Jump to content



Σωστη αποθηκευση παροπλισμενης cpu


Recommended Posts

Καλησπερα, μου εμεινε ξεμπαρκη μια cpu ΑΜ2. Δεν εχω ουτε κουτια απο μαμα ουτε τιποτα. μπορειτε να μου πειτε 1-2 τροπους με υλικα που βρισκουμε στο σπιτι να την αποθηκευσω και να μην την κλαιω;

 

Ειναι σωστη η χρηση σελοφαν (αυτο που τυλιγουμε τα γαγητα στο ψυγειο);

 

Ευχαριστω :)

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
Link to comment
Share on other sites

Το σελοφαν παράγει στατικό ηλεκτρισμό αβέρτα. Σ'εμένα το αλουμινόχαρτο έχει κάνει δουλειά, αλλά αν βρεις αντιστατική σακούλα και αφρό, είσαι ακόμα καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδή έχει Pins το καλύτερο είναι να πάρεις ένα μαλακό κομμάτι foam. Πίεσε τον ελαφρά σε αυτό και βάλε ένα κομμάτι χαρτοταινία να τον κρατήσει.

Αν δεν έχεις το υλικό που σου δείχνω κάνει το σφουγγάρι την ίδια δουλειά.

Η μεμβράνη αρχικά δε σου κάνει γιατί θα τρυπήσει λόγω των pins και δε θα τη προτιμούσα. Θα έβαζα καλύτερα κομμάτι απο αντιστατική σακούλα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις :) . Το θεμα ειναι οτι δεν εχω αντιστατικη σακουλα κτλ.. μαλλον θα παω σε σφουγκαρακι και τυλιγμα και χαρτοταινια που λεει και η Μαρικα (χεχε) :). Να'στε καλα.

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω δε θα κουρασω αλλο, απλα αν εχεις καμια ιδεα που μπορω να παραγγειλω μερικες αντιστατικες σακουλες;

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
Link to comment
Share on other sites

......

Τις CPU και στον τοιχο να τις πετας , δεν παθαινουν τιποτα . τι κουτακια και αφρολεξ λετε ρε παιδια XD 

 

 

Παντος , αν δεν εχετε σκοπο στο αμεσο μελλον να τα χρησιμοποιησετε αυτα τα εξαρτηματα , χιλιες φορες καλυτερα ειναι να τα πουλησετε η να τα χαρισετε 

Link to comment
Share on other sites

......

Τις CPU και στον τοιχο να τις πετας , δεν παθαινουν τιποτα . τι κουτακια και αφρολεξ λετε ρε παιδια XD

εχεις πετάξει πολλούς AMD στο τοίχο και μετά κουμπωσανε στη μητρική;

Link to comment
Share on other sites

εχεις πετάξει πολλούς AMD στο τοίχο και μετά κουμπωσανε στη μητρική;

Πετάτε κανέναν Intel ρε μαμώτο. Μόλις είναι για πέταμα το μυαλό στους AMD να τους σπάσετε τα ποδαράκια. Ντροπή σας! :p

 

 

Anyway, πας στο κοντινότερο super market, διαλέγεις ένα κουτάκι καραμέλες -υπάρχουν και πλαστικά σκληρά- ή κάτι άλλο, τρως τις καραμέλες, βάζεις μέσα την CPU. the end

Αν πάλι έχετε καμιά παλιά μικρή PCI και δεν ξέρετε πως να την αποθηκεύσετε, ψήστε κανένα τοστ

 

MILNER-Slices-300gr__33008_zoom.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πετάτε κανέναν Intel ρε μαμώτο. Μόλις είναι για πέταμα το μυαλό στους AMD να τους σπάσετε τα ποδαράκια. Ντροπή σας! :p
Με τα ποδαράκια θα καρφωθεί, πως θα τον καρφώσεις, με το κεφάλι; :p 
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το σημειο θα ηθελα να σας ευχαριστησω θερμα που μου #$@#@ το θεμα :p:lol:.

 

Να'στε καλα παιδια, ευχαριστω για ολα.

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.