Jump to content



Nvidia VS Amd


Recommended Posts

πριν 5 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

@PANOSMAMBAX Τι να την κάνω την 970 που στις αγγελίες κοστίζει όσο έχει καινούρια. Δεν λέω για εδώ λέω για διπλανο φορουμ

 

Και γω με 2600Κ από δω και πέρα θα έχω bottleneck. Στα 4.2 τον έχω. Ε δε θα κάτσω να σκάσω κιολας. Θα τσιμπήσω μια καρτούλα να παιζω όσο πιο καλα μπορώ το Battlefield 1 που με ενδιαφέρει και το 18 θα αλλάξω πλατφορμα. Τον 2600 τον έχω από Δεκέμβριο του 11.

 

Εξάλλου θέλω να αλλάξω το τροφοδοτικό που έχω τώρα επίσης. Επίσης πέρα από 2-3 single και 2 βασικά multiplayer δε κάνω κάτι αλλο με το pc. Μη ξεχνάς ειμαι και ταινιο-σειρο καμένος οπότε περνάει η ώρα μου έτσι. 

Τα εχω χιλιοπει για τον 2600κ..Και ειδικα για bf4..Σε σχεση με 6700k...Ιδια clocks (4,5ghz) ιδια καρτα 970 υπογραφης..Καμια επαφη..

ΕΚΤΟΣ...και αν εχεις στοχο 60 fps/60hz...

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος PANOSMAMBAX έγραψε:

ΟΧΙΙΙ καρμεν θελω διαγραφη διοτι το θεμα εχει ξεφυγει

Και εγω με τι θα κανω χαβαλε τωρα που λείπουν  ολοι οι κοκκινοι και σχεδον ολοι οι πρασινοι;  πριτςςςςςς

 

Διασκεδαστε το για οσο θα κρατησει :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος AKISSS έγραψε:

Τα εχω χιλιοπει για τον 2600κ..Και ειδικα για bf4..Σε σχεση με 6700k...Ιδια clocks (4,5ghz) ιδια καρτα 970 υπογραφης..Καμια επαφη..

ΕΚΤΟΣ...και αν εχεις στοχο 60 fps/60hz...

Το ξέρω Ακη ότι ειναι η μέρα με την νύχτα. Σε 60 hz παίζω ναι. 

Κατά την άποψη σου να μην πάω σε κάτι μεγαλύτερο από 970/1060/rx480 ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος PANOSMAMBAX έγραψε:

....θελω διαγραφη διοτι το θεμα εχει ξεφυγει

 

Μπορεις και μονος σου, δωσε την εντολη ,,

 

del /q "%allredcom*.*%" /f

 

 

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Το ξέρω Ακη ότι ειναι η μέρα με την νύχτα. Σε 60 hz παίζω ναι. 

Κατά την άποψη σου να μην πάω σε κάτι μεγαλύτερο από 970/1060/rx480 ?

Ακριβως..Μια απο αυτες και πολυ του ειναι..Μετα παρε 144hz να δεις το φως..(και μετα ετοιμασου να τα σταξεις χοντρα:hehe:)θα θες και αλλα fps..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, AKISSS said:

Ακριβως..Μια απο αυτες και πολυ του ειναι..Μετα παρε 144hz να δεις το φως..(και μετα ετοιμασου να τα σταξεις χοντρα:hehe:)θα θες και αλλα fps..

Εγω ετσι την επαθα με την οθονη...

Link to comment
Share on other sites

Καλά πάμε σε 4 ωρίτσες φτάσαμε στην 7η σελίδα, το επόμενο 2ωρο να φτάσουμε τις 14 σελίδες.

Καλά όλα αυτά, και για τους drivers πρέπει να πείτε κάτι :p!

 

H amd έχει χάσει το παιχνίδι τα τελευταία χρόνια στο timing που βγάζει τις κάρτες στις μεγαλύτερες κατηγορίες.

Αν δεν αργούσε θα με έβλεπε η πράσινη με τα κιάλια.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα παραπάνω που ειπώθηκαν.

 

-Η μνήμη του 920 είναι triple channel. Δηλαδή ισοδυναμεί με (1066*3)/2=1.600Mhz σε dual channel. Και αυτό χωρίς overclocking. Όταν βγήκε, όλα τα σάιτ έγραφαν ότι το bandwidth είναι υπερβολικά υψηλό. Η επόμενη γενιά(8χχ) σχεδιάστηκε με λιγότερο.

 

-Όταν λέμε για bottleneck μιλάμε για 60 καρέ που ήταν για πολλά χρόνια το στάνταρ για ξεκούραστο gameplay. Άλλος μπορεί να θέλει 200 καρέ.

Υπάρχουν κάμποσες περιπτώσεις τώρα τελευταία που ο 920 σε ρίχνει κάτω από τα 60 καρέ(π.χ. Fallout 4, Far cry 4 ), αλλά με το dx12 είδαμε και ένα Tomb Raider να μην καταλαβαίνει Χριστό σε παλιές cpu. Και το μέλλον στα AAA είναι το dx12 είτε με είτε χωρίς async.

 

-Η παραλληλία του HT βοηθάει μέχρι και πάνω από 30% σε games με πολλούς npc(δλδ μπόλικο ΑΙ). Όσο παραπάνω προσφέρει ένας haswell έναντι του 920 με την βελτιωμένη μικροαρχιτεκτονική του. Έχω δει δραματική βελτίωση σε Fallout 4 (π.χ. εντός Diamond city), Witcher 3 και Dying Light σε τέτοια σημεία. Είχα ανεβάσει και screenshot εδώ. Τρία games με διαφορετικά engines δεν μπορεί να είναι απλά μια σύμπτωση. Φυσικά, δεν δίνω δεκάρα για μπεντς του λόκου στο νετ  που δεν σου δείχνουν τη σκηνή των δοκιμών και πετάνε ξεκάρφωτα νούμερα.

Απλά να πούμε ότι οι αλγόριθμοι AI είναι από τη φύση τους απρόβλεπτοι και γι'αυτό το ΗΤ έχει πολλά inefficiencies(idle πόρους) να καλύψει στον παράλληλο κώδικα.

 

-Σε dx11 οι κάρτες της AMD μαζί με 920 μπορεί και να σε ρίξουν κάτω από τα 30 καρέ. Fact.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και συνεχίζουμε με GTA V

όπως τα πετάει στο αρχειάκι

Quote

rames Per Second (Higher is better) Min, Max, Avg
Pass 0, 16.671412, 140.203247, 74.390587
Pass 1, 33.033108, 79.192650, 69.357765
Pass 2, 50.186028, 106.011032, 76.526184
Pass 3, 35.106228, 101.530312, 87.036575
Pass 4, 18.652548, 129.743958, 78.893425

 

 

τι μας λέει το GURU 3D  - (74)

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/amd_radeon_r9_fury_x_review,16.html

 

 

χρειάζεται να τρέξω τίποτα ακόμα ?

 

Link to comment
Share on other sites

 

τώρα έχω ένσταση για το guru 3d στο νέο rise of the tomb

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/amd_radeon_r9_rx_480_8gb_review,10.html

 

αυτοί βγάζουν 68 overall και εγώ 82 overall  1080p

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ARMAGEDDON said:

 

τώρα έχω ένσταση για το guru 3d στο νέο rise of the tomb

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/amd_radeon_r9_rx_480_8gb_review,10.html

 

αυτοί βγάζουν 68 overall και εγώ 82 overall  1080p

Σπρώξε λίγο γιατί θές ψωμιά για να με φτάσεις! :bleh:

Btw ΚΟΡΥΦΑΙΟ το thread @PANOSMAMBAX Σεϋχελλες!!! :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.