Jump to content



Το καλύτερο gamepad για PC


Recommended Posts

Σίγουρα όλοι έχουν τις προτιμήσεις τους, και το πρώτο σημείο διαφοροποίησης είναι η διάταξη των μοχλών:

 

xbox-one-vs-ps4-1200-80.jpg

 

Προσωπικά προτιμώ το πρώτο, οπότε όλα τα χειριστήρια που έχουν συμμετρική διαρρύθμιση είναι εκτός συναγωνισμού για εμένα...

Για πολλούς το (παλιό πλέον) χειριστήριο του xbox 360 ήταν το καλύτερο gamepad για PC: Λειτουργεί ενσύρματα και ασύρματα με εύκολα διαθέσιμους drivers, παραμετροποιείται εύκολα, και για πολύ καιρό θεωρούταν το σημείο αναφοράς. Βοηθάει βεβαίως ότι έχει αποσπάσει και πολύ θετικές κριτικές στην εργονομία.

 

Τι έχει αλλάξει:

Το χειριστήριο του xbox one έχει βελτιώσει το κράτημα, έχει αφαιρέσει το εξόγκωμα για τις μπαταρίες που τοποθετούνται πλέον εσωτερικά, έχει κοντύνει τους αναλογικούς μοχλούς για μεγαλύτερη ακρίβεια, ενώ τους έχει επενδύσει και με ελαστικό στα σημεία επαφής για πιο ξεκούραστο και αποτελεσματικό χειρισμό.

Η Microsoft έχει πλέον κυκλοφορήσει drivers για ενσύρματη χρήση στο PC με micro USB, αλλά δυστυχώς είναι ασαφές εάν μακροπρόθεσμα θα έχουμε και ασύρματη συνδεσιμότητα.

 

Εάν για κάποιον η ασύρματη σύνδεση δεν είναι απαίτηση, μάλλον το καλύτερο gamepad για PC αυτή τη στιγμή είναι αυτό του xbox one. Μάλιστα κυκλοφόρησε και SKU "for Windows" που στην ίδια τιμή περιέχει και μακρύ καλώδιο micro USB. Στην Ελλάδα δεν είναι ακόμα διαθέσιμο, αλλά το περιμένουμε αυτές τις μέρες.

 

Πριν να έρθει αυτό, υπάρχει κανένα άλλο χειριστήριο που είναι χρήσιμο να κοιτάξουμε? :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπετε να κάνω μια ερώτηση, μιας και είναι σχετικό:

 

Έχω ένα xbox360 ενσύρματο χειριστήριο για τα FPS που παίζω που και που στο PC (έπαιζα μέχρι πρόσφατα αποκλειστικά σε κονσόλα οπότε η δύναμη της συνήθειας...) και έχω συνδέσει το PC και με τη 50αρα πλάσμα στο δίπλα υπνοδωμάτιό μου ώστε να σερφάρω και να παίζω ποιο απολαυστικά από το κρεβάτι... :hehe:  Το χειριστήριο για να φτάσει (από τρύπα στη μεσοτοιχία) το συνδέω μέσω προέκτασης USB (πάνω από 5m). Όλα καλά μέχρις ότου βάλω δόνηση, εκεί κολλάει το σύμπαν!

 

Και έρχομαι στην ερώτηση, υπάρχουν ικανοποιητικές λύσεις εκτός του να τα σκάσω χοντρά για νέο χειριστήριο ή άλλη καλύτερη προέκταση USB?

 

Θένκ Ιού! :p

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
Link to comment
Share on other sites

Το χειριστήριο του xbox one έχει βελτιώσει το κράτημα, έχει αφαιρέσει το εξόγκωμα για τις μπαταρίες που τοποθετούνται πλέον εσωτερικά, έχει κοντύνει τους αναλογικούς μοχλούς για μεγαλύτερη ακρίβεια, ενώ τους έχει επενδύσει και με ελαστικό στα σημεία επαφής για πιο ξεκούραστο και αποτελεσματικό χειρισμό.

Η Microsoft έχει πλέον κυκλοφορήσει drivers για ενσύρματη χρήση στο PC με micro USB, αλλά δυστυχώς είναι ασαφές εάν μακροπρόθεσμα θα έχουμε και ασύρματη συνδεσιμότητα.

 

Αυτό το τελευταίο με απασχόλησε κι εμένα, σε σημείο που σκεφτόμουν να πάρω το παλιό.

Τα 360 vs. One reviews όμως με έπεισαν ότι αξίζει το "ρίσκο", οπότε πήγα σε αυτό του One.

Link to comment
Share on other sites

Στην περασμένη γενιά, που έπρεπε υποχρεωτικά να επιλέξεις ενσύρματο ή ασύρματο, προφανώς επέλεξα το καλώδιο. Το 360 με έχει βολέψει σε οτιδήποτε το δοκίμασα (προς θεού όχι fps όμως :p).

 

Αν δεν είχα το ενσύρματο 360, πιθανότατα θα πήγαινα και γω σε ΧΒΟΝΕ - ίσως με καμιά κινέζικη μπαταρία σε βάθους χρόνου για επισκέπτες που δε βολεύονται με καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπετε να κάνω μια ερώτηση, μιας και είναι σχετικό:

 

Έχω ένα xbox360 ενσύρματο χειριστήριο για τα FPS που παίζω που και που στο PC (έπαιζα μέχρι πρόσφατα αποκλειστικά σε κονσόλα οπότε η δύναμη της συνήθειας...) και έχω συνδέσει το PC και με τη 50αρα πλάσμα στο δίπλα υπνοδωμάτιό μου ώστε να σερφάρω και να παίζω ποιο απολαυστικά από το κρεβάτι... :hehe:  Το χειριστήριο για να φτάσει (από τρύπα στη μεσοτοιχία) το συνδέω μέσω προέκτασης USB (πάνω από 5m). Όλα καλά μέχρις ότου βάλω δόνηση, εκεί κολλάει το σύμπαν!

 

Και έρχομαι στην ερώτηση, υπάρχουν ικανοποιητικές λύσεις εκτός του να τα σκάσω χοντρά για νέο χειριστήριο ή άλλη καλύτερη προέκταση USB?

 

Θένκ Ιού! :p

θα χρειαστείς usb με ενισχυτή γιατί στα 5Μ το usb παίζει οριακά

Έγινε επεξεργασία από xristaras12
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

παιδια να προτιμησω σαν πιο safe επιλογη το παλιο χειριστήριο του xbox 360  σαν πιο safe επιλογη ?

 

Σχεδόν από όλες τις απόψεις (πλην το wireless) το νέο είναι καλύτερο. Δεν θα σου πουλήσω το μάρκετινγκ (αυτοί λένε ότι βελτίωσαν 50-τόσα πράματα). Αυτά που έγραψα στο αρχικό μήνυμα είναι όσα εγώ θεωρώ σημαντικά, και από συμβατότητα είναι ουσιαστικά ίδια.

Αρνητικό είναι η αυξημένη τιμή και ότι δεν χρησιμοποιείται ακόμα η δόνηση στις σκανδάλες (έχει +2 μικρά μοτέρ για να σου χαϊδεύει τα δάχτυλα). Επίσης, μέχρι να φέρουν το ενσύρματο στην Ελλάδα, πρέπει να πληρώσεις καλώδιο :). Εξαιτίας του διαφορετικού (και proprietary) πομποδέκτη στο xbox one, δεν είμαι αισιόδοξος ότι θα δουλέψει ποτέ ασύρματα για PC.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

more info?

 

Το πέτυχα στοκαρισμένο στο πλαίσιο, παρότι δεν υπάρχει ακόμα στη σελίδα τους. Η τιμή ετικέτας ήταν 59,90€, ακριβώς όσο πουλάνε και το ασύρματο. Εικάζω ότι θα του βάλουν την ίδια έκπτωση web, εξάλλου η τιμή καταλόγου είναι ίδια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν το βρίσκω πουθενά ελλάδα και ΄άμαζον με τα μεταφορικά βγαίνει 70 ευρώ

Ακόμη και την περασμένη εβδομάδα το Πλαίσιο στο Ηράκλειο είχε μισή ντουζίνα. Βέβαια αν έχεις αξιοπρεπές microUSB καλώδιο σου βγαίνει φτηνότερα να πάρεις το ασύρματο online.

 

edit: Πρόλαβα και πέρασα και έχει ακόμα ενσύρματα στα 59,90€.

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.