμ) να μοιραζουν καρκινο.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Nameless1 said:

Καλησπέρα σε όλους..

 

ξέρει κανείς κάποιο καλό και δοκιμασμένο συνεργείο για VW ιδανικά προς τα βόρεια της Αθήνας;

έχω ένα Golf TSI του 2009 και τώρα το πάω στον Ραφτόπουλο στην Ν. Ερυθραία αλλά δεν είμαι και απόλυτα ικανοποιημένος και θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο..

Thanks!

 

Ο YDinopoulos είναι Νότια... ? 

 

Βόρεια ξέρω μονο τον Σταυριανο, στην Μεταμόρφωση επάνω στην Παπαδιαμάντη, ενα/δύο στενά πριν τον Θεοδορακακο. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ψήνεται κανείς, το σουκού που έρχεται να πάμε Μαραθώνα να δούμε drift; Καλά εννοείται μία από τις δύο μέρες. Σάββατο συνήθως είναι πιο ήρεμα. Θα έρθουν σύσσωμοι οι Κύπριοι που μάλιστα ο Andros βγήκε 3ος στο King of Europe στις Σέρρες, ο Ουκρανός Iliuk και φυσικά η elite των Ελλήνων οδηγών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, PetrosD said:

Για Σάββατο ψήνομαι. Τί έχει εκεί; Πίστα; Για δώσε πληροφορίες.

 

https://www.omae-epa.gr/index.php?option=com_icagenda&view=eventds&id=867

 

image.png.b791c410d7a5d7a8b19c119590bb7ee8.png

 

https://www.facebook.com/proaction/

 

Σάββατο είναι τα qualifiers. Τρέχουν ο καθένας μόνος του ούτως ώστε να δούμε ποιοι θα προκριθούν στους 32 και με ποιον θα τρέξουν. Την κυριακή είναι τα διπλά.

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι διαδρομή είναι, όχι πίστα. Άλλωστε στο drift συνήθως 4-5 στροφές είναι ο αγώνας και δεν χρειάζεται απαραίτητα να έχεις ολοκληρωμένη πίστα. Μέχρι πρότινος οι αγώνες στην Αθήνα γινόντουσαν στο καρτόδρομο στις Αφίδνες, αλλά οι κάτοικοι είχαν πρόβλημα με το θόρυβο. Οι κάτοικοι που μένουν 1 χιλιόμετρο μακριά για 1-2 φορές το χρόνο. Αν και καρτόδρομο πάντως είχε μεγάλο πλάτος ο δρόμος και ήταν αρκετά εντυπωσιακή διαδρομή.

 

Πάντως η μόνη σοβαρή πίστα στην Ελλάδα είναι οι Σέρρες. Από εκεί και πέρα Αθήνα είναι και τα Μέγαρα αλλά δεν είναι εντυπωσιακή drift πίστα, είναι για circuit. Επίσης στα Μέγαρα, ο κόσμος κάθεται πολύ μακριά και δεν ευχαριστιέται το θέαμα.  

 

Όσο αφορά το Μαραθώνα επειδή το έχω παρακολουθήσει αρκετές φορές, έχει μπόλικο θέαμα. Ειδικά στις στροφές 2-3-4 που περνάνε μπροστά από το θεατή, αν περάσει θηρίο δεν μπορείς να πάρεις ανάσα από το λάστιχο που καίνε. Και μην ξεχνάτε ότι σε αυτό το σημείο ήρθαν και έτρεξαν παγκόσμια ονόματα τύπου Ken Block, Solberg κτλ. Δηλαδή χώρος υπάρχει. 

 

Εισητήριο στα 15€ και συνήθως ξεκινάνε από τις 10 το πρωί και πάει τουλάχιστον έως τις 6 το απόγευμα. Εγώ πάω οργανωμένος. Νερό, σαντουιτσάκια, καφέ, αδιάβροχο (μακριά από εμάς), powerbank, είδη ρουχισμού, φωτογραφική, μωρομάντηλα κτλ κτλ. Φαγητό έχει και εκεί και φτηνό. 

 

Επίσης μπορείς να επισκεφθείς τους οδηγούς στο service park, να δεις τα αυτοκίνητα, να βγάλεις ότι φωτογραφία θέλεις. Έχω και 2-3 γνωστούς που θα χαιρετήσουμε δηλαδή :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.