Jump to content



[WAMTA CUP] Season 1 - Race 2 (03/01/2016 @Brands Hatch GP)


akis_z80

Recommended Posts

συγχαρητήρια στους νικητές.

πανικός στον αγώνα και κρίμα που απουσιαζα.

Έχω να πω κάποια πράγματα γιατί όταν γύρισα από δουλειά ανελυσα τον αγώνα και είδα κάποια στιγμιότυπα.

το μπαλαστ στα φιατ Μήπως είναι υπερβολή; μιλάμε σε πάει "τελευταίο".Ο σκοπός είναι ο πρώτος να μη ανοίξει την διαφορά πάλι.Όχι να βγει στις πίσω Θέσεις.Αλλά εντάξει, το ίδιο ισχύει για όλους!!

Επίσης προσωπικά θα κάνω ρεπορτ γιατί είδα ακραία πράγματα στον αγώνα και δε δικαιολογούνται.θα μετρήσει που δεν έτρεξα; η θα εξεταστεί ο αντικαταστάτης μου;

Επίσης ,spyder μπράβο για την θέση.σε ευχαριστούμε για τον αγώνα και την σταθερότητα σου!!

Ευχαριστώ και τον Τάσο που με αντικατέστησε και τερμάτισε παρά τις δυσκολίες που είχε.

καλη σας ημερα!!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Report δεν μπορείς να κάνεις άμεσα αφού δεν έτρεξες. Έμμεσα όμως γίνεται μέσω του racer ή του spyder :)

 

Επίσης το ballast των Abarth είναι ίδιο (αναλογικά με το βάρος του) σε σχέση με το ballast που έχουν οι Lotus. Σε αυτή τη σεζόν θα τρέξουμε έτσι, στην επόμενη ίσως τροποποιηθεί (αν και έχει και αυτό τη χάρη του).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Από τον αγώνα μου σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος, μιας και το μόνο practice που έκανα ήταν, εχμ, στο practice του αγώνα. Είχα το γνωστό πρόβλημα έλλειψης αυτοσυγκέντρωσης, κι είχα 3 εξόδους όλες αδικαιολόγητες. Περίμενα μήπως εκμεταλλευτώ την ατυχία κάποιου προπορευόμενου αλλά δεν έκατσε. Με λίγη περισσότερη σταθερότητα ίσως να μπορούσα να απειλήσω λίγο τον spyder.

Επίσης δεν ξέρω αν πρέπει να είμαι λίγο περισσότερο επιθετικός στα ντουμπλαρίσματα με τα fiat, μιας και λόγω των πατατιών στο προηγούμενο race ήθελα αγώνα χωρίς incidents και ήμουν πολύ επιφυλακτικός και είδα ότι εκεί μου έφυγε πολύ ο spyder.

Ιάσονα το ballast στα φίατ δεν μου φαίνεται υπερβολικό, γιατί ο teamate μου κι αυτός ballast είχε και κέρδισε.

Και με την ευκαιρία χίλια μπράβο στον Θέμη, πανάξιος, κουβαλάει την ομάδα στις πλάτες του!
 

Άσχετο, μήπως έχει κρατήσει κάποιος το replay του qualify? Είχα ένα butt clenching moment που θα θελα να το ξαναδώ :)

Έγινε επεξεργασία από gchristod
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φοβερος αγωνας για μενα χτες. Τον ευχαριστηθηκα οσο κανεναν μεχρι τωρα, γιατι σε ολη τη διαρκεια του ειχα καποια μαχη.

Το ballast βοηθησε αρκετα σε αυτο, αλλιως ο Τασος θα με ειχε καθαρισει πολυ ευκολα στο τελος.

Το μεγαλυτερο αγχος μου, παντως χτες, ηταν ο @Stathis1,

Τι εγινε ρε παλληκαρι μου; μολις σε εβλεπα στον καθρεπτη εκανα το σταυρο μου... :p Θα με παρει αμπαριζα; δε θα με παρει;

 

Μπραβο σε Ψιτ και @Anthemius, για τις νικες τους.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η προπόνηση που είχα κάνει ήταν περίπου 2 ώρες τη Δευτέρα το βράδυ στον server , που ήταν και άλλα 4-5 φιατ. Τότε πρόσεξα πως και οι 5 είχαμε χρόνο στο ίδιο δευτερόλεπτο (1.47.x) και περίμενα πως στον αγώνα θα είμαστε όλοι πολύ κοντά. Παρόλ' αυτά, είτε λόγω ψυχολογίας, είτε λόγω έλλειψης προπόνησης, νομίζω πως όλοι έκαναν χειρότερο χρόνο στον αγώνα απ' ότι στην προπόνηση της Δευτέρας!

 

Το πιο σημαντικό είναι να μάθεις το αυτοκίνητο και τον χειρισμό του, παρά την πίστα. Έτσι και συνηθίσεις το handling του, περιορίζεις τις εξόδους και έτσι γίνεσαι πολύ πιο σταθερός. Την πίστα τη μαθαίνεις πιο εύκολα (παρακολουθώντας τις γραμμές άλλων και με καμιά 20-30 γύρους προπόνηση) απ' ότι το αυτοκίνητο.

 

@Γιάννη, όντως ήσουν πολύ προσεκτικός (πιο πολύ απ' ότι έπρεπε) στις προσπεράσεις! Στον τελευταίο νομίζω γύρω του αγώνα και ενώ με πλησίαζε επικίνδυνα ο Κυριάκος, βλέπω μια μπλε σημαία και μια λοτους... καθώς δεν ήμουν σίγουρος πιο κουμπι είχα βάλει για να βλέπω πίσω, δεν το ρίσκαρα να αρχίσω να παταω κουμπιά για να δω ποιος είναι... Η λότους πλησίασε 2-3 φορές αλλά δε με περνούσε, ίσα ίσα που μου έδινε χώρο στις στροφές για να μην αλλάξω τη γραμμή μου... Όλο αυτό με μπέρδεψε και με άγχωσε περισσότερο, γιατί εγώ απλά ήθελα να ξεφορτωθώ την λότους από πίσω μου! Φυσικά όλο αυτό με έβαλε σε σκέψεις, μήπως είσαι εσύ αυτή η λότους και φοβάσαι να με προσπεράσεις μην τυχόν και τρακάρουμε μεταξύ μας και χάσουμε την 1η θέση στα φιατ! Πράγμα που επιβεβαιώθηκε όταν τελικά με πέρασες και είδα το όνομά σου  :D

 

Το ballast  το δικό μου δε μετράει... ήταν μόνο 13 κιλά! Στον επόμενο αγώνα που θα έχω 115 κιλά βάρος, θα έχω μια καλή δικαιολογία που θα τερματίσω τελευταίος  :p

 

Αυτή τη φορά ήμουν πολύ τυχερός, αφού ο Κυριάκος από την αρχή φάνηκε να είναι πιο γρήγορος και σταθερός. ο Άρης έκανε εντυπωσιακό καλύτερο χρόνο από όλα τα φιατ, και πάλευε με τον Κυριάκο για την 1η θέση. Ενώ είχα αρχίσει να συμβιβάζομαι με την 3η θέση, οι δύο τους είχαν επαφή την οποία εκμεταλλεύτηκα και πέρασα 1ος! Στη συνέχεια προτίμησα να κρατήσω τη διαφορά οδηγώντας σταθερά και αργά, παρά να προσπαθήσω να οδηγήσω στα όριά μου με κίνδυνο να έχω έξοδο! Αν και ο Κυριάκος είχε πλησιάσει επικίνδυνα, τελικά η στρατηγική έπιασε τόπο και έφτασα στην 1η μου νίκη!!  :)  :flex:

 

Συγχαρητήρια σε  όλους! Από τους καλύτερους αγώνες μου, και λόγω αποτελέσματος! 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

@Anthemius, Θα ήταν τραγικό να στουκάραμε μεταξύ μας, γι'αυτό προσπάθησα να σου δώσω όσο περισσότερο χώρο μπορούσα, έτσι κι αλλιώς σε εκείνη τη φάση δεν κυνηγούσα κάποια θέση ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο Στάθης ρε παιδί μου...

 

Ζαλίστηκα εχθές. Έχασα μια θέση και γενικά αυτή η lotus με τον κασκαντέρ με άγχωσε... :D

 

Πάντως γενικά τα ντουμπλαρίσματα μας καταστρέφουν τον αγώνα εμάς με τα fiat. Θα είμασταν όλοι πολύ πιο κοντά.

 

Επίσης στην εκκίνηση είπαμε πάμε μέχρι 120 και τα lotus εξαφανίστηκαν 1 στροφή πριν, πάτησε και ο Κυριάκος και γενικά ήταν λίγο περίεργα.

Κρίμα για το μπαμ στην αρχή, κακώς φρέναρε ο Θέμης αφού ο Κυριάκος βγήκε, δεν τον περιμένουμε, αλλά εκείνη την ώρα... άντε να αποφασίσεις. (Έφυγα 1ος αλλά πραγματικά θα προτιμούσα να μην γίνει τίποτα.)

 

Πάντως το ευχαριστήθηκα!

 

Μπράβο σε όλα τα παιδιά που παίξαμε, πολύ καθαροί όλοι!!! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Anthemius, υπάρχει το KUNOS app , "real time" . Θα την δεις πάνω δεξιά σε εμένα εδώ.

 

Έτσι μπορείς να ξέρεις όχι μόνο τον χρόνο του καθενός αλλά και το όνομα του οδηγού που έχεις πίσω σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω για να αποφυγω τον Anthemious που πλακωθηκε στα φρενα στην φαση του Κυριακου εκανα τιμονια και την εφαγα απο πισω απο καποιον αλλον που με εστειλε για βρουβες..Τρελο ξενερωμα. Ακομα το φυσαω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω για να αποφυγω τον Anthemious που πλακωθηκε στα φρενα στην φαση του Κυριακου εκανα τιμονια και την εφαγα απο πισω απο καποιον αλλον που με εστειλε για βρουβες..Τρελο ξενερωμα. Ακομα το φυσαω.

 

Για  αυτό το μπαμ λέω,

Αφού ο Κυριάκος βγήκε συνεχίζουμε κανονικά δεν περιμένουμε. Κρίμα

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σε όλα τα παιδιά, δυνατός και απολαυστικός αγώνας!

Μπράβο σε Στέλιο και Θέμη φυσικά, για τις πρωτιές, αν και στα fiat Κυριάκο εσύ ήσουν ο πραγματικός master του παιχνιδιού! Πολύ πίεση και ιδρώτας, γι' αυτό και έχασα και τον έλεγχο (δυο φορές) του Fiat - την μία σε πήρε και εσένα ο χάρος. Να μην ήταν και αυτή η κακή εκκίνηση... δεν πειράζει όμως - μπράβο!

 

Αν δείτε το replay,εστιάστε στο πως δίνει χώρο ο Άρης,υποδειγματικά πάντα! 

Με έφαγε το άγχος όμως... :p

 

Μπράβο σε Στέλιο και Θέμη για τις νίκες!

Δυστυχώς έχασα το feedback πάνω που άναβαν τα αίματα με liakjim και geovas.. Δεν πειράζει, καλά ήταν!!

Αμάν αμάν, τι είναι αυτά που ακούω τώρα που "έκλεισα" και εγώ παραγγελία για το υπερτίμονο!!! :eek:

 

Το μεγαλυτερο αγχος μου, παντως χτες, ηταν ο @Stathis1,

Τι εγινε ρε παλληκαρι μου; μολις σε εβλεπα στον καθρεπτη εκανα το σταυρο μου... :p Θα με παρει αμπαριζα; δε θα με παρει;

Και λίγα λες, κρύος ιδρώτας...

 

Αυτός ο Στάθης ρε παιδί μου...

 

Ζαλίστηκα εχθές. Έχασα μια θέση και γενικά αυτή η lotus με τον κασκαντέρ με άγχωσε... :D

 

Πάντως το ευχαριστήθηκα!

 

Μπράβο σε όλα τα παιδιά που παίξαμε, πολύ καθαροί όλοι!!! 

Α παπαπα ρε τι πάθαμε! Στάθη αυτά τα γράφω με χιούμορ - μην παρεξηγείσαι - εγώ εκτιμώ την προσπάθειά σου να κουμαντάρεις το "θηρίο", λάθος αυτοκίνητο διάλεξες !

thazio - πολύ δυνατός, 2-3 γυράκια ακόμα και θα τα λέγαμε tet a tet! :D


Για 38.3C πυρετό που είχα, ευχαριστημένος είμαι!!!

 

Θα μπορούσα να βγω 4ος αλλά προδώθηκα από την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης. Μου αρκεί που είχα ταχύτερο γύρο από τον Άκη!!!!!

 

 

Μπράβο ομάδα! Ήρωας!!! :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγω για να αποφυγω τον Anthemious που πλακωθηκε στα φρενα στην φαση του Κυριακου εκανα τιμονια και την εφαγα απο πισω απο καποιον αλλον που με εστειλε για βρουβες..Τρελο ξενερωμα. Ακομα το φυσαω.

 

Καλά, μην τρελαθούμε κι όλας, δεν πλακώθηκα στα φρένα... Σιγά μην πάρκαρα κι όλας! με πόσο τρέχαμε σάμπως; 

 

Μέχρι και την τελευταία στροφή, ακολουθούμε τον μπροστινό μας είπαμε. Μόλις πάρουμε την τελευταία στροφή πατάμε γκάζι είπαμε! Εγώ πάνω στη στροφή πάτησα λίγο φρενάκι γιατί έβλεπα τον κυριάκο να βγαίνει εκτός.. Ακόμα δεν είχαμε βγει στην τελική ευθεία για να επιταγχύνουμε! Ούτε αν βγήκε εντελώς έξω, ούτε αν πατούσαν οι 2 ρόδες του μέσα στην πίστα έβλεπα, αφού ήμουν στα δεξιά του και δεν είχα οπτικό πεδίο! Ούτε καν που μπλόκαραν οι τροχοί. Από τη στιγμή που δεν ήμουν σίγουρος αν ο Κυριάκος έχει βγει εντελώς εκτός πίστας ή μόνο οι δυο ρόδες, ποιος μου λέει πως δε θα με κατηγορούσατε επειδή ΄προσπέρασα πριν την τελευταία στροφή και πριν τη γραμμή εκκίνησης/τερματισμού; ο Thazio που δεν είχε ενδοιασμούς, για το αν έπρεπε να περιμένουμε ή όχι, γιατί δεν έπεσε πάνω μου και με προσπέρασε; Παιδιά, το είπα και στο team speak... Εγώ κοίταξα στον καθρέφτη και πάτησα τόσο φρένο, όσο έπρεπε για να μην πέσει πάνω μου αυτός που έβλεπα πίσω. Δεν είχα εμπλοκή σε κανένα συμβάν! Μπορεί να είμαι ο "ηθικός αυτουργός" των ατυχημάτων που έγιναν πίσω μου, αλλά σύμφωνα με τον κοκ, την ευθύνη την έχει πάντα ο πίσω! 

 

Απλά την πατήσατε με την προσποίηση που σας έκανα.. όπως εδώ ο κύριος με τη γιαγιά... :D

 

Εντάξει, πέρα από την πλάκα, ότι έγινε δεν έγινε εσκεμμένα. Ζητώ συγγνώμη για το συμβάν έτσι κι αλλιώς, αφού δεν ήξερα καν τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις. Μπορείτε να κάνετε report και να το εξετάσουν οι αγωνοδίκες. Η ηθική ικανοποίηση από την κατάκτηση της πρώτης θέσης δεν αλλάζει, ακόμα κι αν αποφασιστεί μηδενισμός βαθμών!  :p  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προς Θεου δεν μιλησα ουτε σκεφτηκα καν το report.

Κουβεντα κανουμε σιγα.

 

Αν εχει καποιος βιντεο απο την φαση ας την βαλει.

(αν εχει μπει ηδη συγγνωμη αλλα ειμαι δουλεια και ειναι κομενα youtube και ιστοριες):)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Αν εχει καποιος βιντεο απο την φαση ας την βαλει.

(αν εχει μπει ηδη συγγνωμη αλλα ειμαι δουλεια και ειναι κομενα youtube και ιστοριες) :)

 

Τι δουλειά; δεν έχει δουλειά σήμερα! Σήμερα έχει απεργία (και όχι, δε δουλεύω στο δημόσιο)!  Πάω για έναν αγωνιστικό και επαναστατικό ουζομεζέ!  :lol:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς racing incident κατά τη γνώμη μου και πολύ δύσκολη φάση για τον Anthemius και προσπάθησε να είναι by the book ο άνθρωπος.Δεν θα του βάλουμε και χέρι τώρα.  

 

Απλώς αν πηγαίναμε με 100 - 120 μετά το turn in θα πατάγαμε και δεν θα γινόταν τίποτα. Φτάσαμε με μπόλικα βγήκε και ο Κυριάκος και έγινε χαμός. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sry παιδια ηταν απο τις φασεις που το fiat μου εμοιαζε ακυβερνητο...o anthemious επαιξε fair play και το συμπαν τον ατνταμειψε για αυτο  :)  :p

Δεν ηταν και ξεκαθαρο τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση.Ποιος βεβαια περιμενε οτι θα βγει εξω καποιος σε αυτο το σημειο για να ξεκαθαριστει  :lol:

εγω μπηκα οσο πιο χαλαρα μπορουσα και ειδα μονο τον thazio να περναει 

 

Ισως θα επρεπε να κανουμε ενα γυρο στο quali για τις καταξεις και μετα next race standing start

 

Aρη  αγωνιστικο ατυχημα ηταν ΝP!!! Την δευτερη φορα εκοψα  πολυ και ολα καλα

Έγινε επεξεργασία από kyr..
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.