Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

Γνωμες για το Parkside PSBSA 20-LI A1 impact driver? Στα 50 ευρω.

Αυτο εδω: https://www.lidl.pt/pt/promocoes.htm?articleId=5699  (Λινκ απο Πορτογαλια, γιατι εκει μενω).

Για πολυ αραια και ερασιτεχνικη χρηση, δηλαδη να υπαρχει σπιτι για οποτε χρειαστει κατι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει το κρουστικό που σε ενδιαφέρει, όμως το 20 Li C3 που ανήκει στην ίδια σειρά , ως τώρα τα πάει καλά σε κατασκευές με ξύλο και αλουμίνιο. Είναι αρκετά εργονομικό και η ροπή στρέψης είναι επαρκής για τις περισσότερες εργασίες. Αν συνυπολογίσεις πως δεν είναι κρουστικό και είχε 50 ευρώ και πως το εργαλείο που αναφέρεις κοστίζει συνήθως 60 ευρώ στις μεσογειακές χώρες που κυκλοφόρησε, τότε η αγορά του μοιάζει συμφέρουσα από τη στιγμή που καλύπτει τις ανάγκες σου.

(Μάλλον οι Πορτογάλλοι είναι αρκετά μπροστά σε καταναλωτική συνείδηση.)

Έγινε επεξεργασία από mstrsensei
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/1/2017 at 6:41 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Το πρώτο σετάκι δες

 

 

Απο το συγκεκριμένο δεν εχω μεινει ευχαριστημένος γιατι ελειπε απο μεσα το Τ8 που το ηθελα για να σφιξω κατι βιδες απο gamepad,ειχε μεσα απο δυο ιδια και ελειπαν καποια αλλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η αλήθεια ειναι οτι οντως οτι πληρώνεις παίρνεις......... τα εργαλεια του lidl ετσι οπως τα κοβω αν και εχω και εγω κάποια δεν ειναι για τρελα πράγματα ειναι για πολυ ελαφριές δουλείες, στο μονο που εχω ενδιασμους ειναι τι θα γινει αν θελησει servise;;;;

 

Οσο αναφορα το στοκατζιδικο στις 3 γεφυρες που βγαζουν καθε λιγο και λιγακι η κατασταση ειναι τραγικη........εχω δει να μπαίνουν μεσα παρακάμπτοντας την σειρα μαστορες με φορμες που και καλα δεν μπορουν να περιμένουν στην σειρα....

Εχει καποια κομματια επειδη ρωτατε παραπανω αλλα φευγουν στο πρώτο μισάωρο μην σας πω και απο ατομα που παιζει να μην τα χρησιμοποιήσουνε και ποτε......σιγα μην πας απο της 5 για να μπεις 8 που ανοιγει για να γλιτωσεις 20-40 ευρω......

 

Επισης εχω πρώτον να επισημάνω σε αυτο το θεμα να βαζουμε παντα φωτο κατω απο τα λινκ για δυο λογους πρωτον επειδή αυτα λιγουνε και δεν φαινοντε και δευτερον για να βλεπουμε χωρις να καθομαστε να τα διαβάζουμε ολα τα ποστ απο την αρχη ποτε βγαίνουν πια εργαλεία.

 

Τελος σας παραθέτω κατι που το εψαχνα και τι βρήκα κατα τυχη σε ενα lidl τελευταιο κομματι.........

 

Επισης εχω μια προταση προς τους mod να ανοιχτεί ενα θεμα με ανταλαγες εργαλείων εγω πχ εχω καποια πχ. ηλεκτροκολληση που ειναι αχρησιμοποίητη και θελω κατι αλλο που δεν το χρησιμοποιεί καποιος αλλος αντι για πωληση να βαλουμε ανταλαγη με εργαλεια παρεφμερεις αξιας........ ε τι λετε ;;;

1.jpg

  • Like 3
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Για το service πάντως που λες έχω να πω ότι σε ενός φίλου που του είχε χαλάσει ο διακόπτης ενός εργαλείου, πήρε τηλέφωνο, έδωσε αριθμό απόδειξης και έπειτα από λίγες μέρες είχε καινούργιο, χωρίς μα και μου, χωρίς τίποτα. Σε αυτό τους βγάζω το καπέλο, όπως και στις επιστροφές.

 

Τώρα όσο αφορά τα εργαλεία όπως έχω πει θεωρώ ότι είναι παρτίδες. Πολλά τα βρίσκω άψογα για τα λεφτά τους ενώ άλλα είναι ανάλογα του ποσού που κοστίζουν.

Αλλά από τη στιγμή που δέχονται επιστροφές δεν με απασχολεί και τόσο, αν κάτι το αγοράσω και δεν μου αρέσει το επιστρέφω και παίρνω τα λεφτά μου πίσω ;)

 

PS: Feel free για το θέμα που λες, φτιάξε το αν θέλεις να δούμε πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος dukepapas έγραψε:

Λοιπόν η αλήθεια ειναι οτι οντως οτι πληρώνεις παίρνεις......... τα εργαλεια του lidl ετσι οπως τα κοβω αν και εχω και εγω κάποια δεν ειναι για τρελα πράγματα ειναι για πολυ ελαφριές δουλείες, στο μονο που εχω ενδιασμους ειναι τι θα γινει αν θελησει servise;;;;


 

Μπλέχτηκα λίγο.... έκανες κάποια δουλειά και δεν στην έκαναν ???

Γιατί θεωρώ πολύ γενικευμένη την διαπίστωση σου ... και επειδή έχω και δουλεύω πολλά ...μα πάρα πολλά Parkside .... πάντα ερασιτεχνικά ... δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο.

Έγινε επεξεργασία από osa
Link to comment
Share on other sites

ειδα λιγο πιο πανω ενα ορθιο τριπανι που το έστειλε το παιδι στο εξωτερικο και του το ξαναστειλαν πισω επισκευασμένο....... αλλα αν δεν ξερεις γερμανικα τι γινεται πως σεννενοησε?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dukepapas said:

ειδα λιγο πιο πανω ενα ορθιο τριπανι που το έστειλε το παιδι στο εξωτερικο και του το ξαναστειλαν πισω επισκευασμένο....... αλλα αν δεν ξερεις γερμανικα τι γινεται πως σεννενοησε?

Νομίζω οι περισσότεροι εδώ μέσα (έαν όχι όλοι) έχουμε εξυπηρετηθεί από την Ελληνική αντιπροσωπεία, που στεγάζεται στην Αθήνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dukepapas έγραψε:

ειδα λιγο πιο πανω ενα ορθιο τριπανι που το έστειλε το παιδι στο εξωτερικο και του το ξαναστειλαν πισω επισκευασμένο....... αλλα αν δεν ξερεις γερμανικα τι γινεται πως σεννενοησε?

Το παιδι  [Πολυμερος] με το ορθιο τρυπανι [ξαπλωτη προεκταση για μυτες]  δεν το εστειλε εξωτερικο  [μενει εξωτερικο]  κ δεν το στειλαν επισκευασμενο [εστειλαν αλλο] ,κ δεν  εγραψε στα Γερμανικα [ αγγλικα]  κ το σημαντικοτερο ... Δεν ηταν του LIDL , ητaν  MILWAUKEE...:)

Επισης διαβαζοντας το παραπανω καταλαβα γιατι η ''ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ''  στα αναλωσιμα κ στα εργαλεια χειρος σε μπερδεψε στις αναζητησεις σου αντι να σε βοηθησει....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dukepapas έγραψε:

ειδα λιγο πιο πανω ενα ορθιο τριπανι που το έστειλε το παιδι στο εξωτερικο και του το ξαναστειλαν πισω επισκευασμένο....... αλλα αν δεν ξερεις γερμανικα τι γινεται πως σεννενοησε?

είναι Αθήνα το service (ΧΙΟΥΣΤΟΝ κανονικά Αμερική θα έπρεπε να είναι ) πολύ γρήγορο - εξυπηρετικο και με πολύ καλή συσκευασία :jump:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, dukepapas said:

Λοιπόν η αλήθεια ειναι οτι οντως οτι πληρώνεις παίρνεις......... τα εργαλεια του lidl ετσι οπως τα κοβω αν και εχω και εγω κάποια δεν ειναι για τρελα πράγματα ειναι για πολυ ελαφριές δουλείες, στο μονο που εχω ενδιασμους ειναι τι θα γινει αν θελησει servise;;;;

 

Οσο αναφορα το στοκατζιδικο στις 3 γεφυρες που βγαζουν καθε λιγο και λιγακι η κατασταση ειναι τραγικη........εχω δει να μπαίνουν μεσα παρακάμπτοντας την σειρα μαστορες με φορμες που και καλα δεν μπορουν να περιμένουν στην σειρα....

Εχει καποια κομματια επειδη ρωτατε παραπανω αλλα φευγουν στο πρώτο μισάωρο μην σας πω και απο ατομα που παιζει να μην τα χρησιμοποιήσουνε και ποτε......σιγα μην πας απο της 5 για να μπεις 8 που ανοιγει για να γλιτωσεις 20-40 ευρω......

 

Επισης εχω πρώτον να επισημάνω σε αυτο το θεμα να βαζουμε παντα φωτο κατω απο τα λινκ για δυο λογους πρωτον επειδή αυτα λιγουνε και δεν φαινοντε και δευτερον για να βλεπουμε χωρις να καθομαστε να τα διαβάζουμε ολα τα ποστ απο την αρχη ποτε βγαίνουν πια εργαλεία.

 

Τελος σας παραθέτω κατι που το εψαχνα και τι βρήκα κατα τυχη σε ενα lidl τελευταιο κομματι.........

 

Επισης εχω μια προταση προς τους mod να ανοιχτεί ενα θεμα με ανταλαγες εργαλείων εγω πχ εχω καποια πχ. ηλεκτροκολληση που ειναι αχρησιμοποίητη και θελω κατι αλλο που δεν το χρησιμοποιεί καποιος αλλος αντι για πωληση να βαλουμε ανταλαγη με εργαλεια παρεφμερεις αξιας........ ε τι λετε ;;;

1.jpg

 

Η βάση αυτή για τροχό είναι καλή; Σχετικά ακριβείας ή μπαλαντζάρει στο κόψιμο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω δεν την εχω στίσει ακομα.... αλλα σε σχεση με την ενχελ πιστεύω πως δεν εχουν τρελες διαφορες για την powerfix δεν εχω ακουσει και τα καλητερα αλλα απο το να κραταω τον τροχο με το χερι καλύτερο θα ειναι.Μολις το φτιαξω θα τραβηξω φωτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος dukepapas έγραψε:

Δεν ξερω δεν την εχω στίσει ακομα.... αλλα σε σχεση με την ενχελ πιστεύω πως δεν εχουν τρελες διαφορες για την powerfix δεν εχω ακουσει και τα καλητερα αλλα απο το να κραταω τον τροχο με το χερι καλύτερο θα ειναι.Μολις το φτιαξω θα τραβηξω φωτο.

 

Είναι ακριβώς η ίδια, έτσι και αλλιώς ένας τα φτιάχνει και τα δίνει σε όλους.

Το να βάζεις  να βγάζεις και να ρυθμίζεις τον γωνιακό τροχό δεν είναι και το πιο εύκολο, οπότε έχω μόνιμα έναν Parkside επάνω.

 

'' Μολις το φτιαξω θα τραβηξω φωτο''

 

Εάν το καταφέρεις:) (οι οδηγίες είναι λίγο αλλού για αλλού)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Siera said:

 

Είναι ακριβώς η ίδια, έτσι και αλλιώς ένας τα φτιάχνει και τα δίνει σε όλους.

Το να βάζεις  να βγάζεις και να ρυθμίζεις τον γωνιακό τροχό δεν είναι και το πιο εύκολο, οπότε έχω μόνιμα έναν Parkside επάνω.

 

'' Μολις το φτιαξω θα τραβηξω φωτο''

 

Εάν το καταφέρεις:) (οι οδηγίες είναι λίγο αλλού για αλλού)

 

Όντως καλή ιδέα να πάρεις ενα φθηνό τρόχο να τον έχεις μόνιμα πάνω. Ποιόν θα προτείνατε;

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει παιδια εναν no name απο το παζαρι του σχιστου............ ρε τι bosch και τι  dewalt σκυλι εχει κοψει πολικατοικια στην μεση......:hehe: και ακομα δουλευει θα ψαξω την μαρκα και θα σας πω τωρα οσο αναφορα την ευθιγραμμιση με ανχοσατε για πειτε γιατι εχω μαυρα μεσάνυχτα τι πρεπει να προσεξω σε οσους την έχετε στίσει την βαση;

Έγινε επεξεργασία από dukepapas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.