Jump to content



Recommended Posts

καλησπέρα θέλω συγκεκριμένα πράγματα, να βάλω έξτρα ραμ στο pc μου..Έχω ήδη 8gb και θέλω να προσθέσω άλλα 8..

Έχω την παρακάτω μητρική GIGABYTE GA-Z68AP-D3 RETAIL

και φοράω Kingston Hyper X blue 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz ( KHX1600C9D3K2/8GX ) 2x4

όμως δε βγαίνει πια το συγκεκριμένο μοντέλο..

Μπορώ να βάλω KINGSTON HX316C10F/4 4GB DDR3 1600MHZ HYPERX FURY BLUE SERIES 2x4 ;; για να χω σύνολο 16..

ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από xtrmsnpr
Link to comment
Share on other sites

Αυτές που έχεις είναι CL9, ενώ για αυτές που ρωτάς έχουν CL10 και λέω όχι. Να βάλεις μνήμες με CL9.

 

Επειδή βλέπω ότι η μητρική σου στη λίστα δεν έχει και πολλές 4άρες, θεωρώ ότι θέλει λίγο προσοχή, γιατί μπορεί να μην τις δεχτεί. 

 

Προτείνω αυτές που σύμφωνα με το σάιτ της GSkill είναι συμβατές με την μητρική σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σημαντικο ειναι να εχουν και ακριβως την ιδια ταση.  Αν δεν βρισκεις με ιδιο cl υπαρχουν τα ενδεχομενα ειτε να παιξουν ολα σχετικα καλα ειτε να σου αρχισει τρελες το μηχανημα και να θελει διαφορους πειραματισμους, πχ να παιξεις με τα timings manual. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα θέλω συγκεκριμένα πράγματα, να βάλω έξτρα ραμ στο pc μου..Έχω ήδη 8gb και θέλω να προσθέσω άλλα 8.. Έχω την παρακάτω μητρική GIGABYTE GA-Z68AP-D3 RETAIL

 

Ψάχνεις σε αγγελίες μήπως βρεις ίδιες με τις δικές σου ή τις πουλάς και παίρνεις  2x8gb

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεις σε αγγελίες μήπως βρεις ίδιες με τις δικές σου ή τις πουλάς και παίρνεις  2x8gb

ε δε ψήνομαι να μπω σε τέτοιο τριπάκι..

---

οι μνήμες είδα ότι εχουν προγραμματιζόμενο cas..όπως και είναι συμβατές με το chipset της μητρικής μου..

οπότε τις παρίγγιλα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας και εχω παρομοιο ερωτημα , ειμαι σε φαση να βαλω +8GB ακομη στο pc της υπογραφης (το main). 

Εχω λοιπον αυτές , και μιας και επεσε η τιμη τους, και δε σκοπευω να αλλαξω συστημα στα κοντα, λεω να τις βαλω να υπαρχουν. 

 

Το ερωτημα μου ειναι αλλο ομως. Στα 2133Mhz , θελουν 1.65v (ετσι τρεχω και τις υπαρχουσες ) . Εαν βαλω τις εξτρα, θα εχω θεμα στο 1.65v με 4 dimmακια, ή θα πρεπει να τις ριξω στα 1866 που θελουν 1.5v ? (ή στα 1600 ας πουμε ). Δεν εχω θεμα να τις ριξω, αν χρειαζεται.

 

οπότε τις παρίγγιλα
 

 

Εντυπωσεις; Ολα οκ με τις μνημες;

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχω παρομοιο ερωτημα , ειμαι σε φαση να βαλω +8GB ακομη στο pc της υπογραφης (το main). 

Εχω λοιπον αυτές , και μιας και επεσε η τιμη τους, και δε σκοπευω να αλλαξω συστημα στα κοντα, λεω να τις βαλω να υπαρχουν. 

 

Το ερωτημα μου ειναι αλλο ομως. Στα 2133Mhz , θελουν 1.65v (ετσι τρεχω και τις υπαρχουσες ) . Εαν βαλω τις εξτρα, θα εχω θεμα στο 1.65v με 4 dimmακια, ή θα πρεπει να τις ριξω στα 1866 που θελουν 1.5v ? (ή στα 1600 ας πουμε ). Δεν εχω θεμα να τις ριξω, αν χρειαζεται.

 

Δεν τίθεται θέμα. Στα 1.65V και οι 4 δεν θα προκαλέσουν κάποιο βαρβάτο load στην τροφοδοσία της μητρικής σου. Αν είχες κάποιο άλλο σύστημα, το μόνο που θα είχες θέμα θα ήταν

 

το αν ο επεξεργαστής σου θα χρειαστεί παραπάνω ρεύμα στο Memory Controller του, αλλά εδω στα 2133 και με αυτόν που έχεις, δεν έχεις θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση !! Και πολυ load να προκαλεσουν , θα ριξω στο 1.5 και στα 1866 και τελειωνει η υποθεση. Ετσι και αλλιως διαφορες απο 1866 σε 2133 , θα δω (?) μηδαμινες. 

Πρωτα θα γινει δοκιμη στα 2133 εννοειται! 

Και παλι thanx!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση !! Και πολυ load να προκαλεσουν , θα ριξω στο 1.5 και στα 1866 και τελειωνει η υποθεση. Ετσι και αλλιως διαφορες απο 1866 σε 2133 , θα δω (?) μηδαμινες. 

Πρωτα θα γινει δοκιμη στα 2133 εννοειται! 

Και παλι thanx!

 

 

1866 μνημες τις εχω δουλεψει στα 2666! εντελως απροβληματιστα βγαζοντας memtest ολοκληρο 24ωρο, αν σε ενδιαφερει να κλοκαρεις.

Απλα το κλοκαρισμα της ραμ δεν ειναι χοντροκομενο οπως της cpu, θελει διαβασμα, και να παιξεις με ΠΑΡΑ πολλες παραμετρους ταυτοχρονα.

Επισεις οι περισσοτερες mobo σου δινουν δυνατοτητα να φτιαξεις διαφορετικα προφιλ για καθε ντιμακι, γενικα το σπορ εχει προχωρησει, δεν ειναι οπως πριν 10 χρονια που επαιρνες ραμ με "ιδια" χαρακτηρηστικα διαφορετικου κατασκευαστη και πεταγε μπλε οθονες. (εγω πχ στο μηχανημα της υπογραφης εχω 2 16ρες 2400 και 2 8ρες 1866 και ολες τις εχω κλοκαρισμενες στα 2666 και εχω κι ενα προφιλ που δεν το χρησιμοποιω αλλα ειναι σταθεροτατο οπου εχω τις δυο στα 2666 και τις αλλες δυο στα 2890) βεβαια εξαρταται απο το mobo και το uefi του αν δινει τετοιες δυνατοτητες

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει απλα το ΧΜΡ προφιλ και "τρεχουν" στα 2133 οι μνημες. Δεν θελω να τις κλοκαρω παραπανω! Δεν εχει νοημα για τη δουλεια που κανω! :) 

 

Νομιζω οτι δινει αρκετο customization το uefi της μητρικης μου, αλλα δεν εχω πειραξει παραπανω τις μνημες. Μια που τις εβαλα και ανοιξα τον υπολογιστη (να δω αν ποσταρει κλπ ) , και μια που εβαλα το ΧΜΡ! Ολα ρολοι μεχρι τωρα !

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια δουλεια δεν εχει νοημα :p  απλα κλοκαρουμε γιατι ...ετσι  :D 

 

η μονη περιπτωση που θα ειχε νοημα το κλοκαρισμα της μνημης ειναι αν καποιος καθε μερα καθεται και κανει μετατροπες αρχειων (και μετα τα γραφει σε cd και τα δινει σε ενα μαυρο να τα πουλησει :lol:  )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.