Jump to content



HTPC - HOME CINEMA


Recommended Posts

Έκανα και επιπλέον δοκιμές.. To VMR από τη μάνα του είναι χειρότερο από το Overlay (στη CRT μου πάντα..) Όμως αυξάνοντας luma sharpen (σε μένα ήταν καλύτερα με τιμή 1,2) και μειώνοντας gamma correction στον ffdshow το αποτέλεσμα ήταν αρκετά καλύτερο! Επίσης ffdshow να χρησιμοποιείτε έκδοση optimized για sse2 όσοι έχετε pentium 4 ή Athlon 64 και optimized για sse όσοι έχετε Athlon XP. Βρείτε τα εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Εχω συνδεσει το htpc μου με μια 47αρα Thomson μεσω s-video. η εικονα ειναι αρκετα θαμπη στα 800Χ600 @ 32bit (100Hz). Πως το διορθωνω αυτο?

Η καρτα ειναι μια Club3D 9800 pro...

TV-OUT με S-VIDEO σε 47'';

LOL

Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Η εικόνα θα είναι θαμπή.

Δοκίμασε απλώς να παίξεις στα 1024 ή και παραπάνω (αν και δεν νομίζω να σε αφήνει παραπάνω) ή να συνδέσεις με συνιστώσες ή DVI (αν και υποθέτω αν υπήρχε αυτή η δυνατότητα θα το είχες κάνει ήδη...).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

....ή να συνδέσεις με συνιστώσες ή DVI

Γιατι lol κυριε spc? Εμεις δεν εχουμε ψυχουλα? :cry:

Η οθόνη ειναι 4ετιας (3πλης προβολης για να καταλαβεις για τι τεχνολογια μιλαω)και το μονο που εχει ειναι 4 υποδοχες Scart!

Ο ενισχυτης εχει υποδoχες S-Video και το αλλο το RCA κολπο. Περα απο αυτα δεν εχει τιποτα αλλο και φυσικα Scart...

Θα το δοκιμασω το 1024 το βραδυ, γιατι τωρα δουλευω. (ή υποτιθεται......)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Γιατι lol κυριε spc? Εμεις δεν εχουμε ψυχουλα? :cry:

Η οθόνη ειναι 4ετιας (3πλης προβολης για να καταλαβεις για τι τεχνολογια μιλαω)και το μονο που εχει ειναι 4 υποδοχες Scart!

Ο ενισχυτης εχει υποδoχες S-Video και το αλλο το RCA κολπο. Περα απο αυτα δεν εχει τιποτα αλλο και φυσικα Scart...

Θα το δοκιμασω το 1024 το βραδυ, γιατι τωρα δουλευω. (ή υποτιθεται......)

Ναι βρε, το lol δεν πήγαινε σε εσένα αλλά στην ποιότητα της σύνδεσης με TV-OUT.

Τουτέστιν, μην περιμένεις τίποτα σπουδαίο.

Την θολούρα δεν την αποφεύγεις με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδια και καλως σας βρηκα!

θα ηθελα να ρωτησω τα εξης... : ποιο πανω διαβασα οτι η τελειοτερη αναπαραγωγη DVD γινεται με zoom player-> dscaler->fdshow->reclock.

μπορει καποιος να με βοηθησει για το πως θα περασω ολα αυτα και πως θα τα ρυθμισω? εχω το zoom player prof. καθως και το dscaler και το fdshow.

στον ηχο τι ρυθμισεις χρειαζονται? Ευχαριστω για την υπομονη σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες.

Οι ρυθμίσεις δεν είναι εύκολες. Για τον λόγο αυτό τσέκαρε καταρχήν εδώ και μετά είμαστε στη διάθεσή σου για ότι θες.

Σημείωσε πάντως ότι η διαφορά της ποιότητας είναι σημαντική σε μεγάλες TV / οθόνες κλπ και όχι τόσο σε μία οθόνη PC <20''.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια η crystal audio εχει ενα φοβερο συστημα 5.1 THX-D System.το οποιο δεν ξεπερνα τα 1100 euro.ειναι ολοκληρωμενο με ενισχυτη και υποσχεται μηδενικη παραμορφωση.

http://www.crystalaudiovideo.com/productcat.asp?PrgID=000000000000001.EN&PrdID=000000000000139.EN&PrcID=000000000000031.EN

για ριχτε ενα ματι.να προσθεσω οτι ειναι το συστημα που εχει σπιτι του ο George Lucas

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από psyber

ρε παιδια η crystal audio εχει ενα φοβερο συστημα 5.1 THX-D System.το οποιο δεν ξεπερνα τα 1100 euro.ειναι ολοκληρωμενο με ενισχυτη και υποσχεται μηδενικη παραμορφωση.

http://www.crystalaudiovideo.com/productcat.asp?PrgID=000000000000001.EN&PrdID=000000000000139.EN&PrcID=000000000000031.EN

για ριχτε ενα ματι.να προσθεσω οτι ειναι το συστημα που εχει σπιτι του ο George Lucas

Αν ο George είχε στο σπίτι του ότι έχει έχει την στάμπα της εταιρίας του....’στο καλύτερα.....

Δεν καταλαβαίνω πάντως το νόημα του post στο συγκεκριμένο thread....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από psyber

ρε παιδια η crystal audio εχει ενα φοβερο συστημα 5.1 THX-D System.το οποιο δεν ξεπερνα τα 1100 euro.ειναι ολοκληρωμενο με ενισχυτη και υποσχεται μηδενικη παραμορφωση.

http://www.crystalaudiovideo.com/productcat.asp?PrgID=000000000000001.EN&PrdID=000000000000139.EN&PrcID=000000000000031.EN

για ριχτε ενα ματι.να προσθεσω οτι ειναι το συστημα που εχει σπιτι του ο George Lucas

LOL, σιγουρα δεν το εχει σπιτι του ο George.Απλα τo sub εχει πιστοποιηση thx που ειναι εταιρεια του George.

Παντως ειναι πολυ καλο το πακετο ηχειων που αναφερεις.Τσιμπα το αν θες να παρεις home cinema.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [20-01-2006 13:03]

Καλώς ήρθες.

Οι ρυθμίσεις δεν είναι εύκολες. Για τον λόγο αυτό τσέκαρε καταρχήν εδώ και μετά είμαστε στη διάθεσή σου για ότι θες.

Σημείωσε πάντως ότι η διαφορά της ποιότητας είναι σημαντική σε μεγάλες TV / οθόνες κλπ και όχι τόσο σε μία οθόνη PC <20''.

Ευχαριστω SPC!

αν και οταν βαζω το ffdshow o zoom player δεν παιζει....

Mου βγαζει το εξης μηνυμα λαθους.. filter connection error

[dscaler video decoder] video out->[ffdshow video processor].IN

Not all filters connect properly. If the filter listed above is an "additional filter" try unchecking it in the options dialog.

For the more informations pres on the verify selected setup button within the options ->dvd setup dialog.

TI κανουμε τωρα;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

οκ τωρα ειναι ενταξει! εχω την εντυπωση παντως οτι σε σχεση με power dvd & win dvd δειχνει καπως ποιο σκοτεινα.... αυτα σε μια 19 lcd eizo & tv sony 32' crt...... Aπο οτι διαβαζω οι περισσοτεροι το χρησημοποιουνε σε βιντεοπροβολεα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fiatelx1

οκ τωρα ειναι ενταξει!

;)

Αρχική απάντηση από fiatelx1

εχω την εντυπωση παντως οτι σε σχεση με power dvd & win dvd δειχνει καπως ποιο σκοτεινα....

Μπορείς να ρυθμίσεις χρώματα, φωτεινότητα κλπ τόσο μέσω οδηγών vga όσο και μέσω του ίδιου του zoom.

Αρχική απάντηση από fiatelx1

Aπο οτι διαβαζω οι περισσοτεροι το χρησημοποιουνε σε βιντεοπροβολεα...

Εκεί φαίνονται περισσότερο οι δυνατότητές του:

Αρχική απάντηση από spc

Σημείωσε πάντως ότι η διαφορά της ποιότητας είναι σημαντική σε μεγάλες TV / οθόνες κλπ και όχι τόσο σε μία οθόνη PC <20''.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το thread αλλα εχω 1-2 nooboερωτήσεις.

Για να συνδέσω το pc με μια HDTV η οποία εχει είσοδο HDMI, αξίζει να πάρω το καλώδιο HDMI-HDMI και εναν converter DVI-HDMI ? ή υπάρχει καλώδιο DVI -> HDMI ? (και που μπορώ να τα βρώ αυτά ?)

Για τον ήχο, η κάρτα ήχου της μητρικής ειναι οκ ? (η μητρική θα ειναι μια P4C800DLX), ή αξίζει να βαλω μια audigy 2 που κάθεται ? Με τι κάλώδιο θα συνδέσω τον ήχο στο Sony που έχω (dvd/home theater εχει εισόδους κλπ)

Αξιζει να βαλω Media center edition XP σε αυτό το pcaki ? Η δεν εχει και καμια διαφορά ?

(χμμ ναι πανω απο 1-2 ερωτήσεις :D)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper [Σήμερα, στις 10:17]

Διαβασα το thread αλλα εχω 1-2 nooboερωτήσεις.

Για να συνδέσω το pc με μια HDTV η οποία εχει είσοδο HDMI, αξίζει να πάρω το καλώδιο HDMI-HDMI και εναν converter DVI-HDMI ? ή υπάρχει καλώδιο DVI -> HDMI ? (και που μπορώ να τα βρώ αυτά ?)

Για τον ήχο, η κάρτα ήχου της μητρικής ειναι οκ ? (η μητρική θα ειναι μια P4C800DLX), ή αξίζει να βαλω μια audigy 2 που κάθεται ? Με τι κάλώδιο θα συνδέσω τον ήχο στο Sony που έχω (dvd/home theater εχει εισόδους κλπ)

Αξιζει να βαλω Media center edition XP σε αυτό το pcaki ? Η δεν εχει και καμια διαφορά ?

(χμμ ναι πανω απο 1-2 ερωτήσεις :D)

Για να κανεις τη συνδεση, μπορεις να χρησιμοποιησεις καλωδιο Dvi->Dvi & adaptor Dvi->Hdmi. Η και αυτο που λες.(Θα τα βρεις στα καλα καταστηματα...)

Για τον ηχο, αν εχεις ενισχυτη με ψηφιακη εισοδο, χρησιμοποιησε την.Που σημαινει οτι εαν εχει το board Spdif χρησιμοποιησε την.Αλλιως της Audigy.

Οσο για τα MCE, ομορφα ειναι, γιατι οχι??

;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper

Για να συνδέσω το pc με μια HDTV η οποία εχει είσοδο HDMI, αξίζει να πάρω το καλώδιο HDMI-HDMI και εναν converter DVI-HDMI ? ή υπάρχει καλώδιο DVI -> HDMI ? (και που μπορώ να τα βρώ αυτά ?)

Μπορείς και με τους 2 τρόπους / καλώδια.

Αν δεν έχεις όμως ήδη καλώδιο DVI-DVI δεν υπάρχει λόγος να πάρεις τέτοιο + μετατροπεά (το αντίθετο μάλιστα). Πας κατευθείαν σε DVI-HDMI το οποίο βρίσκεις σε καταστήματα HI-FI ή σε λίγο ψαγμένα καταστήματα υπολογιστών.

Αρχική απάντηση από Trooper

Για τον ήχο, η κάρτα ήχου της μητρικής ειναι οκ ? (η μητρική θα ειναι μια P4C800DLX), ή αξίζει να βαλω μια audigy 2 που κάθεται ? Με τι κάλώδιο θα συνδέσω τον ήχο στο Sony που έχω (dvd/home theater εχει εισόδους κλπ)

Όπως τα είπε ο Στράτος.

Σημείωσε απλώς ότι με την σύνδεση αυτή (SPDIF) θα ακούς μεν κανονικά DVD (DD-DTS κλπ) αλλά όχι πολυκάναλο ήχο σε άλλες εφαρμογές (πχ παιχνίδια) εκτός και εάν η onboard κάνει encoding σε DD-DTS (κάτι το οποίο κάνουν οι νέες πχ Azalia αλλά όχι η SB).

Εκτός αυτών, αν θες να ακούς DVD-AUDIO από το PC θα πρέπει να το συνδέσεις με τον ενισχυτή αναγκαστικά αναλογικά (5-6-7.1 καλώδια). Στην περίπτωση αυτή μία καλή κάρτα ήχου (πχ XFi) έχει νόημα.

Αρχική απάντηση από Trooper

Αξιζει να βαλω Media center edition XP σε αυτό το pcaki ? Η δεν εχει και καμια διαφορά ?

Δεν έχει κανένα νόημα για ανθρώπους που ξέρουν να χειρίζονται τα XP και να βάζουν / ρυθμίζουν extra προγράμματα (πχ Zoom Player ή ακόμα και πιο απλά) με τα οποία έχεις πολύ καλύτερη ποιότητα εικόνας / ήχου και περισσότερες δυνατότητες.

Τα MC απευθύνονται στον άπειρο (σε σχέση με τα PC) χρήστη που τα θέλει όλα εύκολα και απλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Μπορείς και με τους 2 τρόπους / καλώδια.

Αν δεν έχεις όμως ήδη καλώδιο DVI-DVI δεν υπάρχει λόγος να πάρεις τέτοιο + μετατροπεά (το αντίθετο μάλιστα). Πας κατευθείαν σε DVI-HDMI το οποίο βρίσκεις σε καταστήματα HI-FI ή σε λίγο ψαγμένα καταστήματα υπολογιστών.

εχει και το πλαισιο...καπου στα 35 ευρω και το 1.5m και στα 50 το 5m

Αρχική απάντηση από fiatelx1

Ευχαριστω SPC!

αν και οταν βαζω το ffdshow o zoom player δεν παιζει....

Mου βγαζει το εξης μηνυμα λαθους.. filter connection error

[dscaler video decoder] video out->[ffdshow video processor].IN

Not all filters connect properly. If the filter listed above is an "additional filter" try unchecking it in the options dialog.

For the more informations pres on the verify selected setup button within the options ->dvd setup dialog.

TI κανουμε τωρα;;;;;;;

εχω κι εγω το ιδιο προβλημα αλλα δεν μπορω να βρω τι φταιει...τα εκανα ολα συμφωνα με τις οδηγιες... :toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.