Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

Έτσι είναι. Όταν υπολογίζουν την τάση κάθε στοιχείου 18650 ως 3.6V,  3x=10.8V. Όταν υπολογίζουν 4V, 3x=12V.

 

Θέμα ονοματολογίας είναι. Έχει επικρατήσει το "φουσκωμένο" σύστημα, γιατί bigger is better. :hehe:

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Lakisss said:

Έχει κανείς αυτή τη σκάλα; https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=12519

 

Την είχα πάρει πριν αρκετά χρόνια (ίσως 8;). Δουλεύει ακόμα μια χαρά, παρά την ταλαιπωρία που έχει φάει τόσα χρόνια.

Επίσης βολεύει πολύ γιατι μπορείς να την κάνεις και ίσια και να ανέβεις πολύ ψηλά.

Στα άκρα της έχει μεγάλα σίδερα, που κρατάνε πολύ καλή κόντρα, οπότε τη χρησιμοποιείς μόνος σου χωρίς να χρειάζεται να στην κρατάει κάποιος.

 

Τα πλαστικά που κρατάνε κόντρα για να μη γλυστράει η βάση της έσπασαν πολύ γρήγορα, αλλα αν τη χρησιμοποιείς ως γωνία (με τα δυο πόδια να ακουμπάνε στη γή), δε γλυστράει ούτως ή άλλως.

 

Έχει όμως ενα αρνητικό. Το βάρος της. Είναι αρκετά βαριά, όμως καλό είναι να δοκιμάσεις να τη σηκώσεις για να δεις πως σου φαίνεται εσένα.

Την προτείνω ανεπιφύλακτα αν θες μια βαρέως τύπου-στιβαρή κατασκευή για βαριές δουλειές (δουλειές κήπου, δουλειές οικοδομικές, ηλεκτρολογικές, σκαψίματα κτλ). 

 

Αν θες όμως μια σκάλα για μέσα στο σπίτι για να αλλάξεις καμια λάμπα, για να βάλεις κουρτίνες, για να ανοίξεις μια τρυπούλα να κρεμάσεις κάτι, δηλαδή μια σκάλα που να τη μπαινοβγάζεις συνέχεια απο την αποθήκη για ελαφριές δουλειές, πάρε μια σκάλα αλουμινίου ελαφριά και απλή. Απο αυτές που ανοίγουν στα δύο, ενω επίσης έχουν στο πάνω σημείο τους ενα πλαστικό για υποδοχή μικροαντικειμένων που χρειάζονται για την εργασία.

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lakisss said:

Μικρή σκάλα έχω, ήθελα κάτι πιο heavy duty. Ευχαριστώ!

 

Θε σε βολέψει σίγουρα. Την έχω σε ξενοδοχείο πάνω στη θάλασσα τόσα χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα...Και έχει φάει δυο ανακαινίσεις του ξενοδοχείου, με σοφάτια, σκαψίματα κτλ κτλ...

Αυτό που περίμενα να χαλάσει, ήταν οι μηχανισμοί της (έχει μοχλό για να κλειδώνει-ξεκλειδώνει η θέση της), αλλα τόσα χρόνια δεν έχουν πάθει τίποτα...

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα πρωί πρωί το καρφωτικό https://www.lidl-flyer.com/ccfa0730-6e2a-11e8-8e93-005056ab0fb6/locale/el-GR/view/flyer/page/28

Το ανοίγω προσεκτικά και βλέπω ότι ξεκολάει πολύ εύκολα το στρόγγυλο αυτοκόλητο-σφράγισμα. Βγάζω το εργαλείο έξω ανοίγω τη "γεμιστήρα" του και πήρα ένα γκροβεράκι από εκεί μέσα (έκπληξη;;;). Αύριο το επιστρέφω λοιπόν.

IMG_20180621_183047-2.jpg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδες το παζαρι του λιντλ στις 3 γέφυρες έφερε νεα εργαλεια και ενα που χρειάζομαι πολυ εχει 15 ευρω ειναι δυο διαφορετικές πλανες!!! Αλλα δυστυχώς δουλεύω το πρωί σχεδον διπλα αλλα σχολαω μετα τις 3 οποτε δεν προκειται να βρω ουτε λεπι.............. αν κάποιος μπορει να περάσει να μου παρει και εμενα μια θα του ειμαι υπόχρεος........

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νεα αργαλεια στο κανονικο lidl απο 12/07

 

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?id=781&week=2

 

Εδώ βλέπω οτι εχει και μια προσφορα στα Ηλεκτρικα κατσαβίδια γυψοσανίδας

 

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=13259

Έγινε επεξεργασία από dukepapas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα, θέλω να πάρω την παραπάνω ηλεκτρική σκούπα ώστε να κάνω "βιολογικό' καθαρισμό στους καναπέδες μου και στα καθίσματα αυτοκινήτου.Θέλω όμως να συνδέσω το διάφανο εξάρτημα της Karcher , είναι αυτό εδώ στο βίντεο 

για να βλέπω τη μπίχλα που τραβάει.Γνωρίζει κανείς αν ταιριάζει?Γενικά είναι δυνατή σκούπα?

Ο φίλος μου έχει αυτό το εξάρτημα , μπορώ να το παρω και να το δοκιμάσω στα lidl η να την αγοράσω και αν δε κάνει να την επιστρέψω?

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, boltsis said:

...για να βλέπω τη μπίχλα που τραβάει.Γνωρίζει κανείς αν ταιριάζει?Γενικά είναι δυνατή σκούπα?

Ο φίλος μου έχει αυτό το εξάρτημα , μπορώ να το παρω και να το δοκιμάσω στα lidl η να την αγοράσω και αν δε κάνει να την επιστρέψω? 

Τη σκούπα την έχω εδώ και ένα χρόνο. Δεν ξέρω αν ταιριάζει σ'αυτό το εξάρτημα της karcher, μπορώ όμως να σου πω ότι η γωνία έχει εξωτερική διάμετρο 34χιλ και 28,5χιλ εσωτερική. Ελπίζω να βοηθάει, αν όχι καλύτερα αγόρασε την και την επιστρέφεις την επόμενη μέρα με δικαιολογία "Δεν άρεσε".

Δύναμη έχει αλλά θα μπορούσε και περισσότερη. Εργαλεία B+D, Skill, Parkside (φυσικά) που δοκίμασα όλα ταιριάζουν στον μικρό εύκαμπτο σωλήνα. Το μόνο που βρήκα να μην ταιριάζει ΠΟΥΘΕΝΑ είναι το Makita ρουτερ RT0700C

Αυτό όμως που δεν μου άρεσε καθόλου είναι ότι "μπουκώνει" εύκολα. Αν σκουπίζεις δάπεδο με πριονίδια  κ.α. κάποια στιγμή θα ρουφήξει και κανά κομμάτάκι ξύλο, καμια βίδα, οτιδήποτε. Αυτά τα αντικείμενα (κυρίως τα ελαφριά) σκαλώνουν είτε στην άρθρωση του "ποδιού" είτε στη κούρμπα της γωνίας είτε (σπάνια) στον μεταλλικό σωλήνα και μετά μπουκώνει με τα υπόλοιπα. Έχει τύχει να μου μπουκώσει επειδή ρούφηξα μερικά "άχυρα" από σκούπα "γιαγιαδίστικη". Κατέληξα ότι φταίει μάλλον η μικρή διατομή των εξαρτημάτων για αυτά τα μπουκώματα.

 

Περισσότερες πληροφορίες για την σκούπα εδώ > http://www.lidl-service.com/static/613674800/284950_EL.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου θα το κοιτάξω, θα μετρήσω του φίλου μου το εξάρτημα να δω πόσο είναι και πράξω ανάλογα..Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι είναι 30Lt , λίγο μεγάλη για μενά , να φανταστείς κοιτάω της karcher WD3 ,WV3 στα 17 lt..Της Karcher όμως έχουνε κανα 100 ευρο χώρια τα 25 ευρώ για το διάφανο εξάρτημα!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος boltsis έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου θα το κοιτάξω, θα μετρήσω του φίλου μου το εξάρτημα να δω πόσο είναι και πράξω ανάλογα..Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι είναι 30Lt , λίγο μεγάλη για μενά , να φανταστείς κοιτάω της karcher WD3 ,WV3 στα 17 lt..Της Karcher όμως έχουνε κανα 100 ευρο χώρια τα 25 ευρώ για το διάφανο εξάρτημα!!

Το εξάρτημα της KARCHER έχει κωδικό 2.885-018.0 και έρχεται όπως το βλέπεις στην εικόνα.

1511171333.thumb.jpg.986eafa5a9aa226a1d14765e20c48a59.jpg

 

Η εσωτερική διάμετρος του διάφανου εξαρτήματος στο σημείο Α είναι 34.4mm στο σημείο Β 35.6mm και η απόσταση μεταξύ τους είναι 45mm.

Στο μαύρο εξάρτημα η εσωτερική διάμετρος στο σημείο Δ είναι 35mm.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άρα χωράει από ότι καταλαβαίνω, σωστά?

Της karcher τα μοντέλα WD3 και WV3 είναι 1400W και 17lt αλλά κοστίζουν 97 και 90 ευρώ αντίστοιχα, του Lidl θα είναι ισάξιας δύναμης στα 1500W που είναι.?Σιγουρα έχει παραπάνω εξαρτήματα και όγκο δοχείου αλλά θα κάνω τη δουλειά που θέλω? 

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμη που θες να κάνεις συγκεκριμένη δουλειά με συγκεκριμένο εργαλείο μη κοιτάς αλλού (κατ'εμέ πάντα)

Η διαφορά των 15€ ~ 22€ δεν είναι και μηδαμινή αλλά σίγουρα είναι "διαχειρίσημη".

Από την άλλη αν επιμένεις για Lidl-όσκουπα, πάνε κάποια στιγμή που δεν θα έχουν κόσμο και ρώτα ΠΡΩΤΑ για την πολιτική επιστροφών του Lidl.

Όσες φορές έκανα επιστροφή την δέχτηκαν (μόνο εσώρουχα ΔΕΝ δέχονται) κι ας ήταν ανοιγμένη η συσκευασία ακόμη και χωρίς αυτή π.χ. για ρολόι χειρός που επέστρεψα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε αυτό το Lidl https://www.google.gr/maps/place/Lidl/@38.0084342,23.7195986,15z/data=!4m8!1m2!2m1!1zbGlkbCDOus6xz4TPiSDPgM6xz4TOt8-DzrnOsQ!3m4!1s0x14a1a2e0b71e8d85:0xa8261c9d876dfecc!8m2!3d38.0158442!4d23.7211384 για όποιον ενδιαφέρεται έχουν ξεμείνει μερικές ραφιέρες βαρέως τύπου, κρουστικά 20βολτα που έβγαλε πριν λίγες ημέρες, 2-3 ταινιολιαντήρες, ένα δισκοπρίονο μπαταρίας και αρκετοί βιδολόγοι μικροί λιθίου (10αρια ήταν αυτά , θυμίστε μου.)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.