Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Σωστα. Και οι κατοχοι radeon gpu να ανεβοκατεβαζουν benches απο shadow of mordor που αν και ειναι nvidia friendly αλλα ριχνουν στ αυτια στις nvidia. Και εμεις τα geforce-ατα θυματα και προβατα να ανεβοκατεβαζουμε battlefield scores που ειναι amd friendly game αλλα ριχνουμε στις radeon. Τελεια συμπερασματα θα βγουν, ολοι θα χουμε δικιο και φυσικα δεν θα κουραζουμε και αυτο το θεμα ωστε ολοι οι υποψηφιοι αγοραστες-χρηστες να μπαινουν να διαβασουν μονο χρησιμες "καθημερινες" πληροφοριες.

 

Έτσι και τολμούσε ποτέ κάποιος να ανεβάσει το 2017 benchmark του quake 2 του 1997 για να δείξει την υπεροχή της intel, θα είχαν δημοσιοποιηθεί μέχρι και οι κινήσεις του τραπεζικού του λογαριασμού για να αποδειχτεί ότι τα παίρνει. Βέβαια, όταν ο ryzen είναι μπροστά (στο quake 2....) τότε μιλάμε για αγνούς unbiased χρήστες που τους ενδιαφέρει το vfm και η τεχνική πλευρά των πραγμάτων. Όσο για τους ryzen owners, προς το παρόν αποτελούν κάτι σαν τους κροκόδειλους στην αποχέτευση της Νέας Υόρκης. Αστικό μύθο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Trexx said:

β) Ότι είναι το ίδιο να πας από 3770-4790 σε 7700Κ και το ίδιο από 8350 σε ryzen.

Ρεαλιστικά μιλώντας, δεν βλέπω τον λόγο να αναβαθμίσει κανένας από 3770+ και 8320+ για καθημερινή χρήση και casual gaming.

Ούτε σε ryzen, ούτε σε οτιδήποτε άλλο που θα βγει τα επόμενα 2+ χρόνια.

Εμένα με έβγαλαν ένας ταλαίπωρος Q6600 για dev, ένας Phenom II-940 με μια HD5870 για gaming και ένας i5-2450M για dev τόσα χρόνια, επάξια όλοι τους.

Αλλά τα έφαγαν τα ψωμιά τους, ειδικά τώρα που τα πάντα έχουν αρχίσει και αλλάζουν προς το core-count, ειδικά στο dev.

Έγινε επεξεργασία από Jaco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Jaco έγραψε:

Ρεαλιστικά μιλώντας, δεν βλέπω τον λόγο να αναβαθμίσει κανένας από 3770+ και 8320+ για καθημερινή χρήση και casual gaming.

Ούτε σε ryzen, ούτε σε οτιδήποτε άλλο που θα βγει τα επόμενα 2+ χρόνια.

Εμένα με έβγαλαν ένας ταλαίπωρος Q6600 για dev, ένας Phenom II-640 με μια HD5870 για gaming και ένας i5-2450M για dev τόσα χρόνια, επάξια όλοι τους.

Αλλά τα έφαγαν τα ψωμιά τους, ειδικά τώρα που τα πάντα έχουν αρχίσει και αλλάζουν προς το core-count, ειδικά στο dev.

 

Μαζί σου. Αλλά αυτό το παράδεγμα δεν είναι δικό μου, απαντάω σε κάτι πολύ συγκεκριμένο. Το gaming λόγω των απαιτήσεών του άσχετα από το βαθμό ενασχόλησης του καθενός, ήταν και θα είναι ένας από τους δείκτες των επιδόσεων.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Trexx έγραψε:

 

Έτσι και τολμούσε ποτέ κάποιος να ανεβάσει το 2017 benchmark του quake 2 του 1997 για να δείξει την υπεροχή της intel, θα είχαν δημοσιοποιηθεί μέχρι και οι κινήσεις του τραπεζικού του λογαριασμού για να αποδειχτεί ότι τα παίρνει. Βέβαια, όταν ο ryzen είναι μπροστά (στο quake 2....) τότε μιλάμε για αγνούς unbiased χρήστες που τους ενδιαφέρει το vfm και η τεχνική πλευρά των πραγμάτων. Όσο για τους ryzen owners, προς το παρόν αποτελούν κάτι σαν τους κροκόδειλους στην αποχέτευση της Νέας Υόρκης. Αστικό μύθο.

Να σου μιλησω ειλικρινα; Δεν με ενοχλει καθολου. Πριν την κυκλοφορια των ryzen ειχαμε εδω σ αυτο το θεμα  μια συζητηση με τον @yanni στην οποια ειχα τοποθετηθει ως εξης: Παντα θεωρουσα οτι τα παιχνιδια για μενα δεν αποτελουν μετρο γενικης συγκρισης αναμεσα σε cpu, οποια cpu κι αν ειναι αυτα. Για να δεις τη δυναμη ενος cpu βασιζομενος σε games πρεπει να εξαλειψεις την παραμετρο του gpu bottleneck και για να γινει αυτο πρεπει να κανεις δοκιμες σε εξαιρετικα ελφρυα παιχνιδια, εξαιρετικα μικρες αναλυσεις, εξαιρετικα χαμηλα settings και λοιπες αηδιες που ουδεμια σχεση εχουν με τις σημερινες απαιτησεις. Δεν θυμαμαι να εχω κανει κανενα σχολιο εδω για τις gaming επιδοσεις των ryzen ακριβως γι αυτο το λογο. Τα games ως τεστ με ενδιαφερουν μονο για την gpu. To cpu το θελω και το αγοραζω και για πολλα αλλα πραγματα.

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Trexx said:

 

Μαζί σου. Αλλά αυτό το παράδεγμα δεν είναι δικό μου, απαντάω σε κάτι πολύ συγκεκριμένο. Το gaming λόγω των απαιτήσεών του άσχετα από το βαθμό ενασχόλησης του καθενός, ήταν και θα είναι ένας από τους δείκτες των επιδόσεων.

Σαφώς ναι αλλά από την άλλη με τόσο hardware που υπάρχει στην αγορά στο τέλος ο καθένας αγοράζει με βάση τις προσωπικές του ανάγκες. Επί παραδείγματι έστησα πέρυσι μηχάνημα για τον πατέρα μου, ο οποίος το ήθελε για browsing (1-2 καρτέλες ανοικτές), Skype και άντε κανένα excel - word μια στο τόσο. Έβαλα, λοιπόν, επάνω έναν Athlon με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Προφανώς θα μπορούσα να βάλω κάτι καλύτερο αλλά για την χρήση που μιλάμε θα ήταν overkill, σωστά; 
Επί του θέματος, δεν νομίζω να υποστήριξε κανείς ότι οι Ryzen θα πετάξουν στην θάλασσα τους kabylake αλλά ότι θα προσφέρουν αντίστοιχες επιδόσεις. Ναι, οκ, στα παιχνίδια είναι πίσω, αν και προσωπικά μιλώντας η διαφορά μεταξύ 140 fps και 122 fps δεν μου λέει τίποτα μιας και δεν έχω το αντίστοιχο monitor, αλλά όχι τόσο πίσω που να είναι deal breaker. Εκτός κι αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί μόνο με το gaming και δη με συγκεκριμένους τίτλους (γιατί σε κάποιους οι διαφορές είναι μηδαμινές). Εκεί φυσικά που δεν έχει ανταγωνισμό σε σχέση πάντα με την τιμή του είναι στα συνήθη multithreaded σενάρια. Αν, λοιπόν, κάποιος συνηθίζει να έχει πολλά προγράμματα ανοικτά αλλά και να κάνει μέτριων (ενδεχομένως και υψηλών αναλόγως της μηχανής που χρησιμοποιεί) απαιτήσεων rendering τότε δεν βλέπω τον λόγο για τον οποίον δεν θα πρέπει να αγοράσει τον Ryzen... Πάλι προσωπικά θα μιλήσω και θα πω ότι από την στιγμή που το μοναδικό «απαιτητικό» παιχνίδι που παίζω είναι το world of tanks δεν έχω κανέναν λόγο να προτιμήσω τον 7700Κ αντί για τον 1700 ή ακόμη και τον 1600.

6 minutes ago, giorgos2187 said:

Τα games ως τεστ με ενδιαφερουν μονο για την gpu. To cpu το θελω και το αγοραζω και για πολλα αλλα πραγματα.

Μέχρι του σημείου, όμως, που η cpu δεν δημιουργεί bottleneck στην gpu. 

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Να σου μιλησω ειλικρινα; Δεν με ενοχλει καθολου. Πριν την κυκλοφορια των ryzen ειχαμε εδω σ αυτο το θεμα  μια συζητηση με τον @yanni στην οποια ειχα τοποθετηθει ως εξης: Παντα θεωρουσα οτι τα παιχνιδια για μενα δεν αποτελουν μετρο γενικης συγκρισης αναμεσα σε cpu, οποια cpu κι αν ειναι αυτα. Για να δεις τη δυναμη ενος cpu βασιζομενος σε games πρεπει να εξαλειψεις την παραμετρο του gpu bottleneck και για να γινει αυτο πρεπει να κανεις δοκιμες σε εξαιρετικα ελφρυα παιχνιδια, εξαιρετικα μικρες αναλυσεις, εξαιρετικα χαμηλα settings και λοιπες αηδιες που ουδεμια σχεση εχουν με τις σημερινες απαιτησεις. Δεν θυμαμαι να εχω κανει κανενα σχολιο εδω για τις gaming επιδοσεις των ryzen ακριβως γι αυτο το λογο. Τα games ως τεστ με ενδιαφερουν μονο για την gpu. To cpu το θελω και το αγοραζω και για πολλα αλλα πραγματα.

Επειδή παίζω Battlefield 1, οφείλω να πω ότι είναι από τα λίγα παιχνίδια που δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία. Εγώ επιθυμώ να παίζω στα 120-144Hz και αδιαφορώ για τα high-ultra settings. Δεν παίζω τα game για το οπτικό κομμάτι. Τι CPU πρέπει να αγοράσω;

 

Εννοείται για games όπως RotTR, Assassins Creed και λοιπά παιχνίδια ομορφιάς και περιπέτειας, ένας i5 είναι αρκετός (μαζί με μια 1070 πιθανότατα) για να απολαύσεις τα όμορφα γραφικά στα 60Hz. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Επειδή παίζω Battlefield 1, οφείλω να πω ότι είναι από τα λίγα παιχνίδια που δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία. Εγώ επιθυμώ να παίζω στα 120-144Hz και αδιαφορώ για τα high-ultra settings. Δεν παίζω τα game για το οπτικό κομμάτι. Τι CPU πρέπει να αγοράσω;

 

Εννοείται για games όπως RotTR, Assassins Creed και λοιπά παιχνίδια ομορφιάς και περιπέτειας, ένας i5 είναι αρκετός (μαζί με μια 1070 πιθανότατα) για να απολαύσεις τα όμορφα γραφικά στα 60Hz. 

Και πολυ καλα κανεις που το λες. Οντως τα battlefield ζοριζουν αρκετα το cpu ειδικα στο multiplayer κομματι. Απλως τα battlefield και μερικα ακομα παιχνιδια ειναι πολυ λιγα για να τα χρησιμοποιησουμε ως κριτηριο για τη δυναμη ενος cpu γενικα. Αυτα για το σημερα. Για το τι θα ισχυει στο μελλον και το πως θα εξελιχθει  το θεμα δεν ξερω, δεν ειμαι προφητης. Ας ερθει το μελλον και βλεπουμε.

Σ αυτο που ρωτας τωρα δεν ξερω να σου απαντησω. Μπορω μονο να σου πω οτι με εναν 4790Κ και μια 980ti σε high settings εχω απο 100 εως 120 fps κατα μεσο ορο, αναλογως παντα του map. Υπαρχουν σημεια που μπορει να δω και 130. Για οτιδηποτε νεοτερο απο αυτα τα parts δεν εχω αποψη γιατι δεν τα εχω δοκιμασει ποσωπικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Επειδή παίζω Battlefield 1, οφείλω να πω ότι είναι από τα λίγα παιχνίδια που δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία. Εγώ επιθυμώ να παίζω στα 120-144Hz και αδιαφορώ για τα high-ultra settings. Δεν παίζω τα game για το οπτικό κομμάτι. Τι CPU πρέπει να αγοράσω;

 

Εννοείται για games όπως RotTR, Assassins Creed και λοιπά παιχνίδια ομορφιάς και περιπέτειας, ένας i5 είναι αρκετός (μαζί με μια 1070 πιθανότατα) για να απολαύσεις τα όμορφα γραφικά στα 60Hz. 

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ενας gamer που παιζει , και δεν εχει το συστημα του για να κανει showoff και benchmarks  , ευγε . 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ενας gamer που παιζει , και δεν εχει το συστημα του για να κανει showoff και benchmarks  , ευγε . 

Σκοπεύω να κάνω μετρήσεις στο BF1 μόλις είναι έτοιμος ο Ryzen. Προς το παρόν έχω κάνει μετρήσεις με τον i5-4590 για να υπάρχει ένα συγκριτικό.

 

Οι μετρήσεις είναι όλες σε real gaming 1080p low preset, full 64-player Conquest servers. Οπότε το τερπνόν μετά του ωφελίμου ;)

 

Καλό θα είναι να ξέρουν και οι υπόλοιποι που μπορεί να θέλουν να αγοράσουν, τι απίδια πιάνει ο σάκος.

 

Υ.Γ: Μην πάρω και το εύγε τσάμπα :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Σκοπεύω να κάνω μετρήσεις στο BF1 μόλις είναι έτοιμος ο Ryzen. Προς το παρόν έχω κάνει μετρήσεις με τον i5-4590 για να υπάρχει ένα συγκριτικό.

 

Οι μετρήσεις είναι όλες σε real gaming 1080p low preset, full 64-player Conquest servers. Οπότε το τερπνόν μετά του ωφελίμου ;)

 

Καλό θα είναι να ξέρουν και οι υπόλοιποι που μπορεί να θέλουν να αγοράσουν, τι απίδια πιάνει ο σάκος.

 

Υ.Γ: Μην πάρω και το εύγε τσάμπα :p

 

To ευγε το πηρες επιδη παιζει να εισαι ο πρωτος που λεει "παιζω battlefield και θελω να δω ποσο θα βγαζω με rysen"  

Το λεω διοτι τοσο καιρο εδω μεσα - μιλαω γενικα για τον λαμπη - μου εχει δημιουργηθει η εντυπωση πως , οσοι εχουν συστημα των 1,5++ χιλιαρικων , τα εχουν μονο για να το λενε . 

(η μηπως για να παιζουν LoL και DOTA μετα την δουλεια ) 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Trexx έγραψε:

^με ποιά κάρτα και γιατί Low?

Φανταζομαι επειδη κυνηγαει τα σταθερα 120-144 fps οπως προειπε. Βλεποντας το αβαταρ του πρεπει να παιζει και competitive-αγωνιστικα-ηοπωςαλλιωςτολενε ο φιλος @dfk_7677 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Trexx said:

 

β) Ότι είναι το ίδιο να πας από 3770-4790 σε 7700Κ και το ίδιο από 8350 σε ryzen.

 

 

 

Αυτός που έχει 8350 σίγουρα δεν θα δώσει 450 500 για CPU και 1000 για πλατφόρμα .... και εγώ 3770 έχω υπάρχει λόγος να πάω σήμερα σε ryzen? Θα πάω όταν θέλω κ όταν έχουν στρώσει όλα. Εδώ μέσα βλέπετε όλα τα νέα CPU τις ιντελας γιατί απλά υπάρχουν κάποιοι που γουστάρουν να αγοράζουν κάθε χρόνο 2-5% boost και αυτοί είναι λίγοι και θα γίνονται ποιο λίγοι .... αν και σπάνια ποστάρω πλέον. Όταν θα αλλάξει εντελώς φιλοσοφίας αρχιτεκτονική η ιντελα και επειδή σίγουρα θα είναι και αυτό με φουλ bugs να με περιμένετε να τρολαρο στα θέματα σας

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

ο ryzen 5 τα χωνει στα Ι7 της intel ! και σε τιμες χωμα.

πλας το κοστος μητρικης που ειναι σχεδον μισο.

νεα εποχη για τον μεσο χρηστη...

 

56ghj.jpg

Έγινε επεξεργασία από Νικος Παναγιωτοπουλος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ryzen-msystem.thumb.jpg.18a7b841523875e25b4c3658d63d6730.jpg
 
 
:gyro:
 
Μετά το Πάσχα αποτελέσματα !
 
ψιτ  δεν έχω χρόνο δουλεύω, ότι κάνω στα ρεπά μου ...

Έχει πολύ καλή διαθεσιμότητα το μσυστεμς. Σε όλη την Ευρώπη έψαχνα (λόγω απαλλαγής ΦΠΑ) να πάρω aorus μητρική και την βρήκα ετοιμοπαραδοτη εκεί! Σήμερα στήνω πρόχειρα το πισι, έχω όλα τα κομμάτια εκτός το μπρακετ της ψύκτρας που θα μου το στείλουν από Δεύτερα..

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.