Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

46 λεπτά πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

Αυτό πως φαίνεται; Κόστισε 50k και καλύφθηκε από το πρόγραμμα λένε οι παραθέσεις εκτός αν κάτι διαβάζω λάθος.

 

Πρέπει να έχεις χρήμα στην άκρη για τέτοια, σου μιλάω εκ πείρας από τους γύρω μου :p Αν δυσκολεύεσαι για τη ΔΕΗ του μήνα τότε άστο καλύτερα.

 

26 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Αλλα ποιον κοροιδευουμε ? Ολα αυτα τα κολπα ειναι εξ αρχης για τους εχοντες και κατεχοντες 

 

Δεν θέλω να είμαι ισοπεδωτικός αλλά κατά κύριο λόγο έτσι είναι. Για παράδειγμα το "αλλάζω συσκευή" ήταν μια απροκάλυπτη επιδότηση των μεγάλων αλυσίδων. Ένα ψυγείο που στην αγορά έχει 100 και σε γνωστή αλυσίδα 120, ανέβηκε στα 150 με το πρόγραμμα και εσύ πλήρωσες 75 αλλά αν δεν είχες 75 γιοκ το ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Simon έγραψε:

 

Πρέπει να έχεις χρήμα στην άκρη για τέτοια, σου μιλάω εκ πείρας από τους γύρω μου :p Αν δυσκολεύεσαι για τη ΔΕΗ του μήνα τότε άστο καλύτερα.

 

 

Δεν θέλω να είμαι ισοπεδωτικός αλλά κατά κύριο λόγο έτσι είναι. Για παράδειγμα το "αλλάζω συσκευή" ήταν μια απροκάλυπτη επιδότηση των μεγάλων αλυσίδων. Ένα ψυγείο που στην αγορά έχει 100 και σε γνωστή αλυσίδα 120, ανέβηκε στα 150 με το πρόγραμμα και εσύ πλήρωσες 75 αλλά αν δεν είχες 75 γιοκ το ψυγείο.

έ, υπερβολές ή έστω, όχι απαραίτητα

πήρα και ψυγείο και κλιματιστικό σε πολύ καλύτερη τιμή της αγοράς, βάζοντας και ιστορικότητα μέσα και δεν ήμουν στα μεγάλα ποσοστά επιδότησης
Και δεν πήρα ούτε τα οικονομικότερα μοντέλα αλλά ούτε και τα ακριβότερα

Γενικά οι επιδοτήσεις σαν έννοια είναι μια μορφή παρέμβασης που αναπόφευκτα διαστρεβλώνουν την αγορά.
Αυτό δεν είναι Ελληνικό ιδίωμα όμως.

Οπότε είναι και θέμα στρατηγικής επιλογής. Προσωπικά το θεωρώ μεγάλη μαλακία γα την χώρα να προτιμά να καίει την οποιαδήποτε μορφή ενέργειας για ψύξη/θέρμανση αντί να δώσει το ίδιο ποσό σε μορφή επένδυσης όπου τα κτήρια θα έχουν καλύτερο ενεργειακό προφιλ για τα επόμενα 20-30 χρόνια.

Αυτό που μερικές φορές είναι ιδίωμα Ελληνικό είναι ότι δίνονται επιδοτήσεις χωρίς πολλά αντικειμενικά κριτήρια και με όρους ολιγοπωλίου. Για το εξ'οικονομώ δεν έχω άποψη, έχω ακούσει και καλά και τέρατα, αλλά στο "αλλάζω συσκευή" το κομμάτι των προδιαγραφών και ποιες είναι οι επιλέξιμες συσκευές δεν ήταν καθόλου κακό, και, δεν πήραν μέρος φωτογραφικά μόνο οι μεγάλες αλυσίδες.
Γενικά έπαιξε κάποιος ανταγωνισμός που είναι καλό. Θεωρώ ότι θα έπρεπε να γίνει ακόμα πιο ευρύ, να μπορεί να συμμετάσχει εύκολα και το μαγαζάκι στη γωνία, αλλά δεν είχε τόσο χώρο που ο Κωτσος (ή όποιος) απλά πέρναγε την επιδότηση σε κέρδος ανεβάζοντας τις τιμές

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος JaguarOne έγραψε:

Θεωρώ ότι θα έπρεπε να γίνει ακόμα πιο ευρύ, να μπορεί να συμμετάσχει εύκολα και το μαγαζάκι στη γωνία, αλλά δεν είχε τόσο χώρο που ο Κωτσος (ή όποιος) απλά πέρναγε την επιδότηση σε κέρδος ανεβάζοντας τις τιμές

 

3 ώρες πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Για παράδειγμα το "αλλάζω συσκευή" ήταν μια απροκάλυπτη επιδότηση των μεγάλων αλυσίδων.

@JaguarOne

Στα λόγια του Simon "έρχεσαι"!

 

 

 

3 ώρες πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Ένα ψυγείο που στην αγορά έχει 100 και σε γνωστή αλυσίδα 120, ανέβηκε στα 150 με το πρόγραμμα

Όχι ρε φίλε, γίνονται τέτοια πράματα στην Ελλάδα;! 😋

Δεν ασχολήθηκα με το πρόγραμμα. Τυχαία πρόσεξα μέσα σε σωρεία προϊόντων, σε "αλυσίδα", να συμμετέχουν ελάχιστα στο πρόγραμμα με "περίεργα" φουσκωμένη τιμή! 😁

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο αλλάζω συσκευή σίγουρα έπρεπε να υπάρξει μέριμνα από τη γγ Καταναλωτή και την επιτροπή ανταγωνισμού να τους μαζέψει που ξαφνικά τα περισσότερα πράγματα πήραν 30%. Παρ'όλα αυτά υπήρξαν κάποιες ευκαιρίες

 

Στο εξοικονομώ θεωρώ ότι βοηθάει αρκετά. Εντάξει αν δεν έχεις στον ήλιο μοίρα και ίσα ίσα τα βγάζεις πέρα για το γάλα του παιδιού π.χ. μπορεί να μην έχει νόημα.

Εγώ πάντως έχω σκοπό να υποβάλλω αίτηση στον επόμενο κύκλο του προγράμματος. Αν ολοκληρωθεί σωστά το πρόγραμμα παίρνεις τα λεφτά σου κανονικά. Αν το κάνεις και σύντομα θα τα πάρεις γρήγορα (όσο πιο κοντά είσαι στην έναρξη των πληρωμών τόσο πιο εύκολα εκταμιεύεται το ποσό σου).

Βέβαια εγώ είμαι τυχερός έχω σύζυγο πολιτικό μηχανικό που στο γραφείο που εργάζεται ασχολούνται πάρα πολύ με αυτά τα προγράμματα οπότε γλυτώνω χαρτούρες και τρεχάματα 😛

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

 

@JaguarOne

Στα λόγια του Simon "έρχεσαι";

 

Όχι, το αντίθετο θα έλεγα.

 

Αν είναι πιο εύκολο για μια μεγάλη εταιρεία να ακολουθήσει την απαιτούμενη γραφειοκρατία; Ε ναι, αλλά αυτό δεν καθιστά την κίνηση απροκάλυπτη επιδότηση των αλυσίδων!

Ακόμη και την λεγόμενη επιθεώρηση των προς ανακύκλωση συσκευών φάγανε για να μπορούν να δουλέψουν και οι πιο μικροί.

 

Προσωπικά ψώνισα από μαγαζί που έχει μόλις 2 υποκαταστήματα. Και πολύ καλή τιμή μου έδωσαν και όλα καλά.

Και ναι, ένας κούκος ίσως δεν φέρνει την Άνοιξη αλλά επειδή έκανα έρευνα 3 μήνες, δεν είδα φαινόμενο+30% όπως λέτε. Τι να πω, ίσως πέτυχα το τρίμηνο ανταγωνιστικότητας

Link to comment
Share on other sites

Μα ο μεσος αγοραστης θα μπει σε εναν κωτσοβολο , θα δει μια ταμπελα "προσφορα -30% + επιδοτηση + εγκατασταση"  , θα το ψωνισει βαζοντας 6-12 δοσεις και στο τελος θα εχει βγει γδαρμενος . 

 

Δυστυχως δεν εχουν ολοι την δυνατοτητα - γνωσεις - ορεξη να κανουν μια τετοια ερευνα αγορας . 

Link to comment
Share on other sites

WWW.NEWS247.GR

Ο καθηγητής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Βύρων Κοτζαμάνης, μιλώντας στο 3ο Συνέδριο του...

 

  • Like 2
  • meow 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

WWW.IN.GR

Στον τόπο του συμβάντος βρίσκεται κλιμάκιο αστυνομικών της Ασφάλειας, οι οποίοι συλλέγουν στοιχεία και μαρτυρίες

 

  • Sad 4
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DEADLAZARUS said:
WWW.NEWS247.GR

Ο καθηγητής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Βύρων Κοτζαμάνης, μιλώντας στο 3ο Συνέδριο του...

 

 

Κατσε να δουμε τι θα γίνει μέχρι το 2025 και βλέπουμε για 2050. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

WWW.PROTAGON.GR

Σε μία όχι και τόσο διπλωματική δήλωση ο κορυφαίος διπλωμάτης της ΕΕ κατηγόρησε ανοιχτά την...

 

Link to comment
Share on other sites

WWW.IN.GR

Στο ένα αυτοκίνητο επέβαινε ένα ζευγάρι ηλικιωμένων ενώ στο άλλο δύο νεαροί, εκ των οποίων ο ένας έχασε τη ζωή του στη...

 

Link to comment
Share on other sites

WWW.PROTOTHEMA.GR

Τη βίαζε για τουλάχιστον 7 χρόνια - Κατηγορείται και για πορνογραφία ανηλίκων

 

 

ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ!!!!!!!!!!!

  • Confused 1
  • Sad 7
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε αρκετά αυστηρούς νόμους σε αυτά που μετράνε και αυτοί που έχουμε δεν εφαρμόζονται πλήρως, οι ποινές είναι γελοίες και δέχονται εκπτώσεις στυλ blackfriday.

 

Βάλε χειρουργικό ευνουχισμό σε παιδεραστές να τελειώνουμε, κατ ' επάγγελμα δολοφόνους κρεμάλα, στους έχοντες όπλα ενώ έχουν ποινικό μητρώο δική σαν να το έχουν χρησιμοποιήσει, απέλαση μετά την έκτιση της ποινής και αν ξαναμπεί παράνομα κρεμάλα, έμποροι όπλων; κρεμάλα και θα δούμε αν θα πέσει η εγκληματικότητα ή όχι, για οικονομικά αδικήματα όμως αλλάζει λίγο το πράμα, αν ο άλλος είναι επαγγελματίας τότε κάθε φορά η ποινή να αυξάνεται εκθετικά και να μην δέχεται εκπτώσεις, ας αλλάζουν και οι τρόποι που λειτουργούν οι φυλακές, αντί να ξύνονται όλη μέρα και να βγαίνουν χειρότεροι από ότι όταν μπήκαν να δουλεύουν, αν είναι οικονομικό αδίκημα (κλοπή κτλ) λόγο διαβίωσης να κάνουν κάτι και αντί να νομιμοποιούν σύγχρονους σκλάβους μετανάστες να προσφέρει εργασία με ανθρώπινες αμοιβές. ο νόμος προσφοράς ζήτησης δεν μπορεί να λειτουργεί πάντα μονόπλευρα, αλλά δεν θέλουν η σαπίλα βολεύει γιατί τα καράβια που φέρνουν ναρκωτικά και το κέρδος από το παρακράτος και τις μίζες δεν τι παίρνω ούτε εγώ ούτε ο γείτονας.

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος Havic έγραψε:

Δεν έχουμε αρκετά αυστηρούς νόμους σε αυτά που μετράνε και αυτοί που έχουμε δεν εφαρμόζονται πλήρως, οι ποινές είναι γελοίες και δέχονται εκπτώσεις στυλ blackfriday.

 

Tο πιο γαματο σε ολες αυτες τις περιπτωσεις , ειναι οτι μετα το "εγκλημα" , αποδεικνυεται οτι το "ξεραμε εδω και 10 χρονια , αλλα δεν περιμεναμε να φτασει μεχρι εκει" η οτι "γνωριζαμε οτι την βιαζει , αλλα μονο απο πισω οποτε ολα καλα ! "  , "ξεραμε οτι τρωει ξυλο καθε απογευμα αλλα καθε κυριακη πανε εκκλησια , ειναι καλοι ανθρωποι αυτοι "  , "ηταν γνωστος στην αστυνομια , τον ειχαν παει 30 φορες αλλα την επομενη ειχε βγει" .

 

Οποτε συμβαινει καποιο τετοιο εγκλημα , θεωρω πως η ευθυνη βαρενει περισσοτερο αυτους οπου γνωριζαν παρα τον θυτη

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.