Jump to content


Αναβάθμιση PC (MoBo, RAM, CPU, Cooler) στα 600€


Recommended Posts

Θεωρώντας ότι το πιο CPU απαιτητικό παιχνίδι αυτή τη στιγμή είναι το GTA V κοιτούσα κάποια benches όπως αυτό. Όπως φαίνεται λοιπόν πως πολύ σωστά κάποιοι είπατε ότι ο ι5-4690k κρίνεται ικανοποιητικότατος και μάλιστα δεν έχει κάποια διαφορά από τον i7. Άρα μία σύνθεση τότε με βάση τον ξεκλείδωτο (για το γαμώτο τα δίνω τα 30 επιπλέον) i5 θα μπορούσε να είναι:

 

Kingston 16GB HyperX Fury Black 1600MHz CL10 (Kit of 2) [HX316C10FBK2/16]

Asus Z97-K [90MB0IP0-M0EAY0]

Intel Core i5-4690K [bX80646I54690K]

 

Σύνολο στα 550,47€ που είναι ήδη 110€ πιο κάτω από αυτή με τον ξεκλείδωτο i7.

 

Οπότε αρχίζουμε να καταλήγουμε κάπου νομίζω και μου αρέσει. Το θέμα είναι τι μητρική να πάρω γιατί έχω την αίσθηση ότι αυτή που έχω βάλει είναι "too much"; Έχει νόημα να πάρω μία τσίπικη μητρική (τύπου 60€) που να σηκώνει τα 16GB 1600άρες RAM και τον επεξεργαστή και αν αργότερα μου λείψουν χαρακτηριστικά (όπως υποστήριξη M2 SSD) ή βγουν καινούρια να πάρω μία άλλη; Ή να πάρω από τώρα μία με Z97;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το έψαχνα καιρό και εγώ, όπου και κατέληξα στο πισί της υπογραφής μου, νομίζω ότι αυτή τη στιγμή ο Intel Core i5-4690K είναι η πιο καλή επιλογή σε σχέση τιμής και απόδοσης. Σε σχέση φυσικά με τα 80€ περίπου διαφορά με ένα ξεκλείδωτο i7.

 

Για τις μνήμες ίσως και να έκανα κάτι άλλο. Να έπαιρνα από το πιο πάνω μαγαζάκι 2 τεμάχια από αυτές. Έτσι με 7€ παραπάνω θα είχες 1866MHz με Latency 9. Πιστεύω αξίζει η διαφορά.

 

Για την μητρική πιστεύω έχεις κάνει καλή επιλογή. Ειδικά για ένα σύστημα που θες να κάνεις και OC δεν πιστεύω ότι αξίζει το ρίσκο μιας τσίπικης μητρικής

Έγινε επεξεργασία από hyperiongr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το έψαχνα καιρό και εγώ, όπου και κατέληξα στο πισί της υπογραφής μου, νομίζω ότι αυτή τη στιγμή ο Intel Core i5-4690K είναι η πιο καλή επιλογή σε σχέση τιμής και απόδοσης. Σε σχέση φυσικά με τα 80€ περίπου διαφορά με ένα ξεκλείδωτο i7.

 

 

Eδώ και πολύ καιρό είναι η χειρότερη όταν σχεδόν στα ίδια λεφτά παίρνεις αυτόν: https://www.skroutz.gr/s/3568873/Intel-Xeon-E3-1230-V3-Box.html?from=catspan

Και με αρκετά λιγότερα αυτόν: https://www.skroutz.gr/s/4857199/Intel-Core-i5-4460-Box.html?from=catspan

 

Πολύ ακριβοπληρωμένο σπορ το o/c που προφανώς δεν βγάζει τα λεφτά του. Αν συνυπολογίσουμε και τα λεφτά της τουμπανιάρια μητρικής και της καλής ψύκτρας για όσους δε διαθέτουν, τότε αγγίζει τα όρια του fail. Έτσι θα χαρακτήριζα και το σετάκι σου (cpu-mobo), αν μου επιτρέπεις και χωρίς παρεξήγηση.

 

ΕΝΤΙΤ: Στα είχα πει και γω και άλλοι αλλά την έκανες την πατάτα :)http://www.thelab.gr/topic/142079-%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7/

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eδώ και πολύ καιρό είναι η χειρότερη όταν σχεδόν στα ίδια λεφτά παίρνεις αυτόν: https://www.skroutz.gr/s/3568873/Intel-Xeon-E3-1230-V3-Box.html?from=catspan

Και με αρκετά λιγότερα αυτόν: https://www.skroutz.gr/s/4857199/Intel-Core-i5-4460-Box.html?from=catspan

 

Πολύ ακριβοπληρωμένο σπορ το o/c που προφανώς δεν βγάζει τα λεφτά του. Αν συνυπολογίσουμε και τα λεφτά της τουμπανιάρια μητρικής και της καλής ψύκτρας για όσους δε διαθέτουν, τότε αγγίζει τα όρια του fail. Έτσι θα χαρακτήριζα και το σετάκι σου (cpu-mobo), αν μου επιτρέπεις και χωρίς παρεξήγηση.

 

ΕΝΤΙΤ: Στα είχα πει και γω και άλλοι αλλά την έκανες την πατάτα :)http://www.thelab.gr/topic/142079-%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7/

 

 

καλά σίγουρα δεν παρεξηγιέμαι. Προφανώς και δεν θα κάτσω να κλάψω που δεν πήρα XEON ή το αντίθετο. Στα δια ταύτα. Δεν είναι ίδια τιμή είναι μια διαφορά 30€. Θα μου πεις οκ περισσότερα θα δώσεις για τη ψύκτρα και την τούμπανο μητρική.

 

Αλλά από ότι βλέπω ο φίλος έχει ήδη ψύκτρα οπότε έφυγε το ένα κόστος. Όπως επίσης μπορεί να βάλει H97 και να κάνει OC, μπορεί να βάλει Z97 σε κλειδωμένο επεξεργαστή. Δεν είναι νόμος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Trexx, τι σύνθεση θα πρότεινες εσύ για την δική μου περίπτωση; 

 

M αυτές τις τιμές δεν μου πάει η καρδιά :) Είχα-είχαμε συνηθίσει σε σταθερές τιμές για αντίστοιχα parts τουλάχιστον μια 5ετια. Στο δια ταύτα θα πρότεινα κατά σειρά:

 

i7 4790K + z97 (γύρω στα 120, τσεκάρεις τα χαρακτηριστικά που χρειάζεσαι)

xeon e1230 v3 + h97

i5 4460 + h97

 

Τα 16GB τις φτηνότερες που θα βρεις μένουν ως έχουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλά σίγουρα δεν παρεξηγιέμαι. Προφανώς και δεν θα κάτσω να κλάψω που δεν πήρα XEON ή το αντίθετο. Στα δια ταύτα. Δεν είναι ίδια τιμή είναι μια διαφορά 30€. Θα μου πεις οκ περισσότερα θα δώσεις για τη ψύκτρα και την τούμπανο μητρική.

 

Αλλά από ότι βλέπω ο φίλος έχει ήδη ψύκτρα οπότε έφυγε το ένα κόστος. Όπως επίσης μπορεί να βάλει H97 και να κάνει OC, μπορεί να βάλει Z97 σε κλειδωμένο επεξεργαστή. Δεν είναι νόμος. 

 

Δεν είναι θέμα νόμου, είναι θέμα κόστους - οφέλους. Η αλήθεια είναι ότι αυτή η σχέση πολύ συχνά παραβλέπεται και συναντάμε συστήματα με i5 K + 200 ευρώ μητρική + Η100. Όταν βλέπω τέτοια μηχανήματα τα θεωρώ αποτέλεσμα καθαρής άγνοιας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ή αν μπορεις κανε υπομονη γιατι τσουζουν οι τιμες τωρα

Αύριο μεθαύριο μπορεί να είναι ακόμα χειρότερα ;)

 

Λοιπόν λέω να πάω τελικά στην λύση του i7 γιατί από τη μία θα με τρώει αν δεν το κάνω, από την άλλη το αντέχω σε αυτή τη φάση οικονομικά.

 

Οπότε καταλήγω σε αυτά από msystems:

Asus Z97-K [90MB0IP0-M0EAY0]

Intel Core i7-4790K [bX80646I74790K]

 

Και 2 από αυτές τις μνήμες που πρότεινε ο @hyperiongr

 

Σύνολο 669,81€

 

Ναι, παραπάνω από το αρχικό ποσό, αλλά έτσι γίνεται με εσάς εδώ αφού σας λένε ένα νούμερο και τα βγάζετε παραπάνω  :D

 

Όποιος έχει ένσταση να το κάνει την επόμενη ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω ωμα κι ας με κραξουν οποιοι θελουν. i7 πεταμενα λεφτα. Ειδικα για τη δουλεια που τα θες. Και εδω που τα λεμε ακομα και σε εργασιες που ο i7 ευνοειται οπως rendering αν δεν κανω λαθος, ο i7 θα κανει μια εργασια σε 10 λεπτα ενω ο i5 σε ποσο; Σε 13; 14; 15; Αξιζει αυτη η διαφορα τα σχεδον 80 ευρω; Απλα οχι για μενα προσωπικα.

Ολες οι ενστασεις για τον xeon δεκτες λογω ψηλης τιμης του i5 αλλα χανεις ετσι απλα τη δυνατοτητα του oc. Και πριν πουμε οτι το oc ειναι αχρηστο, ας δουμε λιγο σε ποσα θεματα εδω μεσα προτεινουμε σε ανθρωπους που ρωτανε, να παραμεινουν με εναν i7 920 πχ που παρολο που ειναι παλιος μπορει με ενα oc να σταθει αξιοπρεπεστατα σημερα.

Link to comment
Share on other sites

την ιδια μητρικη εχω.κανενα προβλημα.με αερα 4.6τρεχει χωρις πολλα πολλα.
κατα τα αλλα βαραει βδομαδες render χωρις να γκρινιαζει

παντως δεν  την εχει ετοιμοπαραδοτη το msystems.

 

@giorgos2187 , διαφωνω τελειως
οταν η ιδια σκηνη χωρις HT παιρνει 2λεπτα ενω με HT on παιρνει 1λ 30δ. σκεψου στις βαριες σκηνες που θελουν κατι ωρες.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

0,5 λεπτα διαφορα στα 2 λεπτα. Με αναγωγη αυτο σημαινει 2,5 στα 10 η 5 στα 20. Δεν διαφωνεις, απλα επιβεβαιωνεις αυτο που ειπα. Γι αυτο τονιζω το ειδικα για τη δουλεια που το θελει. Ας μας πει ποσες φορες θα κανει render βαρυων σκηνων την ημερα ωστε να τον νοιαξει το 15λεπτο ανα ωρα πλεονεκτημα του i7.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

διαφωνω για το rendering ειδικα!οτι ειναι σημαντικα τα 15λεπτα στη μια ωρα.Προσωπικα το πασχα βαρεσα render για σκηνη 140+ωρων.

τωρα κατα ποσο θα τα χρειαστει ο φιλος μας η τα εχει αναγκη , το ξερει ο ιδιος.
προσωπικα τα εχω ομως και δε σκεφτηκα ποτε τα παραπανω λεφτα που ζηταει ο ι7

Link to comment
Share on other sites

σε τι ; αφου οι χρονοι που λεω , ειναι κατοπιν δοκιμης

 

Οχι σε σενα ωρε. Ουτε που ειδα το ποστ οταν το εγραφα.

 

Όποιος έχει ένσταση να το κάνει την επόμενη ώρα...

 

 

@γομαρ..

 

Aν εχεις ορεξη μηπως παιζει να με βοηθησεις με κατι δοκιμες @rendering?

(οχι δεν θελω να μου ρενταρεις εικονες..Κατι μετρησεις θελω ..-αφου ρενταρεις)

Aπαντα σε πμ..

Link to comment
Share on other sites

^giorgos2187 τη δυνατοτητα του οc την χρυσοπληρωνει και την προπληρωνει. Μονο με τη διαφορα στα λεφτα, αν τα κρατησει, θα παιρνει τοτε καλυτερο CPU απο αυτον που θα εχει... Οταν πουλιοταν i7 920 δεν υπηρχε επιλογη για φτηνοτερο κλειδωμενο.

Link to comment
Share on other sites

Νταξει δε θα ελεγα οτι την ΧΡΥΣΟπληρωνει. Στα ιδια λεφτα ακριβως παιρνει

1. I5 με δυνατοτητα oc με τις Α επιδοσεις η

2. Xeon χωρις δυνατοτητα oc αλλα 5% ταχυτερο (ουτε καν 5 σ αυτα που θα κανει ομως).

Δεν νομιζω να χαρακτηριζεται και χρυσο.

Φυσικα το οτι θα μπορει να κανει την ιδια δουλεια και με 4460 εννοειται και συμφωνω με τα 1000. Το υπονοησα και στο πρωτο πρωτο ποστ μου. Καλως κακως ομως θελει να παρει κατι ανωτερο!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.