Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Ε ναι, δεν ήταν οι κάτοικοι των Εξαρχείων, ήταν μπάχαλοι. Και, κοίτα να δεις που σε λίγο καιρό θα βγει νόμος που τα ΜΑΤ θα έχουν δικαίωμα να κάνουν ντου σε πολυκατοικίες και σπίτια, για να πιάνουν τους ιπτάμενους αναρχικούς...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ε δηλαδή αν είναι σε μια ταράτσα 10 άτομα και τους πετάνε μολώτοφ τι να κάνουν?

 

Να περιμένουν να τελειώσουν τα παιδιά να πεινάσουν και όταν βγου να πάμε στα Εβερεστ (αν δεν τα κάψουν) να τους συλλάβουν?

Link to comment
Share on other sites

Ε δηλαδή αν είναι σε μια ταράτσα 10 άτομα και τους πετάνε μολώτοφ τι να κάνουν?

 

Να περιμένουν να τελειώσουν τα παιδιά να πεινάσουν και όταν βγου να πάμε στα Εβερεστ (αν δεν τα κάψουν) να τους συλλάβουν?

Σιγά μην ήταν αναρχικοί στις ταράτσες να μετάνε μολότωφ ρε παιδιά. Έλεος. Κάτοικοι να πετάνε νερό ναι, καμιά γλάστρα ενίοτε, ναι, αλλά αερομεταφερόμενοι μολοτωφόροι παρκουρίστες αναρχικοί, μόνο στον ΑΝΤ1..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε Διονύση εσύ αν δεις ένα μπάτσο να πάει να μπει στην πολυκατοικία σου θα πας ένα λεπτό στην κουζίνα να ετοιμάσεις μια μολότωφ να του πετάξεις?? 

 

Η θα πετάξεις μια απο τις έτοιμες που έχεις?

 

Δεν βλέπεις πως κάτι δεν ακούγεται καλά εδώ? 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε Διονύση εσύ αν δεις ένα μπάτσο να πάει να μπει στην πολυκατοικία σου θα πας ένα λεπτό στην κουζίνα να ετοιμάσεις μια μολότωφ να του πετάξεις?? 

 

Η θα πετάξεις μια απο τις έτοιμες που έχεις?

 

Δεν βλέπεις πως κάτι δεν ακούγεται καλά εδώ? 

Like για το αστείο του μυνήματος. Ακόμα βέβαια δεν έχω πειστεί ότι πετάγανε μολωτωφ από τα μπαλκόνια, πιθανότερο να ήταν καμιά ψιλοκρεμαστή, αλλά έστω ότι έτσι έγινε.

Η απάντηση προφανής στο ερώτημα, αλλά μήπως να κοιτάξουμε γιατί κάτοικοι (και όχι παρκουρίστες) έφτασαν στο σημείο και έφτιαξαν μολώτωφ για άμυνα των οικιών τους από την αστυνομία και ακόμη χειρότερα τις χρησιμοποίησαν αντί να ψάχνουμε ποιος ήταν χειρότερος?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν φαίνεται να καταλαβαίνουν οι περισσότεροι που συνεχίζουν τη συζήτηση είναι ότι η κατάσταση έχει εκφυλιστεί σε σημείο που όλοι έχουν δίκιο (και άδικο).

Προφανώς η αστυνομία δεν έχει λόγο να μπουκάρει σε σπίτια για να προστατεύσει ζωές και περιουσίες σε μία διαδήλωση. Προφανώς και ο αστυνομικός που δέχεται μολότωφ θα μπει όπου τύχει να δει ότι πετάνε μολότωφ.

Να το συνεχίσω? Ποιος είναι ο τηρητής των νόμων και της δικαιοσύνης όταν αστυνομικοί χτυπούν κάποιον δεμένο πισθάγκωνα? Ποιος είναι ο κοινωνικός επαναστάτης όταν διαδηλώνοντας σουφρώνει και καμιά 10αριά κινητά απο σπασμένες βιτρίνες?

 

Όσο μαλώνουμε για το ποιος έχει το περισσότερο άδικο (ή δίκιο) δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Αυτή η συζήτηση μόνο κλιμάκωση προκαλεί. Το ίδιο και οι ενέργειες για τις οποίες συζητάμε (εκατέρωθεν).

 

Προσωπικά όμως θα ήθελα την αστυνομία να κρίνεται με αυστηρότερα κριτήρια από τους διαδηλωτές. Θα έπρεπε να είναι η τελευταία γραμμή υπεράσπισης της δικαιοσύνης και θα έπρεπε να εμπνέει εμπιστοσύνη στον νόμιμο πολίτη - στην Ελλάδα δε συμβαίνει, και δε φταίνε μόνο οι "μπαχαλάκηδες". Συνειδητά χρησιμοποιώ τη λέξη δικαιοσύνη και δεν επικαλούμαι τους νόμους, που έχουν ξελαστιχώσει το "νόμιμο" πέρα από κάθε ηθικό όριο. 

 

Πραγματικά εύχομαι ότι αυτή η πόλωση θα σταματήσει, τουλάχιστον εδώ μέσα. Σκέφτομαι ακόμα περισσότερο, εάν είναι τόσο πολωμένοι άνθρωποι που επηρεάζονται ελάχιστα από αυτά που συζητάμε, πόση εμπάθεια θα πρέπει να υπάρχει σε αυτούς που συναντιούνται στους δρόμους σε αντίπαλες πλευρές.

 

Δεν έχω πλέον καμιά ελπίδα για αυτή τη χώρα, συνεχίζω να έχω όμως ακόμα μικρές ελπίδες για μερικές κοινότητες που επιλέγω να είμαι μέλος - όπως εδώ. Οι Ειδήσεις είναι η μικρή εικόνα της καθημερινότητάς του κάθενός, γιατί να είναι συνέχεια μαύρες και άραχνες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε Διονύση εσύ αν δεις ένα μπάτσο να πάει να μπει στην πολυκατοικία σου θα πας ένα λεπτό στην κουζίνα να ετοιμάσεις μια μολότωφ να του πετάξεις?? 

 

Η θα πετάξεις μια απο τις έτοιμες που έχεις?

 

Δεν βλέπεις πως κάτι δεν ακούγεται καλά εδώ? 

 

Δε σας προβληματίζει καθόλου, δηλαδή, ότι οι κάτοικοι των Εξαρχείων δεν συμπαθούν την αστυνομία; Ζουν σε  μια περιοχή που, σύμφωνα με όσα διαβάζετε, γίνονται συνέχεια φασαρίες, κι όμως το κυρίως πρόβλημα το έχουν με την αστυνομία, κι όχι με τους αναρχικούς. Δε  βλέπεις πως κάτι δεν ακούγεται καλά εδώ;

 

fwiw, επειδή στην πολυκατοικία μένει δικηγόρος, κι έρχονται συχνά πυκνά από την αστυνομία να του αφήσουν χαρτιά, έχω κλείσει την πόρτα στα μούτρα αστυνομικού. Έβγαινα, αυτός περίμενε απ'έξω, και μόλις βγαίνω πάει να μπει. "Μισό λεπτό", στέκεται, τραβάω την πόρτα και φεύγω. Ήξερα για ποιο λόγο ήταν εκεί, αλλά με το έτσι θέλω δεν έχει δικαίωμα να μπει. Να μπει με άσκηση βίας ΜΑΤατζής στην πολυκατοικία μου, ακόμα, δεν έχει τύχει. Αν συμβεί, θα σου πω πως αντέδρασα.

 

ΥΓ Η αστυνομία προσπαθούσε να μπει σε σπίτια και πολυκατοικίες που άνοιξαν οι κάτοικοι για να μπουν οι διαδηλωτές. Δε γινόταν κάποιο έγκλημα και κινδύνευαν οι κάτοικοι. Εκεί συνήθως πάνε μετά από 1-2 ώρες, αφού έχουν κάνει κύκλους το τετράγωνο με το φάρο αναμμένο για να φύγουν οι εγκληματίες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

fwiw, επειδή στην πολυκατοικία μένει δικηγόρος, κι έρχονται συχνά πυκνά από την αστυνομία να του αφήσουν χαρτιά, έχω κλείσει την πόρτα στα μούτρα αστυνομικού. Έβγαινα, αυτός περίμενε απ'έξω, και μόλις βγαίνω πάει να μπει. "Μισό λεπτό", στέκεται, τραβάω την πόρτα και φεύγω. Ήξερα για ποιο λόγο ήταν εκεί, αλλά με το έτσι θέλω δεν έχει δικαίωμα να μπει. Να μπει με άσκηση βίας ΜΑΤατζής στην πολυκατοικία μου, ακόμα, δεν έχει τύχει. Αν συμβεί, θα σου πω πως αντέδρασα.

 

post-15478-Nathan-Fillion-speechless-gif 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμαστε με τον έναν απο τα ΜΑΤ που σκότωσε, τουλούμιασε, γάμησε, δηλητηρίασε,  μπλα μπλα μπλα έναν διαδηλωτή σε πορεία "σπάσε,κλάσε,χέσε,ρημάδιασε γιατί έτσι πρέπει και γιατί έχω πολύ αγανάκτηση μωρέ ο κάτοχος του Samsung S75 galaxy (για αυτόν τον μήνα...τον άλλον θα πάρω το S76)", αλλά οι γονείς ενός τέτοιου (έτσι λέει ο επαναστάτης ντεμέκ διότι πουλάει στην αριστεροΕλλάδα της ΕΥΗΜΕΡΙΑΣ) που απλά έκανε ληστείες με ΟΠΛΟ που ρίχνει σφαίρες, είναι λέει στον πρωθυπουργό ΜΙΑΣ χώρας και έχουν και αιτήματα..

 

Μιλάμε μετά για δεξιά, για χούντα, για παπαριές. Και δεν ντρέπεστε και να τα λέτε δλδ.

ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ! ΖΗΤΩ ΤΑ ΜΜΕ! ΖΗΤΩ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
 

 

Ότι σε 3 ποστ μας έχεις βγάλει λογικό να  α) έχουν και β) ρίχνουν ΜΟΛΟΤΩΦ κάτοικοι πολυκατικοιών στους αστυνομικούς γιατί πάνε να μπουν στην πηλωτή αστυνομικοί. 

 

Δεν σχολιάζω το ότι έκλεισες την πόρτα στην μούρη του γιατί θα αισθανθώ πως μιλάω σε 12 ετών παιδί ξέρω πως δεν είσαι . 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν δεν δω βίντεο με την μολοτωφ να φευγει από το μπαλκόνι δεν πιστευω τίποτα.

Μετά θέλω να δω τουλάχιστον 200 αναρχικούς παρκουρίστες να πηδάνε από ταράτσα σε ταράτσα, με το αλεξίπτωτο στην πλάτη και να ρίχνουν μολότωφ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.lifo.gr/now/society/56707

 

Κοίτα οι χοίροι/αλήτες κλπ ΜΑΤατζήδες που πήγαν να μπουν με το έτσι θέλω στα σπίτια του κοσμάκη και να δείρουν χωρίς λόγο τον Κίτσο που έκανε μπάρμπεκιου στην ταράτσα του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.