Jump to content



Υπόθεση Ρωμανού. Πείτε τη γνώμη σας εδώ.


acct

Recommended Posts

Ρε μπαγάσα, αν ζητούσε άδεια για τον ίδιο ακριβώς λόγο ο Κασιδιάρης ή το Χ χρυσαυγίτικο τσογλάνι, θα σκίζανε όλοι εκεί στο ΣΥΡΙΖΑ τα καλσόν τους όπως τώρα ; Απάντησέ μου ειλικρινά σε παρακαλώ. Καλά κι ωραία τα μεγάλα λόγια και οι προοδευτικές ιδέες αλλά μήπως το έχετε εκτροχιάσει κάπου το θέμα ;

 

Αυτό ίσως να λέει κάτι για το ΣΥΡΙΖΑ, με τον ρωμανό όμως δεν έχει κάποια σχέση. Εκτός αν πιστεύεις οτι όσοι ειναι υπερ του να δωθεί η άδεια ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ.

 

Δώσε μου ένα λόγο για τον οποίο δεν είναι αποδεκτή η πρόταση για σπουδές εξ'αποστάσεως.

 

http://www.huffingtonpost.gr/2014/12/02/proedros-tei-rwmano_n_6254796.html 

Έγινε επεξεργασία από oxide
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η έννοια της ποινής της φυλάκισης εμπεριέχει τη στέρηση της ελευθερίας μεταξύ άλλων. Τώρα το αν πρόκειται για σωφρονισμό ή απλά για τιμωρία είναι άλλο θέμα.

 

Η σωστή καθώς πρέπει φοίτηση σε μία απαιτητική σχολή απαιτεί πολλές ώρες καθημερινή παρουσία του φοιτητή στη σχολή. Οπότε υπάρχει παραθυράκι για κάθε κακομαθημένο λαμόγιο που συλλαμβάνεται για ένοπλη ληστεία με ομηρία ή κάτι άλλο παρομοίως "επαναστατικό". Μπορεί να ξεσκίζεται στο διάβασμα για πανελλήνιες, να περνάει σε μια σχολή τίγκα στο εργαστήριο και πρακτικά να περνάει την διάρκεια της ποινής του κάνοντας φοιτητική ζωή. Αν η ποινή είναι μεγάλη, υπάρχουν και τα master, τα phd κτλ. Μετά θα αρχίσουμε άλλα δράματα του στυλ χάνει το εξάμηνο ο Ρωμανός, θέλει να δώσει κατακτήριες ο Ρωμανός, πως θα γίνει να πάει στο Cambridge για master ο Ρωμανός κτλ...

 

Και όσον αφορά για το κατά πόσο αποτελεί ψέμα και λάσπη η εξύφανση επαναστατικού και ανιδιοτελούς προφίλ από πλευράς καναλιών, δείτε το πως καλύπτουν το θέμα. Τον αναφέρουν τις περισσότερες φορές ως απλά έγκλειστο νεαρό και γενικά χρησιμοποιούν τέτοιες άχρωμες ουδέτερες λέξεις και όχι ληστοτρομοκράτης ας πούμε. Αν επρόκειτο για κάποιον μη αρεστό θα τον ανεβοκατέβαζαν αδίστακτο κακοποιό, σκληρό εγκληματία κτλ. Επίσης προβάλλονται θετικές για αυτόν δηλώσεις διαφόρων celebritομαϊντανών και προσωπικοτήτων με θετικό τρόπο. Αν επρόκειτο για κάποιον μη αρεστό θα έλεγαν "θρασύτατη προκλητική δήλωση από τον τάδε". Το ότι δεν έχει βγει η Ζαχαρέα και η Χούκλη με πανό "Λεφτεριά στο Ρωμανό" είναι απλά επειδή προς το παρόν ψιλοκρατιούνται. Κάποιοι λίγο πιο δεύτεροι δεν κρατιούνται και τόσο βέβαια. Αυτό το παιδί σύμβολο της γενιάς του πρέπει να σπουδάσει... Τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια νταξει καλες οι μλκ αλλα να σοβαρευτουμε ομως και λιγο...

Οποτε ακουω απο το τσιρκο και τα φερεφωνα του οτι ο λογος που δεν γινεται κατι ειναι γιατι "ο νομος δεν μας το επιτρεπει" και "ο νομος ειναι σαφης και εφαρμοζεται" και "3 λαλουν και 2 χορευουν", οταν εδω και καμποσα χρονια

1) εχουνε κανει το Συνταγμα περδικολαστιχο

2) οι μισες αποφασεις που εχουνε παρει ακυρωνονται απο το ΣτΕ που ακυρωνεται απο τον Αρειο Παγο που ... που...

3) οι πραξεις νομοθετικου περιεχομενου εχουνε γινει καραμελα μπας και δουνε προκοπη

θελω να γελασω, αλλα ταυτοχρονα φοβαμαι οτι θα ανοιξουνε οι ουρανοι και θα πεσει φωτια να μας καψει με τοσες μλκς!

Το γεγονος οτι δεν εχει πεσει φωτια να μας καψει ειναι αποδειξη οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ!!

 

Και για να τελειωνουμε με τους νομολαγνους, που χωρις νομους θα καταρρευσει η κοινωνια μας και θα γυρναμε με ροπαλα σε σπηλιες.

Δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ απολυτως προβλημα να ξεκινησει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ εν ετει 2014, να εφαρμοζεται ο οποιοσδηποτε νομος σε αυτη τη χωρα αρχης γεννομενης απο τον Ρωμανο.

Αλλα μολις τον εφαρμοσουμε εκει.... δεν πιστευω να σταματησουμε εκει και να γυρισουν παλι τσαμικο για να συνεχισουν να κανουν "τα δικα τους" εεεεεεεε?

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ναι Σόλωνα γιατί ο κακόμοιρος ο Ρωμανός είναι ο ΜΟΝΟΣ ανά τα χρόνια και τις δεκαετίες που -αν το θές να το πεις έτσι- θα χρήσει "ειδικής" και "επιλεκτικής" μεταχείρισης. 

 

Αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου για τα επιλεκτικά αυτά, και ΝΑΙ να σταματήσουν, και μαζί σου. Έχουμε φτάσει σε σημείο όπως εδώ, να λέμε για την εξαίρεση στην οποία εφαρμόζεται ο νόμος και να μας χαλάει. αν είναι δυνατών. 

 

Αλλά ΔΕΝ μπορούμε να λέμε πως θέλουμε να ξεκινήσουν - επιτέλους - αλλά απο την άλλη αν ΔΕΝ ξεκινάνε απο εδώ να λέμε " α το κακόμοιρο το παιδί, του στερείτε το δικαίωμα να σπουδάσει".

 

Το σωστό είναι, να λιώσει μέσα ο φούστης, και να λιώσουμε μέσα όλοι οι ανάλογοι. Όχι επειδή έγινε viral λόγο των ημερών και δεν ξέρω τι άλλο να σκίζουμε τα ιμάτια μας. 

Link to comment
Share on other sites

Αλλά ΔΕΝ μπορούμε να λέμε πως θέλουμε να ξεκινήσουν - επιτέλους - αλλά απο την άλλη αν ΔΕΝ ξεκινάνε απο εδώ να λέμε " α το κακόμοιρο το παιδί, του στερείτε το δικαίωμα να σπουδάσει".

 

 

μαλλον μπερδευτηκες.... ΑΝ ξεκινησουν απο δω ειναι που λεμε " α το κακόμοιρο το παιδί, του στερείτε το δικαίωμα να σπουδάσει". Αν δεν ξεκινησουν ΟΥΤΕ απο δω να εφαρμοζονται οι νομοι, ειμαστε κομπλε :p

 

Ναι ρε παιδι μου να ξεκινησουν... αλλα αν δεν συνεχισουν ομως, φανταζομαι οτι 1) θα πεσεις απο τα συννεφα ή 2) θα λες "Ε νταξει meh, δεν βλεπω κατι νεο παμε παραπερα, το εξαντλησαμε το ζητημα"

Εγω θα προτιμουσα μια ειλικρινεια τυπου

"Ειμαστε φασιστες και ορκ και δεν γουσταρουμε τον Ρωμανο και αυτον θα αφησουμε μεσα να σαπισει οταν εχουμε βγαλει εξω ολους τους μεγαλοεμπορους ναρκωτικων και τον Κορκονεα και δεν ξερω γω ποιον αλλον. Τουλαχιστον θα παρουμε ετσι και το 7-8-15% των ψηφοφορων του ΑΡΧΗΓΟΥ και δεν θα εχουμε αναγκη κανεναν Ριζωμενο Τακη"

Θα μου πεις "ποιος εχασε την ειλικρινεια του για να την βρουνε αυτοι? Νταξει.

Την ιδια αντιδραση θα περιμενα και απο σενα και τον οποιονδηποτε ημινομιμοφρωνα πολιτη. Δηλαδη να υπαρχει thread 150 σελιδες και να γινεται viral το καθε... "Αποφυλακιση του ταδε ναρκεμπορα", "μη συλληψη του ταδε τραπεζιτη-κλεφτη, κομματοσκυλου της Energa, γραβατωμενου απατεωνισκου/πολιτικαντη".

 

Τι? Δεν γινεται να παρω αυτο που θελω εγω? Ε νταξει, τοτε, συνηθισμενος ειμαι...  c'est la vie, μαθε να ζεις κι εσυ με 5-6 viral που δεν θα σου αρεσουνε. Σκεψου οτι εμεις "στην απο δω μερια" εχουμε αγανακτησει περισσοτερο απο σας στην "απο κει μερια". Εστω και αργα... Join the club των δυσαρεστημενων...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ ακόμα δεν έχω δυσαρεστηθεί προσωπικά, αντέχω ακόμα.

 

Απο εκεί και πέρα, δεν έχει σχέση με φασισμό και αριστεροσύνες η κατάσταση αυτή. Και ο Κορκωνέας μέσα να είναι και οι της ΧΑ μέσα να είναι και αυτός μέσα να είναι. 

 

ΕΓΩ, στα δικά μου γραφόμενα στα παπάκια μου για την πολιτική του θέματος. Δεν έχει να κάνει με τι δεν μου αρέσει, πολλά δεν μου αρέσουν εδώ και χρόνια στην Ελλάδα, έχει να κάνει με το τράβηγμα απο τα βυζιά και την αγιοποίηση κάποιου εγκληματία. 


Α ναι, Dolly, (πως βάζουμε mention πλεόν??)

Είσαι σίγουρος ότι οι φίλοι του τιμώρησαν τα περίτπερα? http://news247.gr/eidiseis/koinonia/ta_mat_eriksan_xhmika_sto_periptero_me_ta_klemmena_nera.3184254.html

 

νταπλε κλικ στο ποστ μου ρε, και επιλέγεις εκεί το μένσιο ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε το έχει πεί ο Ισοκράτης, πιστεύω ότι αποτυπώνει την Νεοελληνική πραγματικότητα 100%:

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται, διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

Κι άμα έρθουν οι φίλοι του οι αερομεταφερόμενοι κομάντο αναρχικοί και τον κλέψουν ο δασκαλάκος θα τους σταματήσει; Πιφφ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Α εντάξει τότε, αν το συνοδεύσει ο δάσκαλος του τι μπορεί να πάει στραβά? 

 

Μετά μήπως έρθει και παπάς της ενορίας Εκάλης να πει για το πόσο καλό παιδί ήταν και θα τον συνοδέψει και αυτός?

Link to comment
Share on other sites

Θα σε σοκάρει αυτό όπως σε σοκάρει και η παρουσία αστυνομικής δύναμης σε διαδηλώσεις για την 17Ν πχ, αλλά μερικές φορές ΑΝ τυχαία έχεις πάρει δείγματα γραφής "κακά" να μπορείς να αποτρέψεις κάτι πριν συμβεί. 

 

Αυτοί οι τρελοί που του αρνούνται την άδεια έχουν ίσως τέτοια υποψία. 

 

Εναλλακτικά μπορεί να φύγει και να του ζητήσει μετά ο παπάς και ο δάσκαλος να έρθει πίσω. 

 

Ή εναλλακτικά μπορεί να φοιτήσει μέσα απο την φυλακή όπως προβλέπει ο νόμος. 

Link to comment
Share on other sites

Θα σε σοκάρει αυτό όπως σε σοκάρει και η παρουσία αστυνομικής δύναμης σε διαδηλώσεις για την 17Ν πχ, αλλά μερικές φορές ΑΝ τυχαία έχεις πάρει δείγματα γραφής "κακά" να μπορείς να αποτρέψεις κάτι πριν συμβεί. 

 

Αυτοί οι τρελοί που του αρνούνται την άδεια έχουν ίσως τέτοια υποψία. 

 

Εναλλακτικά μπορεί να φύγει και να του ζητήσει μετά ο παπάς και ο δάσκαλος να έρθει πίσω. 

 

Ή εναλλακτικά μπορεί να φοιτήσει μέσα απο την φυλακή όπως προβλέπει ο νόμος. 

Χάνεις το νόημα! Ούτε εγώ, ούτε εσύ είμαστε στο μυαλό του Ρωμανού να ξέρουμε τι συμβαίνει. Δεν ξέρω αν θέλει να δραπετευσει ή όχι, ΟΥΤΕ εσύ το ξέρεις, για αυτό είναι λάθος να λες "όχι γιατι ΘΑ δραπετευσει" ή να λέω εγώ "ναι για ΔΕΝ ΘΑ δραπετευσει". Θεωρητικά, αν είσαι στην φυλακή, θέλεις ΠΑΝΤΑ να δραπετευσεις, όμως ο κανόνας είναι ότι δεν δραπετευουν οι κρατούμενοι στις άδειες τους.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.