Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

1 minute ago, karmen1983 said:

εγω ρε παιδιά γελάω όταν βλέπω σουβλάκια/γυρο/μπρiζολάκια του λεκανοπεδίου.

Το Πάσχα έπαιζα με Minimum τέτοια πραγματάκια :p

 

13087438_10208729413688092_4983249521614481840_n.jpg

Amateurs. Αν δεν φας πιτόγυρο από 157, Γιώτη ή Πρασσά δεν ξέρεις τι θα πει μέγεθος πιτόγυρου.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ποσότητα ναι. Αλλά κάποιοι κοιτάνε και λίγο την ποιότητα. Και τα παραπάνω είναι ....Κοίτα χάλι προτηγανισμένη πατάτα....:amen:

Έγινε επεξεργασία από Savio
Link to comment
Share on other sites

Σαλόνικα δεν έχω πάει για γυράκι άμα πάω θα το δοκιμάσω και θα σε πω. Ελπίζω να μην έχει μόνο το μέγεθος :p 

Το κανονικό του δηλαδή είναι πιο μεγάλο απο το παραπάνω; Γιατί αυτό στη φώτο είναι το κανονικό μέγεθος και όχι το γίγας.

Link to comment
Share on other sites

Για που λες λολ; Με μπέρδεψες. Αν λες για Κρήτη έχει πολλά (είχε τουλάχιστον πλέον δε παίρνω και όρκο μετά απο τόσα χρόνια) που έκαναν και γύρο μεγαλύτερων διαστάσεων.

Αλλα χρησιμοποιούσαν μεγαλύτερη πίτα και άλλα 2 πίτες αντι η μία πάνω στην άλλη να έχουν τη μία δίπλα στην άλλη. 

Το είχα κάνει πολλές φορές να τσακίσω τέτοιον όταν έβγαινα από το τότε ΑΜΑΝ (αμάν τι με βάλατε να θυμηθώ τέτοια ώρα)  6-7 το πρωί μετρώντας το πλάτος της 25ης Αυγούστου και έπρεπε στις 9 να είμαι στο Πανεπιστήμιο για να δώσω Κβαντομηχανική :hehe: 

 

Τώρα για ποιότητα έχουν σαφέστατα καλύτερη από εδώ. Ξεχωρίζα στο ηράκλειο την Πολιτεία (ω ρε μάνα μου), τη χόβολη από την οποία είναι και ο γύρος παραπάνω και ένα φεγγάρι μου άρεσε πολύ ο κοτόγυρος από ένα ψητοπωλείο που λεγόταν Σέσουλα, το οποίο στη κυριολεξία έβαζε με τη σέσουλα πράμα. Είτε σε γύρο είτε σε πατάτες :hehe: 

 

Και φυσικά όταν φτάναμε στο θέμα λουκανικόπιτα το μαγαζί ήταν ο Πετούσης.

 

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Τι γιγας βρε, έτσι είναι όλα...

 

Να μία από τους γύρους του Πρασσά:

 

10629322_298974360305660_104702694904360

 

 

 

Ρε παλιοτρολ. Για τυλιχτό μιλάμε όχι σουβλιστο :p

 

Link to comment
Share on other sites

 

32 minutes ago, karmen1983 said:

εγω ρε παιδιά γελάω όταν βλέπω σουβλάκια/γυρο/μπρiζολάκια του λεκανοπεδίου.

Το Πάσχα έπαιζα με Minimum τέτοια πραγματάκια :p

 

13087438_10208729413688092_4983249521614481840_n.jpg

 

τίγκα στην πατάτα βέβαια.

 

29 minutes ago, jax7480 said:

Amateurs. Αν δεν φας πιτόγυρο από 157, Γιώτη ή Πρασσά δεν ξέρεις τι θα πει μέγεθος πιτόγυρου.

 

157 ρε φίλε. Ευτυχώς που δεν κάθισα Θεσσαλονίκη τελικά ως φοιτητής, γιατί θα είχα φτάσει τα κυβικά του Βενιζέλου :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματικα διαμαντια στη Θεσσαλονικη, βρισκονται στις επιμερους περιοχες. Γιγας ο Πρασσας , αλλα βρωμιαρης οσο δε παει (το γυραδικο ειναι προτιμοτερο στην Τουμπα). 

Εχει κατι διαμαντια... Τα γοριλακια ας πουμε. Ή το καρβουνιαρικο στους Αμπελοκηπους (υπερωκεανιο, οχι σαντουιτς - αν και το ειχα ξεκοψει οταν υπηρχε σοβαρη υποψια οτι η ιδιοκτητρια βαζει φολες σε γατακια). 

Ομως παντα θα ισχυει το " οσο πιο βρωμικα , τοσο καλυτερα" :hehe: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στη Καλαμάτα ήταν ένας τύπος που είχε ανοίξει δίπλα από το "Σέφ" (για όσους ξέρουν). Έφτιαχνε κάτι τέρατα και ήταν πάμφθηνος οπότε τον προτιμούσαμε οι φοιτητές. Μια μέρα, είχε πάει ένας φίλος να πάρει σουβλάκια και γυρνάει πίσω λες και είχε δει το διάολο. "Τι έγινε;" τον ρωτάμε "Πήγα στον βρωμιάρη (έτσι τον λέγαμε) και εκεί που έφτιαχνε τη πίτα σκάει μια κατσαρίδα πάνω στο πάγκο. Με το που τη βλέπει αφήνει τη πίτα κάτω, κοπανάει τη κατσαρίδα με το χέρι, το σκουπίζει και μετά συνεχίζει να φτιάχνει τις πίτες σαν να μην έγινε τίποτα.". Γελάσαμε, και φάγαμε τις πίτες που έφερε. Στο κάτω κάτω ήταν φθηνός, όλα τα άλλα ήταν πταίσματα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, tommybertsen said:

Τα πραγματικα διαμαντια στη Θεσσαλονικη, βρισκονται στις επιμερους περιοχες. Γιγας ο Πρασσας , αλλα βρωμιαρης οσο δε παει (το γυραδικο ειναι προτιμοτερο στην Τουμπα). 

Εχει κατι διαμαντια... Τα γοριλακια ας πουμε. Ή το καρβουνιαρικο στους Αμπελοκηπους (υπερωκεανιο, οχι σαντουιτς - αν και το ειχα ξεκοψει οταν υπηρχε σοβαρη υποψια οτι η ιδιοκτητρια βαζει φολες σε γατακια). 

Ομως παντα θα ισχυει το " οσο πιο βρωμικα , τοσο καλυτερα" :hehe: 

Το πραγματικό διαμάντι, που τόσα χρόνια παρόμοιο γύρο δεν έχω φάει από κανέναν είναι Δωδεκανήσσου με Φράγκων γωνία, ακριβώς δίπλα από τον Γρηγόρη.

Αν το έχει ο ίδιος ακόμα, (τον ήξερα ήταν κρεοπώλης από τους καλούς και άνοιξε αυτό το μικρό γυράδικο) κάνει γύρο που όμοιο του δεν έχεις ξαναφάει.

Επαναλαμβάνω, αν το έχει ακόμα ο ίδιος. Ένας παππούλης θα είναι γύρω στα 55-60. Μέχρι τις 6 το απόγευμα ξεπουλούσε και εφεύγε.  Δεν έκανε ποσότητες τρελές αλλά αυτό το πιτόγυρο δεν θα το ξεχάσω.  Αν ο γύρος δεν είχε ψηθεί έτσι όπως πρέπει απλά δεν σου έκοβε να φας.

 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχω καταλαβει που λες, αλλα δεν ειχε τυχει ποτέ να δοκιμασω. Λειπω και αρκετο καιρο απο την πολη , οποτε δεν εχω ιδεα πλεον τι γινεται! Ασε που επεσα σε διαιτα και τα γυρονια τα εχω ξεχασει :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tommybertsen said:

Ασε που επεσα σε διαιτα και τα γυρονια τα εχω ξεχασει

βασικό κομμάτι κάθε δίαιτας είναι τα πιτόγυρα. αν ο διαιτολόγος σου διαφωνεί, δεν ξέρει και τον αλλάζεις αμέσως

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαιτολογο , εχω κανει και στο παρελθον διαιτα μονος μου :p 

Ως διαιτολογος του εαυτου μου , επιτρεπω junk food 1 φορα το μηνα ! Ειτε πιτσα,γυρο , ειτε φαγητο απ'εξω. 

:) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/05/2016 at 5:38 PM, jax7480 said:

Amateurs. Αν δεν φας πιτόγυρο από 157, Γιώτη ή Πρασσά δεν ξέρεις τι θα πει μέγεθος πιτόγυρου.

 

On 18/05/2016 at 7:45 PM, jax7480 said:

Το πραγματικό διαμάντι, που τόσα χρόνια παρόμοιο γύρο δεν έχω φάει από κανέναν είναι Δωδεκανήσσου με Φράγκων γωνία, ακριβώς δίπλα από τον Γρηγόρη.

Αν το έχει ο ίδιος ακόμα, (τον ήξερα ήταν κρεοπώλης από τους καλούς και άνοιξε αυτό το μικρό γυράδικο) κάνει γύρο που όμοιο του δεν έχεις ξαναφάει.

Επαναλαμβάνω, αν το έχει ακόμα ο ίδιος. Ένας παππούλης θα είναι γύρω στα 55-60. Μέχρι τις 6 το απόγευμα ξεπουλούσε και εφεύγε.  Δεν έκανε ποσότητες τρελές αλλά αυτό το πιτόγυρο δεν θα το ξεχάσω.  Αν ο γύρος δεν είχε ψηθεί έτσι όπως πρέπει απλά δεν σου έκοβε να φας.

 

 

Το γύρο του Βαλάντη λες; Το 157 πάντως έχει καιρό που έκλεισε.Μια φορά είχα καεί νομίζω πρέπει να άνοιξε μετά και να έκλεισε ξανά. Υπάρχει και το Γυράδικο που ανταγωνίζεται τον Πρασσά.

Έγινε επεξεργασία από mer
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.