Jump to content



Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Και για να καταλάβω δλδ σε τελική ανάλυση αυτοί που ψηφίζουν όχι σε τι ακριβώς αποσκοπούν?

Θα δείξουν αυτοί στην αγγελικούλα! :angry::o .

Θα την κάνουν να έρθει περπατώντας από Γερμανία κουβαλώντας μία μεγάλη επιταγή, και θα τους παρακαλάει γονυπετής να δεχτούν τα χρήματα. Ο δε γιούνκερ θα υποχρεωθεί να χορέψει καρσιλαμά

Θα τους δείξουν αυτοί...

 

Παρεμπιπτόντως, συντάσσομαι σιγά σιγά πλήρως με την άποψη της κοπελιάς που είπε πιο πάνω το προφανές. Ναι ή Όχι, δεν έχει πλέον τόση σημασία...

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν απαντήσει πώς ξέρει οτι εγώ εχω αγωνία για το αν το κόμμα μου δεν πιάσει ποσοστά σαρώματος θα σου απαντήσω στο πρωτο.

hint: Δεν πρόκειται να απαντήσει, δεν μπορει να απαντήσει , ειδικά οταν δεν ψηφιζουμε κόμματα...

Αποσκοπούμε στο να μην υπογραφει συμφωνία με τέτοιους όρους γιατί δινει το μήνυμα της υποταγής (ξερεις, αυτό που έκανε ο πιτσαδωρος 3 χρόνια) γιατι αυτό θα σημαίνει πλέον και με την βούλα ότι η Ελλάδα θα ειναι ο καρπαζοεισπρακτορας της ΕΕ για τα επόμενα πολλά χρόνια

. Ότι θέλουν, θα μας το επιβάλλουν όπως έκαναν παλιότερα. Bigger picture, καμία δυνατότητα ανάπτυξης της Ελλάδας τα επόμενα χρόνια. Καλυτερευση της ζωής μου? Αυτό ξέρω οτι θα αργησει πολύ ακομα

Ασχέτως δημοψηφίσματος, το να τινάζεις προεκλογικά με την ρητορική σου το κράτος στον αέρα και να συνεχίζεις μετεκλογικά για άλλους 5 μήνες σε εντατικότερους ρυθμούς, δεν βοηθάει στην προοπτική του να σταματήσεις να είσαι ο καρπαζοεισπράχτορας. Δεν λέω περισσότερα διότι δεν έχει νόημα να σπαταλάω τον χρόνο μου.

Link to comment
Share on other sites

 το να τινάζεις προεκλογικά με την ρητορική σου το κράτος στον αέρα και να συνεχίζεις μετεκλογικά για άλλους 5 μήνες σε εντατικότερους ρυθμούς

Μου αρέσει που γυρίζεις στην προ τριετίας+ ρητορικής των ΜΜΕ "Για όλα φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ", τότε που κοίταζες την μαγική σου σφαίρα και έλεγες "Ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι το νεο ΠΑΣΟΚ, θα κάνει κωλοτουμπα, όλοι την εξουσια θέλουν"

 

Αν ηθελε να κάνει την κωλοτούμπα, θα την ειχε κανει τον Φλεβάρη που ειχε πολιτικό κεφάλαιο, θα υπέγραφε, και όλα θα ηταν μελι γαλα...

 

Που ειναο ο GruntGr με Λεβεντολινκ που λέει ότι ο Τσίπρας παιζει το κεφάλι του? Θα το έπαιζε αν τον ενδιέφερε μόνο η καρέκλα?

Link to comment
Share on other sites

Και για να καταλάβω δλδ σε τελική ανάλυση αυτοί που ψηφίζουν όχι σε τι ακριβώς αποσκοπούν εκτός της καλυτέρευσης της ζωής τους. 

 

Στο να μην ειναι τα τανακια μη εκλεγμενων τυράννων.

 

Βεβαια που να το καταλάβει αυτο η συνοδος πολυτελειας....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Myrali ο Θεος να μς βγαλει ψεύτρα αλλα τα Ωσαννα απο το άρον αρον ειναι κοντα.

Ο Ελληνας είναι καλος, υπομονετικος (ειδικα αυτό το εδειξε) μη του πειραξεις τσεπη και σπιτι. Οταν θα πεσει η μασκα του ζορο και θα γινει το κουρεμα και θα χαθουν οικονομιες μιας ζωης και σπιτια, θελω να μην ειμαι εδω να δω αυτό το λαο που ζητοκραυγαζε τι θα κανει. Ακομα εχει ελπιδα μεσα του γι αυτο βγηκε στους δρόμους. Δε θελω να δω τι θα γινει οταν του τη σκοτωσουν.

Και επισης φοβάμαι για τη Κυριακη. Ελπιζω να αποδεχθούν οι μεν το αποτελεσμα που βγαζει "νικητες" τους δε και τους αστερατους που βγαζουν λογους τελευταια και μαζευουν υπογραφες να κατσουν το π0πο τους κατω.

Αυτα καλη μας τύχη

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αν 8,5 δις δεν είναι κωλοτούμπα τότε τι είναι; 

Μπορούμε να σπαταλήσουμε ολο το απόγευμα μας και να γράψουμε 5 σελίδες πράμα (πραγματικά έχω κουραστει με σπασμενο χερι εναν μηνα τωρα να γραφω με το δεξι μόνο) οπου θα μαλώνουμε για ολα τα μετρα τψν 8.5 δις, Ή μπορεις απλά να δεχτεις ότι δεν υπάρχει υπογεγραμμένη συμφωνία 8.5 δις.

 

Εγω βασικα που θελω μνημονιο με δραχμη που ψηφιζω; :p

Γράψε το στο ψηφοδέλτιο, από πίσω..

Link to comment
Share on other sites

Στο να μην ειναι τα τανακια μη εκλεγμενων τυράννων.

Βεβαια που να το καταλάβει αυτο η συνοδος πολυτελειας....

Τώρα χωρίς πλάκα θεωρείς ότι προσφέρεις τπτ στη συζήτηση αποκαλώντας με *****;

Ηδονίζεσαι που βρίζεις τραπεζικό; Έχεις απωθημένα με το σύστημα που σε ξέρασε και νομίζεις ότι βρίζοντας εμένα κάτι κατορθωνεις;

Διότι να λέγα ότι σε προκάλεσα κάπως να το καταλάβω, αλλα νομίζω ότι αυτό που ρώτησα ήταν αρκετά μετρημένο.

Τέλος πάντων το πιο απλό πράγμα θα ήταν να σου απαντήσω στο ίδιο ύφος αλλα δε σας κάνω τη χάρη να μην είμαι αύριο το βράδυ εδώ να σας γλεντήσω.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να σπαταλήσουμε ολο το απόγευμα μας και να γράψουμε 5 σελίδες πράμα (πραγματικά έχω κουραστει με σπασμενο χερι εναν μηνα τωρα να γραφω με το δεξι μόνο) οπου θα μαλώνουμε για ολα τα μετρα τψν 8.5 δις,

 

Μπορείς να γράψεις με πιο σύντομο τρόπο ότι δεν σε συμφέρει η κουβέντα πάνω σε αυτό, ώστε να μην κουράζεσαι κιόλας.

 

Ή μπορεις απλά να δεχτεις ότι δεν υπάρχει υπογεγραμμένη συμφωνία 8.5 δις.

 

LOL?

Link to comment
Share on other sites

Η βόμβα του ΔΝΤ

 

 

Η εγκληματική συμμορία η οποία ακούει στο όνομα Τρόικα, ενώ είναι εντελώς απαράδεκτο να αποκαλείται Θεσμός, προκάλεσε μία ιστορικά μοναδική παγκοσμίως οικονομική καταστροφή στην πατρίδα μας - σε συνεργασία με όλες τις ελληνικές κυβερνήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα χωρίς πλάκα θεωρείς ότι προσφέρεις τπτ στη συζήτηση αποκαλώντας με *****;

Ηδονίζεσαι που βρίζεις τραπεζικό; Έχεις απωθημένα με το σύστημα που σε ξέρασε και νομίζεις ότι βρίζοντας εμένα κάτι κατορθωνεις;

Διότι να λέγα ότι σε προκάλεσα κάπως να το καταλάβω, αλλα νομίζω ότι αυτό που ρώτησα ήταν αρκετά μετρημένο.

Τέλος πάντων το πιο απλό πράγμα θα ήταν να σου απαντήσω στο ίδιο ύφος αλλα δε σας κάνω τη χάρη να μην είμαι αύριο το βράδυ εδώ να σας γλεντήσω.

 

Ποιος μιλησε για εσενα; Επειδη εκανα quote μια δικη σου απαντηση νομιζεις οτι αναφερομαι προσωπικα σε εσενα; Οι στους τραπεζικους; Γελιέσαι. Οι ανθρωποι που αναφέρομαι οταν μιλαώ για συνοδους πολυτελειας ειναι τα αφεντικα σου. Εσυ εισαι γραναζι στο συστημα, οπως και εγω στο δικο μου μαγαζάκι. Οι ανθρωποι που αναφερομαι δεν μπαινουν σε forum να ανοιγουν συζητησεις αλλα αυτην την στιγμη κοιτανε την μεθεπόμενη μερα

 

Εχω να χωρισω προσωπικα κατι με εσενα τον yanni? Αντιθετες αποψεις εχουμε. Οι ιδεολογια μας ειναι διαφορετική. Συγκρουονται απόψεις και οχι ανθρωποι, παρτο χαμπαρι.

 

Γι αυτο μην παιρνεις τιποτα προσωπικα. Αν ηθελα να σε βρισω, υπάρχουν τα pm 

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το σημειο πλεον, και εφοσον οπως λενε η συμφωνια δεν υπαρχει στο τραπεζι και θα πρεπει να επαναδιαπραγματευτει εκ νεου, το ναι η οχι ουσιαστικα το βλεπω ως ψηφο εμπιστοσυνης στην κυβερνηση.

 

Δεν τιθεται θεμα οτι η επομενη μερα θα ειναι δυσκολη. Το ξερουμε ολοι. Ελπιζω οι περισσοτεροι να εχουν καταλαβει οτι δεν προκειται ουτε για "επανασταση" απο τον καναπε αλλα καθαρα για επιλογη που ο καθενας για τους λογους του θεωρει οτι ειναι η λιγοτερο αθλια.

 

Οποτε, θελετε να πεσει η κυβερνηση οσο το δυνατον πιο γρηγορα? Ψηφιστε ναι. Περιμενετε την Οικουμενικη κυβερνηση και ελπιζετε οτι θα καταφερει κατι καλυτερο μεχρι να παμε σε κανονικες εκλογες, παλι φετος.

Το που θα σας ωφελησει αυτο αν δεν εχετε καποιο αμεσο συμφερον να πεσει η τωρινη κυβερνηση εσεις το ξερετε. Εγω δεν μπορω να φανταστω οτι η συμφωνια με μια οικουμενικη μπορει να ειναι καλυτερη ουτε εχω κατι να περιμενω απο μια επομενη κυβερνηση με Σαμαρα/Βενιζελο/Ποταμι που να με κανει να ελπιζω οτι θα τα καταφερει καλυτερα

 

Θελετε να συνεχισει η τωρινη κυβερνηση με αγνωστα αποτελεσματα? Ψηφηστε οχι. Μην εχετε ψευδαισθησεις οτι θα τους χορευουμε στο ταψι, οτι ετσι απλα θα διαγραφει το χρεος, οτι μπορει να γλυτωσουμε το κουρεμα στις καταθεσεις (εφοσον μεινουμε στο ευρω) η οτι τελος παντων η οποια συμφωνια δεν θα ειναι επωδυνη.

 

Εγω παντως αλλες εκλογες δεν θελω, οχι αν μπορουμε να τις αποφυγουμε. Δεν ειμαι ΣΥΡΙΖΑ. Δεν ειμαι καν αριστερος, αλλα δεδομενης της καταστασης δεν θεωρω οτι καποιος αλλος θα καταφερνε κατι καλυτερο.

 

Τα ΜΜΕ ειναι ολοφανερο οτι θελουν να ριξουν την κυβερνηση. Γι αυτο διεξαγεται ολος αυτος ο πολεμος. Εχουν μετατρεψει το ερωτημα σε "ευρω η δραχμη" χωρις να ειναι πραγματικα και εχουν καλλιεργησει μια παραφιλολογια τρομοκρατιας αηδιαστικη.

Υπαρχει κοσμος που θεωρει οτι με το ΟΧΙ θα ξεσπασει πολεμος και θα μπουκαρουν οι Τουρκοι. Αλλοι θεωρουν οτι με το οχι αυριο αυτοματα χρεοκοπουμε και πεφτει κουρεμα στις καταθεσεις ενω με το ναι τη γλυτωνουμε.

 

Τουλαχιστον στην τρομοκρατια πειτε οχι. Αν ειστε του ναι, ελπιζω να το κανετε συνειδητοποιημενα

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αντιθετες αποψεις εχουμε. Οι ιδεολογια μας ειναι διαφορετική. Συγκρουονται απόψεις και οχι ανθρωποι, παρτο χαμπαρι.
:T:

 

LOL
Έτσι μπράβο. Άτακτη οπισθοχώρηση :hehe:
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.