Jump to content



Αμερικανικές εκλογές, πριν και μετά


karmen1983

Recommended Posts

οσο το γενικευσα εγω αλλο τοσο και συ. και σιγουρα δεν ειπα οτι ειναι φιβερη χωρα να ζεις.

 

μπορει να παει μακρια η κουβεντα αλλα η απολυτη αποψη οτι ενας λαος ειναι χαζος απο αυτα που βλεπουν στο youtube και στην τβ εμενα δε μου κανει αυτο ηθελα να εκφρασω

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ποτέ πως είναι χαζοί. Απλά όπως το γενίκευσες εσύ, πως οι αμερικάνοι είναι παντού πρώτοι ή στους πρώτους σε όλους τους τομείς σου απαντώ γενικά, πως δεν είναι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νταξει συμφωνοι.

 

να σου πω πως το σκεφτομαι γενικα, οταν παιρνεις μια τυχαια κατηγορια υπηρεσιων προιοντων η ερευνας (αυτοκινητα, μουσικη, διαστημα, τραπεζες, μοδα, φαρμακα, αθλητισμο... ξερω γω οτι να ναι) και μια χωρα εχει ψιλοισχυρη παρουσια σε ολα, εμενα προσωπικα δε μου φαινεται οτι αποτελειται απο χαμηλης νοημοσυνης ατομα.

 

edit. βασικα θα πλατιασω κι αλλο λεγοντας πως δε πιστευω οτι οποιαδηποτε χωρα εχει χαζο η εξυπνο λαο

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
Link to comment
Share on other sites

Ούτε η δικιά μας θεωρώ ότι αποτελείται από χαμηλής νοημοσύνης άτομα. Απόδειξη οι τόσοι Ελληνες που διαπρέπουν κατά καιρούς είτε εντός, είτε εκτός συνόρων παρόλες τις δυσκολίες. Κοίτα όμως που έχουμε φτάσει πλέον με τις επιλογές όλων μας...

 

Το πρόβλημα δεν ήταν τόσο ο τραμπ όσο η χιλαρι στις εκλογές. Βλέπω τον εαυτό μου. Εκεί που δεν ήθελα να τη ξέρω καν, ξαφνικά την είδα σαν την καλύτερη (αν ειναι δυνατόν!!!) εναλλακτική. 

Τωρα αν είναι ή δεν ειναι βλάκας ο Trump θα φανεί στη πορεία. Δε μου αρέσει όμως να διαβάζω απόψεις του τύπου, "όποιος και να βγει το ίδιο θα είναι" γιατί με πάει μερικά χρόνια πίσω που το τότε με το τώρα μόνο ίδιο που δεν ειναι στην χώρα μας... Τα ίδια λέγαμε και τότε. Ελα μωρέ δεν εχει σχέση, οι ευρωπαίοι κάνουν κουμάντο. Ας τον δοκιμάσουμε και αυτόν...

Δοκιμάσαμε και ακόμα δεν έχουμε πειστεί -από ότι φαίνεται- αν φταίει ο βοσκός ή η μάντρα...

 

Βέβαια κάποιος θα μου πει η Αμερική δεν είναι Ελλάδα. Σίγουρα δεν είναι... αλλά δεν παύει οι αποφάσεις τους σαν έθνος να επηρεάζουν όλο το κόσμο καλές ή κακές. Και εκεί θα έχει μερίδιο ο Πλανητάρχης και οι απόψεις του.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρειτε οτι αυτος που "νικα" στις εκλογες ειναι αυτος που θα κυβερνα τη χωρα; Ειστε της αποψης οτι ετσι απλα βγαινει πρωτος αυτος που ψηφισε ο κοσμος; Νομιζετε οτι οι διαφοροι εκπροσωποι των διαφορων κομματων εχουν ουσιαστικες διαφορες μεταξυ τους; Εχετε την εντυπωση οτι καποιος ανθρωπος αφηνει τα δικα του προβληματα, της οικογενειας του κτλπ και μπαινει στο πολιτικο στιβο για το καλο του τοπου του; Οι ανθρωποι που βρισκονται ψηλα στη πολιτικη σκηνη νομιζετε οτι ειναι τυχαια προσωπα που απλα ηταν αξια, δουλεψαν σκληρα και τελικα τα καταφεραν;

 

Τελικα τι ειναι η πολιτικη; Η δημοκρατια; Οι κυβερνησεις; Το πολιτικο σκηνικο; Τι ρολο παιζουν τα μμε και οι διαφοροι μεγιστανες του πλουτου σε ολο αυτο το σκηνικο; Ποιοι ειναι αυτοι που χρηματοδοτουν τη καθε πολιτικη καμπανια και τι παιρνουν μετα οταν εκλεγει ο δικος τους; 

 

Τι ρολο παιζει το νομικο-δικαστικο συστημα της καθε χωρας σε ολο αυτο; Αυτος που ειναι ανωτατος δικαστης κτλπ απο ποιους διοριστηκε; Ποιος τον ελεγχει αν κανει σωστα τη δουλεια του; Ποιος ειναι αυτος που νομοθετει; Σας εχουν ζητησει ποτε τη συμφωνη γνωμη σας πριν βγαλουν καποιο νομο που σας αφορα; Αυτοι που ψηφιζουν υπερ καποιου νομου...τον εχουν διαβασει-κατανοησει πληρως; Εχουν δεχτει πιεσεις στο να ειναι υπερ ή κατα; 

 

Φυσικα και δεν ομιλω μονο για την Αμερικη. Μιας και το εφερε η κουβεντα, εθεσα και εγω καποια ερωτηματα.  Σιγουρα υπαρχουν πολλα ερωτηματα που θα μεινουν χωρις απαντηση στη ζωη μας γενικοτερα. Δεν θα ηθελα να απαντησουμε αυτα που εθεσα εγω απο εδω μεσα, ειναι λαθος απο ολες τις αποψεις κατι τετοιο. Απλα τα εθεσα για προσωπικο προβληματισμο του καθενα μας. 

 

Καλη συνεχεια σε ολους μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.wired.co.uk/article/donald-trump-president-policy-science-technology-climate-change

 

Quote

Trump’s campaign website makes no mention of environmental issues. He’s described man-made climate change as a hoax and in May 2016 said he would “cancel” the Paris Agreement. He opposes environmental regulations, arguing they are economically damaging.

 

Απ'αυτό και μόνο ο Τραμπ κέρδισε τη συμπάθειά μου, άσχετα με το ότι η εξωτερική πολιτική είναι κάτι δυσμετάβλητο. Όχι για τη θέση του σχετικά με τη εγκυρότητα ή μη της κλιματικής αλλαγής. Για τη θέση του απέναντι σε βρωμερά συμφέροντα που θέλουν να βγάλουν λεφτά εις βάρος των πολιτών από τις χρεοκοπημένες ΑΠΕ(τα διακαιώματα ρύπων και τη φορολογία). Αυτές που όλο κατακτάνε τον κόσμο και όλο τον λούπο τρώνε όταν σκουρύνουν οικονομικά τα πράγματα*.

Μου αρέσει επίσης όταν λέει με εμφανώς σκωπτική διάθεση ότι το παραμύθι της ανθρωπογενούς ΚΑΙ επιζήμιας κλιματικής αλλαγής δημιουργήθηκε από τους Κινέζους για να πλήξουν την ανταγωνιστικότητα των ΗΠΑ. Φυσικά ισχύει το ακριβώς αντίθετο. Οι Κινέζοι(και οι Ινδοί) είναι οι εξαρτημένοι από τον βρώμικο λιγνίτη τη στιγμή που οι ΗΠΑ κολυμπούν στα κοιτάσματα του λιγότερο ρυπογόνου φυσικού αερίου.

 

https://www.theguardian.com/environment/2016/nov/01/renewables-could-lose-european-power-grid-priority-documents-reveal

http://energypost.eu/energiewende-running-limits/

 

Για την άλλη τί να πεις; Κατευθείαν για το Αλκατράζ. Ίδια περίπτωση με τη ΧΑ στην Ελλάδα. Άλλοι κάνουν τα εγκλήματα, άλλοι μπαίνουν φυλακή. Τυχαία τα δικά μας ΜΜΕ είχαν πρώτη σκηνή για τις εκλογές τα καλομαθημένα πλουσιόπαιδα της Καλιφόρνια να διαδηλώνουν κατά του Τραμπ προκαλώντας δολιοφθορές.

Σκύλιασαν μέχρι και για πράγματα που γίνονται χιλιάδες μίλια μακριά μας. Θέλουν να εμπεδώσει για τα καλά ο Έλληνας ότι η εποχή του ανεξάρτητου έθνους-κράτους όχι απλά τελείωσε, αλλά θα μας γυρίσει πίσω στην εποχή των σπηλαίων αν επανέλθει. Τρέμουν και μόνο στη σκέψη ότι ο πολίτης θα αναζητήσει καποια στιγμή προστασία από δικές του δημοκρατικά εκλεγμένες κυβερνήσεις αντί για φυτευτά επιτροπάτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα δούμε τι και πως θα πράξει ο κύριος Τραμπ στο μέλλον, μιας και θεωρώ πολύ δύσκολο να πραγματοποιήσει όσα "υποσχέθηκε" στον προεκλογικό του αγώνα...Προβλέπω στροφή αν όχι 180 μοιρών, 90 και κάτι :p Είδωμεν...

 

Πάντως σε μια χώρα όπως οι Η.Π.Α με τα τεράστια/παγκόσμια επιχειρηματικά και οικονομικά λόμπι, είναι ανήκουστο πως ακόμα πιστεύουμε ότι όποιος κι από τους 2 να κέρδιζε θα είχε πραγματικά "elected for president"..."Selected" ίσως....Και όχι από τον απλό λαό.

Έγινε επεξεργασία από zampONakiaskiou
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, karmen1983 said:

Ούτε η δικιά μας θεωρώ ότι αποτελείται από χαμηλής νοημοσύνης άτομα. Απόδειξη οι τόσοι Ελληνες που διαπρέπουν κατά καιρούς είτε εντός, είτε εκτός συνόρων παρόλες τις δυσκολίες. Κοίτα όμως που έχουμε φτάσει πλέον με τις επιλογές όλων μας... 

 

Το πρόβλημα δεν ήταν τόσο ο τραμπ όσο η χιλαρι στις εκλογές. Βλέπω τον εαυτό μου. Εκεί που δεν ήθελα να τη ξέρω καν, ξαφνικά την είδα σαν την καλύτερη (αν ειναι δυνατόν!!!) εναλλακτική. 

Τωρα αν είναι ή δεν ειναι βλάκας ο Trump θα φανεί στη πορεία. Δε μου αρέσει όμως να διαβάζω απόψεις του τύπου, "όποιος και να βγει το ίδιο θα είναι" γιατί με πάει μερικά χρόνια πίσω που το τότε με το τώρα μόνο ίδιο που δεν ειναι στην χώρα μας... Τα ίδια λέγαμε και τότε. Ελα μωρέ δεν εχει σχέση, οι ευρωπαίοι κάνουν κουμάντο. Ας τον δοκιμάσουμε και αυτόν...

Δοκιμάσαμε και ακόμα δεν έχουμε πειστεί -από ότι φαίνεται- αν φταίει ο βοσκός ή η μάντρα...

 

Βέβαια κάποιος θα μου πει η Αμερική δεν είναι Ελλάδα. Σίγουρα δεν είναι... αλλά δεν παύει οι αποφάσεις τους σαν έθνος να επηρεάζουν όλο το κόσμο καλές ή κακές. Και εκεί θα έχει μερίδιο ο Πλανητάρχης και οι απόψεις του.

 

 

Δεν έχει σχέση με τη νοημοσύνη. Έχει σχέση με το βιοτικό επίπεδο.

 

Εσύ πιστεύεις ότι για την κατάσταση της Αμερικής και για την κρίση του 2008 φταίει ο Βαρουφάκης?

Διότι αυτό που λέει η ομάδα Αλήθειας, είναι ότι για όλα φταίει ο Βαρουφάκης και τα πρώην μέλη Σύριζα - νυν ΛΑΕ, ενώ τώρα απλά δεν είναι καλοί εφαρμοστές των μνημονίων και η ομάδα αλήθειας είναι καλύτεροι εφαρμοστές. Δηλαδή σαν να σου λέει ότι ο μόνος τρόπος να επανέλθει η ανταγωνιστικότητα είναι οι μισθοί Βουλγαρίας. Big news: ό,τι και να κάνει η Ελλάδα, εάν δεν:

1. προσελκύσει μαύρο χρήμα (δες Ελβετία/Κύπρο)

2. αλλάξει η πολιτική Ευρώπης και ΗΠΑ ως προς τα διατιθέμενα κεφάλαια στις ασιατικές αγορές (Τουρκίας συμπεριλαμβανομένης)

λίγα πράγματα θα μπορέσουν να κάνουν τα ... μνημόνια.

 

Αν είναι προς τη σωστή ή τη λάθος κατεύθυνση, εγώ προσωπικά πιστεύω ότι είναι προς τη λάθος μιας και είναι γνωστό ότι υποστηρίζω σχεδόν εξ ολοκλήρου ότι λέει ο Βαρουφάκης, παρ'όλο που μερικές φορές τα γυρίζει τόσο γρήγορα που αδυνατείς να τον παρακολουθήσεις.

 

Στην Αμερική και στην Αγγλία με τα τόσα έκδηλα πλέον προβλήματα, δεν έχουν κανένα μνημόνιο, κανέναν Τσίπρα και κανέναν Βαρουφάκη. 

Έχουν τα 5-10 καλύτερα Πανεπιστήμια του κόσμου (Harvard, Oxford, Cambridge, Stanford, Berkeley, MIT, LSE - να συνεχίσω μάλλον είναι αδιάφορο) και μπορούν να έχουν ό,τι οικονομικές αναλύσεις μπορεί να προτείνει η οικονομική θεωρία, του κάθε Βαρουφάκη συμπεριλαμβανομένου. Από άποψη μόρφωσης είναι αστείο να θεωρούμε έναν μέσο μαθητή του Ελληνικού δημόσιου σχολείου πιο μορφωμένο από ένα μέσο μαθητή ενός καλού ιδιωτικού των πλουσίων πολιτειών της Αμερικής.

 

Είναι σαφές ότι η παγκοσμιοποιημένη αγορά έχει αποτύχει. Δεν έχει αποτύχει για το μέσο πολίτη του κόσμου, μιας και αυτός όντως έγινε πλουσιότερος, αλλά για το μέσο δυτικό πολίτη, που βλέπει το μισθό του και την αγοραστική του δύναμη να εξισώνεται με τις ασιατικές χώρες, να υστερεί σε σχέση με τις πετρελαιοπαραγωγές χώρες και να βλέπει διαρκώς στα μάτια του ένα σύστημα γυαλιστερό στο οποίο όμως δεν έχει πρόσβαση. Το να έρχεται η Βελκουλέσκου να επιβλέψει την Ελλάδα είναι θέαμα ειρωνικό. Η ίδια η ύπαρξή της είναι προϊόν της παγκοσμιοποίησης. Ανατολικοευρωπαίος οικονομολόγος είναι παρόμοιο ανέκδοτο του Αλβανός τουρίστας.

 

Ο Τραμπ έχει το προσόν να λέει τα πράγματα με το όνομά τους, χωρίς να κρύβεται πίσω από politically correct τοποθετήσεις. Αντίθετα ο Ομπάμα όσο συμπαθής κι αν μου είναι, εκφράζει 100% το politically correct με ό,τι αυτό μπορεί να κρύβει πίσω του. Δηλαδή politically correct στα ανθρώπινα δικαιώματα, αλλά εκατομμύρια Σύριοι πρόσφυγες, εξ'αιτίας "αύξησης" των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στη Συρία κατά του δυνάστη Ασαντ.

 

Τα ίδια μέσες άκρες ισχύουν και με το Brexit, όλοι έπεσαν από τα σύννεφα, μη μπορώντας να δουν πέρα από το δάκτυλό τους το τι παρέχεται σε αυτό το πολύπαθο απομεινάρι της αυτοκρατορίας. Και πάλι η σύγκριση με την Ελλάδα είναι αστεία, μιας και η Ελλάδα δεν είναι απομεινάρι αυτοκρατορίας αλλά ανάχωμα της Δύσης προς ανατολάς (και αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος ύπαρξης αυτού του κράτους).

 

Μην ξεχνάμε ότι οι ρεπουμπλικανοί σαν κόμμα, έχουν μεγαλύτερη ιστορία από την ίδια τη χώρα μας. Ας μη σχολιάσω δε την ιστορία των δικών μας πολιτικών παρατάξεων που πρακτικά είναι ανύπαρκτη. Χίλλαρυ, Bremain, ΝΑΙ και Ομάδα Αλήθειας είναι επιλογές βασισμένες στο μη χείρον βέλτιστον. Κάποιες φορές, χρειάζεται κι αυτό. Κάποιες άλλες, χρειάζεται το ταρακούνημα. Το αν το ταρακούνημα θα οδηγήσει σε ορθότερες πολιτικές ή στον 3ο Παγκόσμιο πόλεμο, αυτό μόνο το μέλλον το γνωρίζει. Σίγουρα όμως η εντροπία του συστήματος αυξάνεται περισσότερο με τις ακραίες επιλογές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

είναι γνωστό ότι υποστηρίζω σχεδόν εξ ολοκλήρου ότι λέει ο Βαρουφάκης, παρ'όλο που μερικές φορές τα γυρίζει τόσο γρήγορα που αδυνατείς να τον παρακολουθήσεις.

Σέβομαι τα πιστεύω σου αλλά δε συντάσσομαι με αυτά. Από αυτή τη φράση και μετά δε θα κάνουμε κουβέντα γιατί θα είμαστε στα άκρα αντίθετα και είναι κρίμα να καταναλώνουμε κλικς στα πληκτρολόγια :p 

Ο Βαρουφάκης για μένα ήταν ότι χειρότερο πέρασε από αυτή τη χώρα. Οτι πιο ρευστό και ότι πιο επικίνδυνο. Μπορεί σε μερικά χρόνια να αποδειχθεί ότι είμαι λάθος, αλλά αυτή τη στιγμή αυτό πιστεύω. 

 

Δεν απαξιώ να σου απαντήσω σε καμία περίπτωση απλά δεν θα βρούμε κοινή γραμμή για τη συνομιλία μας :)

 

Το ποιος ή ποιοι φταίνε για όλο αυτό το χάλι δε μπορώ να το απαντήσω μιας και δεν εχω ούτε τις πληροφορίες, ούτε τις γνώσεις. Ενας απλός άνθρωπος είμαι. Αλλά οι εξελίξεις της εποχής με κάνουν να πιστεύω ότι κάποιος παίζει ζάρια. Και σίγουρα δεν είναι ο Θεός!

 

Σε άλλα νέα έχω ρίξει τρελό γέλιο

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O Trump έκανε την απόλυτη troll προεκλογική καμπάνια, δεν υπάρχει αμφιβολία. Κάποιοι τραβάνε τα μαλλιά τους για την ψήφισή του, αλλά φανταστείτε να είναι φοβερός πρόεδρος και να είναι και πιο μετριοπαθής κι απ τον Ομπάμα στη διακυβέρνηση. Αν και επιχειρηματίας είναι... θα τα βρούν αυτοί...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.