Jump to content



Υπόθεση Ρωμανού. Πείτε τη γνώμη σας εδώ.


acct

Recommended Posts

Όταν υπερασπίζεσαι μια άποψη, είναι λογικό να ακούσεις και κάποια αν. Τώρα να πεις όποιος μου θέτει υποθετικά σενάρια τον γράφω, ε, δεν είναι και ό,τι καλύτερο για να ευδοκιμήσει μια συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπερασπίζεσαι μια άποψη, είναι λογικό να ακούσεις και κάποια αν. Τώρα να πεις όποιος μου θέτει υποθετικά σενάρια τον γράφω, ε, δεν είναι και ό,τι καλύτερο για να ευδοκιμήσει μια συζήτηση.

Απάντησα στα ίδια "αν" δύο και τρεις φορές. Όταν δεν καταλαβαίνουν τις απαντήσεις και όταν τα σενάρια γίνοντε πιο τραβηγμένα από την Λάμψη δεν φταίω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα στα ίδια "αν" δύο και τρεις φορές. Όταν δεν καταλαβαίνουν τις απαντήσεις και όταν τα σενάρια γίνοντε πιο τραβηγμένα από την Λάμψη δεν φταίω εγώ.

 

Με τον ίδιο τρόπο μιλάς κι εσύ για τα υποθετικά αν που θα έπρεπε να κάνει η κυβέρνηση ή που θα κάνει ο Σύριζα αν (το βλέπεις το αν) βγει κυβέρνηση, αλλά βλέπεις οι συνομιλητές σου δεν σε γράφουν εκεί που δεν ποιάνει μελάνι...

Link to comment
Share on other sites

Με τον ίδιο τρόπο μιλάς κι εσύ για τα υποθετικά αν που θα έπρεπε να κάνει η κυβέρνηση ή που θα κάνει ο Σύριζα αν (το βλέπεις το αν) βγει κυβέρνηση, αλλά βλέπεις οι συνομιλητές σου δεν σε γράφουν εκεί που δεν ποιάνει μελάνι...

Βρες μου ένα (1) παράδειγμα. Πολιτικές κρίνω και υποστηρίζω, όχι κόμματα.

 

εγω περιμενω τον Myralis να μου απαντησει χωρις υποθεσεις αλλα να ειναι 100% σιγουρος για αυτα

 

 

@Myralis,γτ ποσο σιγουρος εισαι εσυ με το "να" ;

διαβασα καλα ; μαγκια του αν ξεφυγει με 5 ασφαλιτες ;

παλι ηρωα θα τον κανουν !!

ελα να σοβαρευτουμε λεω εγω..

 

Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου, ποιο "να" ? Σίγουρος 100% είμαι μόνο για δικές μου μελοντικές πράξεις, κανενός αλουνού.

Link to comment
Share on other sites

αρνεισαι να συνεχισεις την συζητηση διαβαζοντας "αν" στις προτασεις μας..

πες μας λοιπον ποια η θεση σου πανω στο θεμα ,χωρις υποθεση ομως...

Δεδομένου (προσεξέ το, με τα δεδομένα που ακολουθούν, όχι με υποθέσεις) της ιεραρχίας των δικαστών (αυτά που λέει ο Ρωμανος σε μία από τις επιστολές του), των εμπλεκομένων στην υπόθεση, αλλά και των αδειών που κανονικά έπαιρνε όχι μόνο το άλλο το παλικάρι που σπούδαζε, αλλά και ο δολοφόνος , τρομοκράτης κτλ κτλ Ξηρός, θεωρώ ότι δεν υπάρχει νομικός λόγος να μην του δωθεί άδεια, αλλά μόνο πολιτικές πιέσεις από πάνω.

Ως εκ τούτου, πρέπει να του δωθούν οι άδειες, και ας πάρει η αστυνομία ότι μέτρα θέλει για να αποφύγουν το ενδεχόμενο φυγής.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ακόμα πιστεύουμε ότι δεν παίρνει άδειες επειδή είναι θέμα νομικο? καλά κρασά. Ο νόμος αφήνει το περιθώριο να πάρει (ή και να μην πάρει).

Απο κει και πέρα "τυπικα" αποφασίζουν αυτοί που "έχουν" την αρμοδιότητα να αποφασίζουν. Αν θέλετε να παίζουμε την κολοκυθιά μέχρι να γεμίσουμε 50 σελίδες οκ, αλλά όποιος νομίζει ότι αυτοι που έχουν την αρμοδιοτητα να αποφασίσουν λειτουργούν αυτόνομα χωρίς κυβερνητική παρέμβαση τότε....

 

τι να λέμε τώρα ρε? :p

 

να στο πω αλλιώς. αν ο ξηρός ήταν μέσα, και αν η κυβέρνηση δεν ήθελε να παίξει το "νομος και τάξη" (είτε επειδη δεν την εξυπηρετεί, είτε επειδή έχει άλλο στόχο, είτε επειδή ειναι πιο πασοκαρα παρα κρανιδιώτ) τώρα ο ρωμανός θα γιόλαρε στο ΤΕΙ αθήνας και δε θα το ξέρατε καν. Όπως κανεις δεν ήξερε ότι ο Κωσταρης σπούδαζε ηλεκτρολόγος κανονικότατα στο ΤΕΙ και μετά γυρνούσε στη φυλακή.

 

Το θέμα ειναι καθαρά πολιτικο, απλά σήμερα η απέχθεια για τους πολιτικους και το "όλοι τους φταίνε" ,μας έκανε απολιτικ να κάνουμε τσιζ σε κάθε πολιτικοποιημένη έννοια και να τα βλέπουμε όλα μονοδιάστατα σαν τον λοβοτομημένο τον Τζήμερο (τι τρελάκιας είναι αυτός ρε? τον έκανα φόλλοου και κλ΄@νω στα γέλια)

 

Περιμένω μια πιο ειλικρινή στάση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου (προσεξέ το, με τα δεδομένα που ακολουθούν, όχι με υποθέσεις) της ιεραρχίας των δικαστών (αυτά που λέει ο Ρωμανος σε μία από τις επιστολές του), των εμπλεκομένων στην υπόθεση, αλλά και των αδειών που κανονικά έπαιρνε όχι μόνο το άλλο το παλικάρι που σπούδαζε, αλλά και ο δολοφόνος , τρομοκράτης κτλ κτλ Ξηρός, θεωρώ ότι δεν υπάρχει νομικός λόγος να μην του δωθεί άδεια, αλλά μόνο πολιτικές πιέσεις από πάνω.

Ως εκ τούτου, πρέπει να του δωθούν οι άδειες, και ας πάρει η αστυνομία ότι μέτρα θέλει για να αποφύγουν το ενδεχόμενο φυγής.

Οταν προτεινεις κατι , θα πρεπει να σκεφτεσαι και το plan B.η πιο απλα , την περιπτωση που δεν παει κατι καλα.

ποσο σιγουρος εισαι στην λυση που προτεινεις οτι τα μετρα της αστυνομιας θα ειναι τετοια που δε θα μπορεσει να ξεφυγει ;

ξερω δεν ειναι δικο σου θεμα αυτο..ειναι αλλωνων.Απλα προτεινεις κατι χωρις να σκεφτεσαι αν ειναι υλοποιησιμο.σωστα ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια νταξει καλες οι μλκ αλλα να σοβαρευτουμε ομως και λιγο...

Οποτε ακουω απο το τσιρκο και τα φερεφωνα του οτι ο λογος που δεν γινεται κατι ειναι γιατι "ο νομος δεν μας το επιτρεπει" και "ο νομος ειναι σαφης και εφαρμοζεται" και "3 λαλουν και 2 χορευουν", οταν εδω και καμποσα χρονια

1) εχουνε κανει το Συνταγμα περδικολαστιχο

2) οι μισες αποφασεις που εχουνε παρει ακυρωνονται απο το ΣτΕ που ακυρωνεται απο τον Αρειο Παγο που ... που...

3) οι πραξεις νομοθετικου περιεχομενου εχουνε γινει καραμελα μπας και δουνε προκοπη

θελω να γελασω, αλλα ταυτοχρονα φοβαμαι οτι θα ανοιξουνε οι ουρανοι και θα πεσει φωτια να μας καψει με τοσες μλκς!

Το γεγονος οτι δεν εχει πεσει φωτια να μας καψει ειναι αποδειξη οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ!!

Και για να τελειωνουμε με τους νομολαγνους, που χωρις νομους θα καταρρευσει η κοινωνια μας και θα γυρναμε με ροπαλα σε σπηλιες.

Δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ απολυτως προβλημα να ξεκινησει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ εν ετει 2014, να εφαρμοζεται ο οποιοσδηποτε νομος σε αυτη τη χωρα αρχης γεννομενης απο τον Ρωμανο.

Αλλα μολις τον εφαρμοσουμε εκει.... δεν πιστευω να σταματησουμε εκει και να γυρισουν παλι τσαμικο για να συνεχισουν να κανουν "τα δικα τους" εεεεεεεε?

Σόλωνα συγνώμη για το μακάβριο του παρακάτω μυνηματος.

Αν κάποιος μπει στο σπίτι σου και σκοτώσει συγγενή σου να φανταστώ οτι με βάση αυτά που λες δε θα επιθυμείς την καταδίκη του μιας και " η κυβερνηση των προδοτών που ειναι υπεύθυνη για 4000, 5000, 7000 αυτοκτονίες και για το θάνατο των ονείρων μιας ολόκληρης γενιάς ειναι ακόμη ελεύθερη" σωστά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν είναι εφικτό να έχει αστυνομικούς μαζί του.

Πρώτα απ'όλα θα είναι εύκολος στόχος για τρομοκρατική ενέργεια με σκοπό την απελευθέρωση του "φοιτητή".

Και επίσης σκεφτείτε το θα ακούνε αυτοί που τον συνοδεύουν στη σχολή από τους άλλους "φοιτητές".

Και εκτός αυτού, δεν θα μπορεί να γίνει και μάθημα όποτε είναι αυτοί εκεί με το χαμό που θα γίνεται.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Αντώνη, εδώ του ζήτησαν να σταθεί στα γεγονότα κάνοντας αντίλογο φέρνοντας υποθετικό σενάριο, δικαίωμά του να φιλτράρει τις απαντήσεις όπως θεωρεί καλύτερα.

 

μια μεγάλη η διαφορά είναι ότι δεν θέλει απλά να είναι ελεύθερος (όπως κάθε άνθρωπος) αλλά και ιδεολογικά πιστεύει

 

  • ότι πολεμάει το σύστημα
  • ότι δεν έχει κάνει τίποτε κακό
  • ότι η στέρηση ελευθερίας δεν εφαρμόζεται σε αυτόν
  • ότι δεν οφείλει τίποτε σε αυτούς που τον κρατούν

Επομένως το να δραπετεύσει δεν έχει κάποιο ειδικό βάρος σε αυτόν. Δεν νιώθει ότι τον δεσμεύει κάτι, οπότε είναι λογικό οτι δοθείσης της ευκαιρίας θα το κάνει δίχως δεύτερη σκέψη και μάλιστα θα προσπαθήσει ενεργά να το καταφέρει. Σε αυτά πιστεύουν και όλοι οι υποστηρικτές του: προτάσσουν σαν επιχείρημα ότι δεν τραυματίστηκε κανείς στην ένοπλη ληστεία άρα είναι "καλό παιδί".

 

Νιώθω την ανάγκη να θυμίσω εδώ ότι ο εξίσου αναρχικός και αντιρρησίας συνείδησης, Νίκος Μαζιώτης, ακολούθησε το ίδιο τροπάριο, μέχρι τον Ιούλιο όπου πέραν των αστυνομικών τραυματίζονται και πολίτες, άμεσα. Ήταν και εκείνος "καλό παιδί" με τις 57 μέρες απεργίας πείνας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να του δώσουν άδεια και να μην γίνει καπνός, να δούμε μετά τι θα λέτε εσείς.

Δεν είναι απαραίτητο να γίνει καπνός, θα τραβάει από τα μαλλιά το όλο ζήτημα εκπαίδευση, θα πηγαίνει στη φυλακή μόνο για ύπνο και όταν καθυστερεί και κανά δυο ώρες (μέρες) να γυρίσει, απλά θα μένει κρυφό μέχρι την ανακούφιση ότι γύρισε. Μετά ίσως το σκεφτεί να κάνει ένα αποχαιρετιστήριο πάρτι α λα Ξηρός και την κάνει εντελώς για μεταπτυχιακό...

 

Παρεμπιπτόντως ξέρετε πόσοι από τους καταδικασθέντες της 17Ν κάνουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ την ποινή τους στη φυλακή; Οι περισσότεροι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο είναι ΕΚΤΟΣ φυλακής ή τουλάχιστον πολύ συχνά εκτός φυλακής. Και αυτοί δεν ήταν τόσο καλά παιδάκια σαν το Ρωμανό της σχολής Μωραΐτη. Είχαν σκοτώσει ανθρώπους, είχαν έντεχνα ευνοήσει τα συμφέροντα των ΗΠΑ και άλλων καλών ανθρώπων και είχαν φάει κι έναν Αξαρλιάν επειδή βιαζόταν να πάει διακοπές ο Κουφοντίνας.

Link to comment
Share on other sites

btw, ο Ξηρός που έχει σοβαρό πρόβλημα υγείας του αρνούνται την αποφυλάκιση νομίζω;

Όχι μόνο, του αρνούντε και την μεταφορά σε νοσοκομείο, φοβούντε μην δραπετευσει.

http://pitsirikos.net/2014/12/%CE%B7-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AD%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CF%8D%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BC/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.