Jump to content



Recommended Posts

Ερώτηση, για χρήστη που δεν κάνει κάτι ιδιαίτερο στο ίντερνετ, να του αφήσω το Windows Defender για προστασία; Πως μπορώ να εμφανίσω μόνιμα το εικονίδιο δίπλα στο ρολόι; Όταν τρέχω το πρόγραμμα τότε εμφανίζεται, αλλά αν κάνω επανεκκίνηση τον υπολογιστή τότε χάνεται και εμφανίζεται μόνο αν ξανατρέξω το πρόγραμμα. Το "Always show all icons in the notification area" το έχω ενεργοποιημένο. Εννοείται ότι το πρόγραμμα τρέχει στο background και δεν έχω εγκαταστήσει κάποιο άλλο antivirus για να το έχει απενεργοποιήσει. Απλώς θέλω να εμφανίζεται το εικονίδιο για να έχει ο χρήστης μια αίσθηση ασφάλειας, εφόσον βλέπει το εικονίδιο θα ξέρει ότι τρέχει κανονικά.

Εκτός εάν σταματήσεις το service, ο Defender θα τρέχει ούτως ή άλλως. Μπορεί να μην είναι εξαιρετικός, αλλά εάν ο χρήστης είναι ελαφρώς προσεκτικός, δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο. Δεν ξέρω εάν υπάρχει τρόπος να φαίνεται μόνιμα το εικονίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα στη γυναίκα μου. Χρησιμοποίησα το ISO της 10586 και δε ζήτησε κλειδί. Ελπίζω όταν θα κάνω την ενεργοποίηση, να δεχθεί των 8.0, απλά δεν την έκανα ακόμα, μήπως δεν της αρέσουν και θέλει πάλι τα 7.

Ξέρει κανείς αν μπορεί να βάλει widgets/gadgets στο desktop όπως έκαναν τα 7; Θέλει τον καιρό βασικά και κανά-δυό άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν μπορεί να βάλει widgets/gadgets στο desktop όπως έκαναν τα 7; Θέλει τον καιρό βασικά και κανά-δυό άλλα.

μπορει οπως και στα 8/8.1. εγω τα εχω βαλει με το 8GadgetPack.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έβαλα την τελευταία έκδοση των Windows, με έχει σκίσει στα λάθη ο driver της κάρτας γραφικών (NVidia 970). Τι μπορώ να κάνω να σκάσει να μου λέει ότι σταμάτησε ο οδηγός της κάρτας γραφικών (σχεδόν) κάθε φορά που εναλλάσσομαι μεταξύ Chrome-firefox-IE;

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έβαλα την τελευταία έκδοση των Windows, με έχει σκίσει στα λάθη ο driver της κάρτας γραφικών (NVidia 970). Τι μπορώ να κάνω να σκάσει να μου λέει ότι σταμάτησε ο οδηγός της κάρτας γραφικών (σχεδόν) κάθε φορά που εναλλάσσομαι μεταξύ Chrome-firefox-IE;

Είχα κάποια θέματα. Έβαλα το GeForce Experience, έκανα update από εκεί, επιλέγοντας το clean install. Δε μου το έκανε ξανά.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει παρατηρήσει κάποιος που χρησιμοποιεί τον Defender των 10 υπερβολική χρήση δεδομένων ram και κυρίως επεξεργαστή κατά την κανονική του λειτουργία; Εχω το ίδιο πρόβλημα και σε tablet και σε Laptop. 

 

Πολλές φορές σε πχ ακόμα και στο ιντερνετ ή αναζήτηση αρχείων πιάνει 30-35% της συνολικής χρήσης του επεξεργαστή, αποτέλεσμα αυτού να τελειώνει πιο γρήγορα η μπαταρία στο tablet και στο laptop να έχει πιο υψηλές idle θερμοκρασίες σε σχέση με τα 8.1..

 

Θεωρώ ότι το 30-35% είναι πολύ μεγάλο ποσοστό χρήσης, στον σταθερό δεν έχω τέτοιο πρόβλημα γιατί ίσως είναι πιο γομάρι ο επεξεργαστής και σε περίπτωση που συμβαίνει δεν υπάρχει και πάλι σοβαρή επιβάρυνση. 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα να βαλω τα 10 αλλα εχω θεμα, αυτα θελουν download και ειναι 2.5 γιγα και αυτη τη περιοδο εχει θεμα η συνδεση μου στο ιντερνετ και ειμαι συνδεμενος με wifi..και παει πραγματικα πολυ αργα..τι μπορω να κανω; υπαρχει τροπος να το κατεβασω ως τορρεντ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει παρατηρήσει κάποιος που χρησιμοποιεί τον Defender των 10 υπερβολική χρήση δεδομένων ram και κυρίως επεξεργαστή κατά την κανονική του λειτουργία; Εχω το ίδιο πρόβλημα και σε tablet και σε Laptop. 

 

Πολλές φορές σε πχ ακόμα και στο ιντερνετ ή αναζήτηση αρχείων πιάνει 30-35% της συνολικής χρήσης του επεξεργαστή, αποτέλεσμα αυτού να τελειώνει πιο γρήγορα η μπαταρία στο tablet και στο laptop να έχει πιο υψηλές idle θερμοκρασίες σε σχέση με τα 8.1..

 

Θεωρώ ότι το 30-35% είναι πολύ μεγάλο ποσοστό χρήσης, στον σταθερό δεν έχω τέτοιο πρόβλημα γιατί ίσως είναι πιο γομάρι ο επεξεργαστής και σε περίπτωση που συμβαίνει δεν υπάρχει και πάλι σοβαρή επιβάρυνση. 

Δεν το απενεργοποιείς καλύτερα? Σιγά την προστασία. Βάλε ένα free αντιικό, απαλό σαν το Softex  :p

Αποφασισα να βαλω τα 10 αλλα εχω θεμα, αυτα θελουν download και ειναι 2.5 γιγα και αυτη τη περιοδο εχει θεμα η συνδεση μου στο ιντερνετ και ειμαι συνδεμενος με wifi..και παει πραγματικα πολυ αργα..τι μπορω να κανω; υπαρχει τροπος να το κατεβασω ως τορρεντ;

Γιατί με torrent θα σπριντάρει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι δεν χρεωνεσαι αλλα με τορρεντ θα πηγαινε πιο γρηγορα αν ειχε και seeders πολλους..αποτι να κατεβαινει ετσι..εντελει δεν το βλεπω να κατεβαινει και ποτε ετσι..εχει κολλησει μια ωρα στο 5% εσεις το εχετε κατεβασει; και ποση ωρα πηρε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι δεν χρεωνεσαι αλλα με τορρεντ θα πηγαινε πιο γρηγορα αν ειχε και seeders πολλους..αποτι να κατεβαινει ετσι..εντελει δεν το βλεπω να κατεβαινει και ποτε ετσι..εχει κολλησει μια ωρα στο 5% εσεις το εχετε κατεβασει; και ποση ωρα πηρε;

σου διαφεύγουν βασικές αρχές των δικτύων και μετάδωσης δεδομένων :p

όσους seeders και να είχες αν έχεις χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού αυτό θα ήταν το cap σου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν το απενεργοποιείς καλύτερα? Σιγά την προστασία. Βάλε ένα free αντιικό, απαλό σαν το Softex  :p

 

Πόσο ισχύει.. Το έβγαλα και έβαλα το BitDefender free, ή τίποτα δεν κάνει αυτό και τσάμπα το έβαλα ή χρησιμοποιεί πολύ λίγους πόρους :D χαχαχα 

Όπως και να έχει ειδικά το tablet rollάρει πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

σου διαφεύγουν βασικές αρχές των δικτύων και μετάδωσης δεδομένων :p

όσους seeders και να είχες αν έχεις χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού αυτό θα ήταν το cap σου.

 Εχεις δικιο, μετα που το εγραψα σκεφτηκα τη μαλακια που ρωτησα. Δεν εχει διαφορα, τελοςπαντων θα τα βαλω οταν θα εχω συνδεση καλη. Βεβαια ελπιζω να ειναι καλα αν και διιστανται οι αποψεις αποτι ακουω :p αλλους βλεπω να μιλανε θετικα αλλους αρνητικα..βεβαια ενταξει γινεται και downgrade..

σου διαφεύγουν βασικές αρχές των δικτύων και μετάδωσης δεδομένων :p

όσους seeders και να είχες αν έχεις χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού αυτό θα ήταν το cap σου.

ασχετο τωρα ειδα οτι εισαι χανια :p  κοιτα τυχη και εγω χανια

Link to comment
Share on other sites

 Εχεις δικιο, μετα που το εγραψα σκεφτηκα τη μαλακια που ρωτησα. Δεν εχει διαφορα, τελοςπαντων θα τα βαλω οταν θα εχω συνδεση καλη. Βεβαια ελπιζω να ειναι καλα αν και διιστανται οι αποψεις αποτι ακουω :p αλλους βλεπω να μιλανε θετικα αλλους αρνητικα..βεβαια ενταξει γινεται και downgrade..

ασχετο τωρα ειδα οτι εισαι χανια :p  κοιτα τυχη και εγω χανια

μικρός που είναι ο κόσμος :p

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ισχύει.. Το έβγαλα και έβαλα το BitDefender free, ή τίποτα δεν κάνει αυτό και τσάμπα το έβαλα ή χρησιμοποιεί πολύ λίγους πόρους :D χαχαχα 

Όπως και να έχει ειδικά το tablet rollάρει πολύ καλύτερα.

Από το άλλο εννοείται πολύ καλύτερα. Δοκίμασε και τι avira. Είναι επίσης πάραπολύ καλό. Προσωπικά έχω το F-secure που είναι εξαιρετικό. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα κουλό με Microsoft keyboard. Αναβοσβήνει το numlock μόνο του συνέχεια.

Σύνδεση USB

Μου συνέβηκε και εμένα όταν πρώτο αναβάθμισα από 8.1 και εγώ με Microsoft πληκτρολόγιο.

Έστρωσε όμως μετά από refresh που έκανα μέσα από τα Windows.

Γενικά όμως είναι bug που θυμάμαι διάβαζα ότι το έχουν αρκετοί από preview εκδόσεις ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα παρουσιάζεται σε καθαρό image November updated.

Το πρόβλημα λύθηκε όταν έκλεισα την επιλογή για power off στο USB hid devices.

Γενικά τα win10 σε domain βγάζουν τρελά χούγια για να τρελαθείς.

Ειδικά αν το domain σου είναι παλιό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.