Jump to content



Υπόθεση Ρωμανού. Πείτε τη γνώμη σας εδώ.


acct

Recommended Posts

Νόμιζα ότι η παρούσα βουλή δεν εκπροσωπεί τον λαό και για αυτό πρέπει να πάμε σε εκλογές. Κάτι θα μου διέφυγε.

Η κατανομή ναι δεν εκπροσωπεί τον λαό, (για αυτό και οι διαφορές κατανομής μεταξύ ευρωκλογών και βουλευτικών εκλογών) , έτσι και αλλιώς δηλαδή με το μπόνους 50 εδρών δεν έχουμε δίκαιη κατανομή, αλλά το σύνολο της Βουλής (ομοφωνία) τι άλλο μπορεί να εκπροσωπεί παρά το σύνολο του λαού που ψήφισε??

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν προτιμάς, να μενουν μέσα και να βράζουν στο ζουμί τους σε όλη την διάρκεια της ποινής τους,
 

 

Απο την στιγμή που ο ίδιος λέει πως το εκπαιδευτικό ίδρυμα που θέλει να πάρει την άδεια να παρακολουθήσει είναι γτπ, τότε ναι γιατί να πάει? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι η παρούσα βουλή δεν εκπροσωπεί τον λαό και για αυτό πρέπει να πάμε σε εκλογές. Κάτι θα μου διέφυγε.

χαχα του την φόρεσες (σοβαρα το λεω)...

 

μία προσπάθεια απάντησης σε αυτό θα ήταν ότι όντως δεν εκπροσωπεί το λαό ο συσχετισμός της βουλής, αφού στην κοινωνία οι συσχετισμοί είναι υπερ του Συριζα. Αφού ο Σύριζα στήριζε μια "παρόμοια" τροπολογία (την οποία και κατέθεσε) αυτό σημαίνει ότι η συγκεκρημένη απόφαση για το Ρωμανο συνεχίζει να εκπροσωπεί την πλειοψηφία του λαού (αν δεχτούμε ότι όντως ο Σύριζα θα ήταν κυβέρνηση με εκλογές που γίναν χθες το βράδυ). Υπ'αυτήν την έννοια φυσικά και μιλάμε για "ήττα" της κυβέρνησης σε πολιτικο επίπεδο.

 

Ωστόσο θεωρώ εκ των προτέρων προβληματικο το επιχείρημα του Μυράλη (δηλαδή τη σύνδεση της πλειοψηφίας της Βουλής με την πλειοψηφία του λαού ως επιχείρημα υπερ ή κατά ενός νόμου/μέτρου). ΜΕ αυτή τη λογική το ίδιο νομιμοποιημένα στο λαό είναι και μνημόνια που ψηφίστηκαν απο τη Βουλή (και μάλιστα σε περιόδους που όντως ο εκλογικος συσχετισμός ήταν μάλλον υπερ της κυβέρνησης ). Κάτι τέτοιο όμως δεν πιστεύω ότι ισχύει.

Έγινε επεξεργασία από 3likos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λέγεται σωφρονιστικό ίδρυμα, όχι τιμωρία. Κομμάτι του σωφρονισμού είναι και η εκπαίδευση, οπότε και οι εκπαιδευτικές άδειες είναι μια χαρά. Εκτός αν προτιμάς, να μενουν μέσα και να βράζουν στο ζουμί τους σε όλη την διάρκεια της ποινής τους, να δούμε αν θα βγουν (όταν βγουν) καλύτεροι ή χειρότεροι άνθρωποι και τι είναι καλύτερο ή χειρότερο για την κοινωνία.

 

Τώρα για το σπασμένο κεφάλι, και εγώ και εσύ (σχήμα λόγου) μπορεί να τρώγαμε ανάστροφες και να σπάγαμε κανά κεφάλι αν.. αν ... αν... Τι σημαίνει αυτό? Ότι δεν έπρεπε να πάμε στο πανεπιστήμιο?

 

Περί εκβιασμών, ντάξει, την ζωή του έβαλε μπροστά, όχι κανενός αλουνού, για να υπαρασπιστεί το δικαίωμα του και να σταματήσει η πολιτική εκδίκηση εναντίον του, όχι για να τον αφήσουν ελευθερο ή για να πάρει έξτρα δικαιώματα.

Σωστά, λέγεται σωφρονιστικό ίδρυμα, όχι παιδική χαρά.

 

Έλα ρε, έχεις και εσύ Καλάσνικοφ κάτω από το μαξιλάρι; Και γω και γω... Τι κάνεις την Δευτέρα; Έχω σταμπάρει μια Άλφα εδώ ποιο κάτω.

Επικοινωνείς καθόλου ή απλά πετάμε ότι να ναι, απλά για να δείξουμε ότι και καλά έχουμε επιχειρήματα?

 

....Μμμμμ...... Με δουλεύεις. 100%..... Να τον κάνουμε και άγαλμα;

Η κατανομή ναι δεν εκπροσωπεί τον λαό, (για αυτό και οι διαφορές κατανομής μεταξύ ευρωκλογών και βουλευτικών εκλογών) , έτσι και αλλιώς δηλαδή με το μπόνους 50 εδρών δεν έχουμε δίκαιη κατανομή, αλλά το σύνολο της Βουλής (ομοφωνία) τι άλλο μπορεί να εκπροσωπεί παρά το σύνολο του λαού που ψήφισε??

 

Τουλάχιστον ο ΣΥΡΙΖΑ είναι απέναντι στις +50 έδρες (παλιά στο Τέξας....)

Link to comment
Share on other sites

χαχα του την φόρεσες (σοβαρα το λεω)...

 

Ωστόσο θεωρώ εκ των προτέρων προβληματικο το επιχείρημα του Μυράλη (δηλαδή τη σύνδεση της πλειοψηφίας της Βουλής με την πλειοψηφία του λαού ως επιχείρημα υπερ ή κατά ενός νόμου/μέτρου). ΜΕ αυτή τη λογική το ίδιο νομιμοποιημένα στο λαό είναι και μνημόνια που ψηφίστηκαν απο τη Βουλή (και μάλιστα σε περιόδους που όντως ο εκλογικος συσχετισμός ήταν μάλλον υπερ της κυβέρνησης ). Κάτι τέτοιο όμως δεν πιστεύω ότι ισχύει.

 

Jesus Christ... Δεν συνέδεσα την πλειοψηφία της Βουλής με την πλειοψηφία του λαού, συνέδεσα το σύνολο της Βουλής με το σύνολο των ψηφισάντων του λαού.

 

 

Απο την στιγμή που ο ίδιος λέει πως το εκπαιδευτικό ίδρυμα που θέλει να πάρει την άδεια να παρακολουθήσει είναι γτπ, τότε ναι γιατί να πάει? 

Άλλο εννοώ, και εξηγώ, πως είναι δυνατόν να είναι καλύτερο για την κοινωνία να βγει αυτός ο άνθρωπος σε 15 χρόνια με τα ίδια και χειρότερα μυαλά από αυτά που μπήκε αντί να βγει σε 15 χρόνια έχοντας διαμορφωθεί μέσα από 5-6 χρόνια μιας σχολής?

Αν δεν πάει, θα χάσει τα μαθήματα και θα μείνει μέσα και κακό του κεφαλιού του.

 

Για για να απαντήσω, να πάει:

1) Γιατί ο νόμος του το επιτρέπει.

2) Για να σωφρονιστεί έστω και ακούσια.

Σωστά, λέγεται σωφρονιστικό ίδρυμα, όχι παιδική χαρά.

Κανείς δεν θα σωφρονιστεί βράζοντας στο ζουμί του.

 

 

Έλα ρε, έχεις και εσύ Καλάσνικοφ κάτω από το μαξιλάρι; Και γω και γω... Τι κάνεις την Δευτέρα; Έχω σταμπάρει μια Άλφα εδώ ποιο κάτω.

Επικοινωνείς καθόλου ή απλά πετάμε ότι να ναι, απλά για να δείξουμε ότι και καλά έχουμε επιχειρήματα?

:tomato: Δεν θυμάμαι ποιο εμότικον είχα πει ότι θα βάζω σε τέτοιες περιπτώσεις.

Σπασμένο κεφάλι στην σχολή μου είπες, σε αυτό απάντησα με το ότι οποιοσδήποτε μπορεί να παίξει ξύλο για τον α/χ/ψ λόγο, τώρα πως στον κόρακα αυτό το έκανες ένοπλη ληστεία????

 

 

 

 

....Μμμμμ...... Με δουλεύεις. 100%..... Να τον κάνουμε και άγαλμα;

:tomato::yikes::jester:  Ντάξυ, εσύ τρολλάρεις νομίζω.

 

Τουλάχιστον ο ΣΥΡΙΖΑ είναι απέναντι στις +50 έδρες (παλιά στο Τέξας....)

Ήταν, είναι και θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν θα σωφρονιστεί βράζοντας στο ζουμί του.

 

:tomato: Δεν θυμάμαι ποιο εμότικον είχα πει ότι θα βάζω σε τέτοιες περιπτώσεις.

Σπασμένο κεφάλι στην σχολή μου είπες, σε αυτό απάντησα με το ότι οποιοσδήποτε μπορεί να παίξει ξύλο για τον α/χ/ψ λόγο, τώρα πως στον κόρακα αυτό το έκανες ένοπλη ληστεία????

 

 

 

:tomato::yikes::jester:  Ντάξυ, εσύ τρολλάρεις νομίζω.

 

Ήταν, είναι και θα είναι.

 

Ε τότε να τους σωφρονίζουμε στο Hilton ρε συ. Κάποιος κάνει μια πράξη που στρέφεται εναντίον κάποιου άλλου ή εναντίον της κοινωνίας. Τι θα κάνεις; Θα τον πιάσεις από το χεράκι να τον σωφρονίσεις με το καλό; Εντάξει είναι και αυτό μια ιδέα. Αλλά μετά ο άλλος θα αντιμετωπίζει την φυλακή ως κατασκήνωση. Δεν θα την φοβάται.

 

Ναι εντάξει και εγώ αυτό το emoticon θα έβαζα σε αυτά που γράφεις. Και αν επιθυμείς να εξισώνεις τον εαυτό σου και γενικά όλους με έναν ένοπλο ληστή τραπεζών με γεια σου και με χαρά σου. Δεν ξέρω για τους άλλους που διαβάζουν τα επιχειρήματά σου αυτού του τύπου, εμένα να με αφήνεις απέξω.

 

Εγώ τρολάρω? Ότι πεις.

 

Όσο για τον ΣΥΡΙΖΑ, ναι ναι. Είναι κόντρα στις +50 οι οποίες είναι καλοδεχούμενες και αναγκαίες για την αυτοδυναμία που διατυμπανίζει. Μιλάμε καμιά διαφορά από τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο απορία είναι.

Το παλικάρι δεν μπορούσε να σπουδάσει μετά την ποινή του? Το δικαίωμα σπουδών έχει ημερομηνία λήξης?

 

κοίτα να δεις ρε παιδί μου. Γιατί δεν το σκεφτηκε κανείς αυτό?

 

Να σας πω και το άλλο.. Οι κρατούμενοι γενικα.. γιατι να δέχονται επισκέψεις? δεν μπορούν να αράξουν στο κελί να yolaroun 8-10-15 χρόνια και μετά να τους δουν τα αγαπημένα τους πρόσωπα? βασικά και γενικά οι άδειες γιατι να υπάρχουν? δε χρειάζεται η ένταξη των κρατουμένων στην κοινωνία να ξεκινάει απο το σωφρονιστικό ίδρυμα.. ας ξεκινήσει μια και καλή όταν αποφυλακιστουν... τι χαζός ήταν ο νομοθέτης στην τελική που ονόμασε τις φυλακές σωφρονιστικά καταστήματα.. Να δεις που θα ταν Συριζαίος μάλλον :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν απαντάς ουσιαστικά. Για μετακινήσεις σε μαθήματα και εργαστήρια μιλάμε. Όχι για επισκέψεις που έρχονται στον χώρο σου.

Και φυσικά λαμβάνω υπόψην ότι την πρώτη φορά, του την απέρριψαν (δικαιως) την αίτηση.

Μετά οι μαλακες οι δεξιοι ήθελαν μια δικαιολογία για να βγαίνουν όλοι οι κρατουμένοι με βραχιολιακια, κι έστησαν όλο το πανηγύρι με ήρωα την ψυχουλα που ήθελε business management πτυχίο

(η τελευταία παράγραφος είναι σαρκαστικη)

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Ε τότε να τους σωφρονίζουμε στο Hilton ρε συ. Κάποιος κάνει μια πράξη που στρέφεται εναντίον κάποιου άλλου ή εναντίον της κοινωνίας. Τι θα κάνεις; Θα τον πιάσεις από το χεράκι να τον σωφρονίσεις με το καλό; Εντάξει είναι και αυτό μια ιδέα. Αλλά μετά ο άλλος θα αντιμετωπίζει την φυλακή ως κατασκήνωση. Δεν θα την φοβάται.

 

Ναι εντάξει και εγώ αυτό το emoticon θα έβαζα σε αυτά που γράφεις. Και αν επιθυμείς να εξισώνεις τον εαυτό σου και γενικά όλους με έναν ένοπλο ληστή τραπεζών με γεια σου και με χαρά σου. Δεν ξέρω για τους άλλους που διαβάζουν τα επιχειρήματά σου αυτού του τύπου, εμένα να με αφήνεις απέξω.

 

Εγώ τρολάρω? Ότι πεις.

 

Όσο για τον ΣΥΡΙΖΑ, ναι ναι. Είναι κόντρα στις +50 οι οποίες είναι καλοδεχούμενες και αναγκαίες για την αυτοδυναμία που διατυμπανίζει. Μιλάμε καμιά διαφορά από τους άλλους.

Και φυσικά για άλλη μια φορά λες πράγματα που δεν είπα για να δημιουργείς εντυπώσεις. Έλεος πια.

Απάντησε (αν είσαι ικανός να απαντήσεις σε αυτά που σε ρωτάνε) σε μερικά πράγματα.

 

1) Ποιος είναι κατά την γνώμη σου καλύτερος τρόπος σοφρωνισμού? Να αφήνεις κάποιος μακριά από την κοινωνία για 15 χρόνια ή να τον αφήνεις που και που να αλληλεπιδρά μαζί της?

Σε ποια από τις 2 περιπτώσεις ο εγκληματίας θα βγει όπως μπήκε και σε ποια υπάρχει περίπτωση να έχει βγει καλύτερος άνθρωπος?

 

2) Ένας μη-φυλακισμένος, μη-ένοπλος, μη-ληστής είναι αδύνατον να του την βαρέσει (όχι επειδή τρελάθηκε αλλά επειδή κάποιος άλλος του "πάτησε" τα σωστά κουμπιά) και να βιοπραγίσει? Εδώ την μάνα να προσβάλεις σε κάποιον που δεν σε συμπαθεί και κινδυνευεις.

 

3) Είπα εγώ να κάνουμε άγαλμα στον Ρωμανό? Είπα κάτι που δεν στέκει ώστε να θεωρήσεις ότι σε δουλευω?

 

4) Είπε ποτέ ο ΣΥΡΙΖΑ ότι δεν θα ψηφίσει τυχόν νομοσχέδιο για την κατάργηση των 50 εδρών bonus? Τι θα ήθελες να κάνει για να τον πιστέψεις σε ένα θέμα που έχει εκφράσει χωρίς αστερίσκους την άποψη του, αλλά επίσης δεν είναι και το πιο σημαντικό θέμα της επικαιρότητας?

 

8 ερωτηματικά, περιμένω 8 απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά για άλλη μια φορά λες πράγματα που δεν είπα για να δημιουργείς εντυπώσεις. Έλεος πια.

Απάντησε (αν είσαι ικανός να απαντήσεις σε αυτά που σε ρωτάνε) σε μερικά πράγματα.

 

1) Ποιος είναι κατά την γνώμη σου καλύτερος τρόπος σοφρωνισμού? Να αφήνεις κάποιος μακριά από την κοινωνία για 15 χρόνια ή να τον αφήνεις που και που να αλληλεπιδρά μαζί της?

Σε ποια από τις 2 περιπτώσεις ο εγκληματίας θα βγει όπως μπήκε και σε ποια υπάρχει περίπτωση να έχει βγει καλύτερος άνθρωπος?

 

2) Ένας μη-φυλακισμένος, μη-ένοπλος, μη-ληστής είναι αδύνατον να του την βαρέσει (όχι επειδή τρελάθηκε αλλά επειδή κάποιος άλλος του "πάτησε" τα σωστά κουμπιά) και να βιοπραγίσει? Εδώ την μάνα να προσβάλεις σε κάποιον που δεν σε συμπαθεί και κινδυνευεις.

 

3) Είπα εγώ να κάνουμε άγαλμα στον Ρωμανό? Είπα κάτι που δεν στέκει ώστε να θεωρήσεις ότι σε δουλευω?

 

4) Είπε ποτέ ο ΣΥΡΙΖΑ ότι δεν θα ψηφίσει τυχόν νομοσχέδιο για την κατάργηση των 50 εδρών bonus? Τι θα ήθελες να κάνει για να τον πιστέψεις σε ένα θέμα που έχει εκφράσει χωρίς αστερίσκους την άποψη του, αλλά επίσης δεν είναι και το πιο σημαντικό θέμα της επικαιρότητας?

 

8 ερωτηματικά, περιμένω 8 απαντήσεις.

 

1) Εξαρτάται τον άνθρωπο. Και μην μου το παίζεις γνώστης αυτής της ερώτησης. Θέτεις το ερώτημα λες και έχεις 17 μάστερ στην ψυχολογία και ξέρεις την απάντηση. Στην ουσία δεν ξέρεις τίποτα. Απλά επιλέγεις να απαντάς στο ερώτημα όπως σε βολεύει. Πάντως ο Ξηρός θα είναι πολύ καλύτερος άνθρωπος μόλις ολοκληρώσει την ποινή του. Τόσες μέρες έξω, τον βλέπω να γίνεται υπόδειγμα πολίτη.

 

2) Εξαρτάται τον άνθρωπο. Η διαφορά είναι ότι αυτός που έχει κάνει ένοπλη ληστεία έχει ήδη δείξει δείγματα του χαρακτήρα του. Έτσι όπως το πας εσύ θα έπρεπε να είμαστε όλοι φυλακή προληπτικά ή να είναι όλοι έξω. Ισοπεδώνεις τα πάντα.

 

3) Και βέβαια με δουλεύεις. Δηλαδή αν εγώ πάω και σταθώ στην άκρη ενός μπαλκονιού και αρχίσω να απαιτώ διάφορα για να μην πέσω, τι θα πεις; Εντάξει δεν κινδύνεψε κανένας άλλος; Και ειδικά στην περίπτωση του Ρωμανού, που το ξέρεις ότι δεν κινδύνεψε κανείς στο περιστατικό του λεωφορείου; Ήσουν παρόν ή εφόσον δεν κάηκε κανείς είναι λάθος η αναφορά του περιστατικού; Και συνεχίζεις. Δικαιώματα; Τράπεζα πήγε να ληστέψει. Μόνος του στέρησε από τον εαυτό του κάποια δικαιώματα. Πολιτική εκδίκηση το να μπαίνεις φυλακή για ληστεία τράπεζας; Αλήθεια; Και δεν τον αφήνουν ελεύθερο πλέον να κυκλοφορεί εκτός φυλακής; Τι; Φτιάξανε τμήμα ΤΕΙ μέσα στην φυλακή; Αν φτιάχνανε θα ξανά ξεκινούσε την απεργία. Το παιδάκι φρίκαρε, είδε ότι μπορούσε να παίξει μπάλα εκμεταλλευόμενος την πολιτική αστάθεια, και εξασφάλισε εξοδόχαρτα. Το λιγότερο τρέφει την ελπίδα ότι κάποιος αστυνομικός που θα είναι συνοδός του, θα τα τσεπώσει από τους φτωχούς συγγενείς τους και οι αρχές θα μείνουν με το βραχιολάκι στο χέρι. Και προφανώς πλέον έχει επιπλέον δικαιώματα σε σχέση με τους άλλους κρατούμενους.

 

4) Να βγει αύριο και να ζητήσει να αλλάξει ο εκλογικός νόμος. Αλλά αν αλλάξει ο εκλογικός νόμος θα ισχύσει από τις μεθεπόμενες εκλογές που σημαίνει ότι αν σε αυτές που γίνουν δεν εξασφαλίσει 150+ έδρες μαζί με συμμαχίες και πάμε σε επαναληπτικές, πάει, πέταξε το πουλάκι. Αλλά να τον δούμε και ως κυβέρνηση. Θα αλλάξει τον εκλογικό νόμο όσο θα βρίσκεται ακόμα ψηλά στις δημοσκοπήσεις ή μόλις φάει δημοσκοπικά τα μούτρα του; Αν και το τελευταίο δεν το εύχομαι διότι αν φάει δημοσκοπικά τα μούτρα του θα σημαίνει ότι καταστραφήκαμε ως χώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και το άλλο.. Οι κρατούμενοι γενικα.. γιατι να δέχονται επισκέψεις? δεν μπορούν να αράξουν στο κελί να yolaroun 8-10-15 χρόνια και μετά να τους δουν τα αγαπημένα τους πρόσωπα? βασικά και γενικά οι άδειες γιατι να υπάρχουν? δε χρειάζεται η ένταξη των κρατουμένων στην κοινωνία να ξεκινάει απο το σωφρονιστικό ίδρυμα.. ας ξεκινήσει μια και καλή όταν αποφυλακιστουν... τι χαζός ήταν ο νομοθέτης στην τελική που ονόμασε τις φυλακές σωφρονιστικά καταστήματα.. Να δεις που θα ταν Συριζαίος μάλλον :D

 

Δεν θα εκφέρω γνώμη για την τελική απόφαση σχετικά με τον Ρωμανό, αλλά μη λέμε ιστορίες για αρκούδες πως οι φυλακές στην Ελλάδα είναι σωφρονιστικά ιδρύματα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είσαι ανίκανος να απαντήσεις σε αυτά που σε ρωτάνε.

 

1) Ακόμα και αν το "εξαρτάται από τον άνθρωπο" θεωρηθεί ότι απαντάει στην πρώτη και την δευτερη υπόερωτηση, δεν χρειάζεσαι πτυχίο ψυχολογίας για να απαντήσεις σε όλα αυτά, και φυσικά δεν απάντησες στην τρίτη. Απλά το γύρισες στην ειρωνία.

 

2) "Είναι αδύνατον?" Αποδεκτές απαντήσεις είναι το "Ναι" και το "Όχι", με ότι αιτιολόγηση θέλεις, αντι αυτού, μου λες για τον Ρωμανό για τον οποίο δεν σε ρώτησα. Την απάντηση εκεί την ξέρω..

 

3) Εκτός θέματος.. Δεν είπα εγώ να στήσουμε κανένα άγαλμα, και ας πάρουμε μία-μία τις προτάσεις μου:

την ζωή του έβαλε μπροστά Στέκει

όχι κανενός αλουνού Στέκει

για να υπαρασπιστεί το δικαίωμα του Στέκει

και να σταματήσει η πολιτική εκδίκηση εναντίον του Στέκει

όχι για να τον αφήσουν ελευθερο Στέκει

ή για να πάρει έξτρα δικαιώματα Στέκει

 

Τι μου λες τώρα εσύ για μπαλκόνια? Ποιο λεωφορείο? Ποια φωτιά? ο Ρωμανός τα έκανε αυτά? Θα έβαζα παράδειγμα τώρα, αλλά αποφευγω τα "αν" και δεν θα απαντήσω στα δικά σου "αν" και "θα"....

Πολιτική εκδίκηση ήταν οι άνωθεν εντολές να μην πάρει άδεια ο Ρωμανός, δεν ήταν πολιτική εκδίκηση το ότι μπήκε φυλακή. Το έχετε μπλέξει, για 31 μέρες ζητούσε να του δωθούν οι νόμιμες άδειες, όχι να τον αφήσουν ελευθερο.

 

4) Κάποτε ακούστηκε ότι θα το άλλαζε η τωρινή κυβέρνηση, ο ΣΥΡΙΖΑ είπε, "δεν μας φοβίζει, και εφόσον δεν υπάρχουν άλλα περίεργα αστεράκια θα το ψηφίσουμε". Τώρα όχι, δεν θα βγει να φωνάξει την δεδομένη στιγμη για αυτό το θέμα, ειναι δευτερευον με όλα όσα συμβαίνουν.

 

Δεν θα εκφέρω γνώμη για την τελική απόφαση σχετικά με τον Ρωμανό, αλλά μη λέμε ιστορίες για αρκούδες πως οι φυλακές στην Ελλάδα είναι σωφρονιστικά ιδρύματα...

Μωρέ σωστό είναι αυτό, το ερώτημα που τίθεται δυστυχώς είναι αν θα πρέπει να είναι σωφρονιστικά ιδρύματα ή κρατική τιμωρία..

Έγινε επεξεργασία από Myralis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είσαι ανίκανος να απαντήσεις σε αυτά που σε ρωτάνε.

Εντάξει. Με σένα ήταν εξαρχής δεδομένο ότι χάνω τον χρόνο μου. Δεν με εκπλήσσει ο τρόπος "απάντησής" σου. Να πω την αλήθεια περίμενα να κάνεις την κ@λοτούλυμπα σου με ακόμα χειρότερους απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς.

Ας το σταματήσουμε εδώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Myralis, με προβληματίζει λίγο ο απόλυτος τρόπος που εκφράζεσαι και οι απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί, γιατί εμφανίζεις ως θέσφατα κάποια πράγματα και περιμένεις να συμφωνήσουν όλοι.

 

την ζωή του έβαλε μπροστά Στέκει  Όλες οι πληροφορίες και οι εικόνες του στο παράθυρο μαρτυρούσαν ότι η ζωή του δε βρίσκεται σε άμεσο κίνδυνο.

όχι κανενός αλουνού Στέκει  Τουλάχιστον όχι όσο είναι στη φυλακή. Όταν ήταν έξω όμως; 'Η αν ξαναβγεί; Γι αυτό απερρίφθη το αίτημά του.

για να υπαρασπιστεί το δικαίωμα του Στέκει  Το δικαίωμά του ήταν να αιτηθεί άδεια, η οποία απερρίφθη.

και να σταματήσει η πολιτική εκδίκηση εναντίον του Στέκει  Η δικαιοσύνη μπορεί να είναι πολιτικά κατευθυνόμενη, αλλά Δικαστικό Συμβούλιο τον έκρινε.

όχι για να τον αφήσουν ελευθερο Στέκει

ή για να πάρει έξτρα δικαιώματα Στέκει  Αν δεν είναι έξτρα δικαίωμα να περάσουν νέα τροπολογία που αντιστρέφει τη μέχρι τώρα κατάσταση, τι είναι;

 

Όσο για την έκφραση της λαϊκής βούλησης σε ποσοστό 60%... Λυπάμαι που θα στο πω ωμά, αλλά δε δουλεύει έτσι το πράγμα. Είμαι ο πρώτος που παραδέχτηκε ότι μια δημοσκόπηση σε ιντερνετικό φόρουμ δεν είναι επιστημονική (Response / Nonresponse bias, Coverage bias, Sample size, ...), αλλά είτε μας αρέσει είτε όχι, είμαστε πολύ χαρακτηριστικό δείγμα νέων ανδρών μέσου και ανώτερου εκπαιδευτικού επιπέδου με ποικίλους πολιτικούς αυτοπροσδιορισμούς. Με 1000 λαμπίτες σου βγάζω +/-3% σε εθνικές εκλογές και ζητάς 10000 ψήφους για να είναι έγκυρο το αποτέλεσμα του αν μας χορεύει στο ταψί η οικογένεια Ρωμανού;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

την ζωή του έβαλε μπροστά Στέκει  Όλες οι πληροφορίες και οι εικόνες του στο παράθυρο μαρτυρούσαν ότι η ζωή του δε βρίσκεται σε άμεσο κίνδυνο.

όχι κανενός αλουνού Στέκει  Τουλάχιστον όχι όσο είναι στη φυλακή. Όταν ήταν έξω όμως; 'Η αν ξαναβγεί; Γι αυτό απερρίφθη το αίτημά του.

για να υπαρασπιστεί το δικαίωμα του Στέκει  Το δικαίωμά του ήταν να αιτηθεί άδεια, η οποία απερρίφθη.

και να σταματήσει η πολιτική εκδίκηση εναντίον του Στέκει  Η δικαιοσύνη μπορεί να είναι πολιτικά κατευθυνόμενη, αλλά Δικαστικό Συμβούλιο τον έκρινε.

όχι για να τον αφήσουν ελευθερο Στέκει

ή για να πάρει έξτρα δικαιώματα Στέκει  Αν δεν είναι έξτρα δικαίωμα να περάσουν νέα τροπολογία που αντιστρέφει τη μέχρι τώρα κατάσταση, τι είναι;

1) Οι γιατροί άλλα λέγανε, τώρα αν εσύ από μία φωτογραφία ανθρώπου στην 20η μερα απεργίας πείνας είσαι σε θέση να πεις ότι δεν κινδυνεύει την 30ή μέρα έχοντας χάσει 20 κιλά τότε να σκίσουν τα πτυχία τους οι γιατροι.

2) μην αλλαζεις θέμα. σου ειπε ότι δεν έβαλε μπροστά στον αγώνα του για άδεια τη ζωή άλλου. Στεκει? . Για το αν έβαλε σε κίνδυνο άλλες ζωές ΠΡΙΝ μπει στη φυλακή αποφάσισε το δικαστήριο και του επιβλήθηκε ποινή για αυτο.

3) συνήθως τα δικαιώματα σε αυτόν τον κόσμο δεν κερδίζονται με αιτήσεις. (σόρρυ παιδια να πάρω άδεια? -όχι, -οκ του χρόνου ξανα).

4)το δικαστικο συμβούλιο δεν αποτελείται απο παράγοντες της ΔΙκαιοσύνης δηλαδή? τι άλλο θα ακούσουμε.

5) πάλι καλά που εδώ δεν βλέπω κάτι

6) έξτρα δικαίωμα η ικανοποίηση του αιτήματός του? δηλαδή αν εγώ ζητήσω απο τον DJD να με κάνει admin , και με κάνει moderator για 2 μήνες και μετά admin υπο παρακολούθηση αυτό σημαίνει ότι πήρα έξτρα δικαιώματα απο αυτά που ζητούσα?

 

1)Όσο για την έκφραση της λαϊκής βούλησης σε ποσοστό 60%... Λυπάμαι που θα στο πω ωμά, αλλά δε δουλεύει έτσι το πράγμα.

2)Είμαι ο πρώτος που παραδέχτηκε ότι μια δημοσκόπηση σε ιντερνετικό φόρουμ δεν είναι επιστημονική (Response / Nonresponse bias, Coverage bias, Sample size, ...), αλλά είτε μας αρέσει είτε όχι, είμαστε πολύ χαρακτηριστικό δείγμα νέων ανδρών μέσου και ανώτερου εκπαιδευτικού επιπέδου με ποικίλους πολιτικούς αυτοπροσδιορισμούς. Με 1000 λαμπίτες σου βγάζω +/-3% σε εθνικές εκλογές και ζητάς 10000 ψήφους για να είναι έγκυρο το αποτέλεσμα του αν μας χορεύει στο ταψί η οικογένεια Ρωμανού;

Που κολλάει το 1 με το 2? μίλησε για ποσοστά που προκύπτουν απο εκλογικές καταγραφές όχι για ιντερνοδημοψιφίσματα αμφιβόλου αξίας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω τον κόπο να προσπαθώ να διεξάγω έναν νηφάλιο διάλογο, έχω την ίδια απαίτηση και από τον συνομιλητή μου. Θα σε παρακαλέσω λοιπόν να περιορίσεις τα ειρωνικά σχόλια που μαρτυρούν ένδεια επιχειρημάτων. Εγώ με τη σειρά μου θα προσπαθήσω να διευκρινίσω ορισμένα σημεία που ίσως δεν ήταν εντελώς σαφή.

 

1. Η διαπίστωση δεν ήταν απλά προσωπική μου άποψη -αν και βάσει της κατάρτισής μου διεκδικώ το δικαίωμα να εκφέρω γνώμη. Είναι προϊόν συζήτησης με επαγγελματίες υγείας (μεταξύ τους εντατικολόγος και παθολόγος, αρκούντως αριστεροί και αυτοί) και το προκύπτον συμπέρασμα είναι ότι πιθανότατα απείχε της στερεάς τροφής. Υπάρχουν και άλλες ενδείξεις, αλλά ας μην αναλωθούμε σε αυτό.

 

2. Το σχόλιο ήταν αυτοτελές και το ίδιο και η απάντηση. Αντιλαμβάνεσαι ότι καταρρίποντας το (1), το (2) παύει να έχει ουσία.

 

3. Το δικαίωμά του να αιτηθεί άδεια ικανοποιήθηκε προ πολλού. Το αίτημα απερρίφθη, αιτιολογημένα. Δια της απεργίας πείνας ήταν αδύνατο να υπερασπιστεί το ήδη ικανοποιηθέν δικαίωμα. Απαιτούσε την εκχώρηση νέου δικαιώματος.

 

4. Η δικαστική εξουσία είναι σε κάποιο βαθμό κατευθυνόμενη. Αλλά οπωσδήποτε δεν είναι ο φορέας "πολιτικής εκδίκησης". Αν εξισώνεις το Συμβούλιο Πλημμελειοδικών με το Μέγαρο Μαξίμου, δεν μπορώ να σε ακολουθήσω.

 

6. Δεν γνωρίζω αν δέχεται αιτήσεις η ΔΟ. Στο θέμα μας όμως: ουδέποτε στο παρελθόν είχαν κρατούμενοι την επιλογή της αυτόματης έγκρισης αιτήματος άδειας σπουδών υπό προϋποθέσεις. Αυτό είναι καινοφανές μέτρο, που ψηφίστηκε μόλις, με την επίμαχη τροπολογία. Κάτι που δεν υπήρχε πριν. Είναι ο ορισμός του "έξτρα". Αν δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε ούτε σε αυτό...

 

Τέλος, σε προσκαλώ να ανατρέξεις στο απόσπασμα του συντρόφου Μύραλη για την αναφορά που σε μπέρδεψε:

 

Αν στήσεις ψηφοφορία που πάρει πάνω από 10000 ψήφους εγώ θα το δεχτώ. (και λέω έναν μεγάλο αριθμό όχι επειδή είναι δύσκολο, αλλά επειδή 100 άτομα είναι μόνο ο Λάμπης, 1000 είναι αν εγώ, εσύ και 2-3 άλλα άτομα το πούμε στους φίλους μας που το πιθανότερο είναι να έχουμε τις ίδιες απόψεις, 10.000 υπάρχει διαφορετικότητα.

 

Ελπίζω να σου είναι πιο προφανής η σύνδεση. Επαναλαμβάνω απλούστερα: δεν απαιτούνται 10κ ψήφοι για να φανεί αν είσαι πλειοψηφία στην κοινωνία. Αυτό αποδεικνύεται μαθηματικά. Όμως, δε θα έπρεπε να έχει σημασία ότι είστε η μειοψηφία, γιατί το δίκιο δεν είναι πλειοψηφικό.

 

Αντί όμως να επιχειρηματολογείτε για την επίρρωση του δικαίου του αιτήματος, εστιάζετε στην έκφραση της λαϊκής βούλησης δια της ομοφωνίας στη βουλή, επιχείρημα που ταιριάζει μόνο σε υπουργό της κυβέρνησης.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.