Jump to content



Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Μια συμφωνία δεν υφίσταται αν δεν συμφωνηθει από τουλάχιστον 2 μεριές (εδω θέλουμε 4). Υπάρχει λοιπον συμφωνια 8.5 δις?

 

Προταση συμφωνιας την οποια ειναι ετοιμοι να υπογραψουν.

 

Τωρα μην το ξεχειλωνεις. Μετρα θα υπάρξουν (κατι προωρες απο τα 20 και τα ρεστα καλα κανουν και τα κοβουν)

 

Το θεμα ειναι ποιοι θα την πληρωσουν.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις στην τραπεζα ΠΟΛΛΑ (>50.000), εχεις δουλεια, αλλα τρως μειωση ή/και ψυχολογικους εκβιασμους.................

Μέχρι εδώ καλά τα πήγες,και δεν νομίζω να διαφωνεί κανένας μαζί σου.

 

ή εισαι διατεθιμενος να παλεψεις για ενα καλυτερο αυριο και για εσενα και για τα παιδια σου..........

Κι εδώ πολύ καλά,,Άριστα.θεωρώ υποχρέωση του καθενός να προσπαθεί για μια καλύτερη διαβίωση και το καλύτερο μέλλον για τα παιδιά του.

 

Από εδώ και πέρα όμως διαφωνώ.

 εχεις μισθο αλλα η λεξη "διαθεσιμο εισοδημα προς διακοπες/αγορα καταναλωτικου αγαθου/διασκεδαση" ειναι σπανια στο λεξικο σου,...........

 

Και διαφωνώ χωρίς να φταις στην ουσία, αλλά γιατί έτσι έζησες και έμαθες,όχι μονό εσύ ,αλλά όλοι μας.

Η διαφωνία μου εναποκειται στο ότι δεν έπρεπε να έχεις μάθει να έχεις διαθέσιμο εισόδημα για διακοπές-αγορά καταναλωτικού αγαθού και διασκέδαση.Και βέβαια όλα αυτά με τον τρόπο που τα εννοείς.

Η οικονομία αυτού του τόπου δεν ήταν και μάλλον ούτε θα είναι ποτέ για τέτοιες απολαύσεις.

Ξεκινώντας από τις διακοπές  (μπαράκια στην Σαντορίνη και Μύκονο ίσως),Όταν οι Έλληνες ξόδευαν αυτό που πραγματικά μπορούσαν να βγάλουν από την δουλειά τους,δεν ήξεραν τι θα πει διακοπές.Προλαβαίνω ίσως κάποια απάντηση με το να πω ότι ποτέ δεν έπαθαν κάτι γιατί δεν πήγαν διακοπές ούτε παραπονέθηκαν ποτέ.Η μητέρα μου κατάγεται από παραλιακό εξαίσιο γνωστό μέρος,αλλά ποτέ δεν θυμαμαι να πηγαίναμε όταν ήμουν μικρός  για έστω και μια εβδομάδα διακοπές,εκτός κάποιους δεκαπενταύγουστους.Και αυτούς όχι πάντα.

Τις διακοπές μας τις έφερε ο Ανδρέας Παπανδρέου με τα πρώτα δάνεια και το πρώτο φέσωμα του κράτους στους δανειστές.Με ξενα λεφτα δηλαδη.

 

Καταναλωτικά αγαθά-διασκέδαση:

Όλα όσα έχεις αποκτήσει έως τώρα ήταν αποκλειστικά  μόνο από το περίσσευμα του μισθού σου ?και δεν αφορά μόνο εσένα αλλά το 90% των Ελλήνων.Μαζί με αυτούς κι εγώ.Αν ναι τότε δεν είχες οικογενειακές υποχρεώσεις ή έπαιρνες παχυλότατο μισθό.

Κι εδώ έρχονται τα καταναλωτικά δάνεια-διακοποδάνεια-εορτοδάνεια και ότι άλλο εις ...δάνεια υπάρχει.Καταχρεώθηκε όλος ο κόσμος πάλι με ξένα λεφτά.

 

Μια βόλτα στον παραλιακό μέχρι το Σούνιο.....αλλά να μην οδηγείς,απλώς να είσαι θεατής με γυρισμένο το κεφάλι αριστερά,στο θέατρο του παραλόγου.

Σπίτια εξοχικά-βίλες-βιλίτσες-καμπάνες-στούντιο-μεζονέτες,και όλα αυτά στην ακριβότερη εξοχική περιοχή της Ελλάδος ίσως.

Πως φτιάχτηκαν όλα αυτά?? μην νομίζεις ότι τα έχουν πλούσιοι.Δεν υπάρχουν τόσοι.Άνθρωποι με δημόσιες απλές δουλειές, Ελευθεροι επαγγελματιες και μικροεπιχειρηματίες όλων των ειδών τα έχουν,στην συντριπτική τους πλειοψηφία.Πως φτιάχτηκαν...!! Με δάνεια.Ξένα λεφτά και πάλι.

 Καταλήγοντας...καλές οι ιδεολογίες,αλλά πρέπει να προσγειωθούμε και στην πραγματικότητα.

Η Ελλάδα δεν ήταν για όλο αυτό τον πλούτο.Διστυχως μας έβαλαν σε αυτό το καλούπι μόνο και μόνο παραχολογόντας  ξένο πλούτο για δικό τους όφελος και βίτσιο καρέκλας, που η καρέκλα αυτή τους πρόσφερε σαφώς καλύτερη ζωή από εμάς τους κοινούς θνητούς και εξασφάλισαν μέχρι και τα δισέγγονα τους.Ενίοτε και τις γκόμενες που παντρεύτηκαν μετά.

Ας κοιτάξουμε λοιπόν να φτάνουμε όσο φτάνει το βήμα μας και τις πολυτέλειες να τις ξεχάσουμε.Έτσι έζησαν οι πατεράδες μας και δεν μας άφησαν ούτε μια δραχμή χρέος.Αυτοί έζησαν με αξιοπρέπεια και υπερηφάνεια.Δεν τους κτύπησε ποτέ η τράπεζα την πόρτα.

Αν έχω πάει και δεν έχω πάει διακοπές...νόμιζα ότι τις πλήρωνα τότε....πόσο αφελής ήμουν !!

 

Υ.Γ. Συγνώμη για το κατεβατό,άλλα αυτήν την ώρα έχει Μπογδάνο.Χίλιες φορές καλύτερα μαζί σας....

Τελειως λαθος αποψη. Ο κοσμος κατι εκανε και εβγαζε λεφτα και καποιος του τα εβαλε στο χερι δεν ανοιγε το συρταρι και τα επερνε. Το παιδι σου θα φταιει αυριο αν εσυ το μαθεις στα γλυφιτζουρια χωρις να εχεις μια τσεπη? μπορει το παιδι σου να ξερει ποσα εχεις εσυ στην τσεπη σου και να κρινει απο μονο του αν θα σου ζητησει παιχνιδι η οχι? Οταν πας στην τραπεζα να παρεις δανειο ξερουν ακριβως την οικονομικη σου δυνατοτητα αφου δεν εβγαινες να πληρωσεις γτ στα εδιναν? η ερωτηση ισχυει και για τους εταιρους μας. Δεν κοβουμε τις παπατζες λεω εγω οπως και την αλλη ''εμεις φταιμε γτ εμεις τους ψηφιζαμε'' λες και ξερει ο καθενας ξερει τι καπνο φουμαρε ο πανανδρεου ο μητσοκακης ο σημιτης ο καραμνλης ο γ.α.π και παει λεγοντας, οταν τα μαθαμε ηταν αργα, εδω φιλο που τον ξερεις πας να βαλεις σε δουλεια και τα κανει μανταρα. Να κανουμε μια σουμα τωρα, μεχρι εχουμε βγαλει τα εξης συμπερασματα,

 

1) Φταιει ο κοσμος που εκανε τετοια ζωη και οχι αυτοι που τον εμαθαν να ζει ετσι με ψευδη στοιχεια.

2) Εδω και 5 χρονια με επισημα πλεον στοιχεια απο τους ιδιους τους δημιουργους αυτης της καταστασης το μονο που γινεται ειναι να αυξανεται το χρεος και να υπαρχει υφεση επι μονιμου βασεως χωρις καμια προοπτικη διεξοδου γτ εκει που πανε τα λεφτα ειναι σαν να τα πετας στα σκουπιδια και υπαρχει ακομα κοσμος που λεει ΝΑΙ για εχουν μελλον τα παιδια μας!!! Λετε ναι γτ φοβαστε, δεκτο, μην μου λετε για μελλον ομως γτ βαζετε ταμπελες πανω σας που αν ο αλλος τις διαβασει δεν σας αρεσει ο χαρακτηρισμος. 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προταση συμφωνιας την οποια ειναι ετοιμοι να υπογραψουν.

 

Τωρα μην το ξεχειλωνεις. Μετρα θα υπάρξουν (κατι προωρες απο τα 20 και τα ρεστα καλα κανουν και τα κοβουν)

 

Το θεμα ειναι ποιοι θα την πληρωσουν.

Πρόταση ναι υπάρχει, και θα γίνουν και αλλαγες και εχει σχεση και τι θα κληρωσει το δημοψηφισμα κτλ κτλ..

Πρότασεις έχουν υπάρξει πολλές

Συμφωνία της κολοτούμπας όμως αυτη την στιγμη, 6 μήνες με κυβερνηση ΣΥΡΙΖΑ, δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Πρόταση ναι υπάρχει, και θα γίνουν και αλλαγες και εχει σχεση και τι θα κληρωσει το δημοψηφισμα κτλ κτλ..

Πρότασεις έχουν υπάρξει πολλές

Συμφωνία της κολοτούμπας όμως αυτη την στιγμη, 6 μήνες με κυβερνηση ΣΥΡΙΖΑ, δεν υπάρχει.

 

Υπογεγραμενη συμφωνια κωλοτουμπα δεν υπάρχει και ευχομαι να μην υπαρξει. 

 

Υπάρχει πρόταση συμφωνίας με πολλες υποχωρησεις απο το αρχικο πρόγραμμα

 

Αυτην την πρόταση ηταν ετοιμοι να την υπογράψουν Παρασκευή 26/6/2015  μεχρι του σημείου που -δεν-ξερω-ποιος/οι ευρωπαίοι αποφάσισαν να πουνε YOLO και να κανουν αντιπρόταση που δεν θα υπεγραφε ουτε ο Σαμαράς (εκτος αν αποφασιζε να κυβερνάει απο τας Βρυξελλας)

 

Η επομενη ημέρα με ΟΧΙ θα ειναι ΠΟΛΥ δυσκολη για τους τύπους που δεν ξερουν τι θα πει φτου τσαπα

 

Η επομενη ημερα θα ειναι ΠΟΛΥ χειροτερη (οχι δυσκολη) για του ΝΑΙ σε ΟΛΑ. Μετα θα γινει κολαση οταν αφου πεσουνε ηρωικα στα τανκς του ΟΧΙ και τα σταματησουν θα τους μπιπ η ΕΚΤ με bail in cause YouOnlyHaveMoneyOnce

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Το ζουμι

 

 

In a reference to the 2008 collapse of Lehman Brothers – the spark that detonated global recession – Megan Greene, chief economist of the Canadian asset management firm Manulife, said: “Grexit would be a Lehman-type event, but with a much slower fuse.”

She added: “The immediate impact might be relatively muted in the markets. But the next time there is a cyclical downturn in Europe, bigger countries like Spain and especially Italy may decide they’d like to benefit from a devaluation to return to growth and leave the eurozone themselves. This would ring the death knell for the common currency.”

 

Και το θεμα ειναι οτι η Ιταλια ειναι στα πρόθυρα. Με χρέος 140% του ΑΕΠ ειναι απλα στο οριο

 

Και για να καταλαβουμε γιατι τοσο ξυλο στην Ελλάδα, η Ιαπωνια εχει αναλογικα με το ΑΕΠ της ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ χρεος απο εμας.

 

Αλλα η Ιαπωνία δεν ειναι στην Ευρώπη

Και η Γερμανία δεν μπορει να την κανει οτι θελει

Έγινε επεξεργασία από narta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ζουμι

 

 

Και το θεμα ειναι οτι η Ιταλια ειναι στα πρόθυρα. Με χρέος 140% του ΑΕΠ ειναι απλα στο οριο

 

Και για να καταλαβουμε γιατι τοσο ξυλο στην Ελλάδα, η Ιαπωνια εχει αναλογικα με το ΑΕΠ της ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ χρεος απο εμας.

 

Αλλα η Ιαπωνία δεν ειναι στην Ευρώπη

Και η Γερμανία δεν μπορει να την κανει οτι θελει

Και ή Ιαπωνία έχει το μεγαλύτερος της χρέος εσωτερικό, και επομένως είναι κακό παράδειγμα

Link to comment
Share on other sites

Και ή Ιαπωνία έχει το μεγαλύτερος της χρέος εσωτερικό, και επομένως είναι κακό παράδειγμα

 

Για εξηγησε μου αν η Ελλάδα βρισκόταν ακριβως με τα ιδια χαρακτηριστικα χρέους τί θα γινοταν; Υποθεση ζηταω

 

Ναι η Ιαπωνια έχει "καθαρο" χρεός κοντα στο 90% του ΑΕΠ. Η Ισπανία εχει λίγοτερο σε σχεση με το ΑΕΠ και μπηκε σε πρόγραμμα. Θα μου πεις διαφορετική ποιοτητα χρέους. Bullpoop. Απλα η Ισπανια επρεπε να φαει Γερμανικη σφαλιάρα να μαθει ποιος κανει κουμάντο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.politico.eu/article/tusk-nobody-here-is-an-angel-european-council-president-polish-politics-grexit-greece-referendum-crisis/

 

Το δημοψήφισμα Τσίπρα αναγκάζει τους ευρωπαίους αξιωματούχους να πουν πράγματα που θα έπρεπε να είχαν συζητηθεί χρόνια πριν φτάσουμε σε αυτήν την κατάντια.

 

No matter how Greeks vote Sunday, the EU is looking for ways “to keep them inside” the single currency, though that may require “a completely new” approach to allow the eurozone to coexist with a bankrupt country, Donald Tusk told POLITICO.

 

 

Ο Τουσκ λέει ότι η ευρωζώνη θα πρέπει να ανασχεδιασθεί ώστε να επιβιώνει και με χρεοκοπημένα κράτη. Επιτέλους κάποιοι κατάλαβαν ότι πρέπει να βρεθεί τρόπος να χρεοκοπούν κράτη απέναντι σε ιδιώτες χωρίς να διαλύεται το ευρώ. Αντί να χρεώνεσαι σε άλλους λαούς και να είστε συνέχεια στα μαχαίρια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://www.politico.eu/article/tusk-nobody-here-is-an-angel-european-council-president-polish-politics-grexit-greece-referendum-crisis/

Το δημοψήφισμα Τσίπρα αναγκάζει τους ευρωπαίους αξιωματούχους να πουν πράγματα που θα έπρεπε να είχαν συζητηθεί χρόνια πριν φτάσουμε σε αυτήν την κατάντια.

Ο Τουσκ λέει ότι η ευρωζώνη θα πρέπει να ανασχεδιασθεί ώστε να επιβιώνει και με χρεοκοπημένα κράτη. Επιτέλους κάποιοι κατάλαβαν ότι πρέπει να βρεθεί τρόπος να χρεοκοπούν κράτη απέναντι σε ιδιώτες χωρίς να διαλύεται το ευρώ. Αντί να χρεώνεσαι σε άλλους λαούς και να είστε συνέχεια στα μαχαίρια.

Φυσικά

Αλλά αυτό τώρα που το χρέος έχει φύγει από τις Γάλλο γερμανικές τράπεζες και είναι στα καρτη. Ας έλεγε κάτι τέτοιο το 2009/10 και θα σου έλεγα που θα ήταν τώρα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άρα :

 

  1. Επί δεκαετίες , το Ελληνικό κράτος, δανειζόταν για κάλυψη των "αναγκών" του (όπου ανάγκες βάλε : μίζες, ρουσφέτια, συνταξιούχους των >2000€ και των 150.000€ εφάπαξ, δημόσιο με αργόμισθους κτλ
  2. Όταν πλέον δανειζόμασταν με τόσο υψηλό επιτόκιο, πήγαμε για δανεικά αλλού.
  3. Οι τελευταίοι , μας δανείσανε σε εξαιρετικά χαμηλό επιτόκιο για να τα βγάλουμε πέρα. Φυσικά με κάποιους όρους 10 πράγματα για να πάρουν πίσω τα λεφτά.
  4. Κάθε λίγο , μας ρώταγαν : παίδες από τα 10 πράγματα , πόσα κάνατε? 1 λέγαμε εμείς , αλλά ΘΑ κάνω κ τα άλλα άμεσα. Φέρε και άλλα.
  5. Ξανα ρώταγαν. 2 λέγαμε εμείς , αλλά ΘΑ κάνω κ τα άλλα άμεσα. Φέρε και άλλα
  6. κ.ο.κ.
  7. Βγαίνει λοιπόν ένας ψεύτης και λέει : θα διαπραγματευτώ την συμφωνία δλδ και να μην κάνουμε τα 8 πράγματα που λέγαμε αλλά κ να πάρω τα λεφτά.
  8. Παίρνει τα @@ του.
  9. Οκ , λέει , θα κάνω τα 3 αλλά ΘΑ κάνω κ τα άλλα άμεσα. Φέρε και άλλα λεφτά.
  10. Πριτς.
  11. Έτσι είστε? Δημοψήφισμα.
  12. Στα @@ μας. Κάνε.
  13. Ε να το συζητήσουμε τότε.Πάρε 5 πράγματα σαν αντιπρόταση, γιατί τα αλλα 8 , δεν έχω τα @@ να τα κάνω (πολιτικό κόστος).
  14. Πριτς.

Και αύριο Κυριακή (τεχνικά ήδη) .

 

Καλό καλοκαίρι...

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Τελειως λαθος αποψη. Ο κοσμος κατι εκανε και εβγαζε λεφτα και καποιος του τα εβαλε στο χερι δεν ανοιγε το συρταρι και τα επερνε. Το παιδι σου θα φταιει αυριο αν εσυ το μαθεις στα γλυφιτζουρια χωρις να εχεις μια τσεπη? μπορει το παιδι σου να ξερει ποσα εχεις εσυ στην τσεπη σου και να κρινει απο μονο του αν θα σου ζητησει παιχνιδι η οχι? Οταν πας στην τραπεζα να παρεις δανειο ξερουν ακριβως την οικονομικη σου δυνατοτητα αφου δεν εβγαινες να πληρωσεις γτ στα εδιναν? η ερωτηση ισχυει και για τους εταιρους μας. Δεν κοβουμε τις παπατζες λεω εγω οπως και την αλλη ''εμεις φταιμε γτ εμεις τους ψηφιζαμε'' λες και ξερει ο καθενας ξερει τι καπνο φουμαρε ο πανανδρεου ο μητσοκακης ο σημιτης ο καραμνλης ο γ.α.π και παει λεγοντας, οταν τα μαθαμε ηταν αργα, εδω φιλο που τον ξερεις πας να βαλεις σε δουλεια και τα κανει μανταρα. Να κανουμε μια σουμα τωρα, μεχρι εχουμε βγαλει τα εξης συμπερασματα,

 

1) Φταιει ο κοσμος που εκανε τετοια ζωη και οχι αυτοι που τον εμαθαν να ζει ετσι με ψευδη στοιχεια.

2) Εδω και 5 χρονια με επισημα πλεον στοιχεια απο τους ιδιους τους δημιουργους αυτης της καταστασης το μονο που γινεται ειναι να αυξανεται το χρεος και να υπαρχει υφεση επι μονιμου βασεως χωρις καμια προοπτικη διεξοδου γτ εκει που πανε τα λεφτα ειναι σαν να τα πετας στα σκουπιδια και υπαρχει ακομα κοσμος που λεει ΝΑΙ για εχουν μελλον τα παιδια μας!!! Λετε ναι γτ φοβαστε, δεκτο, μην μου λετε για μελλον ομως γτ βαζετε ταμπελες πανω σας που αν ο αλλος τις διαβασει δεν σας αρεσει ο χαρακτηρισμος. 

 

Τις περισσότερες φορές, η αλήθεια πονάει και χαρακτηρίζεται με ένα απλό,'τελείως λάθος άποψη'.

Κατά τ`άλλα δεν έχω καταλάβει σε τι διαφωνούμε,Διαβάζοντας πολλές φορές τα 2 συμπεράσματά σου.

Για την άποψη του ΝΑΙ ελπίζω ότι δεν απευθύνεσαι σε μένα,μιας και δεν έχω εκφράσει σε κανένα μου ποστ  άποψη για το τι πρέπει να ψηφίσουμε.Αντίθετα μάλιστα έχω πει ευθέως ότι η ψήφος μου σε αυτό το θέμα βρίσκεται στο Δ/Γ,Δ/Α μιας και δεν έχω αποφασίσει ακόμα,ή αν θες δεν με έπεισε κανένας ως τώρα.Και αυτό μπορώ να το αποδείξω αφαιρώντας την και μετέπειτα να την ξαναπροσθέσω.Πολύ καλή αυτή η επιλογή από τους Mod.

Τέλος μπορεί και να μην κατάλαβα καλά αυτά που διάβασα,όποτε άκυρα τα πιο πάνω.Πραγματικά τα διάβασα πάνω από 10 φορές,δεν μπόρεσα να βγάλω σαφή εικόνα της άποψής σου..Δεν ξέρω τι φταίει....δεν ξέρω Ελληνικά.....είναι δύσκολη η ώρα....Δεν έχει και πολύ σημασία.Απόψεις ανταλάζουμε και δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η Cosmote που έδωσε κι αυτή 400 λεπτά δωρεάν ζητούσε να στείλεις "400" στο 1330 όχι "400 ΝΑΙ" στο 1330.

 

Προφανώς είναι γελοίο να νομίζεις ότι κάποιος θα επηρεαστεί από αυτό, αλλά λόγω των γεγονότων των ημερών και μόνο θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικοί στον τρόπο που ζητάνε την ενεργοποίηση. Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος με Wind ότι παλιότερες προσφορές είχαν τον ίδιο τρόπο ενεργοποίησης;

 

Συνδρομητής Wind μου είπε ότι παγίως οι προσφορές της ζητάνε αποστολή "ναι".

 

Έχει πλάκα πάντως γιατί βλέπω αντεγκλήσεις για ψύλλου πήδημα και από τις δύο πλευρές και σκέφτομαι μήπως τελικά δεν είμαστε αρκετά ώριμοι για δημοκρατία :). Υπό αυτό το πρίσμα, καλή ήταν και η μια μόνο προεκλογική εβδομάδα, γιατί δεν θα άντεχα άλλη μια από τα ίδια.

Από την άλλη, ότι είχε να ειπωθεί μάλλον το έχουμε δει/ακούσει, καθώς ανακυκλώνονται πλέον τα ίδια και τα ίδια (και εδώ μέσα).

 

Καλό βόλι σε όλους, ψυχραιμία, υπομονή και αλληλεγγύη στο πλαίσιο του δυνατού. Ότι και να γίνει, πάλι εδώ θα είμαστε, να κοπιάζουμε για την ευημερία μας -ατομική και Εθνική- και τελικά έχουμε να χωρίσουμε πολύ λιγότερα από όσα μας κάνουν όμοιους. Παρότι οι τελευταίες καταστάσεις το κάνουν να φαίνεται έτσι, οι κοινωνίες δεν είναι παιχνίδι μηδενικού αθροίσματος όπου για να κερδίζει κάποιος πρέπει να χάσει ισόποσα κάποιος άλλος.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Αυτό το πράγμα που ξεκινάει σε 6 ώρες δεν είναι δημοψήφισμα. Ένα καλοστημένο θέατρο είναι. Άλλωστε θέατρο ήταν και η όλη διαδιακασία στη Βουλή/κανάλια όλες αυτές τις μέρες.

 

ΝΑΙ για να απενοχοποιήσουμε όλους τους προηγούμενους που μας έφεραν εδώ - διότι και εμείς οι ίδιοι θα ζητάμε πλέον επίσημα μνημόνιο -  και να έχουμε και άλλο μνημόνιο.

ΌΧΙ για να ξαναμπούμε στις διαπραγματεύσεις  - το παραδέχτηκαν όλοι πια - και άρα πάλι σε νέο μνημόνιο.

 

Έξοδος από ευρά, ευρώπες κλπ είναι για γέλια. Τα πρόβατα είναι χρήσιμα μέσα στο "μαντρί" και όχι απ' έξω.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι δεν θα μας δωθεί στο μέλλον άλλη τέτοια κραυγαλέα περίπτωση να ΑΠΕΧΟΥΜΕ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.