Jump to content



Υπόθεση Ρωμανού. Πείτε τη γνώμη σας εδώ.


acct

Recommended Posts

 

Όταν μιλάς για νίκη της δημοκρατίας εννοείς νίκη που αντιπροσωπεύει το 51% του λαού. Εσύ νομίζεις ότι η κατάληξη αυτή αντιπροσωπεύει το 51% του λαού;

Όχι είμαι σίγουρος ότι αντιπροσωπευει πάνω από το 60% του λαού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποια ακριβώς είναι η ήττα για την κοινωνία Hero? Και άσε δεν ρωτάω για το δημοκρατία σε εισαγωγικά..

Νομίζω τελικά πως απλά διαμαρτύρεστε επειδή δεν θέλετε ποτέ να αλλάξει κανένας νόμος. Νομολατρεία και συντηρητισμός απλά γιατί εσείς (χωρίς καμία προσπάθεια) δεν πέρνετε αυτό που θέλετε.

Ξεμειναμε από επιχειρήματα και το γυρίσαμε στα fallacies?

****************

Μιας και το έγραψες στο β' πληθυντικό (άρα λογικά υποθέτω ότι εννοείς κι εμένα), οφείλω να σου πω ότι με γονείς 30 χρόνια πασοκοι, σχετικά δικτυωμενοι και πότε μου να μην έχω νιώσει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα όσο μεγαλωνα, δεν είχα άμεσο συμφέρον να επιλέξω να φύγω από (κεντρο)αριστερες ιδεολογιες.

Άρα τι είναι αυτό που θέλω και δεν παίρνω?

Link to comment
Share on other sites

Ξεμειναμε από επιχειρήματα και το γυρίσαμε στα fallacies?

****************

Μιας και το έγραψες στο β' πληθυντικό (άρα λογικά υποθέτω ότι εννοείς κι εμένα), οφείλω να σου πω ότι με γονείς 30 χρόνια πασοκοι, σχετικά δικτυωμενοι και πότε μου να μην έχω νιώσει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα όσο μεγαλωνα, δεν είχα άμεσο συμφέρον να επιλέξω να φύγω από (κεντρο)αριστερες ιδεολογιες.

Άρα τι είναι αυτό που θέλω και δεν παίρνω?

 

Εσύ έκανες ένα statement χωρίς δικαιολόγηση, δεν έκανα εγώ fallacy.

********************

Καλύτερη δουλειά, περισσότερα χρήματα, καλύτερα/περισσότερα δικαιώματα, ησυχία τάξη και ασφάλεια.

Και το να μου λες ότι το ΠΑΣΟΚ είναι (κεντρο)αριστερά είναι τουλάχιστον προσβλητικό...

Link to comment
Share on other sites

Περίεργη εικόνα έχεις για την δημοκρατία. Ποιανού "ενός"? Τόσοι και τοσοι διαμαρτηρήθηκαν για το νόμο όπως ήταν, τόσοι βγήκανε στους δρόμους. Δεν ήταν ένας, ήταν πάρα πολλοί, εντός και εκτός βουλής από πολλές πολτικές μπάντες.

Για μένα αυτό ήταν νίκη για την δημοκρατία, ήττα για την κυβέρνηση που έμπλεξε για άλλη μια φορά την δικαιοσύνη με την πολιτική.

 

Οτιδήποτε είναι ήττα της κυβέρνησης το ονομάζεις νίκη για την δημοκρατία. Μετά τις προσεχείς εκλογές θα αλλάξεις βέβαια τροπάριο και το "ήταν πάρα πολλοί", θα αρχίσεις να το βλέπεις ποσοστιαία και θα λες ότι ήταν μειοψηφία. Θα λες ότι ναι μεν ήταν αρκετός κόσμος στον δρόμο και διαμαρτυρόταν, θα τον βαφτίζεις όμως "δεξιά και κεντρώα (πρώην) κομματόσκυλα" θα απαξιώνεις/χλευάζεις τις κινήσεις τους και θα λες ότι, στην τελική, μείναν περισσότεροι στα σπίτια τους. Όπου δεν θα σε παίρνει απλά θα μας θυμίζεις ποιος κυβερνούσε ή θα μιλάς για πόλεμο του κεφαλαίου απέναντι στην κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ που με 35% προφανώς θα κυβερνάει εκφράζοντας το 100% και άρα θα διαθέτει την απαραίτητη νομιμότητα.

 

Η βουλή νομοθέτησε με βάση τις επερχόμενες εκλογές. Ένα πλουσιόπαιδο που πούλαγε μαγκιά με το Καλάσνικοφ και μόλις μπήκε στην φυλακή τα βρήκε μπαστούνια και άρχισε την κλάψα με απεργία πείνας για να βγαίνει έξω και δεν τρελαθεί, κατάφερε και έκανε την δημοκρατία και τους νόμους της να ανοίξουν τα πόδια. Για σένα αυτό είναι νίκη της δημοκρατίας. Να χαρώ την νεολαία την σπουδαγμένη. Άλλα 40 χρόνια τα ίδια σκ@τ@ θα ζήσουμε.

Όχι είμαι σίγουρος ότι αντιπροσωπευει πάνω από το 60% του λαού.

Για δώσε μου 43 νούμερα για το Λοττο.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 

Για δώσε μου 43 νούμερα για το Λοττο.

 

 

Για να υποχωρήσει η κυβέρνηση τα νούμερα είναι μεγάλα, αλλιώς αν τον βόλευε η κατάσταση θα τον άφηνε να πεθάνει και θα τον έκανε σημαία στον προεκλογικό του λόγο. 

Link to comment
Share on other sites

Για να υποχωρήσει η κυβέρνηση τα νούμερα είναι μεγάλα, αλλιώς αν τον βόλευε η κατάσταση θα τον άφηνε να πεθάνει και θα τον έκανε σημαία στον προεκλογικό του λόγο. 

 

Δεν νομίζω ότι ήταν. Αλλά αν π.χ. στην περίπτωση του λεωφορείου κάποιος καιγόταν, επειδή δεν τον πρόσεξαν ότι δεν βγήκε ή επειδή ήταν ξεροκέφαλος και ήθελε να τους πάει κόντρα ή οτιδήποτε, θα ξέφευγε πάρα πολύ η κατάσταση.

Η κυβέρνηση απλά είναι πολύ πίσω στις δημοσκοπήσεις. Αν ήταν αυτή 5 μονάδες μπροστά, η αντιμετώπιση του Ρωμανού θα ήταν εντελώς διαφορετική. Πιθανόν και οι συμβουλές που θα δίνονταν στον Ρωμανό, θα ήταν εντελώς διαφορετικές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι στα δεξιά ήταν, αλλά πριν λίγα χρόνια οι μισοί μετανοησαν και πήγαν στο συριζα....

Ακόμα περιμένω την απάντηση, γιατί "ήττα της κοινωνίας"? Ποιο είναι το συμφέρον της κοινωνίας και το όλο σκηνικό είναι εναντίον της?

 

 

Οτιδήποτε είναι ήττα της κυβέρνησης το ονομάζεις νίκη για την δημοκρατία. Μετά τις προσεχείς εκλογές θα αλλάξεις βέβαια τροπάριο και το "ήταν πάρα πολλοί", θα αρχίσεις να το βλέπεις ποσοστιαία και θα λες ότι ήταν μειοψηφία. Θα λες ότι ναι μεν ήταν αρκετός κόσμος στον δρόμο και διαμαρτυρόταν, θα τον βαφτίζεις όμως "δεξιά και κεντρώα (πρώην) κομματόσκυλα" θα απαξιώνεις/χλευάζεις τις κινήσεις τους και θα λες ότι, στην τελική, μείναν περισσότεροι στα σπίτια τους. Όπου δεν θα σε παίρνει απλά θα μας θυμίζεις ποιος κυβερνούσε ή θα μιλάς για πόλεμο του κεφαλαίου απέναντι στην κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ που με 35% προφανώς θα κυβερνάει εκφράζοντας το 100% και άρα θα διαθέτει την απαραίτητη νομιμότητα.

 

Η βουλή νομοθέτησε με βάση τις επερχόμενες εκλογές. Ένα πλουσιόπαιδο που πούλαγε μαγκιά με το Καλάσνικοφ και μόλις μπήκε στην φυλακή τα βρήκε μπαστούνια και άρχισε την κλάψα με απεργία πείνας για να βγαίνει έξω και δεν τρελαθεί, κατάφερε και έκανε την δημοκρατία και τους νόμους της να ανοίξουν τα πόδια. Για σένα αυτό είναι νίκη της δημοκρατίας. Να χαρώ την νεολαία την σπουδαγμένη. Άλλα 40 χρόνια τα ίδια σκ@τ@ θα ζήσουμε.

Για δώσε μου 43 νούμερα για το Λοττο.

 

 

Λάθος. Δεν το βλέπω με αυτή την σειρά. Για τους λόγους που είπα πριν ήταν νίκη της δημοκρατίας. Η κυβέρνηση ήταν απαθής, δεν δεχόταν καμία τέτοια αλλαγή, και το δέχτηκε στην 31η μέρα απεργίας, αυτό το βλέπω σαν ήττα της κυβέρνησης.

Για τα υπόλοιπα, έχω ξαναπεί δεν θα απαντάω σε υποθετικά σενάρια (και εσύ έβαλες περισσότερα "θα" από τον Κωσταντάρα στο "Υπάρχει και φιλότιμο"), το μόνο σίγουρο είναι ότι θα υπάρξει πόλεμος εναντίον του ΣΥΡΙΖΑ από ντόπια και ξένα συμφέροντα.

 

Η τροπολογία πέρασε ομόφωνα από την ολομέλεια της Βουλή, αμφιβάλλω ότι υπάρχει πάνω από 40% που δεν εκπροσωπείται σωστά από την Βουλή.

Link to comment
Share on other sites

Όχι είμαι σίγουρος ότι αντιπροσωπευει πάνω από το 60% του λαού.

 

Επειδή εγώ δεν είμαι, αλλά με ενδιαφέρει φιλοσοφικά, έλεγα να προσθέσω στο θέμα την απλούστερη -μη επιστημονική- δημοσκόπηση που μπορεί να κάνει κανείς. Απλά για να βολιδοσκοπήσουμε πώς το αντιλαμβάνεται ο καθένας εδώ μέσα.

 

Λίγο αντίθετα από τις επιλογές του ARMAGEDDON, εμένα θα με ενδιέφερε αν νομίζετε ότι η εξέλιξη είναι θετική ή αρνητική για τον ίδιο και την κοινωνία. Έχω την υποψία ότι δε θα έβγαινε το ίδιο ποσοστό...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα περιμένω την απάντηση, γιατί "ήττα της κοινωνίας"? Ποιο είναι το συμφέρον της κοινωνίας και το όλο σκηνικό είναι εναντίον της?

 

Αν δεν βλέπεις τίποτα που μπορεί να στραφεί εναντίον της κοινωνίας με έναν τύπο σαν το Ρωμανό να κυκλοφορεί ελεύθερος έξω (έστω και για 5 λεπτά) τότε μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτείς

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ δεν είμαι, αλλά με ενδιαφέρει φιλοσοφικά, έλεγα να προσθέσω στο θέμα την απλούστερη -μη επιστημονική- δημοσκόπηση που μπορεί να κάνει κανείς. Απλά για να βολιδοσκοπήσουμε πώς το αντιλαμβάνεται ο καθένας εδώ μέσα.

 

Λίγο αντίθετα από τις επιλογές του ARMAGEDDON, εμένα θα με ενδιέφερε αν νομίζετε ότι η εξέλιξη είναι θετική ή αρνητική για τον ίδιο και την κοινωνία. Έχω την υποψία ότι δε θα έβγαινε το ίδιο ποσοστό...

Αν στήσεις ψηφοφορία που πάρει πάνω από 10000 ψήφους εγώ θα το δεχτώ. (και λέω έναν μεγάλο αριθμό όχι επειδή είναι δύσκολο, αλλά επειδή 100 άτομα είναι μόνο ο Λάμπης, 1000 είναι αν εγώ, εσύ και 2-3 άλλα άτομα το πούμε στους φίλους μας που το πιθανότερο είναι να έχουμε τις ίδιες απόψεις, 10.000 υπάρχει διαφορετικότητα.

 

Αν δεν βλέπεις τίποτα που μπορεί να στραφεί εναντίον της κοινωνίας με έναν τύπο σαν το Ρωμανό να κυκλοφορεί ελεύθερος έξω (έστω και για 5 λεπτά) τότε μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτείς

Τον παρακολουθούνε. Αν πάει σε γιάφκα θα το ξέρουν, αν πάει στο παρκάκι εκτός διαδρομής, θα το ξέρουν, αν πάει οπουδήποτε, θα το ξέρουν. Μιλάμε για ληστή τραπέζης, τι χειρότερο μπορεί να κάνει? Εσύ πρέπει να σκεφτείς και αν θέλεις να μου απαντήσεις στην ερώτηση που έθεσα με παράδειγμα, όχι με αοριστίες.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος. Δεν το βλέπω με αυτή την σειρά. Για τους λόγους που είπα πριν ήταν νίκη της δημοκρατίας. Η κυβέρνηση ήταν απαθής, δεν δεχόταν καμία τέτοια αλλαγή, και το δέχτηκε στην 31η μέρα απεργίας, αυτό το βλέπω σαν ήττα της κυβέρνησης.

Για τα υπόλοιπα, έχω ξαναπεί δεν θα απαντάω σε υποθετικά σενάρια (και εσύ έβαλες περισσότερα "θα" από τον Κωσταντάρα στο "Υπάρχει και φιλότιμο"), το μόνο σίγουρο είναι ότι θα υπάρξει πόλεμος εναντίον του ΣΥΡΙΖΑ από ντόπια και ξένα συμφέροντα.

 

Η τροπολογία πέρασε ομόφωνα από την ολομέλεια της Βουλή, αμφιβάλλω ότι υπάρχει πάνω από 40% που δεν εκπροσωπείται σωστά από την Βουλή.

 

Δεν θεωρώ νίκη για την δημοκρατία το να υπάρχει πλέον παραθυράκι, ώστε ο οποιοσδήποτε φυλακισμένος να μπορεί να εκτίει μέρος από την ποινή του εκτός φυλακών. Αν μάλιστα το παιδί έχει θέμα και σπάσει κανένα κεφάλι στην σχολή του επειδή κάποιος τον κοίταξε παράξενα ή είναι γιος μπάτσου ή επειδή τον πρόσβαλε, να δούμε τότε πόσο νίκη της δημοκρατίας θα είναι η εν λόγω απόφαση. Και κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί για τον Ρωμανό. Στα λόγια ίσως, αλλά το σπίτι του δεν θα το ποντάριζε.

Η οποιαδήποτε κυβέρνηση οφείλει να είναι απαθής απέναντι σε εκβιασμούς. Αλλιώς όλοι θα ξεκινήσουν να εκβιάζουν απειλώντας τον εκάστοτε υπουργό/πρωθυπουργό ότι αν δεν τους κάνει τα κέφια, θα βάψει τα χέρια του με αίμα. Έτσι δεν πας πουθενά. Πόσες φορές λέμε ότι η Ελλάδα δεν πάει μπροστά επειδή ψηφίζονται νόμοι που δεν τηρούνται; Πλέον κάνουμε, διαδηλώσεις, πετάμε μολότοφ και καίμε λεωφορεία, ώστε οι νόμοι να μην τηρούνται. Αλλά εντάξει. Εφόσον η πλουτοκρατία περνάει νύχτα τροπολογίες για να αλλάζει την νομοθεσία κατά το δοκούν, ας αρχίσουμε και οι υπόλοιποι τις πορείες και τις απεργίες πείνας να πατσίσουμε. Οι νόμοι απλά θα είναι προαιρετικοί για όλους. Ισότητα.

 

Τα υποθετικά σενάρια δεν θα τα απαντήσεις τώρα προφανώς, αλλά μέσα στους επόμενους μήνες/χρόνια. Μακάρι ότι γράφω να είναι μ@λ@κίες αλλιώς την βάψαμε ως χώρα. Όσο για τον ΣΥΡΙΖΑ, όπως κάθε κυβέρνηση θα πολεμηθεί από τα συμφέροντα που θα είναι κόντρα στα συμφέροντα που θα τον στηρίζουν. Αυτό γίνεται με κάθε κυβέρνηση.

 

Η τροπολογία πέρασε ομόφωνα διότι πολύ απλά η αριστερά έχει την  νεολαία με το μέρος της και δεν θα μπορούσε να έχει διαφορετική στάση και από την άλλη η κυβέρνηση βλέπει την αντιπολίτευση στις δημοσκοπήσεις με το κιάλι.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Απέδειξε το

 

 

Η τροπολογία πέρασε ομόφωνα από την ολομέλεια της Βουλή, αμφιβάλλω ότι υπάρχει πάνω από 40% που δεν εκπροσωπείται σωστά από την Βουλή.

Ευτυχώς ή δυστυχώς έχουμε αντιπροσωπευτική δημοκρατία, που σημαίνει  ότι -τουλάχιστον- όσοι ψήφισαν εκπροσωπούντε στην Βουλή.

Όταν η βουλή παίρνει μια ομόφωνη απόφαση, σημαίνει ότι όλο αυτό το ποσοστό στηρίζει αυτό που ψηφίστηκε. Αυτό το ποσοστό ήταν ~60% στις τελευταίες ευρωεκλογές και ~62% στις τελευταίες βουλευτικές εκλογές.

Άρα υπάρχει ένα ~61% που εκπροσωπείται στην Βουλή. Αν θέλεις μπορείς να βγάλεις τους λαμπείτες που διαφωνούν με την τροπολογία (με την τροπολογία ε, όχι με το ότι έγινε) και τους φανατικούς υποστηριχτές του Άδωνη και του Πλεύρη που το καταψήφισαν αν και δεν δεν φαίνεται, αλλά θα πρέπει και να προσθέσεις και τους Αναρχικούς, που φυσικά στηρίζουν κάτι τέτοιο αλλά το πιθανότερο είναι να μην ψήφισαν στις εκλογές (όπως ορίζει η ιδεολογία τους) και άρα δεν ανήκουν μέσα στο 61%.

 

Στο σύνολο λοιπόν θα έλεγα ότι παραμένουμε πάνω από 60%...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ νίκη για την δημοκρατία το να υπάρχει πλέον παραθυράκι, ώστε ο οποιοσδήποτε φυλακισμένος να μπορεί να εκτίει μέρος από την ποινή του εκτός φυλακών. Αν μάλιστα το παιδί έχει θέμα και σπάσει κανένα κεφάλι στην σχολή του επειδή κάποιος τον κοίταξε παράξενα ή είναι γιος μπάτσου ή επειδή τον πρόσβαλε, να δούμε τότε πόσο νίκη της δημοκρατίας θα είναι η εν λόγω απόφαση. Και κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί για τον Ρωμανό. Στα λόγια ίσως, αλλά το σπίτι του δεν θα το ποντάριζε.

Η οποιαδήποτε κυβέρνηση οφείλει να είναι απαθής απέναντι σε εκβιασμούς. Αλλιώς όλοι θα ξεκινήσουν να εκβιάζουν απειλώντας τον εκάστοτε υπουργό/πρωθυπουργό ότι αν δεν τους κάνει τα κέφια, θα βάψει τα χέρια του με αίμα.

Λέγεται σωφρονιστικό ίδρυμα, όχι τιμωρία. Κομμάτι του σωφρονισμού είναι και η εκπαίδευση, οπότε και οι εκπαιδευτικές άδειες είναι μια χαρά. Εκτός αν προτιμάς, να μενουν μέσα και να βράζουν στο ζουμί τους σε όλη την διάρκεια της ποινής τους, να δούμε αν θα βγουν (όταν βγουν) καλύτεροι ή χειρότεροι άνθρωποι και τι είναι καλύτερο ή χειρότερο για την κοινωνία.

 

Τώρα για το σπασμένο κεφάλι, και εγώ και εσύ (σχήμα λόγου) μπορεί να τρώγαμε ανάστροφες και να σπάγαμε κανά κεφάλι αν.. αν ... αν... Τι σημαίνει αυτό? Ότι δεν έπρεπε να πάμε στο πανεπιστήμιο?

 

Περί εκβιασμών, ντάξει, την ζωή του έβαλε μπροστά, όχι κανενός αλουνού, για να υπαρασπιστεί το δικαίωμα του και να σταματήσει η πολιτική εκδίκηση εναντίον του, όχι για να τον αφήσουν ελευθερο ή για να πάρει έξτρα δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.