Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Καλά του έκανε. 

WWW.PROTOTHEMA.GR

Ο 71χρονος συνελήφθη για ανθρωποκτονία και παραβάσεις περί όπλων – Τραυμάτισε θανάσιμα τον...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

 

Που κοιτάτε εσείς λοιπόν; γιατί εδώ το σχόλιο μου είναι ότι πρέπει να λατρεύετε πολύ τον Κο πρωθυπουργό και την υπόλοιπη πολιτική ηγεσία για να μην του επιρρίπτεται ευθύνες όταν (στο βίντεο) μόνος του χρησιμοποίησε τις διάφορες καταστροφες (και τη πλημμύρα) για πάρει ψήφους παίρνοντας ουσιαστικά και την ευθύνη.

 

Εγώ ήμουν ο κακος ΣΥΡΙΖΑίος του theLab, άλλους βλέπω τώρα κολλημένους.. αλλά μάλλον για καταστροφές από πλημμύρες και φωτιές η πολιτική ηγεσία φταίει μόνο όταν ανήκει στον ΣΥΡΙΖΑ. 

 

 


Αυτη τη νοοτροπία να μην είχες, ότι οποιος δεν συμφωνεί μαζί σου είναι φαν του μητσοτακη/ψηφοφόρος ΝΔ, θα ήσουν και γαμω τα παιδιά.

Οποίοι διαφωνούν μαζί σου δεν πάει να πει ότι συμφωνεί με τους άλλους. Δεν είναι όλα άσπρα μαύρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:


Αυτη τη νοοτροπία να μην είχες, ότι οποιος δεν συμφωνεί μαζί σου είναι φαν του μητσοτακη/ψηφοφόρος ΝΔ, θα ήσουν και γαμω τα παιδιά.

Οποίοι διαφωνούν μαζί σου δεν πάει να πει ότι συμφωνεί με τους άλλους. Δεν είναι όλα άσπρα μαύρα.


Εγώ έδειξα ένα βιντεάκι και του Μητσοτάκη, και αναφέρθηκα σε πολιτική ηγεσία. Εσύ είπες μετά για "μητσοτάκη γαμιέσαι" κτλ. Τώρα, τελευταία φορά που ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ ηταν στο δημοψήφισμα αλλά εσύ συνεχίζεις να μου παραθέτεις τον ΣΥΡΙΖΑ στα μισά μου ποστ.

Τέλος, συνεχίζεις για 3ο ποστ να μην απαντάς σε μία ερώτηση, "Ποιον ή ποιους θεωρείς εσύ υπευθυνους για τις καταστροφές από τις πλυμμηρες";

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος Myralis έγραψε:


Εγώ έδειξα ένα βιντεάκι και του Μητσοτάκη, και αναφέρθηκα σε πολιτική ηγεσία. Εσύ είπες μετά για "μητσοτάκη γαμιέσαι" κτλ. Τώρα, τελευταία φορά που ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ ηταν στο δημοψήφισμα αλλά εσύ συνεχίζεις να μου παραθέτεις τον ΣΥΡΙΖΑ στα μισά μου ποστ.

Τέλος, συνεχίζεις για 3ο ποστ να μην απαντάς σε μία ερώτηση, "Ποιον ή ποιους θεωρείς εσύ υπευθυνους για τις καταστροφές από τις πλυμμηρες";


Δεν γνωρίζω τα δεδομένα για να σου απαντήσω. Δεν είναι κακό να μη μιλάς για πράγματα που δε γνωρίζεις.

Τώρα, στη συζήτηση μας σήμερα, γιατί αυτό μας ενδιαφέρει δεν ανέφερα ούτε μια φορά το Συριζα, όποτε η κλάψα αλλου 😛 

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορουμε να κατηγορουμε μια κυβερνηση , οποια και αν ειναι αυτη , για τις φυσικες καταστροφες . 

Η κλιμακα ειναι τοσο μεγαλη οπου και τα πια γαματα αντιπλυμμηρικα εργα να ειχανε γινει , δεν ξερω πια θα ηταν η διαφορα .....

 

Και θα κανω λιγακι το κακο ξανα 

Η επαρχεια ειναι τελειωμενη 

Απο την μια την εχουνε παρατησει ολοι οι νεοι και απο την αλλη αυτοι που εχουνε μεινει πισω ειναι μιας "αλλης λογικης" 

 

Στην εταιρια που δουλευω , με καποιον μαγικο τροπο κατεληξα να εμπλακω με την υλοποιηση δημοσιου εργου .... Δυστυχως   τα τελευταια 2 χρονια εχω αναγκαστει να μιλησω με προεδρους , δημαρχους και υπευθυνους , ολος τυχαιως απο τρικαλα , καρδιτσα , βολο , λαρισσα !!!!! 

Ξερετε κατι ? Οι ανθρωποι ειναι κολοζωα , πιο παρταλια δεν παει . Θα ελεγα πως ο καθε τοπος θα πρεπει να αναλαβει τις ευθυνες του για να προστατευτει αλλα κοβω το χερι μου πως οι τοπικοι εκλεγμενοι θα τα εκαναν ακομα πιο πουτανα απο οτι ηδη ειναι . 

 

Δεν φταει κανεις μητσοτακης αμα ο κοσμος ειναι μαλακας , ισα ισα οσο μεγαλωνω πιστευω οτι καλα κανουν και το εκμεταλευοντε . 

Ειμαστε ολοι αξιοι της μοιρας μας 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Myralis έγραψε:


Τέλος, συνεχίζεις για 3ο ποστ να μην απαντάς σε μία ερώτηση, "Ποιον ή ποιους θεωρείς εσύ υπευθυνους για τις καταστροφές από τις πλυμμηρες";

 

95% τη φύση.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

WWW.KATHIMERINI.GR

Πάνω από 1.200 τραυματίες νοσηλεύονται σε κρίσιμη κατάσταση.

 

 

WWW.KATHIMERINI.GR

Καθυστερήσεις παρουσιάζουν τα αντιπλημμυρικά έργα στη Θεσσαλία, που δρομολογήθηκαν μετά την...

 

  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

FB.WATCH

«Που είσαι αγόρι μου..»❤️ Έπειτα από ώρες ταξιδιού βρίσκει την εγκλωβισμένη μάνα του στον Παλαμά! Τίποτα στον κόσμο σαν...

 

 

Ράγισε η καρδιά μου......

 

Παιδιά επειδή ζω στην περιοχή και μιλάω με αρκετό κόσμο....δεν μπορείτε να φανταστείτε τι συμβαίνει εάν δεν έχετε ζήσει κάτι παρόμοιο....
ΜΟΝΟ ΘΛΙΨΗ!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία από akilleas
  • Sad 4
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, το μέλος Myralis έγραψε:

Τέλος, συνεχίζεις για 3ο ποστ να μην απαντάς σε μία ερώτηση, "Ποιον ή ποιους θεωρείς εσύ υπευθυνους για τις καταστροφές από τις πλυμμηρες";


Στις αρχές '81 η τότε Κυβέρνηση του Ράλλη προκηρύσσει διεθνή διαγωνισμό για τη μελέτη εκτροπής του Αχελώου. Τέλη 1981 εκλέγεται άλλη κυβέρνηση κ ακυρώνει το διαγωνισμό. Το 1983 ο τότε ΠΘ στην επέτειο του Κιλελέρ ανακοινώνει την επανέναρξη του έργου. Το έργο τελικά εντάσσεται στις χρηματοδοτήσεις της ΕΕ το 1990. Η χαμένη 4ετια όμως μας στοίχισε την μη-χρηματοδότηση των αρδευτικών κ αντιπλημμυρικών έργων από την ΕΕ (καθώς σταμάτησαν την επιδότηση μη ανταποδοτικών έργων).
 

Fast forward στο 2023, ο @Myralis ρωτάει ποιος έχει ευθύνες, ελπίζοντας ενδόμυχα να πέσει η κυβέρνηση και να βγει πρωθυπουργός η Αχτσιόγλου, η οποία θα φτιάξει όλα τα στραβά της χώρας με ένα νόμο και ένα άρθρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις είναι ένα από τα προβλήματα της δημοκρατίας (τετραετία) και της μικροπολιτικής, η αντιπολίτευση τάσσετε κατά έργων όχι επειδή διαφωνεί αλλά για να πάρει ψήφους από τους αρνητές, οι πολιτικοί δεν κάνουν έργα γιατί στα μάτια του λαού έχει σημασία ποιος το "εγκαινιάζει" και όχι ποιος το αρχίζει , καθυστερήσεις λόγο διαφθοράς με αναθέσεις στους χείριστους και οικείους και ενστάσεις πάνω σε ενστάσεις, ανύπαρκτο δικαστικό σύστημα κτλ

 

Πάντως για μένα λύση (και μοναδική) είναι να κάνουν μεγάλες λίμνες και φράγματα, σε καμία περίπτωση να μην διανοίξουν απευθείας οδούς και να "ξεφορτώνονται" όλο τον όγκο του νερού στην θάλασσα, πρέπει να σχεδιάσουν έργα ώστε να κρατήσουν όσο περισσότερο νερό είναι δυνατό και μόνο το πλεονάζων υπό πολύ ακραίες συνθήκες να βρίσκει δίοδο προς την θάλασσα.

 

Ακόμα και στις πόλεις πρέπει να αρχίσουν να αντικαθιστούν τις πλάκες των πεζοδρομίων (όσον λίγων έχουμε)  και την πίσσα στους δρόμους με υλικά που μπορούν να απορροφήσουν μέρος των βροχών ώστε να μειώνετε ο όγκος του νερού, τώρα βρέχει λίγο και το νερό δεν απορροφάτε καθόλου παρά γίνεται χείμαρρος μέσα στους δρόμους.

Έγινε επεξεργασία από Havic
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:


Στις αρχές '81 η τότε Κυβέρνηση του Ράλλη προκηρύσσει διεθνή διαγωνισμό για τη μελέτη εκτροπής του Αχελώου. Τέλη 1981 εκλέγεται άλλη κυβέρνηση κ ακυρώνει το διαγωνισμό. Το 1983 ο τότε ΠΘ στην επέτειο του Κιλελέρ ανακοινώνει την επανέναρξη του έργου. Το έργο τελικά εντάσσεται στις χρηματοδοτήσεις της ΕΕ το 1990. Η χαμένη 4ετια όμως μας στοίχισε την μη-χρηματοδότηση των αρδευτικών κ αντιπλημμυρικών έργων από την ΕΕ (καθώς σταμάτησαν την επιδότηση μη ανταποδοτικών έργων).
 

Fast forward στο 2023, ο @Myralis ρωτάει ποιος έχει ευθύνες, ελπίζοντας ενδόμυχα να πέσει η κυβέρνηση και να βγει πρωθυπουργός η Αχτσιόγλου, η οποία θα φτιάξει όλα τα στραβά της χώρας με ένα νόμο και ένα άρθρο.

 

Ακριβως πριν 3 χρονια ..ακριβως πριν τρια χρονια ξανα ειχαμε τα ιδια.

 

ΤΙ ΚΑΝΑΝΕ αυτοι που ειναι και θα ειναι? Μονο σε αυτο απαντησε μου. Μην μου λες για το 80.

 

Το ξερανε οτι θα γινει εχω χαρτη με μοντελο να σου στειλω γιατι τον κατεβασανε τα λαμογια!

 

Στο τσακ την γλιτώσαμε εμεις εδω (και με το εμεις αναφέρομαι σε μενα) γιατι αλλοι να μην πω τι παθανε. 

 

Δεν εχω νερο απο την Τριτη 5/9 και δεν θα εχω μεχρι τελος του μηνα και αν. Δεν εχω κανει μπανιο. Δεν μπορω να πλυνω τα ρουχα μου και δεν μπορω να παω με ευκολια τουαλετα.

 

Παρακαλαμε για μια εξαδα νερο στα δημαρχεια και οπου έρχεται πρεπει να χανω μιση μερα σε φιλους για το μη ποσιμο που εχουν για ενα 2ωρο. 

 

Εχουν αρχισει και εμφανιζονται κρουσματα γαστρεντερίτιδας και δεν ξερω εγω τι αλλο. 

 

Δεν υπαρχει σχεδιο, δεν υπαρχει κρατος δεν υπαρχει τπτ. Μονο να παιρνουν τα λευτα.

 

ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ και μακαρι να μην εισαι/ειστε οι επομενοι. 

 

(ξερω οτι δεν με παρεξηγεις γιαυτο στα λεω)

 

 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Ακριβως πριν 3 χρονια ..ακριβως πριν τρια χρονια ξανα ειχαμε τα ιδια.

 

 

Καλώς ή κακώς, το δημόσιο χρήμα αργεί να κινηθεί, ακριβώς επειδή είναι δημόσιο χρήμα. Βέβαια δεν εξαιρώ κανέναν από τις ευθύνες του, ούτε και εμάς τους πολίτες. 

Τώρα, αυτό που προέχει είναι να βγείτε από τη στενωπό στην οποία βρίσκεστε. Μετά, αν η δικαιοσύνη είναι σωστή, θα πρέπει να κάνει έρευνα για τους λόγους τους οποίους η θεομηνία αυτή έφερε τόσες καταστροφές.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:


Δεν γνωρίζω τα δεδομένα για να σου απαντήσω. Δεν είναι κακό να μη μιλάς για πράγματα που δε γνωρίζεις.

Τώρα, στη συζήτηση μας σήμερα, γιατί αυτό μας ενδιαφέρει δεν ανέφερα ούτε μια φορά το Συριζα, όποτε η κλάψα αλλου 😛 

Εφόσον δεν γνωρίζεις, το παρακάτω ποστ σου σε τι αποσκοπούσε; Τον ΣΥΡΙΖΑ τον ανέφερες μια μέρα μετά..
 

On 8/9/2023 at 9:00 ΜΜ, το μέλος astrolabos έγραψε:

Είδες ε; Από το 2017 τίποτα δεν άλλαξε 


-------------------------

 

13 ώρες πριν, το μέλος HotPeanut έγραψε:

 

95% τη φύση.

 

Η "Φύση" ρίχνει την βροχή,

  1. Για το ότι δεν ειχαν γίνει τα αντιπλυμμηρικά έργα που η κυβέρνηση είχε πει οτι θα κάνει μετά τον Ιανό (link από τον @DEADLAZARUS από κάτω)
  2. Για το ότι η ίδια κυβέρνηση πάλι, προεκλογικά, είχε πει οτι θα φρόντιζε να μην δημιουρηγθούν προβλήματα από τις φυσικές καταστροφές (βιντεο στην προηγούμενη σελίδα)
  3. Για την ανταπόκριση της κυβέρνησης μετά την καταστροφή.
  4. Για όσα περίεγραψε πιο πάνω ο @GeorgeVasil

ΔΕΝ φταίει η φύση.
 

5 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

 

 

WWW.KATHIMERINI.GR

Καθυστερήσεις παρουσιάζουν τα αντιπλημμυρικά έργα στη Θεσσαλία, που δρομολογήθηκαν μετά την...

 

---------------------

1 ώρα πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Fast forward στο 2023, ο @Myralis ρωτάει ποιος έχει ευθύνες, ελπίζοντας ενδόμυχα να πέσει η κυβέρνηση και να βγει πρωθυπουργός η Αχτσιόγλου, η οποία θα φτιάξει όλα τα στραβά της χώρας με ένα νόμο και ένα άρθρο.

Πολύ άντεξες.. Που είπα εγώ για Αχτσιόγλου κτλ κτλ ?

Έγινε επεξεργασία από Myralis
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Καλώς ή κακώς, το δημόσιο χρήμα αργεί να κινηθεί, ακριβώς επειδή είναι δημόσιο χρήμα. Βέβαια δεν εξαιρώ κανέναν από τις ευθύνες του, ούτε και εμάς τους πολίτες. 

Τώρα, αυτό που προέχει είναι να βγείτε από τη στενωπό στην οποία βρίσκεστε. Μετά, αν η δικαιοσύνη είναι σωστή, θα πρέπει να κάνει έρευνα για τους λόγους τους οποίους η θεομηνία αυτή έφερε τόσες καταστροφές.

 

Το δημιοσιο χρημα οταν ειναι να κινηθει γρηγορα ομως (απευθειας αναθεση) μια χαρα το κινουν και το τσεπωνουν.

 

Δεν γίνεται να αντιμετωπιστεί ενα τετοιο φαινόμενο. Μονο να περιοριστεί. Επεσε νερό που δεν εχει ξανα πεσει. 

 

Δεν θα βγουμε γρηγορα απο αυτη την κατασταση...εχει γινει μεγαλη ζημια και δεν το καταλαβαινει κανενας.

 

Οι ζημίες που εχουν γινει σε υποδομές θα χρειαστει κανα 2 χρονια + για να ξανα γινουν, και το κακο ειναι οτι εχουμε χειμωνα μπροστα μας. 

 

Οι 3 χειμμαροι που διασχιζουν τον βολο ειναι γεματοι αμμοχαλικο μεχρι πανω. Δεν μπορουν να φερουν αλλη παροχη. 

 

Δεν σου μιλάω για γονιμότητα εδαφών στον καμπο..(εκει βαλε κανα 5 χρονακια).

 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 3
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

WWW.PROTOTHEMA.GR

Η 35χρονη κατηγορείται για διασπορά ψευδών ειδήσεων – Συνελήφθη από αστυνομικούς...

 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Κλασικό παράδειγμα δεν συμφωνείς μαζί μας είσαι ψεκ , fake news κλπ κλπ κλπ !
Η είδηση αποσκοπεί για εκφοβισμό τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο


τόσο νερό έριξε και έπνιξε τα πάντα και όπως φαίνεται είχαν αφήσει το πλυντήριο ανοιχτό

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και Ψεκ υπάρχουν

και attention whores υπάρχουν

και Ψώνια που τρέφονται με  Likes και  Views

και Μαυρογιαλούροι υπάρχουν

και μαυραγορίτες  και όλα τα "καλά".

 

Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα, πώς να το κάνουμε ;

 

WWW.ONLARISSA.GR

Εμφιαλωμένο νερό πωλούνται και μέσω… facebook από το Marketplace στην πόλη του Βόλου εν μέσω της φονικής κακοκαιρίας που έπληξε την περιοχή. Σύμφωνα με κάτοικο του...

 

  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

WWW.NEWS247.GR

Ένταση έξω από το συντονιστικό κέντρο στη Λάρισα, με την αστυνομία να κάνει χρήση χημικών και κρότου - λάμψης κατά πολιτών που...

 

Εδώ είναι που κολλάει το "Ας προσέχαμε! "
:(       :wall:  

 

Και όσο για τα εγγειοβελτιωτικά / αντιπλημμυρικά έργα μπορούμε να ψάχνουμε ενόχους σε όλα τα στρατόπεδα, όλοι φταίνε γιατί όλοι εδώ και 70 σχεδόν χρόνια γνώριζαν ότι ο τόπος 'ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
Το γιατί και το πως δεν έγινε κάτι ουσιαστικό από όσους ακολούθησαν, το ξέρουμε καλά, δυστυχώς!

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.