Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 25 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

Το να μπορείς να υπερασπιστείς την ζωή σου μέσα στον χώρο σου,  από όποιον εισβάλλει χωρίς την άδειά σου, αποτελεί ύψιστο δικαίωμα, που η ''δημοκρατία της μπανανίας'' που ζούμε μας έχει αδικαιολόγητα αποστερήσει. 

Νομίζεις, ότι η απαγόρευσή των όπλων, μας χαρίζει τα ''χαμηλά'' στατιστικά ανθρωποκτονιών, παραβλέποντας επίμονα ότι αυτή τη στιγμή που μιλάμε κυκλοφορούν ΕΠΙΣΗΜΑ 1.000.000 (και ολογράφως: Ένα εκατομμύριο) -και ανεπίσημα πολύ πολύ περισσότερα-  κυνηγετικά (και μη) όπλα, καθιστώντας το ποσοστό των κατεχόμενων όπλων ανά ενήλικα στο 20  % (δλδ 1 στους 5). Ωστόσο δεν έχουμε γίνει Τέξας, όπως φοβάστε. 

 

Αλλά από ψηφοφόρους του ''κάντε ότι κοιμάστε'' δεν περιμένω τίποτα. Προφανώς μοιράζεστε την ίδια φρούρηση, οπότε δεν σας αγγίζει το θέμα. 

 

Φαντάζομαι ότι αντιλαμβάνεσαι ότι η σκέψη σου πηδάει από το ένα ημιτελές επιχείρημα στο άλλο;

Η εκκλησία δεν ήταν ιδιωτικός χώρος, ούτε χρειάζεται άδεια εισόδου. Τα κυνηγετικά όπλα (νόμιμα στην Ελλάδα και σε πρόσφατο συμβάν χρησιμοποιήθηκε ένα σε αυτοάμυνα σε σπίτι) δεν είναι το ίδιο με τα όπλα που χρησιμοποιήθηκαν στο συμβάν που φέρεις ως παράδειγμα προς μίμηση (πιστόλια ή περίστροφα). Επίσης, εφόσον τα νούμερα οπλοκατοχής στην Ελλάδα θεωρείς ότι είναι ήδη μεγάλα, το επιχείρημά σου ποιό είναι;

Πες ότι γουστάρεις να αρθούν οι περιορισμοί στην οπλοκατοχή, που είναι καθ' όλα θεμιτό, μην προσποιείσαι ότι προσεγγίζεις μεθοδικά και νηφάλια το θέμα...

Επίσης μου αρέσει που προσπαθείς να το αναγάγεις σε κομματικό θέμα (wtf), όταν η πολιτική όλων των κυβερνήσεων για την οπλοκατοχή είναι πανομοιότυπη.

 

Εάν θέλεις να κάνουμε αστήρικτες γενικεύσεις, αυτό που φοβάμαι εγώ δεν είναι τα όπλα, αλλά ότι συνήθως οι άνθρωποι που θέλουν περισσότερα, έχουν την νοητική ωριμότητα ενός δεκάχρονου.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, minast said:

 

Η εκκλησία δεν ήταν ιδιωτικός χώρος, ούτε χρειάζεται άδεια εισόδου. Τα κυνηγετικά όπλα (νόμιμα στην Ελλάδα και σε πρόσφατο συμβάν χρησιμοποιήθηκε ένα σε αυτοάμυνα σε σπίτι) δεν είναι το ίδιο με τα όπλα που χρησιμοποιήθηκαν στο συμβάν που φέρεις ως παράδειγμα προς μίμηση (πιστόλια ή περίστροφα).

 

Το ότι δεν είναι ίδια, δεν σημαίνει ότι δεν σκοτώνουν το ίδιο. Εμένα με ενδιαφέρει να μπορώ να αμυνθώ με όποιο τρόπο είναι πρόσφορος. Αν τώρα κάποιος δυσκολεύεται να αντιληφθεί τη διαφορά των εννοιών άμυνα από αυτοδικία, είναι δικό του πρόβλημα. 

 

 

4 minutes ago, minast said:

Επίσης, εφόσον τα νούμερα οπλοκατοχής στην Ελλάδα θεωρείς ότι είναι ήδη μεγάλα, το επιχείρημά σου ποιό είναι;

 

Οπλοκατοχή χωρίς δικαίωμα χρήσης για άμυνα?? yeah right.... 

 

4 minutes ago, minast said:

Πες ότι γουστάρεις να αρθούν οι περιορισμοί στην οπλοκατοχή, που είναι καθ' όλα θεμιτό, μην προσποιείσαι ότι προσεγγίζεις μεθοδικά και νηφάλια το θέμα...

Επίσης μου αρέσει που προσπαθείς να το αναγάγεις σε κομματικό θέμα (wtf), όταν η πολιτική όλων των κυβερνήσεων για την οπλοκατοχή είναι πανομοιότυπη.

 

Στην οπλοχρησία, όταν αυτή συνιστά άμυνα.  όσον αφορά την πολιτική όλων των κομμάτων..... δεν στηρίζω κανέναν απο αυτούς που απολαμβάνουν Ι.Χ. (αλλά δημόσια πληρωμένη) ασφάλεια. απλά οι προηγούμενοι ήταν πιο κυνικοί.  

 

4 minutes ago, minast said:

Εάν θέλεις να κάνουμε αστήρικτες γενικεύσεις, αυτό που φοβάμαι εγώ δεν είναι τα όπλα, αλλά ότι συνήθως οι άνθρωποι που θέλουν περισσότερα, έχουν την νοητική ωριμότητα ενός δεκάχρονου.

 

Η πρόκληση είναι να γίνουμε Ελβετία. Αν οι κυβερνώντες νομίζουν ότι έχουν να κάνουν με 10χρονα ,και για αυτό μένουν στις απαγορεύσεις, να απευθύνονται στους ψηφοφόρους τους και μόνο. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, colt3003 said:

Η πρόκληση είναι να γίνουμε Ελβετία. Αν οι κυβερνώντες νομίζουν ότι έχουν να κάνουν με 10χρονα ,και για αυτό μένουν στις απαγορεύσεις, να απευθύνονται στους ψηφοφόρους τους και μόνο. 

 

Ο,τι πεις...

 

image.png

 

Για την ιστορία, οι Ελβετοί έχουν καταφέρει να είναι αβέβαιοι για την κατάσταση ~1 εκατομμυρίου όπλων, εξαιτίας της παλιότερης χαλαρότητας στην καταγραφή τους. Κι ενώ η νομοθεσία τους είναι αρκετά περιοριστική και οι έλεγχοι ικανότητας αυστηρότεροι από ό,τι ακόμη και στην Ελλάδα, έχουν διαπιστώσει ότι στο ~90% των φόνων και αυτοκτονιών από το 1991 μέχρι το 2008 εμπλέκονταν πυροβόλα όπλα.

 

Αν αναρωτιέσαι γιατί σταδιακά μειώνονται τα νούμερα της Ελβετίας, είναι εξαιτίας της αυστηροποίησης του νόμου μετά το 2006, οπότε συνέβη ο φόνος της Corrinne Rey-Bellet. Και, παρεμπιπτόντως, τα όπλα της πολιτοφυλακής δεν είναι για αυτοάμυνα, αλλά για προστασία από εξωτερικούς εχθρούς. Δεν επιτρέπεται καν να φυλάσσονται συναρμολογημένα και δε συνοδεύονται πια από πυρομαχικά. Εξαιτίας αυτού, ο Ελβετικός στρατός διαθέτει λιγότερα από τα μισά ελαφρά όπλα από τον Ελληνικό (γιατί έχουν διανεμηθεί στους πολιτοφύλακες).

 

Και όλα αυτά με πολύ υψηλότερο βιοτικό επίπεδο, που σημαίνει ότι κανένα από τα νόμιμα όπλα δεν έχει χρειαστεί να χρησιμοποιηθεί για αυτοάμυνα έτσι κι αλλιώς. Εξαιτίας αυτού η Ελβετική αστυνομία διαθέτει το 1/3 των ελαφρών όπλων της Ελληνικής.

 

Μπορεί όλα αυτά να χαλούν τη φαντασίωση των εγχώριων Τζον Ράμπο, αλλά δεν πειράζει. Θα σας περάσει.

 

Αν θες πηγές (δεν κρατάω την ανάσα μου), στη διάθεσή σου.

 

Καλή χρονιά.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2019 at 4:24 ΜΜ, το μέλος acct έγραψε:

 

Ο,τι πεις...

 

image.png

 

Για την ιστορία, οι Ελβετοί έχουν καταφέρει να είναι αβέβαιοι για την κατάσταση ~1 εκατομμυρίου όπλων, εξαιτίας της παλιότερης χαλαρότητας στην καταγραφή τους. Κι ενώ η νομοθεσία τους είναι αρκετά περιοριστική και οι έλεγχοι ικανότητας αυστηρότεροι από ό,τι ακόμη και στην Ελλάδα, έχουν διαπιστώσει ότι στο ~90% των φόνων και αυτοκτονιών από το 1991 μέχρι το 2008 εμπλέκονταν πυροβόλα όπλα.

 

Αν αναρωτιέσαι γιατί σταδιακά μειώνονται τα νούμερα της Ελβετίας, είναι εξαιτίας της αυστηροποίησης του νόμου μετά το 2006, οπότε συνέβη ο φόνος της Corrinne Rey-Bellet. Και, παρεμπιπτόντως, τα όπλα της πολιτοφυλακής δεν είναι για αυτοάμυνα, αλλά για προστασία από εξωτερικούς εχθρούς. Δεν επιτρέπεται καν να φυλάσσονται συναρμολογημένα και δε συνοδεύονται πια από πυρομαχικά. Εξαιτίας αυτού, ο Ελβετικός στρατός διαθέτει λιγότερα από τα μισά ελαφρά όπλα από τον Ελληνικό (γιατί έχουν διανεμηθεί στους πολιτοφύλακες).

 

Και όλα αυτά με πολύ υψηλότερο βιοτικό επίπεδο, που σημαίνει ότι κανένα από τα νόμιμα όπλα δεν έχει χρειαστεί να χρησιμοποιηθεί για αυτοάμυνα έτσι κι αλλιώς. Εξαιτίας αυτού η Ελβετική αστυνομία διαθέτει το 1/3 των ελαφρών όπλων της Ελληνικής.

 

Μπορεί όλα αυτά να χαλούν τη φαντασίωση των εγχώριων Τζον Ράμπο, αλλά δεν πειράζει. Θα σας περάσει.

 

Αν θες πηγές (δεν κρατάω την ανάσα μου), στη διάθεσή σου.

 

Καλή χρονιά.

 

Εντάξει. Απ ευθείας συγκριση μεταξυ των δυο χωρων δεν στέκει. Δεν νομίζω οι Ελβετοί να έχουν την ίδια εγκληματικότητα με μας. Ούτε φυσικα κινδυνεύουν απο εξωτερικους εχθρούς οπως εμείς. Το θεμα των αυξημενων αυτοκτονιών δεν νομίζω οτι εχει να κάνει με την κατοχή όπλων. Δεν είναι η κατοχή που σε σπρώχνει στην αυτοχειρία. 

 

Το σημαντικότερο είναι να υπαρχουν αυστηρότερα κριτήρια οπλοκατοχής. Δεν ειναι όλοι ικανοι και υπεύθυνοι να κατέχουν και να χειρίζονται όπλο. 

 

Βέβαια, δεν θα κανω λόγο για την παράνομη οπλοκατοχή στην χώρα μας που...επηρεάζει την παραπάνω σύγκριση. Βλέπε στην Κρήτη, βλέπε σε καθε "γειτονιά" γυφτων ανά την χώρα κλπ

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Snips said:

Εντάξει. Απ ευθείας συγκριση μεταξυ των δυο χωρων δεν στέκει.

 

Καλή χρονιά!

 

Συμφωνώ απόλυτα, γι αυτό τονίζω με κάθε τρόπο ότι όποιος θέλει να γίνουμε Ελβετία [ή Σουηδία, Γερμανία ή οτιδήποτε άλλο] αναζητά εύκολες λύσεις σε σύνθετα προβλήματα. Και τέτοιες δεν υπάρχουν.

 

1 hour ago, Snips said:

Το θεμα των αυξημενων αυτοκτονιών δεν νομίζω οτι εχει να κάνει με την κατοχή όπλων.

 

Εδώ κάνεις λάθος. Η αυτοχειρία με πυροβόλο όπλο είναι τουλάχιστον 2.5 φορές πιο αποτελεσματική από οποιαδήποτε άλλη μέθοδο και πολλές φορές περισσότερο (μέχρι και εκατοντάδες) από εκείνες που είναι δημοφιλείς στην Ελλάδα. Η εύκολη πρόσβαση σε πυροβόλα όπλα αυξάνει σημαντικά τους θανάτους από αυτοκτονία, γιατί συνδυάζουν τους και τους υπόλοιπους 4 παράγοντες που πρέπει να συγκλίνουν για να ολοκληρωθεί μια απόπειρα (είναι εγγενώς θανατηφόρα, εύχρηστα, αποδεκτά στον αυτόχειρα και οι συνέπειες της χρήσης είναι πολύ δύσκολα αναστρέψιμες).

 

1 hour ago, Snips said:

Βέβαια, δεν θα κανω λόγο για την παράνομη οπλοκατοχή στην χώρα μας που...επηρεάζει την παραπάνω σύγκριση. Βλέπε στην Κρήτη, βλέπε σε καθε "γειτονιά" γυφτων ανά την χώρα κλπ

 

Και ευτυχώς που η νόμιμη κατοχή είναι περιορισμένη, γιατί, αν ήταν κοινωνικά αποδεκτή ή νόμιμη η οπλοκατοχή, θα έλειπε το κοινωνικό στίγμα που τα κρατά περιορισμένα σε παραβατικές κοινότητες σαν κι αυτές. Κι αν κάθε ένοπλος εγκληματίας υπολόγιζε ότι μπορεί να συναντήσει ένοπλη αντίσταση από πολίτες, θα ήταν πολύ περισσότερο πρόθυμος να επιστρατεύσει προκαταβολικά ένοπλη βία εναντίον τους. Πάντως, στα παραπάνω στατιστικά περιλαμβάνονται οι θάνατοι από νόμιμα και παράνομα όπλα.

 

Αν θέλετε, κάνουμε νέο θέμα και για την οπλοκατοχή και για τη θανατική ποινή και για οποιοδήποτε άλλο αμφιλεγόμενο ζήτημα. Θα προσπαθήσω να είμαι εκεί και με παραπομπές.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Επιβεβαιώνω, μου τα πήραν. ΑΛΗΤΕΊΑ.

http://www.odigostoupoliti.eu/trapeza-peiraios-chreosi-5-evro-gia-to-e-banking/amp/

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Εγώ πάντως δεν είδα κάποια χρέωση. 

Προ ολίγου, έλεγξα τον λογαριασμό μου. Δεν είδα την αναφερόμενη χρέωση, αλλά θα περιμένω. Τίποτα δεν αποκλείεται...

Link to comment
Share on other sites

«Χθες, λίγο πριν τις 2 το πρωί, σε κάποια από αυτές τις εκπομπές που τραγουδάνε…»

 

Παράθεση

 

Χθες, λίγο πριν τις 2 το πρωί, σε κάποια από αυτές τις εκπομπές που τραγουδάνε, φώναξαν στην πίστα να τραγουδήσει τον Αντύπα -μια κάπως επιθετική υπενθύμιση της σχεδόν υποχρεωτικής αντίληψης ότι στο μεγάλο κέφι όλοι αναζητάμε μετά μανίας την υποκουλτούρα, την αγάπη για την οποία επιμελώς κρύβουμε τις υπόλοιπες ώρες (μην τους πιστεύετε: υπάρχουμε πολλοί άνθρωποι που στις στιγμές του μεγάλου κεφιού κλίνουμε το κεφάλι στις μουσικές του Σοστακόβιτς και του Λεό Φερρέ ή αναζητάμε τη χαρά στους στίχους του Νίκου Καρούζου, του Ραφαέλ Αλμπέρτι και του Μπενζαμέν Περέ).

 

 

- και άρχισε να τραγουδά το «Μωρό μου καλησπέρα» (ένας εφιάλτης από τα πάρτι της Γ’ Λυκείου, που μαζεύαμε λεφτά για την πενταήμερη).

 

Πρόσεξα ότι ο Αντύπας εκτελούσε το τραγούδι υπό μορφή αυτοσχεδιασμού, δηλαδή έβαζε διάφορες άσχετες φράσεις ανάμεσα στους στίχους, του τύπου «να κλείσω όλα τα τηλέφωνα και κινητά και σταθερά» και τέτοια. Ώσπου κάποια στιγμή στον αυτοσχεδιασμό του είπε τη φράση: «Σε είδα ξαφνικά χθες στη γωνία μωρό μου. Έτρεξα μα δε σε πρόλαβα γλυκιά μου». Μου πήρε κάποια δέκατα να συνειδητοποιήσω τι είχα ακούσει, γύρισα ενστικτωδώς δίπλα μου να δω αν το είχαν ακούσει και οι άλλοι και τελικά ήταν όντως έτσι: ο Αντύπας είχε προσθέσει στο «Μωρό μου καλησπέρα» μισή στροφή από το «Μωρό μου» του Δημήτρη Πουλικάκου.

Μετά από αυτό, ανακηρύσσω το 2020 «Υπερρεαλιστικό Έτος Νίκου Εγγονόπουλου» και έχω τη βεβαιότητα ότι θα περάσουμε υπέροχα κι εφέτος.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

 

Πριν κατι μηνες , καθομουν και κουβαλαγα 60κιλα μπαταριες για καμερες μεσα απο κατσαβραχα επειδη το κοστος για ελικοπτερο ειναι μεγαλο . 

Και τωρα που μια γρια γουσταρει να μενει μονη της σε ενα νησι , εβγαλαν σουπερ πουμα να την ψαξει ..... 

 

Ηρωισμος η απλα βλακεια ? Που στο κατω κατω , αυτη η Κίναρος δεν κοιταει καν τουρκια για να πεις οτι δημιουργει καποιο συναισθημα . 

Link to comment
Share on other sites

https://www.iefimerida.gr/ellada/eyrobarometro-enas-dyo-ellines-odigoys-epikindynos

 

...ένας στους δύο... δε λένε καλύτερα 7 στους 10 ? 

Αυτά γίνονται όταν ένας ολόκληρος λαός γαλουχείται με την ιδέα ότι έχει μόνο δικαιώματα.

 

Κάθειρξη (χωρίς ''μετατροπές'') εδώ και τώρα. Αρκετά με τον κάθε πυροβολημένο ''γλήγορο''

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kpetros έγραψε:

Πριν κατι μηνες , καθομουν και κουβαλαγα 60κιλα μπαταριες για καμερες μεσα απο κατσαβραχα επειδη το κοστος για ελικοπτερο ειναι μεγαλο . 

Και τωρα που μια γρια γουσταρει να μενει μονη της σε ενα νησι , εβγαλαν σουπερ πουμα να την ψαξει ..... 

 

Ηρωισμος η απλα βλακεια ? Που στο κατω κατω , αυτη η Κίναρος δεν κοιταει καν τουρκια για να πεις οτι δημιουργει καποιο συναισθημα . 

 

Αν κάποιος θέλει να συζητήσει την χρησιμότητα του επιδοτούμενου καϊκιού, είναι δόκιμο.

Πάντως και για εσένα εάν υπήρχε υπόνοια κινδύνου θα έστελναν Super Puma.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.