Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος Parhs έγραψε:

Εχει κανεις αυτη τη σκάλα; Πολλοί μαστορες που έχω δει παντως εχουν την απλή σκάλα του lidl όλοι απλά δε βολευει σε βαψιμο και δε πάει πολυ ψηλά.. αυτη λέει 2.3 μέτρα που δεν ειναι παρα πολυ αλλα οκ.

 

Δεν έχω του lidl, αλλά μία πολύ όμοια. Είναι πιο βαριά αλλά και πιο στιβαρή από την απλή αλουμινένια. Για όροφο και κάτι είναι μια χαρά.

Δεν ξέρω για τί χρήση την προορίζεις, σε σχήμα Λ και εντελώς ανοιγμένη είναι αξιόπιστη. Οι πιο περίεργες γωνίες είναι ενίοτε χρήσιμες, αλλά όχι πολύ συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την έχω αλλά δεν με έχει βολέψει. Βέβαια είμαι γυναίκα και παίζει το ρόλο του αυτό, μια ςκαι είναι σχετικά βαριά και δύσκολη στο άνοιγμα/κλείσιμο

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 3 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

έχει δοκιμάσει κανείς το πολυτριβείο να μας πεί μια άποψη?

 

η τιμή του είναι χώμα... αλλά αν είναι δοκιμασμένο ακόμη καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Το δραπανοκατσαβιδο αξίζει; 

 

https://www.supereverything.gr/2019/03/review-parkside-pabs-20-li-d4.html

 

Δε θα τρυπάω με αυτο μονο για βιδωμα.. Δεν ειναι παλμικο αλλα οκ

Έγινε επεξεργασία από Parhs
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Parhs έγραψε:

Το δραπανοκατσαβιδο αξίζει; 

 

https://www.supereverything.gr/2019/03/review-parkside-pabs-20-li-d4.html

 

Δε θα τρυπάω με αυτο μονο για βιδωμα.. Δεν ειναι παλμικο αλλα οκ

Εξαρτάται από τις ανάγκες και το διαθέσιμο budget. Για βίδωμα υπάρχουν ελαφρύτερες, οικονομικότερες και πιθανότατα πιο εργονομικές λύσεις. Μεταξύ άλλων υπάρχει και η 12v σειρά της parkside με το αποσπώμενο τσοκ, που καλύπτει το βίδωμα (και τρύπημα αν χρειαστεί) με βάρος γύρω στο 1 kg.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πηρα καποια εργαλεια απο τις τελευταιες προσφορες.

Αρχικα με εντυπωσιασε ο τροχος.

μπαταρια 4 ΑΗ/20V οταν τα αλλα εργαλεια της σειρας εχουν 2ΑΗ

κανενας κραδασμος! μπροστα του ο στανλεη φατμαχ που εχω, κανει σαν τρακτερ, και ο στανλεη εχει λιγοτερους απο τους κινεζους ανταγωνιστες του.

το κλειστου τυπου προστατευτικο του, δεν το βρισκεις πουθενα και αν το βρεις παει κανα εικοσαρικο. παρεχει ασφαλεια στο κοψιμο

εχει ρυθμιζομενες στροφες αρα μπορω να βαλω και δισκους κοπης ξυλου απλους ή με αλυσιδα σε χαμηλοτερες στροφες χωρις να φοβαμαι τοσο πολυ την αναδραση

και εχει και μαλακο ξεκινημα. 

πιστευω οτι ειναι καλη ευκαιρια αυτη η αγορα

Έγινε επεξεργασία από Νικος Παναγιωτοπουλος
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

δευτερο εργαλειο το πολυτριβειο. περισσοτερο για εκκεντρη κινηση τον πηρα. τιμη χωμα, κανει ομως και παλμικο . εχει καλη ταχυτητα και μεγαλη επιφανεια σε σχεση με το πολυεργαλειο που εχω. για ερασιτεχνικη χρηση μια χαρα μου φαινεται...

 

τριτο εργαλειο ο λειαντηρας και πηρα και σβουρακια για αυτον που τα ειχε προσφορα.

θελω να τριψω τα καγκελα και αυτος χωνεται παντου, αντιθετα με το τροχο. η τιμη του χωμα και αν και δεν τον ειχα και τοσο αναγκη, μικροτεροι και πολυ πιο αδυναμοι λειαντηρες πανε πολλαπλασια τιμη.

απο 25 ευρωπουλα το καθε ενα απο τα δυο αυτα εργαλεια

 

και τελευταιο το ρουτερ. δεν το ειχα αναγκη κι αυτο, αλλά ειπαμε, τα μεγαλα παιδια εξακολουθουν να παιζουν :) πηρα επιπλεον και μια κασετινα με κοπιδια αν θυμαμαι καλα 12 ευρω.

επιπλεον πηρα το αλφαδι μοιρογνωμονιο, σφιγκτηρες και κατι αλλα ψιλα. συν το χαρακτικο για δωρο στην κυρά που της αρεσουν οι χειροτεχνιες. εχει μεσα φορτιστη usb type C και  μπορει να τον χρησιμοποιει και  για το ταμπλετ της. χαζοαγορα αυτη αλλα με 15 ευρω, τα μισα τουλαχιστον στοιχιζει ο φορτιστης του.

και το πλεον χρησιμο, οι επιγονατιδες! πραγματικο δωρο για τους 50+ με καποια κιλακια παραπανω :)

ξεφραγκιστηκα αλλά ειχα καιρο να παρω εργαλεια και τουτα εδω ειναι ολα σε πολυ καλη τιμη και πιστευω οτι αξιζουν πολυ, ιδιαιτερα ο γωνιακος τροχος και οι επιγονατιδες.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2019 at 12:42 ΠΜ, το μέλος georgeps έγραψε:

έχει δοκιμάσει κανείς το πολυτριβείο να μας πεί μια άποψη?

 

η τιμή του είναι χώμα... αλλά αν είναι δοκιμασμένο ακόμη καλύτερα

 

 

Δεν το πήρα γιατί με φόβισε το σύστημα εναλλαγής των τριών πελμάτων μήπως με την χρήση χαλάσει

Έγινε επεξεργασία από Vardeos
Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2020 at 6:20 ΜΜ, το μέλος Vardeos έγραψε:

 

 

Δεν το πήρα γιατί με φόβισε το σύστημα εναλλαγής των τριών πελμάτων μήπως με την χρήση χαλάσει

εγω το χτύπησα. το ανοιξα το ειδα, λιγο, και το ξαναεκλεισα, μόλις το δοκιμάσω θα αναφέρω εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλό δείχνει. Βέβαια χρειάζεται μια μέγγενη της προκοπής και μία στρογγυλή λαβή δεξιά. Μακάρι να το βλέπαμε και εδώ.

Δεν ξέρω τώρα κατά πόσο έχουν ροπή στις χαμηλές στροφές, σε σχέση με τα κλασσικά που αλλάζεις τον ιμάντα.

 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας για να βρω ένα manual είδα ότι εμφανίστηκαν manual για τα μαύρα εργαλεία στα Ελληνικά 

 

https://www.lidl-service.com/cps/rde/SID-D62A1F4C-EA6BE0EB/lsp/hs.xsl/searchpage.html?action=search&searchType=search3&searchRefresh=chgPage&rdeLocaleAttr=el&page=16

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2020 at 8:18 AM, karmen1983 said:

Μήπως ξέρει κανείς αν έχει τους κάβουρες σε κάποιο κατάστημα κοντά στο Χαλάνδρι;

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Gregorypeg1000 έγραψε:

Μήπως ξέρει κανείς αν έχει τους κάβουρες σε κάποιο κατάστημα κοντά στο Χαλάνδρι;

Eλπιζω να μην τους βρεις:) ,γιατι η συγκεκριμενη 3αδα ειναι μακραν οτι χειροτερο εχω πιασει στα χερια μου....

Ο πρωτος εχει τρελα μποσικα δεξια-αριστερα κ μαγκωνει ,κ οι αλλοι 2 ειναι η απολυτη πλευση,εκει που υποτιθεται οτι εχει εγκοπες για να αλλαζεις θεσεις....

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

οφφ τοπικ, αλλά αν κάποιος έχει το παρακάτω εργαλείο, και εχει τα ανταλλακτικά του και το θελει ας στειλέι πμ

 

Το ειχα πάρει από ενα παζάρι και δεν εχει τη πλάκα-βελκρο που κολάνε τα γυαλοχαρτα, και αυτη που ηρθε με το φετινό τριβείο δεν κάνει.

 

ΥΓ εχω πάρει κοψει,το καλώδιο, αλλά δουλευει αν του βάλει κάποιος άλλος άλλο. Χρησιμο επίσης αν καποιος θέλει δόνηση για κάποια κατασκευη ?  (πχ coin counter)

 

ΜΟΝΤΕΛΟ: PHS 160 A1

 

 

IMG_20200116_004227.jpg.c182774b2acdc8641221174ae4d1ec36.jpg

Έγινε επεξεργασία από georgeps
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.