Jump to content



Windows 10 Creators Update


Recommended Posts

Δεδομένου ότι μέχρι προχθές ειμουν κομπλέ και ότι αυτό άρχισε να συμβαίνει μετά το update , το θεωρώ κάπως απίθανο όμως καλού κακού θα το βάλω για να δω τι παίζει....   Ψιλοφλασια αλλά ίσως να έχει να κάνει και με το power plan , desktop αλλά ποτέ δεν ξέρεις .   Όταν πάω σπίτι θα αρχίσω troubleshooting

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπον , το ρευμα στο 12V ειναι στα 11.700-11.800 ,εντως επιτρεπτου . Power plan σε high , δεν βοηθησε . Αλλαζει drivers , δεν βοηθησε . Εκλεισα το xbox dvr  , δεν βοηθησε . 

Παρατηρησα οτι η ζημια γινεται οταν παταω πολλα ALT-TAB   μεταξυ του EVe+ chrome .

 

Αν καποιος εχει κανα ελαφρυ παιχνιδακι και μπορει να το σκισει στο alt-tab , ας το κανει και να μου πει αμα το φαινομενο συμβαινει και εκει . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Διαβασα καποιος να το'χει το προβλημα με το "Little Nightmares" , σε w10 με creators update. Δε ξερω αν σχετιζεται ομως!

Και με το overwatch διαβαζω πως εχουν ακριβος το ιδιο προβλημα με εμενα , εκει βασικα ειδα και την επιλογη να κλεισω το DVR γιατι σε ορισμενους δουλεψε . 

Τωρα απο drivers , δυστυχος δεν θυμαμαι ποιους ειχα πριν (αν και πιστευω πως ειχα επιλεξει το κραταει up-to-date οποτε υποθετικα ειχα τους πιο προσφατους - οπως τωρα ) 

 

Αμα κανεις εχει καποια αλλη προταση , ακομα και οτι πιο χαζο του κατεβει στο κεφαλι 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, kpetros said:

Εχει βιωσει κανεις crushes ? Χθες μου το εκανε μια φορα , σημερα 2 φορες η μια μετα την αλλη  , η οθονη γινεται μαυρη , ο ηχος παιζει για λιγακι ακομα και μετα σταματαει και αυτος . Δεν νομιζω να μου φταινε τα drivers της amd διοτι δεν κανουν ποτε recover  , οποτε η μονη λυση μου ειναι restart με το δαχτυλακι . Παραλιγο να χασω διαστημοπλοιο 200Μ...

Απενεργοποιησε το Game Mode. Ειχα σοβαρα θεματα με αυτο μετα το update. Πολλα crashes και blue screens οταν επαιζα. 

Σε εμενα τουλαχιστον καποιο conflict με καποιο αλλο service κανει. Δοκιμασα να απενεργοποιησω ολα τα non-Microsoft services (μεσω του msconfig) και επισης σταματησαν τα crashes, με ενεργοποιημενο τωρα το game mode. Επειδη δεν ειχα ορεξη να τα ψαξω ενα-ενα να βρω ποιο service εκανε το conflict, τα κρατησα ολα κλειστα εκτος απο 2 που χρειαζομουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τα εξης: Μια φορα μονο σε καθε game session σταματαει ο ηχος και εικονα για 0.5 δευτερολεπτο και επανερχεται. Ευτυχως δεν εχω φαει ψοφους εξαιτιας του γιατι θα αρχιζα τα μπινελικια. Επισης το GTAV αν εχεις ανοιχτο το afterburner δεν εκκινει καν.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει μαλλον να εγκαταστησω κι εγω το update, για να εχουμε συλλογη πληροφοριων για το ποσα διαφορετικά προβλήματα μπορει να εχει ο καθενας (που δε τα ειχε πριν εννοειται) :p 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος wiznick έγραψε:

Απενεργοποιησε το Game Mode. Ειχα σοβαρα θεματα με αυτο μετα το update. Πολλα crashes και blue screens οταν επαιζα. 

Σε εμενα τουλαχιστον καποιο conflict με καποιο αλλο service κανει. Δοκιμασα να απενεργοποιησω ολα τα non-Microsoft services (μεσω του msconfig) και επισης σταματησαν τα crashes, με ενεργοποιημενο τωρα το game mode. Επειδη δεν ειχα ορεξη να τα ψαξω ενα-ενα να βρω ποιο service εκανε το conflict, τα κρατησα ολα κλειστα εκτος απο 2 που χρειαζομουν.

 

 

Το Game mode το ειχα κλειστο απο την πρωτη στιγμη . 

Εβαλα το afterburner  , και για καποιο λογο μετα απο αυτο δεν μου το εχει ξανακανει .

Ειλικρινα δεν ξερω τι συμβαινει , διοτι ειναι εντελως χαζο .... 

 

Το μονο πορισμα που εχω βγαλει μεχρι στιγμης , ειναι οτι τα windows που προσπαθουν να πλασαρουν gaming και τετοιες  βλακειες ,δεν εχουν ιδεα τι τους γινεται . 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δικαιολογια τα πολλα services παρολα αυτα που τα windows τελικα οντως ειναι λες και ειναι σε σταδιο ΒΕΤΑ μετα απο καθε update... Και μεχρι να γινουν address ολα τα ζητηματα, βγαινει ενα νεο update, που δημιουργει καινουρια. 

Δεν απορω καθολου με οσους τσατιζονται και γυρνανε στα 7, αλλα, eventually , ολοι στα 10 θα πανε. Και εγω το ιδιο (αν γυρνουσα στα 7) , οποτε , I save myself τον κοπο :p 

Link to comment
Share on other sites

Πώς σκεφτήκανε οι διάνοιες να το βάλουν on by default το gaming mode?

Έφαγα και εγώ μερικά bluescreen στο witcher και ψαχνόμουν τι και πως, αφού το o/c του cpu δεν το σκάλισα τελευταία, και ήταν σταθερό τα τελευταία... χρόνια.

Το απενεργοποίησα. Για να δούμε, θα στρώσει;

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, icy20 said:

Ενα αλλο που ειδα (απαραδεκτο) ειναι οτι εχουν ενεργοποιησει το auto defrag στους SSD!!!! WTF...

Επειδή δεν έχω βολικό SSD με creators, σίγουρα είναι defragment και όχι TRIM?

Πχ στην 1607 που κοιτάω τώρα, στο παράθυρο Optimize Drives λέει:

Solid state drive, Last run: (σήμερα), Current status: OK (0 days since last run), αλλά δεν κάνει defragment, μόνο TRIM.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχα δει στο παλιο update πως το εμφανιζε. Απλα ενας φιλος μου το ειπε. Εισαι σιγουρος οτι κανει μονο trim? Το εχεις δει καπου γραμμενο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω που δεν εχω καν το Creators, για καποιο λογο, και ενω ειχα τσεκαρει οτι σιγουρα ΔΕΝ κανει "optimize" τους ssd, μπηκα τωρα και ειδα "15 days since last run". Μαλιστα τοσες ημερες εχει που ανοιξα το πισι μου και εκανα καποια updates (ειχε να ανοιξει 1 μηνα). Wtf...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.