Jump to content



HTPC - HOME CINEMA


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από haris1984

εχω κι εγω το ιδιο προβλημα αλλα δεν μπορω να βρω τι φταιει...τα εκανα ολα συμφωνα με τις οδηγιες... :toomuchne

Αρχική απάντηση από spc

Τσέκαρε αν έχεις ακολουθήσει με ακρίβεια όλες τις οδηγίες (πχ ότι έχεις κάνει register τα φίλτρα, restart το zoom κλπ) και ότι έχεις κατεβάσει την σωστή έκδοση του ffdshow.

Αρχική απάντηση από fiatelx1

οκ τωρα ειναι ενταξει!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λέμε:

Case: LianLi V880 silver

Mobo Asus P4C800DLX

Cpu P4 3.2 Prescot

Ram : 1GB

Sound: onboard

Video : 6600 LE 256 DVI

To pc το σύνδεσα με την τηλεόραση με ενα DVI-DVI +DVI-HDMI convertor στην HDMI θύρα της τηλεόρασης. Η εικόνα ειναι πεντακάθαρη, μου βρήκαν τα windows ακριβώς τη μαρκα της τηλεόρασης (samsung λεει στο control panel).

Το προβλημα ειναι οτι εαν βάλω πχ 1280χ768, το desktop γίνεται μεγαλύτερο απο την οθόνη. Αυτο που σκέφτομαι τωρα ειναι μηπως πρεπει να αλλάξω το mode της τηλεόρασης. Τωρα το εχω στο wide... Εαν του βάλω autodetect, μου το γυρίζει σε 1160χ668 περίπου...Λιγότερο δηλαδή απο την ανάλυση της HDTV 720p.

Αλλο ενα πρόβλημα ειναι με τον ήχο, η onboard εχει spdif εξοδο με coaxial αλλα ο ενισχυτης μου παίρνει μονο optical...:S Ειχα εναν convertor (Optical IN - Coaxial OUT) αλλα δε φαινεται να δουλεύει... Καμια ιδεα εκτος απο το να αλλάξω ενισχυτή ?

Εβαλα και το Ζοομ player που λετε αρκετα. Αλλα πολυ μπελάς μου φάνηκε. Μολις το έτρεξα μου εβγαλε ενα κατεβατό απο codec κλπ που μπορει να μη δουλεύουν σωστά... Αυτο το βγάζει πάντα, ή οντως εχει δίκιο ?

Link to comment
Share on other sites

Ανυπόμονο σε βρίσκω (aka καλώδιο, zoom...) :p. Τα πράγματα αυτά θέλουν λίγη υπομονή και ψάξιμο. ;)

Δεν μας λες καταρχήν την άνάλυση της TV. Αυτήν ακριβώς πρέπει να επιλέξεις και στους drivers της nvidia. Αν και έτσι δεν έχεις απεικόνιση 1:1 πρέπει να τσεκάρεις λίγο τα mode της TV. Συνήθως έχουν κάτι επιλογές - όχι τις κλασικές wide κλπ που έχουν να κάνουν με την ρύθμιση της εισόδου HDMI.

Υπάρχει και αντίστοιχη επιλογή (overscanning κλπ) από τους drivers της nvidia αλλά στην περίπτωση αυτή δεν έχεις αντιστοίχηση 1:1 αλλά ουσιαστικά αλλαγή ανάλυσης που σημαίνει και απώλεια ποιότητας (aka ναι μεν θα βλέπεις κανονικά όλο το desktop αλλά όχι καθαρά).

Resume: Επιλέγεις την ανάλυση της TV σου στο PC και παίζεις με τις ρυθμίσεις του HDMI in στην TV μέχρι να έχεις απεικόνιση 1:1 (aka να βλέπεις κανονικά όλο το desktop και πεντακάθαρα όπως δλδ σε μία TFT με DVI στην native resolution).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Ανυπόμονο σε βρίσκω (aka καλώδιο, zoom...) :p. Τα πράγματα αυτά θέλουν λίγη υπομονή και ψάξιμο. ;)

Δεν μας λες καταρχήν την άνάλυση της TV. Αυτήν ακριβώς πρέπει να επιλέξεις και στους drivers της nvidia. Αν και έτσι δεν έχεις απεικόνιση 1:1 πρέπει να τσεκάρεις λίγο τα mode της TV. Συνήθως έχουν κάτι επιλογές - όχι τις κλασικές wide κλπ που έχουν να κάνουν με την ρύθμιση της εισόδου HDMI.

Υπάρχει και αντίστοιχη επιλογή (overscanning κλπ) από τους drivers της nvidia αλλά στην περίπτωση αυτή δεν έχεις αντιστοίχηση 1:1 αλλά ουσιαστικά αλλαγή ανάλυσης που σημαίνει και απώλεια ποιότητας (aka ναι μεν θα βλέπεις κανονικά όλο το desktop αλλά όχι καθαρά).

Resume: Επιλέγεις την ανάλυση της TV σου στο PC και παίζεις με τις ρυθμίσεις του HDMI in στην TV μέχρι να έχεις απεικόνιση 1:1 (aka να βλέπεις κανονικά όλο το desktop και πεντακάθαρα όπως δλδ σε μία TFT με DVI στην native resolution).

Χεχε υπομονή σιγουρα θελει, αλλα ποιος την έχει :p

Το πιθανότερο ειναι να παίζει κατι με το mode της TV. Εχει ειδική θύρα που την ονομάζει PC η τηλεόραση.. Αλλα εγώ δε τη σύνδεσα σε αυτή τη θύρα, τη σύνδεσα στην HDMI. Θα το δοκιμάσω πάλι. Αυτο με το overscanning εκανα οπως είπες και μου εβαλε το desktop full αλλα και πάλι χάνει. Η ανάλυση της TV ειναι 1366χ768. Πρεπει να την βαλω σε αυτή την ανάλυση? Οχι στην 720p ? Οταν δοκίμασα να τη βάλω σε custom ανάλυση, δε με άφηνε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper

Η ανάλυση της TV ειναι 1366χ768. Πρεπει να την βαλω σε αυτή την ανάλυση? Οχι στην 720p ?

Ναι, σε αυτήν ακριβώς, όχι σε 720p.

Αν δεν μπορείς μέσω του driver της nvidia (περίεργο...) βάλε το powerstrip.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Χθες, στις 10:44]

Ναι, σε αυτήν ακριβώς, όχι σε 720p.

Αν δεν μπορείς μέσω του driver της nvidia (περίεργο...) βάλε το powerstrip.

Δεν ειναι περιεργο, οι επιλογες του powerstrip ειναι πολυ περισσοτερες απο τον ντραιβερ...

Και μενα ο Nvidia μου εκανε κατι κουλα και εβαλα powerstrip και καθαρισα...;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Stratos

Δεν ειναι περιεργο, οι επιλογες του powerstrip ειναι πολυ περισσοτερες απο τον ντραιβερ...

Τις οποίες στο 95% των περιπτώσεων όμως δεν χρησιμοποιείς γιατί δεν τις χρειάζεσαι.

Αρχική απάντηση από Stratos

Και μενα ο Nvidia μου εκανε κατι κουλα

πχ;

Αρχική απάντηση από Stratos

Troop, επισης, δοκιμασε driver για την καρτα ηχου απο τη Realtek, καινουριο, γιατι με τους παλιοτερους ειχαν προβληματα οι ψηφιακες εξοδοι...

Τους χρησιμοποιώ εδώ και 1+ χρόνο (χωρίς να έχω κάνει τον κόπο για update) και με ομοαξονική τουλάχιστον έξοδο, δεν είχα πρόβλημα.

(βαρέθηκα να σου πηγαίνω κόντρα πρωινιάτικα - καλημέρα :p)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 10:58]

Τις οποίες στο 95% των περιπτώσεων όμως δεν χρησιμοποιείς γιατί δεν τις χρειάζεσαι.

Εξαρταται τι ζητας απο το συστημα σου...

πχ;

Δεν μου αλλαζε τα 60 σε 50 Hz

Τους χρησιμοποιώ εδώ και 1+ χρόνο (χωρίς να έχω κάνει τον κόπο για update) και με ομοαξονική τουλάχιστον έξοδο, δεν είχα πρόβλημα.

Εμενα στο Dts δεν μου κλειδωνε μεχρι το πολυποθητο update...

(βαρέθηκα να σου πηγαίνω κόντρα πρωινιάτικα - καλημέρα :p)

Δε σε συμφερει και πολυ...:whistling :whistling :whistling

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια εγω ειμαι ευτυχης κατοχος πολυ καλου συστηματος Ηome cinema (με εμφαση στον ηχο) με DVD για πηγη...Δεν εχω ασχοληθει καθολου ομως με HTPC..Βασικα δεν ξερω αν και τι παραπανω μπορει να μου προσφερει στο συστημα μου...Εχει νοημα να ασχοληθω με HTPC για πηγη ή οχι???

Link to comment
Share on other sites

Εχω στησει σε εναν φιλο ενα htpc, ο οποιος εχει τρελα με την lounge μουσικη. Του εχω βαλει σαν καρτα ηχου την SB X-Fi Elite Pro (δεν ηθελε την fatality επειδη ηταν πιο φτηνη...blink: ). Σε συνδυασμο με τον ενισχυτη & ηχεια που εχει (καπου 7-8.000€) ο ηχος ειναι απολαυση. Καθαροτατος κ κρυσταλινος μιας κ το εχω συγκρινει με το δικο μου συνδυασμο)

Επισης θα πρεπει τα αρχεια (πχ mp3) να ειναι στην δυνατοτερη καλυτερη ποιοτητα (192 kbps η ανω)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Εχω στησει σε εναν φιλο ενα htpc, ο οποιος εχει τρελα με την lounge μουσικη. Του εχω βαλει σαν καρτα ηχου την SB X-Fi Elite Pro (δεν ηθελε την fatality επειδη ηταν πιο φτηνη...blink: ). Σε συνδυασμο με τον ενισχυτη & ηχεια που εχει (καπου 7-8.000) ο ηχος ειναι απολαυση. Καθαροτατος κ κρυσταλινος μιας κ το εχω συγκρινει με το δικο μου συνδυασμο)

Εμενα ειναι αρκετα ακριβοτερο το συστημα μου και γι'αυτο το ψαχνω να δω τι καλυτερο και τι χειροτερο θα παρω απο ενα HTPC...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Αν εχει δωσει 8000ε και ακουει απο mp3, ειναι αξιος της μοιρας του...

Δεν σε πιανω! Που το κακο να ακους KAI απο mp3? Εχει και μαμω τις τηλεορασεις κ σε συνδυασμο με τα ηχεια, απολαμβανεις τα παντα. Απο δορυφορικη tv/ dvd ταινιες. Τα mp3 σε πειραξαν μωρε ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εμενα δεν με πολυενδιαφερει η μουσικη (οταν χρειαζεται ακουω απο Super Audio πηγη) αλλα ο ηχος στα DVD.

Και αλλη μια ερωτηση.O προβολεας μου εχει HDMI συνδεση.Υπαρχει μετατροπεας απο DVI σε ΗDMI για το PC....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η μετατροπή DVI - > HDMI και τούμπαλιν είναι pin to pin που σημαίνει πρακτικά 0 απώλειες (δεν γίνεται καμία μετατροπή σήματος).

Ένα ανταπτοράκι των 10 θα κάνει την δουλειά ενώ αν θες (για ψυχολογικούς λόγους κατά βάση :p) κάτι καλύτερο πας στα 30-40 .

Το HTPC με software όπως Zoom Player + FFDShow απογειώνει την ποιότητα σε ότι αφορά την θέαση DVD.

Αυτό όμως φαίνεται κατά βάση σε μεγάλες TV (32 και πάνω) και φυσικά σε προβολείς.

Αν ψάξεις το thread πιο πίσω θα βρεις αναλυτικότερες πληροφορίες.

Εκτός από την ποιότητα, το HTPC προσφέρει αφάνταστη ευχρηστία (φαντάσου το πχ σαν ένα τεράστιο, επεκτεινόμενο juke box), κορυφαία ποιότητα, άπειρες δυνατότητες (αναπαραγωγής / εγγραφής κλπ) και τιμή απείρως χαμηλότερη από ''consumer'' λύσεις.

Αν είσαι εξοικειωμένος με το PC και δεν έχεις χωροταξικά προβλήματα (τοποθέτηση PC κλπ), μετά το HTPC δεν γυρίζεις πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηγα σημερα να παρω το ανταπτορακι που συζηταγαμε (DVI - > HDMI) και καποιος εκει στο μαγαζι μου ειπε οτι ειναι τσαμπα ο κοπος και τα λεφτα γιατι το ανταπτορακι δεν θα δουλεψει!!!Ρωταω γιατι και μου λεει οτι απλα δεν δουλευει και οτι το εχει δοκιμασει αλλα δεν δουλεψε!!!!Ξερει κανεις κατι γιατι μου εκανε μεγαλη εντυπωση???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.