Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

44 minutes ago, wiznick said:

Δεν τα δοκιμασα ουτε εχω και πολυ εμπειρια αλλα χτες που τα κοιταγα (Πορτογαλια που ειμαι τα εχουν απο την προηγουμενη βδομαδα) δεν μου γεμισαν καθολου το ματι και δεν τα αγορασα. Αλλα καλυτερα ας μας πει γνωμη καποιος που τα αγορασε στο παρελθον (αν ειχαν βγαλει παλι τα ιδια).

 

Τα συγκεκριμένα προφανώς δεν έχω προλάβει να τα δω. Όμως, έχω πει την άποψή μου για την ποιότητα των εργαλείων του Lidl παλιότερα. Είναι μέτρια, αλλά καλύπτουν στις περισσότερες περιπτώσεις τον ερασιτέχνη που έχει περιστασιακή ανάγκη να τα χρησιμοποιήσει στο σπίτι.

 

Για όποια εργαλεία προβλέπετε συχνή ή σκληρή χρήση, να τα αποφύγετε. Αντίθετα, αν προορίζονται για ψιλοδουλειές καμιά φορά τον μήνα, μάλλον συμφέρουν περισσότερο από τις καλύτερες και ακριβότερες εναλλακτικές.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος kpetros έγραψε:

Εχει δοκιμασει κανεις τα γερμανοπολυγωνα ?

 τα έχει συνάδελφος στην δουλειά 2 χρόνια τώρα και είναι πολυ ευχαριστημένος...και με ζόρι...όχι για να μαζευεις τα μποσικα ... για ζόρι και δύναμη ! θα τα παρω :D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια πολλα στην παρεα. Σημερα πηγα και πηρα τους σφικτηρες που ειχε και την σκουπα. οι σφηκτηρες ειναι πολυ καλη κατασκευη και μαλιστα αν οχι για επαγγελματικη χρηση τουλαχιστον ημιεπαγγελματικη.  βαρια ωραια και μαζεμενη κατασκευη. η σκουπα και αυτη πολυ καλη . απο το λιγο που την δουλεψα καθαριρισα ολο τα εργαστηριο πριονιδια και ρινισματα απο τροχους και κολλησεις. πολυ δυνατη σηκωνε βιδες και παξιμαδια χωρις να το καταλαβεις.  στα συν οτι τραβαει νερο με ευκολια και εχει ταπα στο πλαι για να αδειαζει. ωραια χειρολαβη. απο θορυβο κανονικο(δεν θεωρειται αθορυβη)... πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.
Εχω το κατσαβιδακι Rapidfire 2.0, αγορασμενο πριν 1 χρονο και κατι (10ος/17 αν θυμαμαι καλα). Ειδε λιγη χρηση και το ειχα παροπλισμενο σχεδον ενα χρονο τωρα, αφου δουλευα το δραπανοκατσαβιδο κυριως. Τελευταια φορα που δουλεψε ηταν μια χαρα.
Πηγα να το δουλεψω σημερα και δεν γυριζε καθολου. Στη "νεκρα" (διακοπτης μεταξυ αριστερο- και δεξιοστροφης λειτουργιας) αναβε το λαμπακι και εδειχνε μπαταρια στη μεση. Επισης αναβε το led.
Εβαλα να το φορτισω και αναβοσβηνε γρηγορα το τελευταιο, πρασινο λαμπακι, ενω μετα απο λιγο αναβοσβηνει αργα το ιδιο. Μετα απο ωρες φορτισης δεν αλλαξε σχεδον τιποτε. Μονο 2 φορες που το δοκιμασα γυριζε πολλυυυυ αργαααααα η μυτη, για λιγο και μετα σταματουσε.
Εψαξα τις αποδειξεις μου και (φυσικα) βρηκα περιπου 10 διαφορετικες lidl, ΕΚΤΟΣ απο την συγκεκριμενη :(
Παιζει να δοκιμασω κατι αλλο;
Να προσπαθησω στο service ή χαμενος κοπος;
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πάρε το σέρβις τηλέφωνο και θα σε καθοδηγήσουν αυτοί. Τώρα για την απόδειξη δεν ξέρω αν θα καλυφθούν μόνο απλά από την χρονολογία του προϊόντος και δεν θα στην ζητήσουν

Link to comment
Share on other sites

Λογω απωλειας της αποδειξης σκεφτομαι να το ανοιξω κι ο Θεος βοηθος....
Αλλα, ισως πρεπει να παρω το service πρωτα.
Φίλε μου πριν το ανοίξεις κάνε πρώτα ένα τηλ. στο service. Έχω χρησιμοποιησει το service πριν κάτι μήνες ενω είχα πετάξει την απόδειξη. Μόνο με τον αριθμό IAN με εξυπηρέτησαν και μάλιστα μου έστειλαν καινούργιο ( ένα κολλητήρι επαναφορτιζομενο ήταν). Μου έστειλαν το καινούργιο σπίτι και κράτησα και το παλιό καθώς δεν το ήθελαν πίσω. Απλά απ ότι θυμάμαι πήρα πρώτα στην γραμμή εξυπηρέτησης των Lidl,έδωσα τα στοιχεία μου και το IAN του προϊόντος και μετά με πήραν από το service εκείνοι ,τους εξήγησα τι είχε πάθει και απλά μου είπαν ότι σε μια δυο μέρες θα μου φέρει κουριερ στο σπίτι ένα άλλο και το παλιό να το κρατήσω. Αλλιώς νομίζω ότι ερχετε κουριερ και παίρνει το χαλασμένο με δικά τους έξοδα και μετά δωρεάν πάλι σου το φέρνει επισκευασμενο η καινούργιο αν δεν φτιάχνετε. Κάνε μια προσπάθεια δεν χάνεις τίποτα.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, evoxslay13 said:

Φίλε μου πριν το ανοίξεις κάνε πρώτα ένα τηλ. στο service. Έχω χρησιμοποιησει το service πριν κάτι μήνες ενω είχα πετάξει την απόδειξη. Μόνο με τον αριθμό IAN με εξυπηρέτησαν και μάλιστα μου έστειλαν καινούργιο ( ένα κολλητήρι επαναφορτιζομενο ήταν). Μου έστειλαν το καινούργιο σπίτι και κράτησα και το παλιό καθώς δεν το ήθελαν πίσω. Απλά απ ότι θυμάμαι πήρα πρώτα στην γραμμή εξυπηρέτησης των Lidl,έδωσα τα στοιχεία μου και το IAN του προϊόντος και μετά με πήραν από το service εκείνοι ,τους εξήγησα τι είχε πάθει και απλά μου είπαν ότι σε μια δυο μέρες θα μου φέρει κουριερ στο σπίτι ένα άλλο και το παλιό να το κρατήσω. Αλλιώς νομίζω ότι ερχετε κουριερ και παίρνει το χαλασμένο με δικά τους έξοδα και μετά δωρεάν πάλι σου το φέρνει επισκευασμενο η καινούργιο αν δεν φτιάχνετε. Κάνε μια προσπάθεια δεν χάνεις τίποτα.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλο ακουγεται αυτο. Μακαρι να ειναι ετσι. Θα το δοκιμασω, τοτε. Ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάθε φορά μου ζητούσαν αριθμό απόδειξης για να ξεκινήσουν τη διαδικασία αντικατάστασης, αλλά σίγουρα δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις...
Ναι και εμένα μου ζήτησαν την απόδειξη αλλά τους είπα ότι δεν την έχω και μετά μου ζήτησαν τον αριθμό ΊΑΝ και προχώρησε η διαδικασία.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Αν αυριο παρει το ματι καποιου σε καποιο lidl στην Αθηνα να εχει μπολικα δραπανα, παρακαλω ενημερωστε με.

Πηρα ενα προχθες και μαλλον ειναι προβληματικο.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, kpetros said:

Αυτο το πολυκαρυδακι ....κανει δουλεια ? 

Κωνους να πατε να παρετε ειναι μπομπα για τα λεφτα τους . 

δεν το εχω δοκιμασει αλλα δεν θα το εμπιστευομουν ευκολα - πιθανον να σου χαλασει τις ακμες σε καποια βιδα/παξιμαδι και να ψαχνεσαι μετα να το λυσεις...

για καποια 'ευκολη΄περιπτωση μπορει να κανει δουλεια

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, kpetros said:

Αυτο το πολυκαρυδακι ....κανει δουλεια ? 

Κωνους να πατε να παρετε ειναι μπομπα για τα λεφτα τους . 

Ενα αντιστοιχο κινεζικο απο ebay που εχω κανει δουλεια, ειναι βολικο (ειδικα για περιεργα βιδωματα, π.χ. γαντζους κτλ), αλλα δεν ειναι και για αντικατασταση των κανονικων...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Βρηκα (μετα απο εν tip ;) ) στα lidl της Μεταμορφωσης το μεγαλο ηλεκτρικο καρφωτικο (€14).
Φαινεται καλο, οπωσδηποτε πιο δυνατο απο το μικροτερο parkside που εχω και παιρνει αρκετα μεγαλυτερα διχαλα και καρφια. Σε προχειρο τεστ τα καρφωνε ολα μεχρι τερμα (15 ως 32 mm) σε σανιδακια πευκου και μελαμινη.
Το μονο κακο ειναι οτι αυτα που παιρνει (type 55 και type 47) φαινεται να ειναι σχετικα σπανια (πλεον; ).
Το πιο κοντινο μαγαζι που λεει οτι τα εχει ειναι το Stanley center στον Αγ. Δημητριο, που πεφτει λιγο μακρια. Διαφορα (και το e-shop που βολευει πολυ) φαινεται να τα ειχαν παλιοτερα, σε σετακι για ενα enheil που παιρνει τα ιδια, αλλα μαλλον τα εχουν σταματησει. Συγκεκριμενα, σετ για το Einhel BT-EN30.
Αν τυχον καποιος τα δει καπου προς τα Β. Προαστια, παρακαλω μιληστε :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.