Jump to content



AC Benchmark


akis_z80

Recommended Posts

@liakjim βαλε motion blur 12..
Επισης, τι ειχες κανει στο πανελ ;
 


Είχα βάλει override AA=4XEQ , AFX16 στο global ( αντί για το σωστό, μόνο σε profile για το AMS )

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, liakjim said:

Παιδιά είχα κάνει πατάτα στο crimson...
60fps σε gameplay, με ultra shadows, όλα full, fxaa=0, motion blur=0, reflections=low ( σαν του Άκη ) και η κάρτα χαλαρή στο 60% !

@krh1s προχώρα

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

 

Μια χαρα τοτε!

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω και εγώ ένα με ATI

 

AC VERSION: 1.9.3 (x64)
POINTS: 1507
FPS: AVG=9 MIN=5 MAX=12 VARIANCE=0 CPU=33%

LOADING TIME: 28s
GPU: ATI Radeon HD 4800 Series (1280x1024)
OS-Version: 6.1.7601 (Service Pack 1) 0x100-0x1
CPU CORES: 2
FULLSCREEN: ON
AA:4X AF:16X SHDW:4096 BLUR:12
WORLD DETAIL: 5 SMOKE:5
PP: QLT:5 HDR:1 FXAA:0 GLR:5 DOF:5 RAYS:1 HEAT:1
 

Pentium G860

ATI 4850 :p Η κομμένη έκδοση, με λίγο χαμηλότερα ρολόγια και χωρίς 6πινο.

Πάντως πέρα από την πλάκα, αν και είμαι βαμμένος πράσινος στις παιχνιδοvga και μόνο ότι το άνοιξε η 4850 με όλα αυτά on με εντυπωσίασε.

Σε μεταγενέστερες nvidia, gts 250 - 260 που έχω επίσης εδώ στο γραφείο (παλιά γίνονταν επικές - lan βραδιές) φόρτωνε μόνο αν έκανες edit κάποια ini και τα δέντρα εμφανίζονταν λες και είναι απο το Stunts (1990) :hehe:

 

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω μέγα πρότζεκτ και σύγκριση όλων των ΑΑ μεθόδων της AMD, ελπίζω να το τελειώσω το ΣΚ.

Ως τότε να πω πως η 470 , δίνει ένα χαλαρό 60αρι με usage 70%, με όλα full , AAX4, εκτός reflections και blur , με χρήση του VSR , δλδ με upscale της ανάλυσης σε 1440p!!!

Η εικόνα στην 1080p τηλεόραση είναι καταπληκτική.

Δοκίμασα σε 2060p δλδ upscale σε 4Κ αλλά ζοριστηκε.

Αναμείνατε για νεότερα.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος liakjim έγραψε:

Ετοιμάζω μέγα πρότζεκτ και σύγκριση όλων των ΑΑ μεθόδων της AMD, ελπίζω να το τελειώσω το ΣΚ.

Ως τότε να πω πως η 470 , δίνει ένα χαλαρό 60αρι με usage 70%, με όλα full , AAX4, εκτός reflections και blur , με χρήση του VSR , δλδ με upscale της ανάλυσης σε 1440p!!!

Η εικόνα στην 1080p τηλεόραση είναι καταπληκτική.

Δοκίμασα σε 2060p δλδ upscale σε 4Κ αλλά ζοριστικε.

Αναμείνατε για νεότερα.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

και εγώ AMD έχω (παλιότερη), ενδιαφέρον!

Μόλις βρω χρόνο θα δοκιμάσω και εγώ ένα Benchmark test να δω τι "γκάζια" πιάνω...

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

χαλαρό 60αρι με usage 70%, με όλα full , AAX4, εκτός reflections και blur , με χρήση του VSR , δλδ με upscale της ανάλυσης σε 1440p!!!
 

Όταν λες gpu usage εννοείς το % που δίνει το assetto bench?

Γιατί το assetto bench έχει μόνο cpu usage.

Όσο πιο δυνατή η κάρτα τόσο πιο πολύ ζορίζει την cpu.

Πχ η 750 ti που εχω δεν ιδρώνει και τόσο τον i5 μου ενώ η 1070 του άκη κάνει τον i7 του να φτύνει αίμα... 

 

Εξού και το λεγόμενο gpu bottleneck. (Η cpu δεν εχει αρκετή δύναμη να σπρώξει την gpu στο σωστό επίπεδο)  

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, liakjim said:

Ετοιμάζω μέγα πρότζεκτ και σύγκριση όλων των ΑΑ μεθόδων της AMD, ελπίζω να το τελειώσω το ΣΚ.

Ως τότε να πω πως η 470 , δίνει ένα χαλαρό 60αρι με usage 70%, με όλα full , AAX4, εκτός reflections και blur , με χρήση του VSR , δλδ με upscale της ανάλυσης σε 1440p!!!

Η εικόνα στην 1080p τηλεόραση είναι καταπληκτική.

Δοκίμασα σε 2060p δλδ upscale σε 4Κ αλλά ζοριστηκε.

Αναμείνατε για νεότερα.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Pls κάνε 3 bench με το κάθε setting για να αποκλειστούν τυχόν ανωμαλίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Δεν υπαρχει bottleneck με i7 και στις καρτες αυτες.

Bottleneck θα υπηρχε αν το CPU usage ηταν 99% και η καρτα λιγοτερο απο 100%
 

Δεν λέω κάτι άλλο.

Έστω ότι παίρνω την 1080 που είναι καλύτερη απο του Άκη.

Eίμαι μια γενιά κάτω i5, ενα σόκετ πίσω απο τον Ακη (για αρχιτεκτονική δε σχολιάζω γιατί η ιντέλ δεν κάνει και καμιά εξέλιξη ουσίας  λόγο απουσίας της  AMD) και 600-700mherz κάτω.

Λογικό είναι να αναμένω το cpu utilization να φλερτάρει με το 100% και η cpu να λιώνει για να κρατήσει την 1080 γεμάτη.

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, uhu said:

Όταν λες gpu usage εννοείς το % που δίνει το assetto bench?

Γιατί το assetto bench έχει μόνο cpu usage.

Όσο πιο δυνατή η κάρτα τόσο πιο πολύ ζορίζει την cpu.

Πχ η 750 που εχω δεν ιδρώνει και τόσο τον i5 μου ενώ η 1070 του άρη κάνει τον i7 του να φτύσει αίμα... 

 

Εξού και το λεγόμενο gpu bottleneck. (Η cpu δεν εχει αρκετή δύναμη να σπρώξει την gpu στο σωστό επίπεδο)  

Υπάρχει gpu usage. Είναι η κόκκινη γραμμή στο γράφημα νομίζω.

 

Για το από κάτω σχόλιο αν αναφέρεσαι σε μένα. 1. Δε με λένε Άρη 2. δεν έχω i7 :D

 

Bottleneck μπορούμε να πούμε ότι υπάρχει σε ένα υποσύστημα όταν το usage του φτάνει το >95% ενώ τα άλλα components κοιμούνται. Το θέμα είναι ότι αυτό το "bottleneck" εμφανίζεται με vsync off πράγμα που το κάνει ανούσιο. Δηλαδή αν έχω 200fps σε 1080p με 100%cpu usage και 60% gpu usage δεν πάει να πει ότι θα πρέπει να αναβαθμίσω cpu ώστε να πιάσω 300 fps με 100% gpu usage και 60% cpu. Μετά θα πρέπει να αναβαθμίσω vga γιατί θα κρατάει πίσω τη cpu? :D

 

To θέμα είναι να βρεις τα κατάλληλα components ώστε να παίζεις χωρίς framedrops στην ανάλυση που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος akis_z80 έγραψε:

Για το από κάτω σχόλιο αν αναφέρεσαι σε μένα. 1. Δε με λένε Άρη

Σε εχω ξαναβαφτίσει τον τελευταίο μήνα.

 

Ούτε με σένα λέω κάτι διαφορετικό.

Απλά εχω την εντύπωση πως ειδικά τώρα με το rift που ζητάει 90 fps το bottleneck είναι πραγματικότητα και σε usable frame rates και στις πραγματικές αναλύσεις που τρέχουμε τα παιχνίδια.

Δες εδώ.

 

 

Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν η ανάλυση που τρέχετε στο ασέτο οι Ριφτάδες είναι ανάλογη με 4k λόγο 2060 upscaling.

Όσο ανεβαίνει η ανάλυση τότε η πιθανότητα να τρώς bottleneck μειώνεται, αλλά και πάλι άμα είσαι με i3-i5 χαμηλόσυχνο δεν πας για flagship vga.

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες gpu usage εννοείς το % που δίνει το assetto bench?
Γιατί το assetto bench έχει μόνο cpu usage.
Όσο πιο δυνατή η κάρτα τόσο πιο πολύ ζορίζει την cpu.
Πχ η 750 ti που εχω δεν ιδρώνει και τόσο τον i5 μου ενώ η 1070 του άκη κάνει τον i7 του να φτύνει αίμα... 
 
Εξού και το λεγόμενο gpu bottleneck. (Η cpu δεν εχει αρκετή δύναμη να σπρώξει την gpu στο σωστό επίπεδο)  


70% πάντα στη GPU.
Μόνο με hack για πχ 32 ΑΙ cars θα δεις CPU bottleneck.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Pls κάνε 3 bench με το κάθε setting για να αποκλειστούν τυχόν ανωμαλίες.


Άκη δεν ασχολούμαι πια με το benchmark αλλά σε live gaming

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

 


70% πάντα στη GPU.
Μόνο με hack για πχ 32 ΑΙ cars θα δεις CPU bottleneck.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Στο assetto πάντα.

Γιατί άμα δεις στο vs πιο πάνω υπάρχουν games που είναι πιο cpu intensive απο άλλα.

 

Το εχω ψάξει πολύ το θέμα "μπουκάλι" 

Παλιά όταν ήμουν πιτσιρικάς πάντα τα σκαγα για vga και την κουτσοβόλευα με mobo-cpu ενω τα κλόκαρα και όσο πήγαινε.

Μετά απο κάποιο διάστημα επειδή βαρέθηκα να είμαι με το κατσαβίδι ανα χείρας πήγα προς πιο ισοροπημένα πράγματα κοινός intel midrange με πολύ mild oc.

Είπα γιατί να σκάω τα διπλά για mobo coolers τροφοδοτικά απο την στιγμή που μπορώ να κρατήσω τα λεφτά και να πάρω κατευθείαν την καλύτερη cpu.

 

Κάπως έτσι έφτασα να είμαι στο τελευταίο pc με gigabyte micro atx χωρίς ρεύματα και ιντέλ μαμά κουλεράκι, που μπορεί να πάιξεις λίγο μόνο με το κλείδωμα του multiplier.

Και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με αυτή την αλλαγή-ωρίμανση της νοοτροπίας μου...

 

Να μη μιλήσω για λεφτά ζημιές, καμένα components και κυρίως χαμένος χρόνος που είχα παλιότερα...

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Στο assetto πάντα.
Γιατί άμα δεις στο vs πιο πάνω υπάρχουν games που είναι πιο cpu intensive απο άλλα.
 
Το εχω ψάξει πολύ το θέμα "μπουκάλι" 
Παλιά όταν ήμουν πιτσιρικάς πάντα τα σκαγα για vga και την κουτσοβόλευα με mobo-cpu ενω τα κλόκαρα και όσο πήγαινε.
Μετά απο κάποιο διάστημα επειδή βαρέθηκα να είμαι με το κατσαβίδι ανα χείρας πήγα προς πιο ισοροπημένα πράγματα κοινός intel midrange με πολύ mild oc.
Είπα γιατί να σκάω τα διπλά για mobo coolers τροφοδοτικά απο την στιγμή που μπορώ να κρατήσω τα λεφτά και να πάρω κατευθείαν την καλύτερη cpu.
 
Κάπως έτσι έφτασα να είμαι στο τελευταίο pc με gigabyte micro atx χωρίς ρεύματα και ιντέλ μαμά κουλεράκι, που μπορεί να πάιξεις λίγο μόνο με το κλείδωμα του multiplier.
Και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με αυτή την αλλαγή-ωρίμανση της νοοτροπίας μου...
 
Να μη μιλήσω για λεφτά ζημιές, καμένα components και κυρίως χαμένος χρόνος που είχα παλιότερα...


Ίσα ίσα που θα έλεγα ότι το Assetto είναι ήδη βαρύ για τον επεξεργαστή.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο i5 750 που έχω και τον έχω φτάσει 4Ghz (από 2.67...) κατά καιρούς τη παλεύει μια χαρά με την 7970 (όλα σχεδόν τέρμα τα έχω στο AC νομίζω), αλλά όταν πας VR και 90fps αρχίζει και κλωτσάει (μαζί με την κάρτα, εξαρτάται από το παιχνίδι).

 

Όλα είναι σχετικά :p Απλά CPU bottleneck είναι πολύ πιο σπάνια πλέον γιατί η Intel μας δίνει 10% σε κάθε γενιά... :angry: και δεν μένεις και πολύ πίσω αν δεν αναβαθμίσεις, ενώ οι κάρτες πάνε σταθερά με 30ρια σχεδόν.

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
Link to comment
Share on other sites

Με τα settings που έχει ο Άκης στο 1ο ποστ. Το min με το που φόρτωσε πρέπει να ήταν, δεν είδα drops πουθενά.

 

i5 750

12GB DDR3 1600

Asus HD7970 DirectCU2TOP

AC VERSION: 1.9.3 (x64)
POINTS: 8292
FPS: AVG=56 MIN=12 MAX=70 VARIANCE=2 CPU=57%

LOADING TIME: 26s
GPU: AMD Radeon R9 200 / HD 7900 Series (1920x1080)
OS-Version: 6.2.9200 () 0x300-0x1
CPU CORES: 4
FULLSCREEN: ON
AA:4X AF:16X SHDW:4096 BLUR:12
WORLD DETAIL: 5 SMOKE:5
PP: QLT:5 HDR:1 FXAA:0 GLR:5 DOF:5 RAYS:1 HEAT:1

 

 

edit: Το blur

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.