Jump to content


Assetto Corsa tips and tricks


liakjim

Recommended Posts

Ας θέσω ένα θεματάκι που νομίζω θα αλλάξει την κατάσταση στα σετάπια μετά το νέο update.

Jim μίλησέ μας για το rolling resistance σε συνάρτηση με τις πιέσεις των ελαστικών τι ισχύει τι θα αλλάξει .

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά το νέο subforum ! :)

 

Δύο οδηγοί απο εμένα για όσους θέλουν να εμβαθύνουν στην αγωνιστική οδήγηση:

 

http://www.drivingfast.net/car-control/heel-toe-shifting.htm

 

http://www.racelinecentral.com/RacingSetupGuide.html

 

Καλή διασκέδαση B)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οτι και να πω ειναι λιγο....

Οτι ακριβως χρειαζομουν, μαζεμενο απλο και κατανοητο.

Ευχαριστουμε για τον κοπο και τον χρονο σου Δημητρη.

Έγινε επεξεργασία από wolves
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη το λέει στο κείμενο :

"

Καταρχάς χρειαζόμαστε τα dev apps. Για να δείτε αυτά τα apps , πρέπει να πάτε στο xxx\SteamApps\common\assettocorsa\system\cfg και στο assetto_corsa.ini να βάλετε στο DEV_APPS=1 .

Αμέσως θα δείτε ότι στην δεξιά μπάρα, προστέθηκαν κάποια καινούργια apps."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ’αρχή συγχαρητήρια στον liakjim για το άρθρο, περιεκτικό και κατανοητό, καλύπτει πολλές από τις πτυχές του AC. Έχω όμως μία παρατήρηση και θέλω ειλικρινά να ακούσω τις γνώμες σας. Αν πιστεύετε ότι είναι αδικαιολόγητη γκρίνια, θα το δεχτώ.

Όσον αφορά την εύρεση του σωστού setup, θεωρώ φάουλ να  δίνεται η δυνατότητα να χρησιμοπηούνται τα values της physics engine του παιχνδιού. Μπορεί να φταίει η ηλικία μου και η παλιομοδίτικη προσέγγιση μου, αλλά έχω σαν διαδικασία εύρεσης του setup την εξής:

 

-Κάνεις τεστ με το default.

-Διακρίνεις σε ποιους τομείς η συμπεριφορά του αυτοκινήτου είναι προβληματική π.χ. ανοίγει την τροχιά του μέσα στην στροφή, ασταθές πίσω μέρος, αργό turn in κτλ.

-Αλλάζεις ένα ή δύο παραμέτρους στο setup και ξαναδοκιμάζεις.

-Αν είσαι ικανοποιήμενος ή το έκανες χειρότερο, επαναλαμβάνεις τη διαδικασία.

 

Χρονοβόρο? Σίγουρα. Αλλά κάπως έτσι δουλεύει το πράγμα στην πραγματικότητα, όπου το driver’s feel παίζει βαρύτητατο ρόλο, μαζί με την τηλεμετρία.

Όμως το να ρυθμίζεις την ανάρτηση σύφωνα με το ρυθμό ταλάντωσης του ελατηρίου μέσα στην physics engine του παιχνιδιού (άρα μη πραγματικά values λόγω simulation) μου κάνει περισσότερο να γίνεται exploit της μηχανής  του παιχνιδιού. Και για να σας προλάβω, η συχνότητα ανάλυσης των δεδομένων της κίνησης της ανάρτησης (τα hz Που αναφέρει ο liakjim) που έχει το AC (και κάθε Sim) αποδίδει ένα μικρό μόνο μέρος της πραγματικής. Όλα μια προσομοίωση είναι. Για τα λάστιχα το δέχομαι, γιατί η φθορά τους και οι θερμοκρασίες τους είναι όντως μετρήσιμες.

 

Αυτά, τέλος του παραληρήματος :p Όπως μάλλον θα φαίνεται έχω λίγο χαλαστεί, σε βαθμό να σκέφτομαι να σταματήσω να ασχολούμαι με το Assetto,  μετά την επανάληψη ενός συμβάντος στον 2ο χθεσινό αγώνα του cup – μην παρεξηγηθώ, όχι με κάποιον από τα παιδιά, μόνος μου. Θα ανεβάσω σχετικό video το βράδυ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται απίθανο η ανάρτηση στην πραγματικότητα να ρυθμίζεται έτσι ώστε η ταλάντωσή της να παραμένει πάντα ανάμεσα στα ίσια σταθερά όρια.

Έγινε επεξεργασία από sud1500t
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πλησιάζουν events με GT3 στο Mugello και στα καπάκια SPA.

 

Η πιο κατάλληλη στιγμή να βελτιστοποιήσετε , την εικόνα και τον ήχο σας.

 

Πριν ξεκινήσουμε όμως , κάνουμε backup τα :

 

  1. Φακέλους "cfg" και "system" του φάκελου "assetto corsa" , μέσα στην διαδρομή του steam.
  2. Τον φάκελο "weathers" στον "content".
  3. Όλα τα αρχεία με κατάληξη *.bank. Tα βρίσκετε εύκολα με αναζήτηση . Είναι όλα τα αρχεία ήχου από τους φακέλους sfx.
  4. Κάνουμε copy paste τα αρχεία του mod Project Carmen 2.0.
  5. Και τα αρχεία ήχου του mod Fonsecker sound mod complete pack.
  6. Ρυθμίζουμε τους ήχους των αντιπάλων στο 0.8
  7. Απολαμβάνετε τα γραφικά και το κυριότερο τους εξαιρετικούς ήχους.

Υ.Γ. Αν στην απίθανη περίπτωση θέλετε να επαναφέρετε τους αρχικούς ήχους, μην ξεχάσετε να σβήσετε όλα τα αρχεία GUIDs.txt  μέσα στους φακέλους "sfx" των "cars".

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φτου και απ'την αρχή. Βέβαια μιλάμε για μερικά copy paste.

 

( οι ήχοι είναι φοβεροί πάντως, μεγάλη βελτίωση σε όλα τα αυτοκίνητα του πακέτου. Θα ακούσετε μέχρι και transmission wobble )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.