Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

3 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:
untitled_1.jpg
WWW.NEWS247.GR

Η EBU απέκλεισε τελευταία στιγμή τις επιτροπές έξι χωρών, καθώς παρατήρησε 'παράτυπα μοτίβα ψηφοφορίας'. Η live αμηχανία και...

 

Μετανιωνω που δεν επαιξα στοιχημα οτι θα νικησει η ουκρανια , ηταν τοσο καραμπαμ . Ξερει κανεις τι αποδοση ειχε ? 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

 

Μετανιωνω που δεν επαιξα στοιχημα οτι θα νικησει η ουκρανια , ηταν τοσο καραμπαμ . Ξερει κανεις τι αποδοση ειχε ? 

 

 

1,05? :p

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.newsit.gr/kosmos/ispania-thespistike-me-nomosxedio-anarrotiki-adeia-gia-gynaikes-me-ponous-periodou/3526685/

 

+ ΕΛΛΑΔΑ+ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ = 20 κύκλοι περιόδου. Ναι ναι. Στην Ελλάδα θα έχουμε 20 τουλάχιστον...

20 κύκλοι επί 10 μέρες 200 μέρες. 'Έλα doc, είμαι σκατα. Γράψε μου ένα χαρτί για καμιά βδομαδα'.

Βγάζουμε Σαββατοκύριακα, Άδειες, επίσημες Αργίες.

 

Σύνολο:

Κάνας μήνας;

Αν ξαναδείτε νοσηλεύτρια σε νοσοκομείο εμένα γράφτε μου. 

Επίσης η ηλικία της κλιμακτηρίου θα αυξηθεί ξαφνικά ως δια μαγείας και θα πάει συμπέσει με το χρονικό όριο συνταξιοδότησης.

 

Εγώ πάσχω από χρόνια προστατίτιδα. Παίρνω χάπια συνέχεια επί πόνου. Η καρέκλα στο γραφείο μου προκαλεί περισσότερους πόνους. Δηλαδή, μου πρήζουν τα @@ και με υπογραφή γιατρού.

Εγώ γιατί κατουράω στο πηγάδι; (Που δεν μπορώ κιόλας... ☹️)

Πάμε δικαστήριο; Πάμε Κούγια; 

 

@karmen1983

Μη με μπανάρεις σε παρακαλώ...😁

Είμαι παντρεμένος, κατανοώ την επίπονη καθημερινότητα των γυναικών, αλλά η Ελληνική πραγματικότητα δεν θα απέχει και πολύ. 

 

Καλά, να μην σχολιάσω την συνέχεια περί εξέλιξης. Ποιος θα προάγει γυναίκα αν έχει την μισή εμπειρία από έναν άντρα στην ίδια θέση;

  • Like 4
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Snips έγραψε:

https://www.newsit.gr/kosmos/ispania-thespistike-me-nomosxedio-anarrotiki-adeia-gia-gynaikes-me-ponous-periodou/3526685/

 

+ ΕΛΛΑΔΑ+ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ = 20 κύκλοι περιόδου. Ναι ναι. Στην Ελλάδα θα έχουμε 20 τουλάχιστον...

20 κύκλοι επί 10 μέρες 200 μέρες. 'Έλα doc, είμαι σκατα. Γράψε μου ένα χαρτί για καμιά βδομαδα'.

Βγάζουμε Σαββατοκύριακα, Άδειες, επίσημες Αργίες.

 

Σύνολο:

Κάνας μήνας;

Αν ξαναδείτε νοσηλεύτρια σε νοσοκομείο εμένα γράφτε μου. 

Επίσης η ηλικία της κλιμακτηρίου θα αυξηθεί ξαφνικά ως δια μαγείας και θα πάει συμπέσει με το χρονικό όριο συνταξιοδότησης.

 

Εγώ πάσχω από χρόνια προστατίτιδα. Παίρνω χάπια συνέχεια επί πόνου. Η καρέκλα στο γραφείο μου προκαλεί περισσότερους πόνους. Δηλαδή, μου πρήζουν τα @@ και με υπογραφή γιατρού.

Εγώ γιατί κατουράω στο πηγάδι; (Που δεν μπορώ κιόλας... ☹️)

Πάμε δικαστήριο; Πάμε Κούγια; 

 

@karmen1983

Μη με μπανάρεις σε παρακαλώ...😁

Είμαι παντρεμένος, κατανοώ την επίπονη καθημερινότητα των γυναικών, αλλά η Ελληνική πραγματικότητα δεν θα απέχει και πολύ. 

 

Καλά, να μην σχολιάσω την συνέχεια περί εξέλιξης. Ποιος θα προάγει γυναίκα αν έχει την μισή εμπειρία από έναν άντρα στην ίδια θέση;

Γρύλλο έχεις; 🤣

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Snips έγραψε:

https://www.newsit.gr/kosmos/ispania-thespistike-me-nomosxedio-anarrotiki-adeia-gia-gynaikes-me-ponous-periodou/3526685/

 

+ ΕΛΛΑΔΑ+ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ = 20 κύκλοι περιόδου. Ναι ναι. Στην Ελλάδα θα έχουμε 20 τουλάχιστον...

20 κύκλοι επί 10 μέρες 200 μέρες. 'Έλα doc, είμαι σκατα. Γράψε μου ένα χαρτί για καμιά βδομαδα'.

Βγάζουμε Σαββατοκύριακα, Άδειες, επίσημες Αργίες.

 

Σύνολο:

Κάνας μήνας;

Αν ξαναδείτε νοσηλεύτρια σε νοσοκομείο εμένα γράφτε μου. 

Επίσης η ηλικία της κλιμακτηρίου θα αυξηθεί ξαφνικά ως δια μαγείας και θα πάει συμπέσει με το χρονικό όριο συνταξιοδότησης.

 

Εγώ πάσχω από χρόνια προστατίτιδα. Παίρνω χάπια συνέχεια επί πόνου. Η καρέκλα στο γραφείο μου προκαλεί περισσότερους πόνους. Δηλαδή, μου πρήζουν τα @@ και με υπογραφή γιατρού.

Εγώ γιατί κατουράω στο πηγάδι; (Που δεν μπορώ κιόλας... ☹️)

Πάμε δικαστήριο; Πάμε Κούγια; 

 

@karmen1983

Μη με μπανάρεις σε παρακαλώ...😁

Είμαι παντρεμένος, κατανοώ την επίπονη καθημερινότητα των γυναικών, αλλά η Ελληνική πραγματικότητα δεν θα απέχει και πολύ. 

 

Καλά, να μην σχολιάσω την συνέχεια περί εξέλιξης. Ποιος θα προάγει γυναίκα αν έχει την μισή εμπειρία από έναν άντρα στην ίδια θέση;

Δε θα σε μπαναρω. Δουλευω σε επιχείρηση που καθε μηνα λείπουν αρκετες :p

Εγω νιωθω ο μονιμος μαλακας :hehe:

 

  • Like 3
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω από πού εκπορεύεται αυτό το σύνδρομο της Στοκχόλμης. Αντί να διεκδικούμε το προφανές δικαίωμα οποιουδήποτε να μην εργάζεται όταν δεν είναι σε θέση να το κάνει, διαμαρτυρόμαστε όταν κάποιοι φαίνεται να το κατακτούν.

 

Κάποιες γυναίκες έχουν πολύ πιο επώδυνη δυσμηνόρροια, κάποιοι πάσχουν από βασανιστικές ημικρανίες, άλλοι έχουν χρόνια προστατίτιδα και παιδεύονται σε χάλια καρέκλες στο γραφείο. Το φυσιολογικό είναι όλοι αυτοί να προστατεύονται από την επιδείνωση της κατάστασής τους.

 

Μπορεί στην Ελλάδα για μια πολύ σύντομη περίοδο να υπερδιορθώσαμε προς την αντίθετη κατεύθυνση, αλλά ο παγκόσμιος συνδικαλισμός είναι που μας εξασφάλισε κάποιες στοιχειώδεις προστασίες από τη -συχνά θανατηφόρα- εκμετάλλευση ασύδοτων εργοδοτών. Και μάλιστα πολλοί έδωσαν τη ζωή τους για δικαιώματα που τα θεωρούμε δεδομένα.

 

Δε γίνεται να αναπολούμε τις εποχές που προσλαμβάνονταν πεντάχρονα για να καθαρίζουν καμινάδες μέχρι να πεθάνουν από καρκίνο ή είχαμε εργάτες 16 ώρες στο κάτεργο για ένα πιάτο φαΐ.

 

Αν στην Ισπανία καταχραστούν αυτήν την κάλυψη, η κοινωνία ας απαιτήσει να αφαιρεθεί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη καλα τα λες αλλα οταν συναδελφος σου δεν ερχεται γιατι περναει δυσκολα στη περιοδο κ επειδη μενετε πολυ κοντά, τη βλεπεις τυχαια να κανει διαφορα, λεγεται αλλιως...

Υπαρχουν τα δικαιωματα και υπαρχουν πάντα κ αυτοι που τα εκμεταλευονται εις βαρος αλλων. Και ειδικα εις βαρος συναδελφων. Γιατι οταν εσυ, εγω ο αλλος κ0λ0βαρεσουμε τη δουλεια θα τη βγαλουν οι συναδελφοι.

Μεγαλη κουβεντα με πολλες οπτικες γωνιες κ δε εχω τα κουραγια κ τη διαθεση να εκπεκταθω.

Σε γενικές γραμμες όμως ναι σαφεστατα κ καποιος που δε νιωθει καλα θα πρέπει να εχει το δικαιωμα να μην εργαστει.

  • Like 2
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος acct έγραψε:

Όταν ψηφιστεί ο νόμος που θα μας προστατεύει από τους κάφρους, φωνάξτε με! 😉

Εμ αυτον τον νομο πρεπει να βαλουν στοχο :p

 

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

 ο παγκόσμιος συνδικαλισμός είναι που μας εξασφάλισε 

"Μην την πεις αυτή τη λέξη μην τη πεις,

συγκατάθεση αν δεν έχεις της ψυχής,

οι μεγάλες οι εντάσεις φέρνουν λάθος αποφάσεις,

μην την πεις αυτή τη λέξη, μην την πεις".

 

Πόσο πιο αναλυτικά να μας το κάνει ο Τερζής; 

Ο συνδικαλισμός παντού, στις σοβαρές χώρες τουλάχιστον, δρα με γνώμονα την καλυτέρευση των συνθηκών εργασίας με διατήρηση της παραγωγής.

Στην Ελλάδα δρα με γνώμονα την τεμπελίτιδα και τον μηδενισμό της παραγωγής.

Διότι το υπερτατο δικαίωμα του εργάτη είναι...να μην εργάζεται.

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Αρνούμαι να δεχτώ την άποψη οποιουδήποτε μιλά για σοβαρές χώρες χωρίς να έχει ζήσει σ' αυτές. Οι μισοί Έλληνες εργοδότες και σπιτονυκοκοίρηδες θα είχαν τουφεκιστεί στον πολιτισμένο κόσμο και, αντί να μιλάμε γι αυτό, κολλάμε σε μερικές Ισπανίδες που θα προφασιστούν πόνους περιόδου. Αλλά χαλάλι, όπως είπε κι ο Τζήζους, άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασι.

 

Καλή καρδιά, πάμε παρακάτω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Αρνούμαι να δεχτώ την άποψη οποιουδήποτε μιλά για σοβαρές χώρες χωρίς να έχει ζήσει σ' αυτές. Οι μισοί Έλληνες εργοδότες και σπιτονυκοκοίρηδες θα είχαν τουφεκιστεί στον πολιτισμένο κόσμο και, αντί να μιλάμε γι αυτό, κολλάμε σε μερικές Ισπανίδες που θα προφασιστούν πόνους περιόδου. Αλλά χαλάλι, όπως είπε κι ο Τζήζους, άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασι.

 

Καλή καρδιά, πάμε παρακάτω.

Όχι, δε μιλάμε για τις Ισπανίδες. Οι Ισπανίδες ήταν η αφορμή. Μιλάμε για τα εργοστάσια που έκλεισαν και μαζί τους για τις χιλιάδες θέσεις εργασίας, επειδή αποφάσισε ο ΚΚΕς της ΝΔ, του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά περισσότερο του ΠΑΣΟΚ, αλλά και ο κανονικός ο ΚΚΕς, ότι δεν θέλει να δουλέψει. 

 

Συμφωνώ με τους τουφεκισμούς των περιπτώσεων που αναφέρεις. αλλά εδώ και δεκαετίες περάσαμε στο άλλο άκρο. 'Εργοδότης καλός, μόνο νεκρός εργοδότης'. Κάτω το κεφάλαιο. Θα δουλεύει το 'απρόσωπο' κράτος για όλους μας. Με ένα μαγικό, σοβιετικό τρόπο. Και εμείς θα κλείνουμε τους δρόμους κάθε δεύτερη μέρα, διαποπεύοντας αυτόν που θέλει να εργαστεί.

Ο πραγματικός συνδικαλισμός που νοιάζεται για το δίκιο και το δικαίωμα του εργάτη θα έπρεπε να στοχεύε ΚΑΙ στην ίση μεταχείριση όλων των εργατών. Το παράδειγμα της Αγάπης το ανέλυσε.

Ο συνδικαλισμός μας φρόντισε να εργάζονται  οι 3 και να κάθονται οι 7. Κατα συνέπεια, οι εργοδότες για να έχουν το κεφαλάκι τους ήσυχο, πράττουν αναλόγως.

Καταλαβαίνεις φυσικά ότι πιάνω περισσότερο τον Δημόσιο τομέα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

52079368715_e7fc10eb7a_o.jpg
WWW.OUTONO.NET

<p>All totalitarians have one thing in common: their hatred of Freedom, which leads them to want to dictate to us, by force, what we can read and what we cannot. The spooky ultimate purpose of...

 

Φαινεται πως εκει στην ισπανια ,  εχουν παρει την κατιουσα

Θα περιμενε κανεις πως στα ακραια εχει το πανω χερι μονο η αμερικη αλλα τζιφος

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χα, είμαστε σίγουροι ότι ο λογαριασμός σου είναι αληθινός; Ε, Έλον;

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος Snips έγραψε:

Όχι, δε μιλάμε για τις Ισπανίδες. Οι Ισπανίδες ήταν η αφορμή. Μιλάμε για τα εργοστάσια που έκλεισαν και μαζί τους για τις χιλιάδες θέσεις εργασίας, επειδή αποφάσισε ο ΚΚΕς της ΝΔ, του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά περισσότερο του ΠΑΣΟΚ, αλλά και ο κανονικός ο ΚΚΕς, ότι δεν θέλει να δουλέψει. 

 

Συμφωνώ με τους τουφεκισμούς των περιπτώσεων που αναφέρεις. αλλά εδώ και δεκαετίες περάσαμε στο άλλο άκρο. 'Εργοδότης καλός, μόνο νεκρός εργοδότης'. Κάτω το κεφάλαιο. Θα δουλεύει το 'απρόσωπο' κράτος για όλους μας. Με ένα μαγικό, σοβιετικό τρόπο. Και εμείς θα κλείνουμε τους δρόμους κάθε δεύτερη μέρα, διαποπεύοντας αυτόν που θέλει να εργαστεί.

Ο πραγματικός συνδικαλισμός που νοιάζεται για το δίκιο και το δικαίωμα του εργάτη θα έπρεπε να στοχεύε ΚΑΙ στην ίση μεταχείριση όλων των εργατών. Το παράδειγμα της Αγάπης το ανέλυσε.

Ο συνδικαλισμός μας φρόντισε να εργάζονται  οι 3 και να κάθονται οι 7. Κατα συνέπεια, οι εργοδότες για να έχουν το κεφαλάκι τους ήσυχο, πράττουν αναλόγως.

Καταλαβαίνεις φυσικά ότι πιάνω περισσότερο τον Δημόσιο τομέα. 

Στον πολιτισμένο κόσμο υπάρχει δημοκρατία.
Eδώ έχουμε "Ελληνική Δημοκρατία"
Στον πολιτισμένο κόσμο υπάρχει ο συνδικαλισμός.
Εδώ έχουμε "Ελληνικό συνδικαλισμό" που η αρχή λειτουργίας του και η αιτιολογία του για το καθετί που κάνει είναι "αφού έχει Αθηναϊκές πινακίδες"

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

Δεν καταλαβαίνω από πού εκπορεύεται αυτό το σύνδρομο της Στοκχόλμης. Αντί να διεκδικούμε το προφανές δικαίωμα οποιουδήποτε να μην εργάζεται όταν δεν είναι σε θέση να το κάνει, διαμαρτυρόμαστε όταν κάποιοι φαίνεται να το κατακτούν.

 

Κάποιες γυναίκες έχουν πολύ πιο επώδυνη δυσμηνόρροια, κάποιοι πάσχουν από βασανιστικές ημικρανίες, άλλοι έχουν χρόνια προστατίτιδα και παιδεύονται σε χάλια καρέκλες στο γραφείο. Το φυσιολογικό είναι όλοι αυτοί να προστατεύονται από την επιδείνωση της κατάστασής τους.

 

Μπορεί στην Ελλάδα για μια πολύ σύντομη περίοδο να υπερδιορθώσαμε προς την αντίθετη κατεύθυνση, αλλά ο παγκόσμιος συνδικαλισμός είναι που μας εξασφάλισε κάποιες στοιχειώδεις προστασίες από τη -συχνά θανατηφόρα- εκμετάλλευση ασύδοτων εργοδοτών. Και μάλιστα πολλοί έδωσαν τη ζωή τους για δικαιώματα που τα θεωρούμε δεδομένα.

 

Δε γίνεται να αναπολούμε τις εποχές που προσλαμβάνονταν πεντάχρονα για να καθαρίζουν καμινάδες μέχρι να πεθάνουν από καρκίνο ή είχαμε εργάτες 16 ώρες στο κάτεργο για ένα πιάτο φαΐ.

 

Αν στην Ισπανία καταχραστούν αυτήν την κάλυψη, η κοινωνία ας απαιτήσει να αφαιρεθεί.

 

Ζώντας σε μία χώρα που σέβεται (περισσότερο) το δικαίωμα του μέσου εργαζόμενου να κάτσει σπίτι επί αδυναμίας, θα πω ότι το κάθε βήμα προς την προστασία του δικαιώματος στην ανάπαυση συνοδεύεται από 3 βήματα πίσω στην εργασιακή απόδοση/παρουσία. Θα εκμεταλλευτεί το μέτρο μία/ένας που το έχει ανάγκη και περισσότεροι που βρήκαν ευκαιρία. Ειδικά σε χώρες που η αμοιβή της άδειας ασθενείας είναι ένα σημαντικό ποσοστό της υψηλής κανονικής μηνιαίας αμοιβής, θα έχεις κόσμο να κάνει περισσότερες διακοπές σε βάρος του ταλαίπωρου που κάθεται και τραβάει κουπί. Και αργά ή γρήγορα κι αυτός θα ξυπνήσει ή θα αλλάξει δουλειά. Και με βάση το νόμο του Μέρφυ τότε θα χρειαστείς εκείνη την υπηρεσία.

 

Οπότε όμορφο που το μέτρο πέρασε, θα βοηθήσει κάποιες γυναίκες που ταλαιπωρούνται. Θα το εκμεταλλευτούν όμως περισσότερες που δε θα το έχουν ανάγκη. Ή και αυτές που θα τα κατάφερναν με ένα χάπι την ημέρα για 3-5 μέρες.

 

Δε νομίζω ότι αυτό το μέτρο συγκρίνεται εξάλλου με τα μέτρα εξασφάλισης της υγείας/επιβίωσης των εργαζομένων.

 

Και όσον αφορά την κατάργηση αν τα στατιστικά δείξουν κατάχρηση... βλέπω ήδη τους τίτλους των εφημερίδων της αντιπολίτευσης και τις τεράστιες συγκεντρώσεις.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

%CE%B3%CE%B1%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BA%CE%
WWW.PROTOTHEMA.GR

Το αποτρόπαιο θέαμα αντίκρισαν κάτοικοι του Φιλύρου - Υπέβαλαν μήνυση κατά αγνώστων

 

 

Νταξ αυτός παίρνει το βραβείο σαδισμού. Δεν έχω ξανακουσει κάτι τέτοιο. Πιστολιασμα.

  • Like 1
  • Agree 3
  • Sad 6
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα είναι θέμα πρόληψης.

Επαναφορά θανατικής ποινής.

Όπως και να το εξετάσεις, προλαμβάνεις μελλοντικούς φόνους. 

 

Ειλικρινά, με βλέπω να περνάω κάποιο από το υπόλοιπο της ζωής μου στην φυλακή. Συνειδητά. Εν ψυχρώ φόνος εκ προ μελέτης. Με θύμα κάποιον από αυτούς του συμπολίτες μας. 

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος Snips έγραψε:

Ειλικρινά, με βλέπω να περνάω κάποιο από το υπόλοιπο της ζωής μου στην φυλακή. Συνειδητά. Εν ψυχρώ φόνος εκ προ μελέτης. Με θύμα κάποιον από αυτούς του συμπολίτες μας. 

 

Ο συγκεκριμένος πρέπει να είναι εντελώς psycho, επειγόντως για ψυχιατρείο ή έστω φυλακή. Ίσως για το υπόλοιπο της ζωής του. Αλλά η αυτοδικία δεν είναι η λύση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.