Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

180 είναι πολύ. Βγάλτε καναν "ανεξάρτητο" απο τη φυλακή:

 

http://www.avgi.gr/article/5126782/apofulakisi-tou-s-mpoukoura-eisigeitai-i-eisaggeleas

 

EDIT

 

bonus ..

 

https://www.facebook.com/video.php?v=764653026914648&fref=nf

 

WTF?

Έγινε επεξεργασία από 3likos
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ε, για να πω την κακία μου, το (β) ένα χρόνο το τσαμπουνάμε τώρα, αλλά η επικαιρότητα και η ειδησεογραφία ήταν συστηματικά κατειλημμένες από άλλα σοβαρότερα (πχ υπόθεση Ρωμανού). :D

 

Για το (α), ήμουν λίγο off, αλλά τουλάχιστον τη χρονική σύμπτωση αποκαλύψεων από τη ΧΑ, κινητικότητας από το Μαξίμου τη Δικαιοσύνη και των εκλογών την οσμίστηκα στις 18 Σεπτέμβρη εδώ μέσα και δε φημίζομαι για τις μαντικές μου ικανότητες. :T:

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά... δε νομίζω ότι υπάρχει αλυσίδα τέτοιου τύπου που να σερβίρει μπέργκερ που αξίζει λεφτά. Μικρή επιφύλαξη για τα καινούρια burger house των Goody's που δεν έχω δοκιμάσει, αλλά δεν κρατάω και την ανάσα μου.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

αποκλειεται να χεις φαει κι απο τα δυο και να χεις αυτη τη γνωμη

OK, παραδέχομαι ότι ίσως είμαι λίγο (μια σταλιά) αρνητικά προκατελειμένος με όλα τα plastic food "restaurant" αλλά σίγουρα έχω φάει και από τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά... δε νομίζω ότι υπάρχει αλυσίδα τέτοιου τύπου που να σερβίρει μπέργκερ που αξίζει λεφτά. Μικρή επιφύλαξη για τα καινούρια burger house των Goody's που δεν έχω δοκιμάσει, αλλά δεν κρατάω και την ανάσα μου.

μονο η ταμπελα/λογοτυπο αλλαξε, τιποτα αλλο

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά... δε νομίζω ότι υπάρχει αλυσίδα τέτοιου τύπου που να σερβίρει μπέργκερ που αξίζει λεφτά. Μικρή επιφύλαξη για τα καινούρια burger house των Goody's που δεν έχω δοκιμάσει, αλλά δεν κρατάω και την ανάσα μου.

 

Μόνο τα Mac αξίζουν... για όταν έχεις στουμπώσει (ισοδύναμο καθαρτικού)...και εκεί  θα κρατούσες την ανάσα σου σίγουρα... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά έχει κανείς πρόβλημα με αυτό;

Αρχικά είδαν 3.000 ευρώ, από τα 13.000 της προκαταβολής της αποζημίωσης από τον Ελληνικό Στρατό να κατάσχονται από την εφορία, μάλλον επειδή η οικογένεια είχε οικονομικές εκκρεμότητες.

Βέβαια η πραγματική ντροπή είναι αυτή:

Λίγη ώρα αργότερα, δόθηκε εντολή στη ΔΕΗ να ξαναμπεί η οικογένεια στο οικογενειακό τιμολόγιο και να επιστραφούν τα χρήματα που παρακρατήθηκαν, μετά από τις παρεμβάσεις Δένδια και Μανιάτη.
Φυσικά, όλα αυτά συνέβησαν επειδή το θέμα «έπαιξε» σε τηλεοπτική εκπομπή και το παρακολούθησαν εκατοντάδες χιλιάδες τηλεθεατές. Αυτό και μόνο αυτό το γεγονός οδήγησε την κυβέρνηση στο να αντιστρέψει το κλίμα.


1+1=2. Αν μου χρωστάς 10 και σου χρωστάω 5, θα ζητήσω από εσένα τα 5, δε θα πάρω με φωνές και τα 10.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για απλή αριθμητική , ναι ισχύει αυτό που λες. Όπως επίσης και για το αν τα ποσά προέρχονταν από απλή εμπορική συναλλαγή κράτους -πολίτη. Κάτι που δεν ισχύει όπως ξέρεις αμφίδρομα καθώς το κράτος ενώ χρωστά και δεν πληρώνει ένα σκασμό λεφτά σε εταιρίες και προμηθευτές απαιτεί από αυτές να είναι εντάξει στις υποχρεώσεις τους.

Αλλά εδώ υποτίθεται ότι πρόκειται για μία σχετική ηθική ικανοποίηση - ίσως δεν είναι δόκιμος ο όρος αλλά καταλαβαίνεις τί θέλω να πω- και πας και  τσεκουρώνεις έτσι; Το λιγότερο ντροπή τους , δεν είναι τα πάντα μόνο αριθμοί.

Το επόμενο θα είναι να τους φορολογήσουν για τα υπόλοιπα χρήματα που θα  λάβουν σαν να ήταν εισόδημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για απλή αριθμητική , ναι ισχύει αυτό που λες. Όπως επίσης και για το αν τα ποσά προέρχονταν από απλή εμπορική συναλλαγή κράτους -πολίτη. Κάτι που δεν ισχύει όπως ξέρεις αμφίδρομα καθώς το κράτος ενώ χρωστά και δεν πληρώνει ένα σκασμό λεφτά σε εταιρίες και προμηθευτές απαιτεί από αυτές να είναι εντάξει στις υποχρεώσεις τους.

Αλλά εδώ υποτίθεται ότι πρόκειται για μία σχετική ηθική ικανοποίηση - ίσως δεν είναι δόκιμος ο όρος αλλά καταλαβαίνεις τί θέλω να πω- και πας και  τσεκουρώνεις έτσι; Το λιγότερο ντροπή τους , δεν είναι τα πάντα μόνο αριθμοί.

Το επόμενο θα είναι να τους φορολογήσουν για τα υπόλοιπα χρήματα που θα  λάβουν σαν να ήταν εισόδημα.

Το βλέπεις ηθικό και λογικό να σου χρωστάω 5 και να σου ζητάω 10 που μου χρωστάς εσύ και όχι 5; Εκτός αν είσαι (καταλαβαίνεις δε μιλάω προσωπικά) ο τύπος των ανθρώπων που όταν χρωστάνε βρίσκουν δικαιολογίες του στυλ "είναι στο νοσοκομείο/αρρώστησε/πέθανε/αναστήθηκε η γιαγιά/ο μπαμπάς/η μάνα/η θεία/η ανιψιά μου" έτσι ώστε να αποφύγεις να εκπληρώσεις τις υποχρεώσεις σου. 

Συγνώμη αν με περάσεις για άκαρδο ή ό,τι άλλο αλλά εγώ απλά βλέπω κάποιον που προσπαθεί να αποφύγει να εκπληρώσει τις υποχρεώσεις του προς το κράτος.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η απορία μου είναι άλλη : όταν απέκτησα παιδί, Μάιο του 2012 έπρεπε να έρθει ο Μάιος του 2013 ώστε να το δηλώσω στο Ε1 του 2012, να γίνει η εκκαθάριση, να ενημερωθεί το σύστημα της ΔΕΗ ότι πλέον έχω παιδί και κάποια στιγμή το 2014 έγινα δικαιούχος κοινωνικού τιμολογίου (το μέγιστο εισόδημα προσαυξάνεται κατά 3000 ευρώ εάν έχεις ένα παιδί). Πώς μέσα σε τόσο λίγο καιρό ενημερώθηκαν τα συστήματα ότι έχασαν την ιδιότητα του πολύτεκνου;

 

Επίσης, ευτυχώς ή δυστυχώς, όταν κάποια συστήματα δουλεύουν ηλεκτρονικά, είναι αναπόφευκτο να γίνονται συμψηφισμοί αυτόματα. υπάρχουν ορισμένες κατηγορίες πληρωμών από το δημόσιο (π.χ. επίδομα τέκνων και θέρμανσης) οι οποίες δεν συμψηφίζονται. Προφανώς κανείς δεν είχε προβλέψει να εντάξει σε αυτές και την αποζημίωση από τον στρατό σε περίπτωση θανάτου εν ώρα υπηρεσίας.

 

Μου θυμίζει λίγο την ιστορία με τον ΕΝΦΙΑ του χαμόγελου του παιδιού, για τον οποίο σύμφωνα με τα ΜΜΕ έφταιγε το κράτος και όχι ο λογιστής τους που ΔΕΝ είχε δηλώσει για τα ιδιοχρησιμοποιούμενα ακίνητα ότι ανήκουν σε κοινωφελές ίδρυμα και δικαιούνται τις προβλεπόμενες απαλλαγές/μειώσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κρατάω και από αυτήν την περίπτωση και απο την περίπτωση Ρωμανού είναι ότι τελικά αυτό το κράτος είναι βιλαέτι των υπουργών και των άλλων πολιτικών παραγόντων. Έχουν δημιουργήσει ένα καθεστώς που όλα μπορούν να γίνουν (ανεξάρτητα από την πρόβλεψη του νόμου), αρκεί να "πάρει τηλέφωνο ο υπουργός". Αυτό είναι η πραγματική ντροπή.

 

Είμαι περίεργος πάντως να δω και σε ποιον τιμοκατάλογο κοστολογείται η ανθρώπινη ζωή 13 χιλιάρικα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μόνο 13 χιλιάρικα αποτιμάται η ανθρώπινη ζωή, σε κάτι μάλιστα που είσαι υποχρεωμένος να κάνεις στο Ελαδισταν? Δεν την είχα ακούσει την είδηση πιο πριν..

(και αυτή την στιγμή είμαι πολύ συναισθήματικα φορτισμένος εναντίον του στρατού)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 13 χιλιάρικα αποτιμάται η ανθρώπινη ζωή, σε κάτι μάλιστα που είσαι υποχρεωμένος να κάνεις στο Ελαδισταν? Δεν την είχα ακούσει την είδηση πιο πριν..

(και αυτή την στιγμή είμαι πολύ συναισθήματικα φορτισμένος εναντίον του στρατού)

Ανάλογα την τσέπη σου (= δικηγόρος).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.