Jump to content



Υπόθεση Ρωμανού. Πείτε τη γνώμη σας εδώ.


acct

Recommended Posts

ελπίζω να μην παρεξηγούνται τα λεγόμενά μου,ψέκασα χτες για τα κουνούπια (με έσκισαν την ώρα που έπαιζα,στο ένα χέρι το ποντίκι και στο άλλο την μυγοσκοτωστρα)

και μάλλον εισέπνευσα αρκετό,όποτε θεωρούμαι under the influence  :p

 

castigat ridendo mores*

 

*μόνο ο αστροκατ θα χρησιμοποιεί πιασάρικες φράσεις;;

 

god save την αυτόματη αποθήκευση,το ποιο χρήσιμο νέο χαρακτηριστικ;o του νέου φόρουμ, :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόνο το HIV με χαλάει, διαφορετικά ακούγεται λίγο καλύτερα από Ελλάδα  :hehe:

 

 

και καλη οικονομια βλεπω... μνημονιο δεν προβλεπεται εδω στα κοντα...... χμμμ ... μουμπλε μουμπλε....

 

http://www.tradingeconomics.com/swaziland/government-debt-to-gdp

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη ογδωντα τέσσερα, πάλι καλά που υπάρχει ο πλεύρης και ο γεωργιαδης και δεν ψήφισαν την τροπολογία. Αυτοί μάλλον βγήκαν εκτός κομματικης πειθαρχίας του "Σαμαροβενιζελικού συνασπισμού με τα ΜΜΕ υπερ της Αναρχίας". Αναμένω με τη στάση τους να αλλάξουν εκ των έσω τους συσχετισμους και να επιδείξουν την αντίστοιχη κομματική απειθαρχία και στα υπόλοιπα νομοθετήματα που διαλύουν την κοινωνία.

 

@acct, θεωρώ ότι η κοινωνία ωφελήθηκε υπο το πρίσμα της "νικης" ενος κατα τη γνώμη μου δίκαιου αιτήματος. Η δικαίωση ενός ανθρώπου απέναντι σε αυτούς που η κοινωνια νιωθει ότι την καταπιεζουν κατα τη γνώμη μου δημιουργεί μια ανάσα αισιοδοξίας και ένα "ξεκούνημα" απο τον καναπέ της παθητικότητας. Δε με απασχολει εαν ο Ρωμανός αρνείται την κοινωνία (όπως είναι) ή αν ονειρεύεται άλλη .Αυτό άλλωστε ειναι δικαίωμα του καθενος, και αν το θέλεις η Δημοκρατία έχει το παράδοξο ότι σου επιτρέπει να την αμφισβητήσεις.

τώρα τα σαθρά επιχειρήματα περι επιβάρυνσης της κοινωνίας οικονομικά είναι τουλάχιστον αστεία. Σε λίγο θα μας πείτε να καταργήσουμε και τις φυλακές για να μην πληρώνουμε τη στεγασή τους. Το ίδιο ισχύει και για την "εξαγορά" με τα "αρκετά χρήματα" της προβολής. Κάνεις λάθος. Η "εξαγορά" της προβολής ηταν αποτέλεσμα 31 ημερών απεργίας πείνας και του κόσμου που τον στηριζε. Εκτός αν θεωρείς ότι τα ΜΜΕ πρέπει να λειτουργούν αποσιωπητικά σε μία τόσο σοβαρή είδηση .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε εκεί να σε φάνε οι μαύροι να ησυχάσουμε :hehe:

 

Χαιρεσαι βρωμερε μικροαστε επειδη 2 μερες εχει ψωροβροχη και νομιζεις οτι  γιναμε Σκανδιναβια... αλλα χριστουγεννα με το κοντομανικο και 35  και 95% υγρασια στο χωριο του Αντωνη θες εσυ για να ισιωσεις και να φτιαξεις χαρακτηρα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Για θύμισέ μου πότε βγήκανε τελευταία φορά αυτά τα 2εκατ. άνεργοι στο Σύνταγμα για διαδήλωση ?

Πότε έκαψαν την μισή Αθήνα, ή να στο χαρίσω, τα μισά εξάρχεια για την φτώχεια και την πείνα ?

Kάθε διαδήλωση για αυτά είναι. Τώρα το γιατί δεν είναι 2 εκατομμύρια κάθε φορά στον δρόμο είναι απλό, υπάρχει κούραση και δεν υπάρχει χρήμα ή ελπίδα. Ο κόσμος δεν έχει αλλάξει, ιδιαίτερα μετά τις πλατείες, ακόμα πιστευει ότι τα προβλήματα του θα λυθούν με την ανάθεση τους κάπου αλλού. Στο κόμμα που ψηφίζει, ή στον συνδικαλιστή που ακούει κτλ κτλ.

 

Για την ιστορία, τα περισσότερα αιτήματα αναστολής φοίτησης που φτάνουν στα πανεπιστήμια τα τελευταία χρόνια οφείλονται στην πλήρη αδυναμία των φοιτητών και των οικογενειών τους να καλύψουν τα στοιχειώδη έξοδα διαβίωσής τους. Αναρωτιέμαι γιατί να επιλέξουμε ως κοινωνία να διαθέσουμε πολλαπλάσιο κόστος για έναν και μόνο φοιτητή του οποίου de facto πληρώνουμε ήδη τα έξοδα σίτισης και στέγασης, για να παρακολουθήσει εκ του σύνεγγυς εργαστήρια και δεν έχω βρει ακόμη ικανοποιητική απάντηση.

Σε αυτά που διέγραψα από την απάντηση σου δεν μπορώ να απαντήσω, απλά βλέπεις τα πράγματα πολύ διαφορετικά από ότι εγώ. Τώρα για τα άλλα, ποιο ακριβώς είναι το πολλαπλάσιο κόστος που η κοινωνία θα πληρώσει για τον Ρωμανό?

 

Αφού με αυτήν την υποτυπώδη αλληλεγγύη που τη βάφτισαν να την συνεχίσουμε με σκοπό να βγούμε και από το μνημόνιο με δυο μέρες ακόμη κατάληψη και όλα να φτιάξουν !

2 μέρες κατάληψη έκανε ή 31 μέρες απεργία πείνας? Η μισή Ελλάδα δεν είναι διαθετειμένη για ευνόητους λόγους να κάνει απεργία πάνω από 3 μέρες και θα κάνει πολυήμερη κατάληψη (?) ή απεργία πείνας?

Link to comment
Share on other sites

@3likos, τσολιά μου πάλι δεν έχεις καταλάβει τι λέω και το πρίσμα κάτω από το οποίο το βλέπω.

 

Δεν έχω ΠΟΤΕ στις 14 αυτές σελίδες βάλει την πολιτική μέσα στο παιχνίδι.

 

Έχω θέμα, και το έχω δηλώσει ν+1 φορές με κόσμο ο οποίος αθετεί νόμους και θεσμούς αυτής της χώρας.

Όπως πχ θεωρώ πεταμένους αυτούς που κάνουν ότι μπορούνε για να μην πάνε στρατό.

 

Δεν με νοιάζει τι ψηφίζεις, δεν με απασχολεί τι κάνει ο Αλέξης ο Αντώνης η μάνα μου κανείς.

 

Με νοιάζει που με το έτσι θέλω ένα κωλόπαιδο που δεν είναι στην φυλακή γιατί πέρασε με κόκκινο, εκβιάζει το σύστημα και τους θεσμούς αυτής της χώρας.

 

Και χέστηκα αν υπάρχουν άπειροι άλλοι που επίσης το κάνουν, και αυτούς τους κράζω, αλλά στο εν λόγο νήμα τους.

Στο νήμα αυτό, δεν με απασχολεί αν θα βγει έξω και ο Κασιδιαρης, ή και ο Σεχίδης, με νοιάζει ο Ρωμανός.

 

Και ξανά είπα για τους μάγκες εδώ που το πολιτικοποιούν, οι γονείς του λέτε να είναι αριστεροί? Χέστηκα τι είναι. Η νοοτροπία του, η ειρωνία και αυτά που πρεσβέυει με προσβάλουν και δεν μου αρέσουν.

Ειδικά μετά την παραδοχή του ιδίου σχετικά με το ΠΟΥ γράφει τα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας.

 

Όπως και να έχει αυτό βγήκε, αυτό είναι και it is what it is.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

@acct, θεωρώ ότι η κοινωνία ωφελήθηκε υπο το πρίσμα της "νικης" ενος κατα τη γνώμη μου δίκαιου αιτήματος. Η δικαίωση ενός ανθρώπου απέναντι σε αυτούς που η κοινωνια νιωθει ότι την καταπιεζουν κατα τη γνώμη μου δημιουργεί μια ανάσα αισιοδοξίας και ένα "ξεκούνημα" απο τον καναπέ της παθητικότητας. Δε με απασχολει εαν ο Ρωμανός αρνείται την κοινωνία (όπως είναι) ή αν ονειρεύεται άλλη .Αυτό άλλωστε ειναι δικαίωμα του καθενος, και αν το θέλεις η Δημοκρατία έχει το παράδοξο ότι σου επιτρέπει να την αμφισβητήσεις.

τώρα τα σαθρά επιχειρήματα περι επιβάρυνσης της κοινωνίας οικονομικά είναι τουλάχιστον αστεία. Σε λίγο θα μας πείτε να καταργήσουμε και τις φυλακές για να μην πληρώνουμε τη στεγασή τους. Το ίδιο ισχύει και για την "εξαγορά" με τα "αρκετά χρήματα" της προβολής. Κάνεις λάθος. Η "εξαγορά" της προβολής ηταν αποτέλεσμα 31 ημερών απεργίας πείνας και του κόσμου που τον στηριζε. Εκτός αν θεωρείς ότι τα ΜΜΕ πρέπει να λειτουργούν αποσιωπητικά σε μία τόσο σοβαρή είδηση .

 

Η πραγματική Δημοκρατία δεν έχει παράδοξα. Όμως το πολιτικό σύστημα της Ελλάδας είναι μια επισφαλής κατ' επίφαση δημοκρατία, όπως μαρτυρούν πλήθος αντισυνταγματατικές ρυθμίσεις που καθορίζουν τη ζωή μας. Σε αυτό το περιβάλλον είναι περιττή πολυτέλεια η ενασχόληση με το προσχήματα των Ρωμανών.

 

Σου φαίνεται αστείο ότι προτιμώ να μην επωμίζομαι το κόστος διαβίωσης εγκληματιών που διαθέτουν περιουσία ικανή να στηρίξει τα περίεργα αντικοινωνικά γούστα τους; Προφανώς και θεωρώ ότι οι Τσοχατζόπουλοι και οι Ρωμανοί ανήκουν στη μερίδα των κρατουμένων που θα έπρεπε να καλύπτουν το οικονομικό κόστος που επιφέρουν στην κοινωνία.

 

Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι τα μέσα ενημέρωσης έδωσαν τόση δημοσιότητα σε ένα θέμα τόσο ήσσονος σημασίας χωρίς να αποσιωπήσουν άλλα σοβαρότερα ή ότι το απαράμιλλο θάρρος του άτεγκτου απεργού πείνας τους συγκίνησε, ειλικρινά ζηλεύω αυτήν την ανεπιτήδευτη αφέλεια. Μπορεί όντως από αυτήν να πηγάζουν όλες οι κοινωνικές επαναστάσεις και να είμαι πια πολύ συντηρητικός για επανάσταση... ;)

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

το αυτο ^ μας πρηξανε τα ουμπαλα  με τον " ναι εκανα ληστεια και μπηκα φυλακη, αλλα  εχω το δικαιωμα να σπουδασω,  γιατι οταν μου πεφτει το σαπουνι ο τακης  κανει τον δυσκολο επειδη προτιμαει τα μορφωμενα πωπουδακια "   ενω για το ασφαλιστικο πχ   μουγκα στην στρουγκα.  Δυστηχως δεν ειναι η πρωτη ουτε η τελευταια φορα που κανουν αυτο το παιχνιδι τα ΜΜΕ. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

 

με προϋπόθεση την επιτυχή παρακολούθηση εξ αποστάσεως του ενός τρίτου των μαθημάτων/εργαστηρίων επί ένα ακαδημαϊκό εξάμηνο σπουδών

 

απο εδω 

 

 

δηλαδη στα υπολοιπα 2/3 των μαθηματων εχει δικαιωμα να κανει και κοπανα?

εκτος αμα λεγοντας επιτυχη ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ εννοουν να τα περασει κιολας 

Link to comment
Share on other sites

απο εδω 

 

 

δηλαδη στα υπολοιπα 2/3 των μαθηματων εχει δικαιωμα να κανει και κοπανα?

εκτος αμα λεγοντας επιτυχη ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ εννοουν να τα περασει κιολας 

ναι θα κάνει κοπάνα.. θα πηγαίνει απο το κελί του στην αυλή..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιτυχής παρακολούθηση σημαίνει πάγια την εκπλήρωση όλων των απαιτήσεων που τίθενται από το Ίδρυμα για κάθε μάθημα. Από υποχρεωτικές παρουσίες μέχρι την εκπόνηση εργασιών και την επίτευξη συγκεκριμένου βαθμού σε προόδους και εξετάσεις.

 

Θεωρώ αδιανότητο να του επιτραπεί έστω και μια άδεια για παρακολούθηση μαθήματος στο οποίο δε θα είναι παρών, χωρίς η απουσία να του αφαιρέσει άμεσα το δικαίωμα της ευνοϊκής πρόνοιας του νόμου. Μην το απαυτώσουμε κιόλας... ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επιτυχής παρακολούθηση σημαίνει πάγια την εκπλήρωση όλων των απαιτήσεων που τίθενται από το Ίδρυμα για κάθε μάθημα. Από υποχρεωτικές παρουσίες μέχρι την εκπόνηση εργασιών και την επίτευξη συγκεκριμένου βαθμού σε προόδους και εξετάσεις.

Θεωρώ αδιανότητο να του επιτραπεί έστω και μια άδεια για παρακολούθηση μαθήματος στο οποίο δε θα είναι παρών, χωρίς η απουσία να του αφαιρέσει άμεσα το δικαίωμα της ευνοϊκής πρόνοιας του νόμου. Μην το απαυτώσουμε κιόλας... ;)

Αν πάρει άδεια και πριν φύγει γίνουν ιστορίες στην φυλακή και τεθεί σε κατάσταση συναγερμού, δικαιολογειται η απουσία από τον διευθυντή?
Link to comment
Share on other sites

Άμα δε περνάει το μάθημα θα κάνει απεργία πείνας μέχρι να του βάλουν 5 να περάσει :hehe:

Μπα, θα φωνάζει αλληλεγγυους να χτίζουν τον καθηγητή στο γραφείο του την πρώτη φορά, μολότοφ από ιπτάμενο αναρχικό την δεύτερη, απειλή με καλασνικοφ την τρίτη
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπα, θα φωνάζει αλληλεγγυους να χτίζουν τον καθηγητή στο γραφείο του την πρώτη φορά, μολότοφ από ιπτάμενο αναρχικό την δεύτερη, απειλή με καλασνικοφ την τρίτη

 

 

Aυτό παίζει να είναι και το πιο ρεαλιστικό ποστ που έχεις κάνει σε όλη τη συζήτηση.

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν και κάποιοι από εδώ μέσα που εύχονταν ψόφο/"ακόμα δεν ψόφησε;". δε θυμάμαι αν το διάβασα εδώ ή στο φέσιμπουκ, αλλά ήταν σίγουρα μέλη του λαμπ.

 

 

Εγώ ήμουν αυτός. Μπορώ να επεκταθώ αλλά είναι και η απειλή για ban στον αέρα αλλά επιφυλάσσομαι.

Ξεκινάω και γω αύριο απεργία πείνας. Αν δεν έρθει η Μόνικα να με ταίσει με τα χεράκια της (έστω και μπάμιες) δε θα τη σταματήσω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλούσα για εσένα πάντως. Εσένα δε σε είχα προσέξει καν (ούτε έχω δει όλα τα ποστ εδώ, οπότε μπορεί να μου ξέφυγε). Ακόμη κι αν το είχα δει, δεν μπορώ να πω ότι από εσένα δε θα περίμενα τέτοιο σχόλιο :p, ενώ από εκεί που το είδα δεν το περίμενα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλούσα για εσένα πάντως. Εσένα δε σε είχα προσέξει καν (ούτε έχω δει όλα τα ποστ εδώ, οπότε μπορεί να μου ξέφυγε). Ακόμη κι αν το είχα δει, δεν μπορώ να πω ότι από εσένα δε θα περίμενα τέτοιο σχόλιο :p, ενώ από εκεί που το είδα δεν το περίμενα

Κι εγώ ψοφος λέω (μεταφορικά κυρίως). Αλλά άμα ήθελε να πεθάνει από επιλογή του, ας ψοφουσε. Και το λέω έχοντας υπόψην μου ότι ο θάνατος του θα ανατροφοδοτουσε (πάλι) ηλιθιες πορείες με ενδεχόμενο να καουν άνθρωποι και μαγαζιά.

Η πηγή της αιτιολογησης μου, είναι τα περιστατικά λόγω του φίλου του.

Ίσως επεκταθώ κάποια στιγμή στο μέλλον. Προς το παρόν, η γνώμη μου είναι ότι μιλάμε για ένα κακομαθημενο κωλοπαιδο που εκβιασε με το έτσι θέλω θεσμούς για να κάνει abuse τις θυσίες των προγόνων μας (aka τα λεγόμενα δικαιώματα). Δεν με ενδιαφέρει αν είναι δεξιός, δεν με ενδιαφέρει αν είναι αριστερός, δεν με ενδιαφέρει αν έχει χοντρες τσέπες ο συγγενής του. Το όλο concept (επιχειρω ληστεία με καλαζνικοφ, δηλώνω αμετανοητος, το αίτημα μου απορρίπτεται νόμιμα, εκβιαζω το σύστημα για να στηρίξω ένα άλλο σύστημα τίγκα στη διαστρεβλωση και στη διαφθορά, με παρουσιάζουν σαν ήρωα, κλπ) μου προκαλεί τέτοια αναγουλα και το θεωρώ ένα από τα μεγαλύτερα αίσχη που έχει συμβεί στην σύγχρονη ελληνική κοινωνία. Και το ΗΘΙΚΟ της υπόθεσης πήγε περίπατο παρέα με μολότοφ.....

Εκτός αν όλο αυτό ήταν ένα 100% στημένο κόλπο της δεξιάς. Που αν ήταν και το έπαιξαν τόσο τέλεια, να τους συγχαρώ ρε παιδί μου. Αλλά για αυτό χρειάζονται αποδείξεις (ίσως βαριές ενδείξεις) και αυτές δεν έρχονται με καταστρεπτικες πορείες, μολότοφ, πέτρες, φωτιές ή βίντεο κομμένα και ραμμενα στα μέτρα της μιας κατεύθυνσης (κυρίως για την αριστερά πάει αυτό, αλλά πιστεύω το ίδιο αρμόζει παντού). Θα σας έλεγα τώρα τίποτα για πορείες Hong Kong αλλά θα χαθεί στα spams και τις αναριθμητες βλακειες (aka συγκεκριμένης πολιτικής οπτικής) του SLN και του 3likos. Αντε, ας πω και τα μπινελικωτα posts του LL Neo για να πιάσω ένα μέρος της δεξιάς αφού δηλώνω (όσο μπορώ και μου το επιτρέπουν οι εμπειρίες μου) αντικειμενικος και δίκαιος.

Επί την ευκαιρία, χρωστάω ένα συγγνώμη στον @ γιατί κακώς (και άδικα) του είχα μιλήσει όπως του είχα μιλήσει.

ΥΓ. Τελικά μαμακιες είπα στην αρχή. Πολλά κατέληξα να γράψω.

ΥΓ. Τώρα είδα και τι ώρα είναι. Όχι δεν θα πω τίποτα.

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.