Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 46 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Παιδιά, συγγνώμη που θα το πω ωμά, αλλά εκλογικεύετε αυτό που πιστεύετε για να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα.

 

Καταρχάς Σαρία δεν ΘΑ έχουμε. Είχαμε ήδη και μάλιστα υπέστημεν και μια ντροπιαστική καταδίκη επειδή επιτρέπαμε να θεωρείται υπέρτερη του ελληνικού Αστικού Δικαίου. Αυτό δε θα μπορούσε να είχε συμβεί σε μια πραγματικά ελεύθερη, κοσμική χώρα.

 

 

Αν εγώ θεωρώ ότι βεβηλώνεται η ύπαρξή μου επειδή με κοιτάς λοξά, μπορώ να ζητήσω να σου βγάλουν τα μάτια στο όνομα της διατήρησης της ομαλότητας; Ή μήπως όχι, γιατί η υποκειμενική μου θεώρηση για τη βεβήλωσή μου δεν μπορεί να είναι υπέρτερη του δικαιώματός σου στην αρτιμέλεια; Αντίστοιχα, δεν είναι υπέρτερο το δικαίωμα της ελευθερίας του λόγου από την θεώρηση κάποιου ότι προσεβλήθη; Διαφορετικά, στο κάτω-κάτω, μας καλύπτει ο νόμος για την εξύβριση (και θα ήλπιζα ότι οι περισσότερες θεότητες θα ήταν πρόθυμες να παραιτηθούν από την άσκηση του δικαιώματος της έγκλησης κατά ενός θνητού) .

 

Και ξαναλέω, χωρίς περιστροφές. Και η οπαδική ταυτότητα είναι μέρος της ύπαρξής μας. Αυτή γιατί δε χρήζει αντίστοιχης προστασίας; Αν δικαιούμαστε να τραγουδάμε εν χορώ ότι απαυτώνεται ο Θρύλος κι ο Πειραιάς, πώς παραβιάζεται κάποιο θεμελιώδες δικαίωμα όταν πεις το ίδιο για ένα θρησκευτικό δόγμα; Εκτός αν ο τραγουδός είναι το τζίνι του Αλαντίν και δεν το λέει μόνο, το κάνει κιόλας.

 

Ο νόμος δομείται στη λογική της προστασίας δικαιωμάτων από ενέργειες που τα καταστρατηγούν. Η κλοπή είναι αδίκημα γιατί στρέφεται κατά του δικαιώματος της ιδιοκτησίας. Ο φόνος είναι αδίκημα γιατί στερεί το θεμελιώδες αγαθό της ζωής. Η (λόγω) βλασφημία δεν μπορεί να είναι αδίκημα γιατί δε σου στερεί το δικαίωμα να πιστεύεις. Απλώς στερεί από κάποιον το δικαίωμα να εκφράσει άποψη για αυτό που πιστεύεις. Και δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό είναι κάτι που απαιτεί νομική προστασία.

 

Και άντε, να το δεχτώ ότι η πίστη μας είναι τόσο εύθραυστη που απαιτεί αυστηρή προστασία. Γιατί λοιπόν η ευαισθησία μας δεν καλύπτει και άλλες πτυχές της ατομικής ταυτότητας; Γιατί -με τη δική μας πίστη ως οδηγό- θέλουμε να έχουμε άποψη για το αν είναι νόμιμο κάποιος να έχει πχ διαφορετική σεξουαλική ταυτότητα από τη δική μας και ταυτόχρονα να απολαμβάνει τα ίδια δικαιώματα που ο νόμος εξασφαλίζει σε μας; Τα δικαιώματα δεν είναι βαλμένα σε ένα κουβά για να παίρνει όποιος προλάβει. Είναι δυνατό να απολαμβάνουμε τα δικά μας χωρίς να χρειαστεί να στερήσουμε του διπλανού.

 

Το να στερούμε την ελευθερία κάποιου (με 10 μήνες φυλακή) επειδή απλώς κορόιδεψε την ευπιστία κάποιων θρησκόληπτων που διέδωσαν ανύπαρκτα θαύματα για να τονώσουν την ανασφάλειά τους δεν είναι χαρακτηριστικό μιας δίκαιης και ελεύθερης κοινωνίας. Είναι δείγμα μιας χώρας που θέλει να μπορεί να διακωμωδεί τις σκληροπυρηνικές θεοκρατίες χωρίς να πάψει ποτέ να είναι η light εκδοχή τους.

 

Κοίτα να δεις πως όλα έρχονται σε μια αρμονία.

 

Υπέστημεν καταδίκη γιατί τοποθετήσαμε την Σαρία στην Θράκη, πάνω από το Εθνικό δίκαιο ...

Είναι να γελά και να κλαίει μαζί, κανείς.

 

Μα θέλαμε νομίζω να υποστούμε αυτή την καταδίκη, ώστε να μπορέσουμε μέσω αυτής, να απαλλαγούμε από ύπαρξη της Σαρίας στην Θράκη.

Το νομικό αυτό πάτημα είναι η λύση, το ανάχωμα, που ψάχνει το Ελληνικό κράτος στην άρση της διείσδυσης  των Τουρκικών θεσμών στην Θράκη, μέσω της Μουσουλμανικής μειονότητας.

Και μη μου πει κανείς πως στην Θράκη κάνει κουμάντο η Ελλάδα ....

 

Η κουβέντα μπορεί να κρατήσει για ώρες, τα θέματα και προβλήματα είναι πολυδιάστατα.

 

Το σίγουρο όμως είναι ένα. Με μειονότητες, με διασπασμένη κοινωνία, όπου ο κάθε ένας πρεσβεύει και κάτι το διαφορετικό και προσπαθεί να το επιβάλλει, κρατική οντότητα και δομημένη κοινωνία δεν μπορεί να υπάρξει.

Μετά την επίσημη θρησκεία, τι έχει σειρά; Η επίσημη γλώσσα; Η διδασκόμενη ιστορία; 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, astrolabos said:

 

 

Σαφώς. Ο νόμος επιβάλλεται. Το ίδιο και η Σαρία. Βάζοντας στο σύνταγμα ότι όλοι οι έλληνες είναι Χ.Ο. παραβιάζεται η θρησκευτική ελευθερία των ελλήνων πολιτών. Τι δεν καταλαβαινετε; Δεν έχει σημασία από πόυ πηγάζει ο νόμος, αλλά σε ποιούς απευθύνεται και τι αποτέλεσμα έχει.

 

Σοβαρά τώρα, διάβασες το Αρθ. 3 του Συντάγματος, και βρήκες έστω και μια λέξη επιβολής της επικρατούσας θρησκείας, σε οποιονδήποτε άλλον ή κυρώσεων σε όποιον δεν το αποδεχτεί ? 

Προς το παρόν απολαμβάνουμε ανεξιθρησκεία. Κανένας δεν ήρθε στην πόρτα μου Κυριακή πρωί να με σύρει στην εκκλησία, γιατί το λέει κάποιος νόμος, ούτε κανένας παππάς ξεκίνησε ''ανένδοτο'' εναντίων μου γιαυτό. Αυτό που λέει η ''απέναντι πλευρά'' (με την οποία συμφωνώ) είναι ότι Τόσο η υφιστάμενη νομοθεσία όσο και ο δυτικός πολιτισμός εν σύνολο, αυτά τα έχουν λύσει εδώ και ~1700 χρόνια (διάταγμα Μεδιολάνων αν θυμάμαι καλά) Για την απέναντι θρησκεία (και κατά συνέπεια για όσα κράτη δομούν δίκαιο πάνω σε αυτή), δεν ισχύει το ίδιο. 

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει όρεξη, ας παρακολουθήσει το παρακάτω βίντεο με τον Κο Γρίβα.

Είναι συζήτηση που ξεπερνά τα μεγάλα ΜΜΕ  και την στρογγυλοποίηση , ωραιοποίηση των πάντων.

 

https://www.brighteon.com/8e459ce4-6d1b-4d2c-ae8d-9382190ff513

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος astrolabos έγραψε:

Μεταξύ τυφλών κυριαρχεί ο μονόφθαλμος. Πες μου ποιά άλλα κράτη του προοδευτικού δυτικού κόσμου ορίζουν συνταγματικά τη θρησκεία τους

 

Ρε Αντώνη άντε και δεν υπάρχει στο σύνταγμα η θρησκεία σε καμία άλλη χώρα του κόσμου. Ε και; Και τι έγινε; Εϊχα πρόβλημα εγώ ως μη χριστιανός σε κάποια δραστηριότητα μου επειδή το λέει το σύνταγμα ότι επίσημη θρησκεία είναι η Ορθόδοξία;

 

Πες μου εσύ ΜΙΑ χριστιανική-δυτική χώρα που να επιβάλει θανατική ποινή επειδή εξύβρισες τα "Θεια". Πήγαινε εσύ έξω απο εκκλησία και ξεκίνα να φωνάζεις "Δεν υπάρχει Χριστός, κάτω ο χριστιανισμός κλπ".

Πιστεύεις εκτός από 5-6 μπαρμπάδες που θα σε λούσουν με γαμωσταυρίδια....(σχήμα οξύμωρον αλλά έτσι θα γίνει :D ) και 2-3 θείτσες που θα σε αρχίσουν στα "Δεν ντρέπεσαι", "Σατανιστή", "Άθεε, μλκα", και ίσως καμιά γριά που θα σε κοπανάει με την τσάντα, θα γίνει τίποτα άλλο;

 

Για τόλμα να το κάνεις σε τέμενος, η ακόμα μπες και κάντο σε ένα hotspot, εδώ σε Ελληνικό έδαφος. Τι λες να γίνει;

Google "Pakistan professor death penalty" που είναι και φρέσκο.

 

Μην τα εξισώνουμε όλα. Δεν μπορείς να εξισώνεις την μία θρησκεία με την άλλη. Πλύση εγκεφάλου αν θες και οι δύο, έλεγχος μαζών κλπ κλπ, αλλά στο δια τάυτα, η απολυτότητα του Ισλάμ όπως επιβάλλεται δεν έχει καμία σχέση με την ελευθερία που σου παρέχει ο Χριστιανισμός.

 

Βρες μου μιά μπάντα που να λέγετε Rotting Allah ή "Gamo ton mohammed moy gamo" στο Πακιστάν, στην Τουρκία και στο "κοσμοπολίτικο" Dubai. Δεν θα προλάβουν καν να το σκεφτούν τα παιδιά...

 

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μας κακομαθαίνετε με παιδική εργασία κύριε πρέσβη – 11χρονα παιδιά στην Τουρκία εμφανίζονται να εργάζονται στη συλλογή φουντουκιών για τα σοκολατάκια της Ferrero Rocher

-------------------------------------------

Χάρισαν την ποινή στον Πρύτανη που καταδικάστηκε για την υπεξαίρεση μαμούθ στο Πάντειο
 

Παράθεση

 

Χρήματα που προορίζονταν για ερευνητικά προγράμματα για τα έτη 1992-1998, «επενδύθηκαν» τελικά σε τζακούζι, τζάκια, πολυτελή είδη, ακόμη και σε μια κόκκινη φεράρι, με επιταγή που κόπηκε στο λογαριασμό της Επιτροπής Ερευνών του Παντείου. 

 

Ο Πρύτανης, ο οποίος δήλωνε αθώος, αποφυλακίστηκε τον Ιούλιο του 2013, έπειτα από μόλις 14 μήνες κράτησης, καθώς ανεστάλη η ποινή του για λόγους υγείας. Πριν από μερικές ημέρες ο κύκλος της υπόθεσης έκλεισε οριστικά για τον κ.Κώνστα, αφού το υπόλοιπο της ποινής, δηλαδή περίπου 13 χρόνια κάθειρξης, χαρίστηκαν και μάλιστα με Προεδρικό Διάταγμα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 4
  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

On 22/12/2019 at 10:32 ΠΜ, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Δηλαδή, για να καταλάβω τώρα, επικροτείς τέτοιες αντιλήψεις και πρακτικές;

Μπορούμε να ελέγξουμε την κατάσταση χωρίς να γίνουμε Πακιστάν.

 

Δεν επικροτώ καμιά τέτοια αντίληψη ούτε είμαι υπέρ τέτοιου τύπου βίας απλά αναφέρω ότι σε κάποιες χώρες τηρούν νόμους και μάλιστα με σκληρές μεθόδους ποινής. Εδώ όχι απλά δεν τηρούμε νόμους, ήθη και έθιμα, τα ισοπεδώνουμε κιόλας. Έτσι δεν φοβάται κανείς ξένος στην Ελλάδα να παρανομήσει. Δεν ξέρω πως πιστεύεις ότι μπορούμε να ελέγξουμε την κατάσταση εγώ βλέπω να διογκώνεται το πρόβλημα του μεταναστευτικού. Ότι και να συζητάμε εδώ αν οι κυβερνώντες μας δεν επιβληθούν, θα γίνουμε ανθρώπινες φυλακές με κίνδυνο την ασφάλεια μας.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Δεν επικροτώ καμιά τέτοια αντίληψη ούτε είμαι υπέρ τέτοιου τύπου βίας απλά αναφέρω ότι σε κάποιες χώρες τηρούν νόμους και μάλιστα με σκληρές μεθόδους ποινής. Εδώ όχι απλά δεν τηρούμε νόμους, ήθη και έθιμα, τα ισοπεδώνουμε κιόλας. Έτσι δεν φοβάται κανείς ξένος στην Ελλάδα να παρανομήσει. Δεν ξέρω πως πιστεύεις ότι μπορούμε να ελέγξουμε την κατάσταση εγώ βλέπω να διογκώνεται το πρόβλημα του μεταναστευτικού. Ότι και να συζητάμε εδώ αν οι κυβερνώντες μας δεν επιβληθούν, θα γίνουμε ανθρώπινες φυλακές με κίνδυνο την ασφάλεια μας.

Παρέθεσα την είδηση χωρίς την πρόθεση να συνδέσω την θεοκρατική αντίληψη που επικρατεί στο Πακιστάν με το μεταναστευτικό πρόβλημα στη χώρα μας και τις ενέργειες που απαιτούνται για την επίλυση αυτού.

Καταλαβαίνω τώρα ότι παρερμηνεύτηκε η ανάρτησή μου.

Ίσως δεν γινόταν και διαφορετικά.

Πίστεψέ με, επειδή ζω στη Μυτιλήνη, τα βλέπω καθημερινά όλα αυτά που σημειώνεις. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ΓιαγκΤ said:

 

 

 

 

''η γαλλ κοινωνία αντιδρά στις αντιλαϊκές πολιτικές π εφαρμόζονται παγκοσμίως''

 

Οι ''αντιλαϊκές πολιτικές'' είναι οι κανόνες της αριθμητικής τους οποίους εμμένουν να αγνοούν / περιφρονούν όλο και περισσότεροι, σε όλο και περισσότερα μέρη του κόσμου. Οι πιο επιτήδειοι δε, τάζουν κατάργηση των κανόνων ''με ένα νόμο και ένα άρθρο'', χτίζοντας για αυτούς και τους συγγενείς τους ένα πλούσιο μέλλον. 

Ας είναι. Στο τέλος της ημέρας, όσο και να φωνάζουν και να σκούζουν και να οικτίρουν, πάλι τα ίδια θα λάβουν, Ακριβώς ότι έδωσαν δλδ, + την όποια ελεημοσύνη μπορέσει να τους δώσει το φιλόστοργο κράτος (αρπαγμένη από άλλους βεβαίως βεβαίως) 

 

Το μέλλον ανήκει σε αυτούς που εργάζονται για τη δημιουργία του. 

https://www.iefimerida.gr/ellada/giorgos-sakellaropoylos-elaioparagogos-apo-sparti

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/12/2019 at 10:15 ΜΜ, το μέλος Snips έγραψε:

Βρες μου μιά μπάντα που να λέγετε Rotting Allah ή "Gamo ton mohammed moy gamo" στο Πακιστάν, στην Τουρκία και στο "κοσμοπολίτικο" Dubai. Δεν θα προλάβουν καν να το σκεφτούν τα παιδιά...

 

 

https://www.news247.gr/koinonia/salos-sto-nayplio-me-afisa-parti-paroysiasan-ton-christo-me-makigiaz-kai-skoylarikia.7554982.html

 

Προσωπικά δε με χαλάει, παρόλο που είμαι "θρήσκος" κατά το κοινώς λεγόμενο, και να πω την αλήθεια επειδή μου αρέσει η ελευθερία του λόγου, κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει λόγος να παρέμβει το κράτος για την επιβολή του νόμου.

Για να μην παρεξηγηθω, δεν διαφωνώ με το ποστ που παρέθεσα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.