Jump to content



Revolut


spH3RiCal

Recommended Posts

Το εχει δοκιμασει κανεις? Εχω ηδη λογαριασμο στο paypal με ελληνικη καρτα η οποια λογικα ειναι μπλοκαρισμενη λογω capital controls. Αν φτιαξω καινουρια μεσω του revolut μπορω να τη συνδεσω στο ιδιο account η θα υπαρχει καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Απο αλλο forum διαβαζω οτι εχουν αρχισει και το χρησιμοποιουν αρκετοι, και ειναι ευχαριστημενοι. Εγω, ενω εχω κατεβασει την εφαρμογη, δεν εχει χρειαστει να το ενεργοποιησω ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ revolut εδώ και 1,5 μηνα.

Αν θες αγορές σε ευρώ δεν έχει νόημα να βγαλεις. Σύνδεσε το iban της τράπεζας σου (το πως ψάξε στο αντίστοιχο thread αναφέρθηκε πολλές φορές) στο paypal κ φορτώνεις με εμβασμα όσα λεφτά θες (Με καπέλο 500€/μήνα). Οπότε μπορείς να αγοράσεις χωρίς κανένα περιορισμό από όπου υπάρχει paypal. Έξοδα έχεις μόνο 1€ για το εμβασμα που θα κανεις.

H revolut απευθύνεται κυρίως σε αυτούς που θέλουν να κάνουν αγορές μέσω κάρτας κ δεν μπορούν λόγω capital controls ή για αυτούς που θέλουν να κάνουν αγορές σε διαφορετικό νόμισμα. Ο λόγος είναι η ισοτιμία που παρέχει το revolut από την οποία κερδίζεις 5€ περίπου για κάθε 100€ που θα ξοδευες σε σχέση με την ισοτιμία που παρέχει το paypal. Φυσικά αν θες να αγορασεις με paypal μέσω revolut απλά προσθετεις την revolut στις κάρτες σου στην paypal κ δεν ξεχνάς να βάλεις την μετατροπή ισοτιμίας να την κάνει ο πάροχος της καρτας κ όχι ή paypal.

Ένας άλλος λόγος που αξίζει η revolut είναι για ταξίδια στο εξωτερικό καθώς η ισοτιμια που σου δίνει ειναι πολύ καλύτερη σε σχέση με αυτή της τράπεζας σου. Όχι μόνο αυτό δεν σε χρεώνει κ τπτ από ανάληψη σε οποιοδήποτε ATM στην Ευρώπη. (Ισχύει κ για την Ελλάδα αυτό).

Βλέπεις τις ανάγκες σου κ αναλόγως πράττεις.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
πριν 6 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Είχα να φορτώσω καιρό τη Revolut (από Πειραιώς), και είδα ότι πρόσθεσαν 1.5 ευρώ για έξοδα αποστολής μηνύματος. Πάμε καλά;:angry:

fef.PNG

 

όπως βλέπεις στα στοιχειά εκτέλεσης στην εικόνα έχει επιλεγεί  να σταλεί <<με υψηλή προτεραιότητα>>, γιαυτό και χρεώνει το 1,5ε επιπλέον.

αν το είχες βάλει χωρίς υψηλή προτεραιότητα δεν θα το χρέωνε.

η Πειραιώς έχει βάλει τώρα τελευταία αυτή τη λειτουργία και μάλιστα την έχει και σαν default επιλογή. πρέπει να την αλλάζεις κάθε που πας να στείλεις έμβασμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

Ξεθάβω το θέμα. Μιας και είχε λήξει η κάρτα αιτήθηκα νέα, ήρθε οπότε μπήκα στην εφαρμογή. Ζητάνε φωτογραφία της ταυτότητας και φωτό που να μοιάζει στη ταυτότητα. Εγώ που έχω ακόμα την πρώτη πρέπει να βγάλω καινούργια;:p Δεν τη δέχεται. Το έχει κάνει κανείς, θέλει αυτές με τους λατινικούς χαρακτήρες;

Να κάνω μεταμόσχευση μαλλιών για τη φωτό μήπως τη δεχτεί; :p 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Lakisss said:

Ξεθάβω το θέμα. Μιας και είχε λήξει η κάρτα αιτήθηκα νέα, ήρθε οπότε μπήκα στην εφαρμογή. Ζητάνε φωτογραφία της ταυτότητας και φωτό που να μοιάζει στη ταυτότητα. Εγώ που έχω ακόμα την πρώτη πρέπει να βγάλω καινούργια;:p Δεν τη δέχεται. Το έχει κάνει κανείς, θέλει αυτές με τους λατινικούς χαρακτήρες;

Να κάνω μεταμόσχευση μαλλιών για τη φωτό μήπως τη δεχτεί; :p 

 

Χαχαχαχα. Καλό :D

 

Έχω παραγγείλει και εγώ τώρα πρόσφατα και περιμένω. Σου ζήτησε να βάλεις 10€ πριν παραγγείλεις;

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Lakisss said:

Οχι. Το θέμα είναι η ενεργοποίηση της. 

 

Εμένα μου είπε βάλε 10€ αλλιώς δεν ενεργοποιώ τη νέα κάρτα. Βέβαια είχα μηδενικό υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Ξεθάβω το θέμα. Μιας και είχε λήξει η κάρτα αιτήθηκα νέα, ήρθε οπότε μπήκα στην εφαρμογή. Ζητάνε φωτογραφία της ταυτότητας και φωτό που να μοιάζει στη ταυτότητα. Εγώ που έχω ακόμα την πρώτη πρέπει να βγάλω καινούργια;:p Δεν τη δέχεται. Το έχει κάνει κανείς, θέλει αυτές με τους λατινικούς χαρακτήρες;

Να κάνω μεταμόσχευση μαλλιών για τη φωτό μήπως τη δεχτεί; :p 

 

εγω εβγαλα καινουργια ταυτοτητα για αυτο το λογο ?

κανονικα αν περασουν 15 χρονια απο την εκδοση της θεωρείτε ακυρη αλλα εδω κανεις δεν ασχολείται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
On 5/6/2019 at 9:56 AM, trib said:

 

Εμένα μου είπε βάλε 10€ αλλιώς δεν ενεργοποιώ τη νέα κάρτα. Βέβαια είχα μηδενικό υπόλοιπο.

 τα 10 ευρω ειναι για ενεργοποιηση της καρτας , δεν στα κραταει , μολις ενεργοποιηθει τα καταναλωνεις ολα αν θες , ή τα τραβας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2019 at 10:04 AM, manos_ir said:

 τα 10 ευρω ειναι για ενεργοποιηση της καρτας , δεν στα κραταει , μολις ενεργοποιηθει τα καταναλωνεις ολα αν θες , ή τα τραβας.

 

Συνεχίζω το χρυσό φτυάρισμα.

Το πιο εύκολο είναι να έχει ένας γνωστός Revolut. Σου στέλνει 10 ευρώ, ενεργοποιείς και τα στέλνεις πίσω. Όλα χωρίς κρατήσεις σε 1 λεπτό συνολικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, l2phile said:

Δεν ξέρω αν υπαρχουν restrictions με τις κάρτες Ελλάδος, αλλά με τις εξωτερικού, τις αποθηκεύεις και κάνεις Top up όποτε θελήσεις.

Τα λεφτά μπαίνουν άμεσα.

Με καρτες εξωτερικου το Top Up γινεται απευθειας. Εχω δοκιμασει με Αγγλικες Πολωνικες καρτες κτλπ. Με ελληνικη, εδω και περιπου 1.5 χρονο που εχω Revolut δεν γινεται να κανεις top up μεσω ελληνικης καρτας. Εχει μεινει αυτο απο τοτε με τα Capital Controls απ οσο εχω διαβασει, και δεν εχει αλλαξει ακομα. Μονο με εμβασμα μπορεις να την φορτωσεις μεσω ελληνικης τραπεζας, και χανεις περιπου 3-4 ευρω αν θυμαμαι καλα καθε φορα που κανεις top up. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.