Jump to content



Windows 10 Creators Update


Recommended Posts

Προσωπικα με βολευε που το εβρισκα οταν πατουσα δεξι κλικ επανω στο "Start"

 

Καποια στιγμη το αλλαξαν κ εβαλαν το "Settings"<--me not happy

 

Οποτε και ξαναμπηκε στη θεση του με συνοπτικες διαδικασιες       

 

:)

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Όλα  καλά  φαίνονται  και  σε  εμένα  ...αρκετά  γρήγορα  σε  λιγίτερο  από  1/2 ώρας .

 

Ας  μα  θυμίσει  κάποιος  τι  κάνουμε  με  το  αρχείο  WindowsOld ...Πώς  το  δειώχνουμε  ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δε σβηνεται απλα με shift+del. Πας στο δισκο , δεξι κλικ και properties. Disk cleanup και πατας κατω που λεει "clean up system files" . Τοτε θα εμφανισει και τον φακελο που θες να αφαιρεσεις. 

 

Για καλο και για κακο ομως θα σου προτεινα οτι και ο @Lazy Dog

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δε σβηνεται απλα με shift+del. Πας στο δισκο , δεξι κλικ και properties. Disk cleanup και πατας κατω που λεει "clean up system files" . Τοτε θα εμφανισει και τον φακελο που θες να αφαιρεσεις. 

 

Για καλο και για κακο ομως θα σου προτεινα οτι και ο @Lazy Dog

Το καλο και για κακο  ....αναφέρεται  προφανως  σε  περίπτωση  επαναφορας  συστήματος  σε  προηγούμενη  κατάσταση ....Σωστά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
2 hours ago, tommybertsen said:

http://www.kitguru.net/channel/generaltech/matthew-wilson/microsoft-redstone-3-update-reportedly-coming-in-september-will-separate-edge-updates-from-os/

 

Να ενας πολυ καλος λογος να περιμενω και να μη κανω καν το creators update :p 

 

Δεν κατάλαβα ποιον λόγο εννοείς? Τι σε επηρεάζει το update του φθινοπώρου στο να "απέχεις" από αυτό.?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Microsoft Redstone 3 update reportedly coming in September, will separate Edge updates from OS | KitGuru

 

Να ενας πολυ καλος λογος να περιμενω και να μη κανω καν το creators update :p 

Τι πρόβλημα εχεις με το creators, όλα δουλεύουν ωσάν τζάμι καθαρισμένο με ΑΖΑΧ 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Λογος,

το γεγονος οτι  η ιδια η ms, σε προτρεπει να βαλεις το update "καθαρα, τη στιγμη που σε λιγοτερο απο 6 μηνες, θα βγαλει νεο μεγαλο update, για το οποιο θα θες και παλι καθαρη εγκατασταση, ειδικα αν γινει καποια στραβη.

 

Οι εκατερωθεν αναφορες για πολλαπλα προβληματα επισης, το'χουν κανει στα ματια μου (και οχι μονο) , ως το πιο προβληματικο μεγαλο update. Μπορει να το περασω ως update οταν βεβαιωθω πως εχουν γινει address σημαντικα ζητηματα που τα'χει πολυς κοσμος. Η εμπειρια μου με τα updates της ms , λεει οτι με κυνηγουν συνεχεια τα προβληματα τους :p 

 

Το οτι αναφερονται διαφορα, δε σημαινει βεβαια οτι θα τα εχω κι εγω ΚΑΙ σε αυτο το update.

 

Αντιστρεφω το ερωτημα ομως, και εχω την απορια, τι θα μου προσφερει το επομενο 5μηνο το creators update, που δεν εχω τωρα; 

Απαντω κιολας:

Το πρωτο και κυριοτερο που θα μου "προσφερει" , ειναι επαναφορα των προεπιλεγμενων ρυθμισεων για τα default apps. Ηδη μια με την 1511 και μια με την 1607, το εζησα. Enough... (αν και την 1607 τελικα την εχω με καθαρη εγκατασταση). Εδω θα σημειωσω πως θα πρεπει ξανα και ξανα να απενεργοποιω πραγματα τα οποια η ms σου ενεργοποιει με το ζορι με καθε update.

Το δευτερο θα ειναι το "game mode", το οποιο μου ειναι αχρειαστο/αχρηστο.

Το τριτο θα ειναι οι αλχημειες που πρεπει να γινουν για να εμφανισω το control panel εκει που ειναι και τωρα (ναι ειμαι απο τους ρομαντικουληδες που το θελουν να υπαρχει).

Το τεταρτο θα ειναι τα πιθανα προβληματα που ισως προκυψουν. Μπορει να μη προκυψει και τιποτα. 

Εφοσον δε μου προσφερει κατι (ισως οι ενημερωσεις ασφαλειας να ειναι αυτο το κατι, δε ξερω), δε προχωραω ακομη.

 

Μόλις τώρα, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Τι πρόβλημα εχεις με το creators, όλα δουλεύουν οσάν τζάμι καθαρισμένο με ΑΖΑΧ 

Εσυ καταλαβες να το εχω βαλει; Δεν το εβαλα και η ιδια η MS μου δινει ενα λογο επιπλεον να μη το βαλω.

Και θα μου πεις "αν καθε 6 μηνες βγαζει ενα μεγαλο ,θα εχεις παντα λογο να μη βαζεις κανενα update".

Nope. 

Το συγκεκριμενο, θα τονισω, εχει τις περισσοτερες αναφορες μακραν , ως προβληματικο update , to say the least. Στο 1607 αντιμετωπισα το προβλημα με τους δισκους που δεν αναγνωριζοταν. Ευτυχως ηταν ενας εξωτερικος, του οποιου τα αρχεια περασα στο 2ο pc, και μετα τον "φορμαρα" στα Win 10 ωστε να τον "δουν". Στην 1511 ειχε ξεκινησει το προβλημα που αντιμετωπιζα με τα κρασαρισματα του explorer (και συνεχιστηκε στην 1607).

 

Επισης, τον Σεπτεμβριο-Οκτωβριο που θα βγει το νεο, θα μπορω να πω οτι εχω καποιους παραπανω λογους να κανω καθαρη εγκαταστασουλα, τωρα δεν εχω κανεναν, ουτε μπορω να μπλεκω με τις πιθανοτητες να "κατσει" ή να ΜΗΝ "κατσει" καλα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, tommybertsen said:

Στην 1511 ειχε ξεκινησει το προβλημα που αντιμετωπιζα με τα κρασαρισματα του explorer (και συνεχιστηκε στην 1607).

 

 

 

 

στο 1607 ειχα θέμα μεγάλο σε εφαρμογή στην δουλεια, λόγο του ΙΕ 11.0.40 οπου δεν λειτουργουσε σωστά, κάτι που όμως έφτιαξε στην 11.0.41


Εγώ εχω περισσότερες από μία εγκαταστάσεις win 10 όποτε προχωρώ πρώτα σε συγκεκριμένα οχι κρίσιμα μηχανήματα πριν προχωρήσω στο βασικό.

Στο βασικό μου ειμαι με updates απο 8.1 ->10 και όλα μεχρι το Creators χωρίς πρόβληματα.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω και μια φιλη που απο 7 πηγε στα 10, εκανε και το creators χωρις προβληματα. Αυτο δε σημαινει οτι θα πανε ολα ροδινα σε εμενα ή στον οποιονδηποτε.

Το κρασαρισμα εμενα αφορουσε το explorer.exe, οχι τον ΙΕ.  Εδω το θεμα αυτο.

Ουσιαστικα ειμαι με νεο user acc απο τον Δεκεμβριο που το ξανακανε. 

 

Προσπαθω να βρω καποιον ιδιαιτερα σοβαρο λογο για να προχωρησω στο update, 2-3 μερες αμφιταλλαντευομαι, και σημερα πεφτω στο αρθρο που παρεθεσα...

 

ΥΓ: Βλεπω αυτο τις τελευταιες 10 ημερες.

 

Screenshot_13.thumb.jpg.b37658be20ed6bfc34893804b8761a26.jpg

 

Αυτο σημαινει πως αν πατησω "show me how" θα αρχισει τις διαδικασιες για το update? 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, tommybertsen said:

Screenshot_13.thumb.jpg.b37658be20ed6bfc34893804b8761a26.jpg

 

Αυτο σημαινει πως αν πατησω "show me how" θα αρχισει τις διαδικασιες για το update? 

Όχι! Θα σε στείλει στην σελίδα που έβαλα στην αρχή και από εκεί πρέπει να κατεβάσεις το εργαλείο αναβάθμισης.

Πάντως το update του Σεπτέμβρη μάλλον δεν θα είναι τόσο μεγάλο κι επιπλέον μάλλον για να το περάσεις θα σε βάλει να περάσεις (ή θα το κάνει μόνο του) πρώτα το creators update. Από εκεί και μετά η MS έχει τα γνωστά προβλήματα αφού θα πρέπει να συνεχίζει να υποστηρίζει μηχανήματα κάθε είδους. Βέβαια, μερικά πράγματα θα μπορούσε να τα κάνει, όπως για παράδειγμα να αποθηκεύει τα settings των default apps στον λογαριασμό ώστε να μην χρειάζεται κάθε φορά να τα ξαναβάζεις, αν και προφανώς είναι ένας από τους τρόπους που έχει για να μας αναγκάσει να μπούμε στο δικό της οικοσύστημα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπηκα και διάβασα το thread και πιστευω ότι δεν ειναι θέμα windows ή update αλλά κάποιας εφαρμογής ή οποία δεν συνεργάζεται σωστά... κάποιος player ή καποιο που προσθέτει μενού στο winexplorer κλπ...

θα έψαχνα στο google το πρόβλημα μαζι με το ονομα εφαρμογής να δω αν με κάποια συγκεκριμένη έχουν περισσότερα προβλήματα... αυτά τα μη  ξεκάθαρα ειναι και τα πιο χρονοβόρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, κι εγώ έχω πρόβλημα (τελικά) με τους οδηγούς ήχου για το VIA chipset αλλά ούτε την MS μπορώ να κατηγορήσω μιας και η ευθύνη είναι της VIA ούτε την VIA που δεν υποστηρίζει σωστά chipset που είχε βγάλει πριν 10 χρόνια... Και το κατάλαβα το πρόβλημα όταν κούμπωσα επάνω ακουστικά και δεν τα αναγνώρισε αλλιώς ούτε που θα το έπαιρνα χαμπάρι...

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος cna έγραψε:

Όχι! Θα σε στείλει στην σελίδα που έβαλα στην αρχή και από εκεί πρέπει να κατεβάσεις το εργαλείο αναβάθμισης.

Αρα μεσω windows update δεν παιζει να το δω τωρα στα κοντά, απ'οσο εχω καταλάβει. Και αν ειναι να το κανω , γιατι να μη το κανω μεσω του iso? :p 

πριν 9 λεπτά, το μέλος cna έγραψε:

Πάντως το update του Σεπτέμβρη μάλλον δεν θα είναι τόσο μεγάλο κι επιπλέον μάλλον για να το περάσεις θα σε βάλει να περάσεις (ή θα το κάνει μόνο του) πρώτα το creators update.

Για αυτο αναφερω οτι θα κανω μαλλον καθαρη εγκατασταση στο επομενο update. Για ενα "φρεσκαρισμα" , οσο "αχρειαστο" και αν ειναι αυτο! 

πριν 6 λεπτά, το μέλος cna έγραψε:

Καλά, κι εγώ έχω πρόβλημα (τελικά) με τους οδηγούς ήχου για το VIA chipset αλλά ούτε την MS μπορώ να κατηγορήσω μιας και η ευθύνη είναι της VIA ούτε την VIA που δεν υποστηρίζει σωστά chipset που είχε βγάλει πριν 10 χρόνια... Και το κατάλαβα το πρόβλημα όταν κούμπωσα επάνω ακουστικά και δεν τα αναγνώρισε αλλιώς ούτε που θα το έπαιρνα χαμπάρι...

Προβλημα με drivers δεν ειχα ποτέ περα απο μια φορα. Οπου συνεβαινε το παραδοξο, στην πρωτη εκδοση τον Win 10 , να μη παιζει η gtx 1070, και να θελει την 1511. Επισης , σε win 7 που ειχαν να γινουν αιωνες update, επαιζε μια χαρα η ιδια καρτα γραφικων. 

Αλλα ναι, δε γινεται να κατηγορουμε την ms για τους drivers συνηθως, γιατι ειναι ευθυνη του κατασκευαστη πρωτιστως.

πριν 8 λεπτά, το μέλος beastie έγραψε:

Μπηκα και διάβασα το thread και πιστευω ότι δεν ειναι θέμα windows ή update αλλά κάποιας εφαρμογής ή οποία δεν συνεργάζεται σωστά... κάποιος player ή καποιο που προσθέτει μενού στο winexplorer κλπ...

θα έψαχνα στο google το πρόβλημα μαζι με το ονομα εφαρμογής να δω αν με κάποια συγκεκριμένη έχουν περισσότερα προβλήματα... αυτά τα μη  ξεκάθαρα ειναι και τα πιο χρονοβόρα...

Αν το δεις ολοκληρο το θεμα, θα δεις οτι εχω φαει τον τοπο :hehe:   Βρηκα παρομοια ζητηματα, και σε καθε περιπτωση η λυση ηταν το νεο user acc! Η μονη εφαρμογη που δε περασα απο τον Δεκεμβρη, ειναι το COMODO antivirus (εχω το panda, αν και ακομη και το comodo ηταν καλυτερο σε αυτα που παρειχε τελειως δωρεαν). Δε μου το'χει ξανακανει. Αλλοκοτο ζητημα! Εκανα οτι μπορεσα να βρω, το new user acc, παντα ελυνε το προλημα...

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Εχει βιωσει κανεις crushes ? Χθες μου το εκανε μια φορα , σημερα 2 φορες η μια μετα την αλλη  , η οθονη γινεται μαυρη , ο ηχος παιζει για λιγακι ακομα και μετα σταματαει και αυτος . Δεν νομιζω να μου φταινε τα drivers της amd διοτι δεν κανουν ποτε recover  , οποτε η μονη λυση μου ειναι restart με το δαχτυλακι . Παραλιγο να χασω διαστημοπλοιο 200Μ...

Link to comment
Share on other sites

Crashes στα καλά καθούμενα όχι (ακόμη). Δεν βάζεις ένα hwinfo να δεις πώς πας από ρεύματα και θερμοκρασίες; Μήπως την έχει ακούσει το τροφοδοτικό σου πχ;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.