Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

37 λεπτά πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

@HotPeanut Σου κανω δωρο ενα σαββατοκυριακο στην Ναπολη με ολα τα εξοδα κερασμενα.

Η μονη προυποθεση ειναι να μπεις σε πιτσαρια και να ζητησεις πιτσα με ανανα φωναχτα...

 

FSyN3NuWAAAvlvF.jpg

  • Like 2
  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

@HotPeanut Σου κανω δωρο ενα σαββατοκυριακο στην Ναπολη με ολα τα εξοδα κερασμενα.

Η μονη προυποθεση ειναι να μπεις σε πιτσαρια και να ζητησεις πιτσα με ανανα φωναχτα...

 

Όχι στη Νάπολη, καλύτερα να τον στείλεις στο Παλέρμο που είναι πιο πολιτισμένοι και ευγενικοί. 

 

 

2 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Με gopro στο κεφάλι να γράφει όμως.

+

2 ώρες πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Δεν την λες και καλη ιδεα να την εχει στο κεφαλι

 

Θα του την βάλουν σε πιο ταιριαστό μέρος οι Ιταλιάνοι, να  'σαι σίγουρος. :hehe:

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

@HotPeanut Σου κανω δωρο ενα σαββατοκυριακο στην Ναπολη με ολα τα εξοδα κερασμενα.

Η μονη προυποθεση ειναι να μπεις σε πιτσαρια και να ζητησεις πιτσα με ανανα φωναχτα...

 

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, το μέλος f117 έγραψε:

Τι σε κέρδισε από όλα?

 

Η ταχύτητα βρασμού και γενικότερα η ταχύτητα μαγειρέματος. Είναι σαν να έχεις γκάζι. Άσε που όλα μου τα σκεύη ήταν συμβατά με την επαγωγική, οπότε δε χρειάστηκε να πετάξω τίποτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Έχω την εντύπωση ότι όσα σκεύη έχουν διπλό πάτο παίζουν με επαγωγικές. Μόνο με κάτι μπρίκια είχα πρόβλημα και δεν έπαιζαν 

Μια πωλήτρια μου είπε να κάνω το τεστ του μαγνήτη. Εάν κολλάει τότε είναι συμβατά.

Το έκανα σε χύτρα και κατσαρόλα Fissler προ 7ετίας και δεν κολλούσε..

Οπότε ανέβαλα την αγορά μιας επαγωγικής εστίας.

Λέτε να μην ισχύει κάτι τέτοιο;

Υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβουμε τι κάνει και τι όχι;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Fissler 15ετιας μια χαρά μαγειρεύει. 
Στο σαητ της fissler κοίταξες;

Όχι. Θα το κάνω αργότερα.... 

Βρε λες να μου έλεγε μπουρδίτσες η πωλήτρια; 

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, το μέλος akilleas έγραψε:

Όχι. Θα το κάνω αργότερα.... 

Βρε λες να μου έλεγε μπουρδίτσες η πωλήτρια; 

Εμένα μου έλεγαν μη πάρεις επαγωγική γιατί θα πρέπει να πετάξεις όλα σου τα σκεύη 

Link to comment
Share on other sites

Αν η κατσαρολα εχει 18/10 ανοξειδωτο, δεν παιζει σε επαγωγικη. Αν εχει 18/0 κανει.
Οι καινουριες που λενε 18/10 και κανουν για επαγωγικη εχουν το γυρο γυρο 18/10 και στο πατο εχουν 18/0(που παταει στην εστια), αλουμινιο και μετα 18/10(που ερχεται σε επαφη με το φαγητο). Οι πιο παλιες καλες ηταν 18/10-αλουμινιο-18/10.

Κατα 99% καταλαβαινεις αν θα κανει σε επαγωγικη με ενα μαγνητη

 

Τα αλουμινενια αντικολλητικα τηγανια εχουν κατι μπιλιτσες για να μαγνητιζουν

 

Για τα μπρικια ειχα δει οταν κοιτουσα για επαγωγικες εστιες, οτι οι περισσοτερες δεν λειτουργουσαν με μικρης διαμετρου σκευη και ας ηταν σωστος ο πατος του σκευους.

Έγινε επεξεργασία από god
  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

BTW
 

Κάποια στιγμή η Καρμεν είχε ανεβάσει ένα ισχυρό καθαριστικό από τον ΣΚΛ. για σχάρες,λίπη, φούρνους κτλ. Αποτελεσματικό μεν αλλά….
 

ΜΗΝ το χρησιμοποιήστε χωρίς γάντια γιατί εγω την πάτησα…και δεν έχω και από τα πιο ευαίσθητα χέρια όποτε beware.

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος PetrosD έγραψε:

Τί τυρί έβαλες;

Edam, αυτο με το κοκκινο περίβλημα. Φιλο που ρωτησα και αυτοι στο μαγαζι edam βαζουν.

 

Κυριως γιατι τα gouda εχουν παραπανω λιπαρα (ειδικα τα οικονομικα) και βγαινει ολο το ελαιο πανω την pizza. 

 

Aν παρεις ενα 300γρ ειναι αρκετο για 2 πιτσες.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος PetrosD έγραψε:

Επίσης νομίζω ότι το gouda στην pizza είναι άνοστο.

Δεν εχω θεμα ολα τα τρωω, απλα ειμαι της λογικης για minimum υλικα.

 

Παντως αυτη την φορα δοκιμασα no kneading τεχνικη με το ζυμαρι.

 

Αφου ανακατεψα τα υλικα, τα αφησα περιπου 2 ωρες αζυμωτα. Μετα 3 session απο ~ 10αρια stretch & fold ανα 15 min, shaping και resting για καμια ωριτσα ακομα. 

 

Απλα αν εχεις χρονο, απλα βαζεις λιγοτερη μαγια, και η γευση του ζυμαριου ειναι καλυτερη. Ιδανικά με χρηση ψυγειου και 24ωρου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.