Jump to content



Το καλύτερο τεχνολογικό δώρο για εσάς;


tragikos

Recommended Posts

Καλησπέρα Λάμπη!

 

Αυτή τη χρονιά είπα να κάνω στον εαυτό μου ένα δώρο με τον 14ο μισθό. Θα μπορούσε να είναι κάτι μικρό ή μεγάλο σε αξία αλλά πρέπει να είναι τεχνολογικό προϊόν. Αν εσείς είχατε ένα budget σε λογικά πλαίσια τι τεχνολογικό δώρο θα κάνατε στον εαυτό σας;

 

Θα ήθελα αν γίνεται να μην το γελοιοποιήσουμε το θέμα και για την καλύτερη αξιοποίηση του θέματος (κάποιοι μπορεί όντως να πάρουν ιδέες) να κρατήσουμε μία δομή του στυλ

 

Όνομα αντικειμένου (με link στο προτεινόμενο κατάστημα αγοράς ή στην επίσημη ιστοσελίδα του) - αξία αντικειμένου.

 

Για να δούμε τι ιδέες έχετε ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

ας αρχίσω...

πραγματικά το δώρο εξαρτάται τί χρειάζεται κάποιος και τί θέλει ...

πχ.

 

αυτόν τον καιρό έχω ένα "κόλλημα" με καλό ήχο. Έχω βαρεθεί τα διάφορα ηχεία της πλάκας αλλά ταυτόχρονα δεν θέλω να ξεσηκώνω όλη την πολυκατοικία με θόρυβο

 

οπότε είτε o2+odac

είτε αν ξεφεύγει σκέτο o2

 

είναι πρακτικά αποκλειστικά για headphones οπότε ναι είναι λίγο ειδικό .. τώρα αν κάποιος θέλει headphones πραγματικά δεν έχω ιδέα...παραείναι πολλά τα μοντέλλα(προς το παρόν την βγάζω με superlux hd 668b)

 

και μία μικρή και φορητή εναλλακτική

 

topping nx1 φορητό αυτόνομο ενισχυτάκι με καλές κριτικές (βέβαια όποιος το παραγγείλει σήμερα τα λέμε σε ~1.5 μήνα μέχρι να έρθει απο Κίνα)

 

Διαφορετικά το καλύτερο δώρο για κάποιον χρήστη υπολογιστή (normal κατάσταση ούτε enthusiast ούτε με μπρίκι 10 ετών)

ssd ...τώρα μοντέλα ανάλογα το πόσα θέλει να δώσει κάποιος πραγματικά υπάρχουν αρκετές επιλογές

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

1) Συνδρομη Office 365  ετήσια γιατί είναι απαραίτητη για το Πανεπιστήμιο (μηνιαίως μπορεί να μην έχω να δίνω το 10ευρω)
 
2)Samsung 850 Pro 256 GB (http://www.skroutz.gr/s/5157488/Samsung-850-Pro-Series-256GB.html)

 

Συνολο κοντά στο 250-260αρι.

Έγινε επεξεργασία από yz3427
Link to comment
Share on other sites

Συνδρομη Office 365  ετήσια γιατί είναι απαραίτητη για το Πανεπιστήμιο

 

Την απαιτεί το Παν/μιο (αν ναι, σίγουρα δε σας δίνει δωρεάν ή με έκπτωση?), ή σου χρειάζεται εσένα (δε σε καλύπτουν τα google documents?);;;

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι κάπως περίεργο μιας και βρισκόμαστε σε τεχνολογικό forum όπου η πλειοψηφία έχει σχεδόν τα πάντα από τεχνολογικής άποψης. Σταθερούς υπολογιστές, λάπτοπ, tablet, smartphone, media-boxes κλπ...

 

Επίσης λόγω κρίσης τα πράγματα έχουν ζορίσει και τουλάχιστον από τους γύρω μου βλέπω μια τάση για στασιμότητα πέρα από βασικές αναβαθμίσεις, π.χ. SSD ή μια καλύτερη οθόνη αν η παλιά έχει τα χρονάκια της. Στα υπόλοιπα κομμάτια η τεχνολογία αλλάζει τόσο γρήγορα που οι περισσότεροι δεν κάνουν πλέον αγορές με τόσο συχνό βαθμό γιατί ότι έχει βγει τα τελευταία 2 χρόνια κάνει σχεδόν άριστα ότι κάνουν και τα φετινά μοντέλα.

 

Να προσθέσω οτι δε βλέπω και τίποτα το αξιοσημείωτο από προσφορές να τρέχουν όπως παλιότερες χρονιές δείγμα του κλίματος και της κατάστασης για καταναλωτισμό που επικρατεί αυτή τη στιγμή.

 

Μοναδική εξαίρεση το Xbox One με 2 Assasin Creed στα 229ευρώ μέσω Mediamarkt και κάρτα Πειραιώς. Τσιμπάς παιχνιδομηχανή που μπορεί να σε κρατήσει οικονομικά στο σπίτι και την επόμενη και μεθεπόμενη χρονιά για να βγάλει τα λεφτά της από άλλα έξοδα που θα κόψεις...

 

Εγώ μετά από 2χρόνια με smartphone με 800mb Ram και διπύρηνο στο 1Ghz θα δώσω ένα μικρό ποσό (ας είναι καλά η gearbest και το thelab με το διαγωνισμό) για να πάω σε φρέσκο τετραπύρηνο με 2gb ram ώστε να μου βγάλει ακόμα 2-3χρονιές ως αντικαταστάτης.

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_122283.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν δεν χρειάζεσαι κάτι συγκεκριμένο και θέλεις οπωσδήποτε κάτι τεχνολογικής φύσεως, θα πρότεινα μία «πολυτέλεια» σε κάτι που χρησιμοποιείς αρκετά: π.χ. μία Eizo αν το ποσόν που διαθέτεις είναι μεγάλο, ένα πληκτρολόγιο τύπου RealForce, ένα Dac όπως το Bifrost αν το ποσόν είναι κάτω των 500.

Επίσης στα πλαίσια της «σπατάλης» θα συνιστούσα σε κάποιον που τα έχει όλα κάτι που διευκολύνει την εργονομία, π.χ. ένα ακριβό κάθισμα εργασίας τύπου Aeron ακόμη κι αν δεν είναι ευθέως τεχνολογικό προϊόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Λάμπη!

 

Αυτή τη χρονιά είπα να κάνω στον εαυτό μου ένα δώρο με τον 14ο μισθό. Θα μπορούσε να είναι κάτι μικρό ή μεγάλο σε αξία αλλά πρέπει να είναι τεχνολογικό προϊόν. Αν εσείς είχατε ένα budget σε λογικά πλαίσια τι τεχνολογικό δώρο θα κάνατε στον εαυτό σας;

 

Θα ήθελα αν γίνεται να μην το γελοιοποιήσουμε το θέμα και για την καλύτερη αξιοποίηση του θέματος (κάποιοι μπορεί όντως να πάρουν ιδέες) να κρατήσουμε μία δομή του στυλ

 

Όνομα αντικειμένου (με link στο προτεινόμενο κατάστημα αγοράς ή στην επίσημη ιστοσελίδα του) - αξία αντικειμένου.

 

Για να δούμε τι ιδέες έχετε ;)

Τι θέλεις; Τι θεωρείς οτι σου χρειάζεται ή σου λείπει; Εγώ απο εκέι θα ξεκινούσα. Αν εκανα εγώ ενα τετοιο δώρο στον εαυτό μου, με το σκεπτικό "Τι μου λείπει;" αυτο θα ήταν ενα καλό home cinema.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι ένα Moto 360;

 

Εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν πάντως.

 

Γιατί μπορεί να δουλέψει καλύτερα μόνο του (χωρίς το κινητό, έχει nanoSIM και Wi-Fi). Άσε που το Android Wear δεν μου άρεσε και τόσο.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό μου έχει κολλήσει στο μυαλό να πάρω πληκτρολόγιο με φωτιζόμενα πλήκτρα καθώς μου αρέσει να είμαι στα σκοτάδια όταν είμαι στο σπίτι και δεν βλέπω καλά το πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι ένα Moto 360;

 

Εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν πάντως.

κι εγώ το Moto 360 σκέφτομαι*, ή το LG G Watch R. Τα τετράγωνα είναι άσχημα, στα μάτια μου.

*βέβαια θα μείνω στη σκέψη, γιατί τα θεωρώ ακόμη πολύ άγουρα σαν τεχνολογίες, και δεν έχω διάθεση να σκάσω ένα σωρό ευρώ για να κάνω beta testing

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ το Moto 360 σκέφτομαι*, ή το LG G Watch R. Τα τετράγωνα είναι άσχημα, στα μάτια μου.

*βέβαια θα μείνω στη σκέψη, γιατί τα θεωρώ ακόμη πολύ άγουρα σαν τεχνολογίες, και δεν έχω διάθεση να σκάσω ένα σωρό ευρώ για να κάνω beta testing

 

Βασικά δεν είναι θέμα beta testing. Είναι θέμα πως σε 2 χρόνια ένα τέτοιο ρολόι έχει παλιώσει σε αντίθεση με ένα κοινό ρολόι οποιουδήποτε κόστους το οποίο θα είναι ακόμα...ρολόι.

Δεν λέω πως σε 2 χρόνια ένα Gear S δεν θα δείχνει την ώρα, απλά όλα τα υπόλοιπα για τα οποία το πήρες, θα είναι εκτός εποχής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.