Jump to content



Nvidia GTX Titan - X


Recommended Posts

Δεν την εχω δει καπου 300 ευρω την 970 στην Ελλαδα, ουτε την εχω δει να μαξαρει Witcher 3 Ultra Settings ακομα και στα 1080p. Πρεπει να βγαλεις Hairworks και HBAO+ και το Batman θα εχει ακομα περισσοτερα Gameworks

Τα υπολοιπα που γραφετε ειναι απλα αστεια

Έγινε επεξεργασία από Freak27
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα η 970 πλεον μας κανει μονο για τα 720π ?

Δεν σας ειπε ο ανθρωπος οτι δεν κανει μια 970 για 1080p, λεει οτι στους νεους τιτλους(wither 3 κτλ..) ΔΕΝ φτανει μια 970 για να παιζεις σε maxed out settings και εννοειτε ταυτοχρονα να εχεις υψηλα fps(δηλαδη τουλαχιστον 60αρι καρφωτο).

Εκτος αν καποιος δεν εχει προβλημα να παιζει με 30 και 40fps οποτε κανενα προβλημα.

 

Τα ιδια ελεγα και εγω οσο ειχα την 290Χ, οτι λογο μονιτορ 144hz, επειδη ηθελα τα fps να ειναι συνεχως πανω απο 60, αναγκαζομαι να κανω περικοπες για να πετυχω κατι τετοιο σε πολλα games.

Οι περισσοτεροι βεβαια με λεγανε υπερβολικο και οτι μια 290Χ οχι μονο φτανει για να μαξαρει ολα τα games σε 1080p, αλλα ειναι και Overkill για αυτη την αναλυση.

 

Ολα λοιπον εχουνε να κανουν με το τι απαιτησεις εχει ο καθενας μας λοιπον.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οτι ειπε ο φιλος 9000+. Αν ικανποιηστε με 30-40 frames μια χαρα Console εμπειρια θα εχετε.

Προσωπικα οτιδηποτε κατω 60fps για μενα δεν ειναι αποδεκτο στο PC και με αυτη την καρτα δε θα το πετυχετε  στους νεους τιτλους σε Ultra Settings αλλα ουτε θα τη βρειτε κιολας 300 ευρω.

Έγινε επεξεργασία από Freak27
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μιλάμε για τέτοιου είδους απαιτήσεις, μιλάμε και για άλλου είδους χρήστες. Οταν πλέον μια 970 είναι συμβιβασμός (συμφωνώ με τον 9000+) τότε δυστυχώς είμαστε καταδικασμένοι να ξοδεύουμε τουλάχιστον 700+ ευρώ για υποσύστημα γραφικών, πράγμα που θεωρώ απαράδεκτο.

 

Ακόμη και την 970 που πλήρωσα την θεωρώ overkill. Δεν έχω οικονομικό πρόβλημα να πάρω και 980ti SLI, αλλά το θεωρώ λάθος. Εμείς κάνουμε τις εταιρίες να βγάζουν κάρτες τόσο ακριβές για να παίζει το Χ παιχνίδι, με -ακουσον ακουσον - πάνω από 60fps!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συχνα πυκνα βγαινουν αριστερα και δεξια 320-350 , δεν ειναι ασχημη η τιμη . 

Αλλα τωρα να λεμε , οτι πρεπει καποιος να σκασει 800ευρο ΜΟΝΟ για την καρτα γραφικων , ετσι ωστε να παιξει 1-2-3-4-5-1014 κολοπαιχνιδα ..μου φαινεται γελοιο 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι απαιτησεις εχει ο καθενας. Αν το παιξεις High-Settings μια χαρα θα εισαι 60+ fps. Αν θες να χεις το απολυτο δεν εισαι μια χαρα.

Επιλογες του καθενος ειναι, το ιδιο παιχνιδι θα παιξεις, αλλα η ικανοποιηση του καθενος δηλαδη το Satisfaction Utility που παιρνει απο το προιον του, ειναι διαφορετικη

Έγινε επεξεργασία από Freak27
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οποιος δινει περιουσιες για να πιανει ντε και καλα 60αρη τερμα settings σε εντελως broken κονσολοπαιχνιδα ....ας παρει κονσολα

Έγινε επεξεργασία από jesus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι απαιτησεις εχει ο καθενας. Αν το παιξεις High-Settings μια χαρα θα εισαι 60+ fps. Αν θες να χεις το απολυτο δεν εισαι μια χαρα.

Επιλογες του καθενος ειναι, το ιδιο παιχνιδι θα παιξεις, αλλα η ικανοποιηση του καθενος δηλαδη το Satisfaction Utility που παιρνει απο το προιον του, ειναι διαφορετικη

Συμφωνώ. Δεν θεωρείς όμως υπερβολικά τα χρήματα που απαιτούνται?

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

Συχνα πυκνα βγαινουν αριστερα και δεξια 320-350 , δεν ειναι ασχημη η τιμη . 

Αλλα τωρα να λεμε , οτι πρεπει καποιος να σκασει 800ευρο ΜΟΝΟ για την καρτα γραφικων , ετσι ωστε να παιξει 1-2-3-4-5-1014 κολοπαιχνιδα ..μου φαινεται γελοιο 

 

Καποιος που εχει απαιτησεις θα τα σκασει και δεν ειναι καθολου γελοιο για αυτον.

Αλλος θελει να παιζει σε 144hz 1080p μονιτορ με 144fps καρφωτα, αλλος θελει να παιζει 4k κτλ, δεν εχουν ολοι τις ιδιες απαιτησεις, δεν μπορω να καταλαβω για πιο λογο τα βαζεται ολα στο ιδιο τσουβαλι.

 

Και καποιος που παιζει μονο πασιετζα  και ειναι με τα onboard γαρφικα αν το παμε με αυτο το σκεπτικο, γελοιο θα του φανει αν πας εσυ και σκασεις 350 ευρω για την 970, γιατι θα σου πει οτι και τα onboard γραφικα μια χαρα παιζουν πασιετζα και pacman χωρις κολληματα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι απαιτησεις εχει ο καθενας. Αν το παιξεις High-Settings μια χαρα θα εισαι 60+ fps. Αν θες να χεις το απολυτο δεν εισαι μια χαρα.

Επιλογες του καθενος ειναι, το ιδιο παιχνιδι θα παιξεις, αλλα η ικανοποιηση του καθενος δηλαδη το Satisfaction Utility που παιρνει απο το προιον του, ειναι διαφορετικη

 

 

Το Satisfaction Utility  που αναφερεις , -συγνωμη- ειναι μπουρδα και μιση  .   Πως μπορεις να ευχαριστηθεις κατι που σου πουλανε χαλασμενο 

Αναφερω και πιο πανω   ΚΟΛΟΠΑΙΧΝΙΔΑ  , αναμασιμενο φαγητο 100φορες .... πλεον παιζουμε απο συνηθεια και μονο 

Σκανε εκατομυρια για hairworks , poopworks , pissworks  και ουτε 1cent για actual gameplay   . ο αλλος λεει  οτι θα περιμενει να βγουν τα σωστα patches για να παιξει σαν ανθρωπος 

Link to comment
Share on other sites

Οποιος δινει περιουσιες για να πιανει ντε και καλα 60αρη τερμα settings σε εντελως broken κονσολοπαιχνιδα ....ας παρει κονσολα

To Witcher 3 εχει το καλυτερο Optimization που εχω δει σε PC-Game. Κανε ενα breakdown σε Vram consumption και θα το διαπιστωσεις.

 

Συμφωνώ. Δεν θεωρείς όμως υπερβολικά τα χρήματα που απαιτούνται?

Εξαρταται πως το βλεπεις. Ειναι υπερβολικα τα χρηματα για το νεο Mercedes SLK 200 που κανει 50.000 ευρω και μαρεσει πολυ?

Ισως, αλλα γι αυτα που προσφερει καποιος θα ελεγε οχι, δεν ειναι υπερβολικα.

Ετσι και με τα Games, η καινουρια πιο ''ακραια'' τεχνολογια σε Ultra Settings με φιλτρα, Gameworks libraries που ενσωματωνουν νεες τεχνολογιες οι οποιες χρειαστηκαν εργατο-ωρες και RnD για να αναπτυχθουν, δεν ειναι υπερβολικα για καποιους.

Στο κατω-κατω και στο High να το παιξεις το ιδιο παιχνιδι θα δεις, απλα δε θα χουν ιδια κινηση τα αντικειμενα, θα εχουν ελαφρως χειροτερο animation και κατι ψιλα στις σκιες.

Έγινε επεξεργασία από Freak27
Link to comment
Share on other sites

Τοο much και στην μια και στην άλλη περίπτωση κατ εμε. Πάντα ήμουν οπαδός του vfm και όχι του απόλυτου framerate/maxed.

 

Σαφώς και δεν κατακρίνω βέβαια τις επιλογές σου ή όποιου επιλέγει να ξοδεύει 2000+ ευρώ για gaming pc.

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

To Witcher 3 εχει το καλυτερο Optimization που εχω δει σε PC-Game. Κανε ενα breakdown σε Vram consumption και θα το διαπιστωσεις.

 

Σορρυ που επεμβαινω αλλα αν αυτο που γραφεις οντως ισχυει, τοτε πρεπει επειγοντως να δεις και αλλα games. Το καλυτερο optimization σε pc-game οταν κανει 10-15 fps drop οταν σε cutscene η "καμερα" δειχνει τον Geralt σε σχεση με το αν δειχνει καποιον αλλον; Η οταν σε καποια σημεια το stuttering παει συννεφο; Σορρυ και παλι, αλλα εγω δεν θα κατσω να δω τι μου λεει ενα msi ab, η evga precisionx η δεν ξερω κι εγω τι αλλο, για να αποφασισω αν ευχαριστιεμαι ενα παιχνιδι. Παρα μονο αυτο που βλεπω. Και αυτο που βλεπω σε αυτο το παιχνιδι στο ποσοστο 50% ειναι ενα χαλι και μισο. Ακομα και το call of duty aw, στο multiplayer map instict εχει περιπου 1000 φορες καλυτερα γραφικα στα φυσικα πεδια.

 

Οσο για τις αναγκες τωρα, δυστυχως αυτες δεν μας δημιουργουνται αλλα μας τις δημιουργουν. Και ακομα πιο δυστυχως, ψαχνουμε να βρουμε την πηγη του προβληματος στο hardware την στιγμη που ειναι εμφανεστατο οτι το προβλημα ειναι τα ιδια τα παιχνιδια. Αν το harware με ονομα gtx 970,980ti η r9 280-290X κλπ κλπ, ειχε προβλημα, τοτε θα το βλεπαμε σε ολα τα παιχνιδια του κοσμου. Δεν ειναι δυνατον να εχεις 10 παιχνιδια στη συλλογη σου, να παιζουν σφαιρα, και αυριο το πρωι να βγει ενα παιχνιδι που παιζει χαλια και το πρωτο συμπερασμα που θα βγαλεις να ειναι οτι ξαφνικα το hardware σου παλιωσε!!

 

Κατι τελευταιο.. Οσοι κραζετε τις κοσνολες για το ΟΠΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ και μονο, ποτε ηταν η τελευταια φορα που παιξατε σε κονσολα; Ρωταω γιατι τις προαλλες περασα τυχαια απο ενα κωτσοβολο (νομιζω) καπου στον πειραια και ειχε ενα ps4 πανω σε μια τηλεοραση με ενα παιχνιδι οδηγησης (δεν ξερω ποιο) και μπορουσες απλα να παρεις το controller και να παιξεις. Δυστυχως το εκανα και ενιωσα ενας περηφανος μ@λ@κ@ς που οσο κοστιζε ολο το ps4 κοστιζει ενα μονο απο τα υποσυστηματα μου (970). Και οχι μονο αυτο, αλλα μπαινω και συνεχεια στη διαδικασια να το τεσταρω κιολας γιατι δεν ξερω με τι κ@υλες ξυπνησαν σημερα οι devs και πως θα παιζει το witcher 3 ξερω γω..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως. Εγω για παραδειγμα δεν δινω πανω απο 40 ευρω για τζιν, ενω ο κολλητους μου δινει 150. 

Ο καθενας επιλεγει τι τον ευχαριστει, ασχετα με τον δεικτη VFM.

 

ΥΓ.
Εχω και το Witcher στο Xbox One μια χαρα δειχνει, απλα δεν μπορω τα 30fps. Οσον αφορα το Stuttering δεν εχω αντιμετωπισει τοσο εντονα προβληματα οσο αυτα που αναφερεις και πρεπει να σκεφτεις το μεγεθος του παιχνιδιου. Ειναι το μεγαλυτερο Open-World game εκει εξω, υπαρχουν και τεχνολογικα limitations στον προγραμματισμο αλλα και στο hardware, γι αυτο εχουμε pop-in ακομα. Η συγκριση που κανεις με map του COD, ειναι αψυχολογητη, αλλα ΟΚ, ετσι το βλεπεις.

Έγινε επεξεργασία από Freak27
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογές μου έχουν ένα ελάχιστο στάνταρ ικανοποίησης. Αν συμπίπτει το μέγιστο επίπεδο ικανοποίησης με το VFM, νιώθω ευτυχής και αγοράζω.

 

Κάποτε φωνάζαμε εδώ μέσα για πρόβατα. Δεν τους τα σκάω άλλο. Πήραν αρκετά και τα παιχνίδια παίζουν μια χαρά. 

 

Προτιμώ να βάλω λάστιχα στο Audi mtm S3 μου... :p  (και όχι δεν το πλήρωσα ακριβα) 

Link to comment
Share on other sites

Οταν περιμεναμε το witcher 3, υποτιθεται οτι θα βλεπαμε κατι το τελειως γαματο απο θεμα γραφικων ειδικα εφοσον προκειται για ενα open map παιχνιδι. Ακομα και σ αυτο ομως απετυχε απο τη στιγμη που το οπτικο αποτελεσμα δεν μπορει καν να συγκριθει με το ταπεινο cod, γι αυτο και μονο το ανεφερα. Το ολο point του ποστ μου βεβαια δεν ειναι πως φαινονται τα φρουτα στο witcher 3 αλλα στο οτι το χρησιμοποιουμε ξανα και ξανα σαν μετρο συγκρισης ενω δεν θα επρεπε. Τεσπα..

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια 7μηνη ευχαριστη συμβιωση με την κοκκινουλα (290Χ) επιστροφη στο πρασινο στρατοπεδο, με τα καινουργια παιχνιδια.

 

Αναμονη τωρα......

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πιο αργό το Fiji X από την 980Τι λένε. Το κάτσαμε το μονοπώλιο. Δικαιολογείται και το γεγονός ότι τρέξαν όλοι να βγάλουν από 5-10 μοντέλα, αφού χοντρικά ξέρανε τις επιδόσεις και των δύο chip. Δύσκολα θα πέσουν οι τιμές και στις 980Ti σε βάθος χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.