Jump to content



Assetto Corsa - F1 testing


thazio

Recommended Posts

Η F138 εύκολη σε σχέση με την SF15T που γλυστράει συνέχεια.
Μόνο τις αεροτομές πειράζω και τη πίεση στα λάστιχα προς το παρόν.
Στο RD διάβασα πως δεν πειράζουν την ανάρτηση ούτε το πίσω ύψος διότι επηρεάζει τη λειτουργία του διαχύτη αέρα και θεωρούν πως είναι ιδανική ρύθμιση όπως είναι.
Το μπροστινό ύψος το πειράζουνε. Εχω πρόβλημα με τα λάστιχα που ανεβάζουν κόκκινη θερμοκρασία μόνο τα σκληρά είναι πιο εύκολα στη ρύθμιση πίεσης και διατήρησης σταθερής θερμοκρασίας. Το χρόνο τον έχω κάνει με μαλακά αλλά και τα πιο σκληρά είναι εξίσου γρήγορα. Μέχρι και το Kers θέλει στρατηγική στη χρήση του απ'οτι κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, thazio said:

Πάντως κατά τη γνώμη μου δεν γίνεται ακόμα και αν κάποιος είναι μεγαλύτερο ταλέντο από τον Alonso  χωρίς να νιώθει τίποτα στο σώμα από δυνάμεις να πλησιάσει πιο κοντά από 2-3 sec.  σε χρόνο qualy

Ε, στρίβει με 245+ σε παρατεταμένη στροφή και εμείς πάμε 30km/h κάτω και έχουμε και 10km/h χαμηλότερη τελική. Η f138 είναι πιο εύκολη και θα γίνονται τέτοιοι χρόνοι, απλά για να βρείς τα όρια που δεν νιώθεις απο επιταχύνσεις θέλει να φύγεις αρκετές φορές στα γρασίδια και στους τοίχους... :hehe: Στην sf15t από την άλλη αισθάνεσαι την έλλειψη των δυνάμεων αρκετά περισσότερο γιατί θέλει πολύ πιο προσεγμένο throttle control, αλλά και πάλι βγαίνοντας στα γρασίδια αρκετές φορές βρίσκεις περίπου τα όρια και επιταχύνεις μηχανικά σε κάθε σημείο της πίστας, πιο δύσκολο όμως.

 

Νομίζω οτι με το παραπάνω grip που χρειάζεται για να υπάρχει αντιστοιχία στην f138, θα πάει πιο γρήγορα από την πραγματική η sf15t. Πάντως δεν μπορούμε να κάνουμε tune το grip και για τις 2 γιατί φαίνεται να υπάρχει διαφορά στο σχετικό grip των ελαστικών μεταξύ των μονοθεσίων. Από εκεί και πέρα, το να συγκρίνουμε τελική για να πάρουμε μια ένδειξη των αέρο-ρυθμίσεων και ταυτόχρονα τη ταχύτητα σε γρήγορες στροφές για το grip είναι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε νομίζω.

 

edit: Από σετ δεν έχω αλλάξει τίποτα, νομίζω μόνο κόντυνα την 6η και 7η στην f138 1 κλικ.

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου το grip @ 96 είναι τεράστιο λάθος.

 

Πριν τους αγώνες F1 γίνονται πολλά events, δεν θυμάμαι τώρα κατηγορίες αλλά τρέχουν F3 και άλλα αυτοκίνητα.

Επομένως υπάρχει πάρα πολύ γόμα κάτω μέχει να φτάσουμε στον αγώνα της F1, νομίζω σωστά νούμερα είναι 98-100.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spyder said:

F138 - 1.21.895

SF15T - 1.24.667

 

Οι χρόνοι απο F138 Barcelona GP 2013
Practice 1 - 1.25.252 Alonso
Practice 2 - 1.22.825 Alonso
Practice 3 - 1.21.901 Massa
Qualifying - 1.21.218 Alonso 1.21.219 Massa

Δεν είναι τυχαίο πως στο practice1 με λιγότερη γόμα (λογικά) είναι πολύ πιο αργοί από το Q, και οι χρόνοι του RSR (100%) φαίνονται bang on που λέμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spyder said:

F138 - 1.21.895

SF15T - 1.24.667

 

Οι χρόνοι απο F138 Barcelona GP 2013
Practice 1 - 1.25.252 Alonso
Practice 2 - 1.22.825 Alonso
Practice 3 - 1.21.901 Massa
Qualifying - 1.21.218 Alonso 1.21.219 Massa

Ποιος έχει κάνει τον fastest lap στο ρσρ;

Link to comment
Share on other sites

Paul Haworth λέει, ο τύπος έχει 11 WR με την F138 και έχουν κάνει 60+ άτομα γύρο. Βάλτε 100% να δούμε τι ψάρια πιάνουμε :D

 

Θέλω να κάνω και ένα βίντεο side by side αν είναι με το γύρο του Αλόνσο να δούμε τι παίζει ακριβώς.

 

@Stelios F. ναι, πιθανώς το grip να φτάνει optimum και πριν το qual του Σαββάτου, δεν νομίζω να πιέζουν τόσο τις προηγούμενες ημέρες και ταυτόχρονα στήνουν και race setup.

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, thazio said:

Πάντως κατά τη γνώμη μου δεν γίνεται ακόμα και αν κάποιος είναι μεγαλύτερο ταλέντο από τον Alonso  χωρίς να νιώθει τίποτα στο σώμα από δυνάμεις να πλησιάσει πιο κοντά από 2-3 sec.  σε χρόνο qualy

Λάθος. 

Ο Αλφόνσος αν φύγει πεθαίνει, εμείς όχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Stelios F. έγραψε:

Ο Αλφόνσος αν φύγει πεθαίνει, εμείς όχι.

Σαφώς και είναι περιοριστικός ο παράγοντας αυτοσυντηρηση και η προστασία του υλικού όμως είναι πολύ σημαντικότερες οι πληροφορίες των g.

Επίσης πιστεύω πως οι τύποι απλά δεν φοβούνται ειδικά στον να πιέσουν για κορυφαίο χρόνο.... ξέρουν τα όρια και τα αγγίζουν.

Η μεγάλη μας διαφορά είναι στο πως αντιλαμβανόμαστε εμείς τις μάχες. εκεί είναι σαφώς και πιο αμυντικοί.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά ο Αλόνσο ποτέ δε θα μάθει αν μπορεί να περάσει οριακά flat out με 200+ πάνω από τα kerb και από άκρη σε άκρη της χ στροφής γιατί δε θα το δοκιμάσει ούτε μια φορά. Τα μονοθέσια στο κάτω κάτω είναι σχεδιασμένα να λειτουργούν και πάνε πιο γρήγορα χωρίς αστάθειες, σε πιο ασταθή αυτοκίνητα που μάλιστα ο οδηγός έχει χρόνο να αντιδράσει με σωστό realtime feedback στις επιταχύνσεις υπάρχει σημαντικότερο πλεονέκτημα. Εδώ οι αντιδράσεις είναι περισσότερο μηχανικές γιατί όλα είναι πολύ πιο γρήγορα, όπως είπα μόνο στο throttle control, ειδικά στην SF15T υπάρχει αισθητό μειονέκτημα, αλλά ακόμα και αυτό με προπόνηση το καλύπτεις. Όταν λέμε για F1 νομίζω σε sim έχεις μεγάλο πλεονέκτημα, έβλεπα τον γύρο που έιχα κάνει με την MP4/4 στον προηγούμενο αγώνα και είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν υπάρχει λογικός άνθρωπος που θα οδηγούσε ποτέ έτσι, αλλά για μάθω να το κάνω έφυγα σε χόρτα και τοίχους ουκ ολίγες φορές :hehe:. + οτι κάθε φορά που θα βγείς από τα pit σε sim ξέρεις ακριβώς τις συνθήκες που θα συναντήσεις, τον Αλόνσο η στροφή με τα 200 μπορεί να μην τον παίρνει αν φυσάει λίγο αλλιώς η αν στην πίστα έχει λίγο χώμα από κάποια έξοδο οπότε πάντα θα αφήσει ένα safety margin μεγαλύτερο από ότι εμείς εδώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος GeoF1 έγραψε:

τους χρονους που τους βλεπουμε ρε παιδες?

Στο αρχικό ποστ έχει λινκ:

http://manager.rackservice.org:50194/lapstat

 

Δηλαδή ρε παιδιά δεν έχουν φοβερό πλεονέκτημα στο φρενάρισμα; 

Σαφώς ηλίθια ρίσκα δεν θα πάρουν ποτέ αλλά όλες αυτές οι μικροδιορθώσεις που βλέπουμε ενώ το μονοθέσιο δεν φαίνεται να κάνει "τσικ" από την ιδανική γραμμή λόγω ποιου feedback το κάνουν; (Δεν μιλάω φυσικά για αυτές που προκύπτουν από τους τροχούς στα χέρια)

 

Το ανάποδο στο 1.00 (στην δεξιά) θα το έκανες;

Πιστεύεις ότι το κάνει διαισθητικά προβλέποντας; Δεν το αποκλείω συζήτηση κάνουμε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@thazio Μα το θέμα είναι οτι όλες οι μικροδιορθώσεις κοστίζουν σε χρόνο, αλλά σίγουρα υπάρχει πλενέκτημα όταν μπορείς να νιώσεις το πίσω μέρος να φεύγει πριν δεις κάτι. Από την άλλη όμως εμείς θα το πάμε, και θα καταλήξουμε στον τοίχο 5-6 φορές σε εκείνο το σημείο, αλλά όταν θα έχεις κάνει 500 γύρους που ο Αλόνσο δεν μπορεί να κάνει, ξέρεις και εσύ αρκετά καλά πότε το αυτοκίνητο θα αρχίσει να φεύγει, ας μην μπορείς να αντιδράσεις τόσο καλά αφού φύγει. Από τη στιγμή που τα μονοθέσια είναι στημένα να πάνε σαν τρένα και οι υπερστροφές κλπ είναι προς αποφυγή ούτως η άλλως δεν υπάρχει τόσο μεγάλο πλεονέκτημα. Για εμένα το να προσπαθείς να κάνεις συστηματικά 4 wheel drift με πιο αργά αυτοκίνητα σε sim είναι πιο δύσκολο από το να οδηγήσεις F1 σε sim πχ. Για τα φρένα να πω την αλήθεια μετά από λίγο δεν είχα τόσο θέμα, περισσότερο με προβλημάτιζε το throttle control στην SF15T όπως είπα.

 

Και ναι εννοείται οτι όλα αυτά είναι προς συζήτηση και πιθανώς και οι δύο να έχουμε σχετικά άδικο. Είναι όμως πολύ ενδιαφέρον θέμα. :)

 

edit: και τώρα που το σκέφτομαι πολύ πιθανό να με προβλημάτιζε περισσότερο λόγω του lag από το turbo που είναι κάτι που αν καθόσουν μέσα θα το ένιωθες να σε κολλάει στο κάθισμα :p. Αλλά πάλι, απλά είναι κάτι που θα πάρει αρκετά περισσότερο να μάθεις και να βρείς το όριο.

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.