Jump to content



Υπόθεση Ρωμανού. Πείτε τη γνώμη σας εδώ.


acct

Recommended Posts

Άκουγα πριν ελάχιστα λεπτά εκπομπή στο ραδιόφωνο όπου βγήκε ζωντανά ο δικηγόρος του Ρωμανού (Ραγκούσης) και ευχαρίστησε τους δημοσιογράφους οι οποίοι όπως είπαν, (και ο δικηγόρος συμφώνησε), στήριξαν το θέμα όσο μπορούσαν... Μιλάμε έπεσα από τα σύννεφα!

 

 

Αυτό για αυτούς που θεωρούσαν είτε λοβοτομημένους είτε φανατικούς αναγνώστες χρυσαυγιτοεφημερίδων όσους πίστευαν ότι τα κανάλια στήριξαν την όλη φάση. Το παραδέχθηκε ο δικηγόρος του ο οποίος πρόσθεσε ότι τώρα που ο Ρωμανός δικαιώθηκε, οφείλει σε όλους τους παραπάνω και δεν θα τους προδώσει δραπετεύοντας...

 

Αλληλεγγύη στα κακομαθημένα πλουσιόπαιδα!

 

Τώρα το αν θα δραπετεύσει όντως ή αν θα περνάει 90% έξω από τη φυλακή και 10% μέσα, δεν το ξέρω. Πάντως δεν θα πέσω από τα σύννεφα σε καμία από τις δύο περιπτώσεις...

 

Εγώ θα τον συμβούλευα να μην περνάει τα εργαστήρια ώστε να μαζεύονται κάθε εξάμηνο και τα εργαστήρια του προηγούμενου εξαμήνου και σύντομα θα έχει ένα πρόγραμμα που δεν θα του αφήνει καθόλου χρόνο για Κορυδαλλούς και αηδίες :hehe:  :dirol:  :T:  Όπως είπε και ο ίδιος, το θέμα είναι τα υποχρεωτικά εργαστήρια μπλα μπλα μπλα και εκεί παίζεις μπάλα....   :hehe:  :dirol:  :T:

 

Τα ΜΜΕ πρόεβαλαν το θέμα (περισσότερο από άλλες περιπτώσεις) και πολύ καλά έκαναν, δεν στήριξαν τις θέσεις του Ρωμανού. Καταλαβαίνεις τι γράφεις? Ότι τα ΜΜΕ στήριξαν την Αναρχία, (και κατά πολλούς την τρομοκρατία κτλ κτλ).

 

Αν μαζευτούν τα μαθήματα, χάνει την άδεια, διάβασε την τροπολογία..

 

Τα κακομαθημένα πλουσιόπαιδα, βάζουν τον μπαμπα να καθαρίσει, ο τύπος έβαλε μπροστά την ζωή του, ξέρεις πολλά κακομαθημένα πλουσιόπαιδα που θα το έκαναν αυτό?

Link to comment
Share on other sites

"Μια από τις χειρότερες αιτίες εχθρότητας είναι η λύσσα και η ποταπή επιθυμία να δεις να υποκύπτει, αυτός που τολμάει να αντιστέκεται σ’ αυτό που σε συνθλίβει".

 

Δεν μου έρχεται τίποτε άλλο στο μυαλό, καλό σας απόγευμα.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

μια στιγμή ρε κομπάρε-ποιος ήθελε να πεθάνει;την αντίθεσή μας εκφράσαμε,πως έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα;  

 

 

Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία 

 

Περιμένω τον Σόλωνα να έρθει πάνω στο άλογο τώρα :hehe:

 

...

Link to comment
Share on other sites

"Μια από τις χειρότερες αιτίες εχθρότητας είναι η λύσσα και η ποταπή επιθυμία να δεις να υποκύπτει, αυτός που τολμάει να αντιστέκεται σ’ αυτό που σε συνθλίβει".

 

Δεν μου έρχεται τίποτε άλλο στο μυαλό, καλό σας απόγευμα.

 

Albert Camus, αναφερόμενος για το μίσος των Γάλλων απέναντι στους Άγγλους, στο Β' Π.Π. (οι μεν Γάλλοι κατέρρευσαν αμέσως, οι δε Άγγλοι αντιστάθηκαν και το πάλεψαν)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που βγήκε το άγιο αυτό παιδάκι, λύθηκαν όλα τα προβλήματα της χώρας.

Οι δε αναρχικοί και μη που βγαίνανε και διαδηλώνανε για πάρτυ του... καλόπαιδου φτωχομπινέ, μπορούνε να μπούνε πάλι στα σπίτια τους και να διαμαρτύρονται για την κρίση.

Βεβαίως για την κρίση, την ανεργεία, τις βρωμιές των πολιτικών δεν βγαίνουνε στους δρόμους, για το... καλό αυτό παιδί τσακίστηκαν πάντως.

 

Δεν είναι τυχαία αυτά που γίνονται σε ετούτη εδώ τη "χώρα".

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, τα παλικάρια σου που ευθύνονται για την ΜΑΡΦΙΝ τα ήθελα πραγματικά νεκρά. 

Γιατί παλικάρια μου? Και μετά τα γεγονότα με τα ΖΑΡΑ ακόμα δεν σκέφτηκες το ενδεχόμενο προβοκάτσιας?

Με αυτή την λογική βέβαια (ότι ασφαλήτες την έκαψαν), μαζί σου..

Και τώρα που βγήκε το άγιο αυτό παιδάκι, λύθηκαν όλα τα προβλήματα της χώρας.

Οι δε αναρχικοί και μη που βγαίνανε και διαδηλώνανε για πάρτυ του... καλόπαιδου φτωχομπινέ, μπορούνε να μπούνε πάλι στα σπίτια τους και να διαμαρτύρονται για την κρίση.

Βεβαίως για την κρίση, την ανεργεία, τις βρωμιές των πολιτικών δεν βγαίνουνε στους δρόμους, για το... καλό αυτό παιδί τσακίστηκαν πάντως.

 

Δεν είναι τυχαία αυτά που γίνονται σε ετούτη εδώ τη "χώρα".

Κανείς δεν το είπε άγιο και δεν βγήκε.

Και ποιος ακριβώς ΔΕΝ βγήκε για την κρίση, την ανεργία και τις βρωμιές των πολιτικών? Σε ποια χώρα αναφέρεσαι??

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Θα φύγουμε εκτός θέματος, αλλά ναι δικά σας

 

Εσύ τους λες αστυνομικούς που δεν αφήνανε την πυροσβεστική να περάσει και φωνάζανε "να καούνε τα μουνιά" εγώ διαφωνώ. 

 

Αυτούς λοιπόν λέω εγώ ναι.

 

Συγνώμη για το οφ τοπικ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα φύγουμε εκτός θέματος, αλλά ναι δικά σας

 

Εσύ τους λες αστυνομικούς που δεν αφήνανε την πυροσβεστική να περάσει και φωνάζανε "να καούνε τα μουνιά" εγώ διαφωνώ. 

 

Αυτούς λοιπόν λέω εγώ ναι.

 

Συγνώμη για το οφ τοπικ. 

 

Πιανών?? Των Αναρχικών? Των Αριστερών? Των ΣΥΡΙΖΑιων ειδικότερα? Πιανών? Ενημερώτικά, δεν υπήρχε τότε εκεί μπλοκ της Αριστεράς, και άρα σε καμία περίπτωση δεν ήταν δικά μου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί παλικάρια μου? Και μετά τα γεγονότα με τα ΖΑΡΑ ακόμα δεν σκέφτηκες το ενδεχόμενο προβοκάτσιας?

Με αυτή την λογική βέβαια (ότι ασφαλήτες την έκαψαν), μαζί σου..

Κανείς δεν το είπε άγιο και δεν βγήκε.

Και ποιος ακριβώς ΔΕΝ βγήκε για την κρίση, την ανεργία και τις βρωμιές των πολιτικών? Σε ποια χώρα αναφέρεσαι??

 

Για θύμισέ μου πότε βγήκανε τελευταία φορά αυτά τα 2εκατ. άνεργοι στο Σύνταγμα για διαδήλωση ?

Πότε έκαψαν την μισή Αθήνα, ή να στο χαρίσω, τα μισά εξάρχεια για την φτώχεια και την πείνα ?

Link to comment
Share on other sites

Οι δε αναρχικοί και μη που βγαίνανε και διαδηλώνανε για πάρτυ του... καλόπαιδου φτωχομπινέ, μπορούνε να μπούνε πάλι στα σπίτια τους και να διαμαρτύρονται για την κρίση.

Βεβαίως για την κρίση, την ανεργεία, τις βρωμιές των πολιτικών δεν βγαίνουνε στους δρόμους, για το... καλό αυτό παιδί τσακίστηκαν πάντως.

 

Δεν είναι τυχαία αυτά που γίνονται σε ετούτη εδώ τη "χώρα".

 

 

LOL!!

1 χρονο περασαν οι "Αγανακτισμενοι" στο Συνταγμα να "χαλανε" την εικονα του εμπορικου κεντρου και να φωναζουνε για αυτα ακριβως τα πραγματα. Τα αποτελεσματα καθως και η εικονα τους που βγηκε προς τον εξω κοσμο ειναι γνωστη...

Ασε ρε... Καναπε ολοι! Πιτσα, μπαλα και καρατε Πορτοσαλτε... Αλλωστε οπου να ναι θα ερθει να μας σωσει ο "insert name here".

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ρε dolly άραξε σε κανα εξάμηνο θα πάρει άδεια ο Ρωμανός αν περάσει το 1/3 των μαθημάτων. Τι μίσος ειναι αυτο ? Ακους εκει η "ελπίδα πεθαίνει τελευταία"?

υπάρχει και το ΤΟΡ λέμε. που κολλάει η marfin με το Ρωμανο? στράβωσες τώρα με τη ΝΔ που υποχώρησε (υπάρχει και η ΧΑ για όσους στραβωσαν..)? είχες ψηθεί για "νόμο και τάξη" και στη χάλασε το κωλόπαιδο που έτρωγε 1+1 δώρο και έχασε 20 κιλα σε ενα μηνα?

υπήρξε μεγάλη πίεση απο το κύμα αλληλεγγύης που ξέσπασε, θέλουμε και εκλογές χωρις νταβαντούρια πολλα και δεν τους "βγήκε" να τον "πεθάνουν" τελικα.. τι να κάνουμε έτσι ειναι η πολιτική...  όντως η ελπίδα πεθάινει τελευταία.. όσοι διψάτε για νεκρούς μπορείτε να συνεχίζετε να ελπίζετε. Οι υπόλοιποι που δεν πουλήσαμε την ψυχη μας στο διάολο, χαιρόμαστε για όσους καταφεραν να ζουν.

Έγινε επεξεργασία από 3likos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Μια από τις χειρότερες αιτίες εχθρότητας είναι η λύσσα και η ποταπή επιθυμία να δεις να υποκύπτει, αυτός που τολμάει να αντιστέκεται σ’ αυτό που σε συνθλίβει".

 

Δεν μου έρχεται τίποτε άλλο στο μυαλό, καλό σας απόγευμα.

Όποια και αν είναι τα κίνητρα, ποτέ δε πρέπει να ευχόμαστε τον θάνατο του άλλου. Το μίσος είναι το θρεπτικό υπόστρωμα πολλών δεινών που φυτεύονται στο κόσμο. 

 

Επίσης καλό θα ήταν να κάναμε διαχωρισμό σε αντίσταση και σε drama whoring το οποίο τις τελευταίες μέρες κατέρρευσε πανηγυρικά, με τον ίδιο το Ρωμανό να δηλώνει ότι σκοπός της απεργίας του δεν είναι να κάνει μία επίκληση στην αστική νομιμότητα "αλλά θέτοντας έναν εκβιασμό και προκαλώντας το δήθεν ανθρωπιστικό χαρακτήρα του συστήματος". Εκεί την πάτησαν πολλοί αγνοί υποστηρικτές του που νόμιζαν οτι ο Ρωμανός αγωνίζεται για ένα καλύτερο αύριο, ζητώντας ίσως μια δεύτερη ευκαιρία από μια κοινωνία που ίσως του έβαλε το όπλο στα χέρια και τον έφερε στη κατάσταση που είναι σήμερα. Αντί αυτών, βλέπουμε ένα Ρωμανό πωρωμένο από τις ιδέες του, έναν στρατευμένο νέο που λίγο διαφέρει από τους αγωνιστές της ISIS σε αποφασιστικότητα και πίστη στα ιδεώδη του.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

με καλό τέλος για τον άνθρωπο αυτό και για την κοινωνία την ίδια

 

Εκεί έγκειται η δική μου διαφωνία, ότι τα δύο δεν μπορεί να συγκλίνουν. Από τη μια έχεις μια -έστω προβληματική- κοινωνική δομή και από την άλλη τον αρνητή της. Πώς γίνεται να ωφελήθηκαν και οι δύο; Του ενός τελεσφόρησε ο εκβιασμός, η άλλη -δια των εκπροσώπων της- υπέκυψε.

 

Το μήνυμα που παίρνω και από αυτήν την υπόθεση είναι ότι αν έχεις τις κατάλληλες προσβάσεις μπορείς μέχρι και να συναντήσεις τον πρωθυπουργό της χώρας για προσωπικό ζήτημα. Αν έχεις αρκετά λεφτά για να εξαγοράσεις την απαραίτητη προβολή, μπορείς μέχρι και να εξαναγκάσεις την βουλή να νομοθετήσει εκ μέρους σου.

 

Αν η επιτηδευμένη υποκρισία σου μοιάζει αρκετά "επαναστατική", αναλαμβάνει όλος ο μηχανισμός δημοσιότητας να πείσει τον κόσμο ότι έχει περισσότερη σημασία το προσχηματικά διεκδικούμενο δικαίωμα στην εκπαίδευση ενός ανθρώπου από άλλα συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματα της πλειονότητας των πολιτών.

 

Για την ιστορία, τα περισσότερα αιτήματα αναστολής φοίτησης που φτάνουν στα πανεπιστήμια τα τελευταία χρόνια οφείλονται στην πλήρη αδυναμία των φοιτητών και των οικογενειών τους να καλύψουν τα στοιχειώδη έξοδα διαβίωσής τους. Αναρωτιέμαι γιατί να επιλέξουμε ως κοινωνία να διαθέσουμε πολλαπλάσιο κόστος για έναν και μόνο φοιτητή του οποίου de facto πληρώνουμε ήδη τα έξοδα σίτισης και στέγασης, για να παρακολουθήσει εκ του σύνεγγυς εργαστήρια και δεν έχω βρει ακόμη ικανοποιητική απάντηση.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Όποια και αν είναι τα κίνητρα, ποτέ δε πρέπει να ευχόμαστε τον θάνατο του άλλου. Το μίσος είναι το θρεπτικό υπόστρωμα πολλών δεινών που φυτεύονται στο κόσμο. 

 

Επίσης καλό θα ήταν να κάναμε διαχωρισμό σε αντίσταση και σε drama whoring το οποίο τις τελευταίες μέρες κατέρρευσε πανηγυρικά, με τον ίδιο το Ρωμανό να δηλώνει ότι σκοπός της απεργίας του δεν είναι να κάνει μία επίκληση στην αστική νομιμότητα "αλλά θέτοντας έναν εκβιασμό και προκαλώντας το δήθεν ανθρωπιστικό χαρακτήρα του συστήματος". Εκεί την πάτησαν πολλοί αγνοί υποστηρικτές του που νόμιζαν οτι ο Ρωμανός αγωνίζεται για ένα καλύτερο αύριο, ζητώντας ίσως μια δεύτερη ευκαιρία από μια κοινωνία που ίσως του έβαλε το όπλο στα χέρια και τον έφερε στη κατάσταση που είναι σήμερα. Αντί αυτών, βλέπουμε ένα Ρωμανό πωρωμένο από τις ιδέες του, έναν στρατευμένο νέο που λίγο διαφέρει από τους αγωνιστές της ISIS σε αποφασιστικότητα και πίστη στα ιδεώδη του.

 

Δεν νομίζω πως την πάτησε κανένας αγνός υποστηρικτής, αυτοί που ίσως την πάτησαν ήταν αυτοί που επέλεξαν μία από τις πλευρές του πολιτικού παιχνιδιού που παίχτηκε με πρόσχημα την άδεια για σπουδές.

 

Το παράδειγμά σου είναι άστοχο, επαναστάσεις έχουν γίνει με στρατευμένους νέους που έπιασαν όπλα με αποφασιστικότητα και πίστη στα ιδεώδη, αυτό που τους διαφοροποιεί από τους ISIS είναι τα ιδεώδη όχι ότι είναι αποφασισμένοι, αλίμονο.

Έγινε επεξεργασία από RootX
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ιδεολογία όταν παίρνεις όπλο, μαχαίρι ή βόμβα και την εξαπολύεις προς τρίτους.

Είσαι ένας βρωμερός, ύπουλος και πορωμένος φασίστας.- Είτε είναι νεο-ναζι φασίστες, είτε είναι αναρχο-φασίστες, είτε Ισλαμο-φασίστες.

 

Καμία ανοχή σε επικίνδυνα και διαταραγμένα μυαλά! Πραγματικά όσοι τον έχουν ως πρότυπο επανάστασης, έχουν σοβαρότατη έλλειψη προτύπων και πνευματικών ανθρώπων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σε αυτήν την χώρα οπού και να πατήσεις,σε λάσπη θα πέσεις,είναι τόσο διεφθαρμένο το σύστημα που αναπαραγάγει τις ίδιες ιδέες κάθε φορά,έτσι σχεδιασμένο για να μην πάμε βήμα παρακάτω....μήπως να δεχθώ την δουλειά στην Σουαζιλάνδη που μου πρότειναν;;

Έγινε επεξεργασία από wrong method
Link to comment
Share on other sites

σε αυτήν την χώρα οπού και να πατήσεις,σε λάσπη πέσεις,είναι τόσο διεφθαρμένο το σύστημα που αναπαραγάγει τις ίδιες ιδέες κάθε φορά,έτσι σχεδιασμένο για να μην πάμε βήμα παρακάτω....μήπως να δεχθώ την δουλειά στην Σουαζιλάνδη που μου πρότειναν;;

 

Η Σουαζιλάνδη είναι ένα από τα φτωχότερα κράτη. Έχει πολύ χαμηλό προσδόκιμο ζωής, 50,01 χρόνια (εκτ. 2013). Ειδικότερα, οι άνδρες ζουν 50,44 χρόνια και οι γυναίκες 49,56 χρόνια[1]. Το ποσοστό λοίμωξης από τον ιό του AIDS είναι από τα υψηλότερα στον κόσμο.

Ο ανώτατος άρχοντας της χώρας, βασιλιάς Μσουάτι Γ΄, κυβερνά ως απόλυτος μονάρχης. Κατακρίνεται από την παγκόσμια κοινή γνώμη λόγω του προκλητικά πολυδάπανου τρόπου ζωής του σε μια τόσο φτωχή χώρα.

Μόνο το HIV με χαλάει, διαφορετικά ακούγεται λίγο καλύτερα από Ελλάδα  :hehe:

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Γελάει και ο κόσμος με τα χάλια μας ....
Αφού με αυτήν την υποτυπώδη αλληλεγγύη που τη βάφτισαν να την συνεχίσουμε με σκοπό να βγούμε και από το μνημόνιο με δυο μέρες ακόμη κατάληψη και όλα να φτιάξουν !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.