Jump to content



Windows 10 Creators Update


Recommended Posts

Καταρχάς δεν σου γράφει πουθενά ότι ο σκληρός είναι fragmented (ούτε και θα το κάνει και ποτέ), κατά δεύτερον σου γράφει ότι είναι solid state και όχι δεν το κάνει για την πλάκα του και κατά τρίτον όταν έψαχνα τί να αφήσω ανοικτό από τα windows όταν έβαζα τον ssd όλα τα επώνυμα και ανώνυμα site έλεγαν ότι αφορά μόνο το trim...
Πχ: https://social.technet.microsoft.com/Forums/windows/en-US/c4c5dfec-3570-4dae-a8f7-f4d6755846b3/will-disk-optimization-run-on-ssd?forum=w8itprogeneral

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος cna έγραψε:

Καταρχάς δεν σου γράφει πουθενά ότι ο σκληρός είναι fragmented (ούτε και θα το κάνει και ποτέ), κατά δεύτερον σου γράφει ότι είναι solid state και όχι δεν το κάνει για την πλάκα του και κατά τρίτον όταν έψαχνα τί να αφήσω ανοικτό από τα windows όταν έβαζα τον ssd όλα τα επώνυμα και ανώνυμα site έλεγαν ότι αφορά μόνο το trim...
Πχ: https://social.technet.microsoft.com/Forums/windows/en-US/c4c5dfec-3570-4dae-a8f7-f4d6755846b3/will-disk-optimization-run-on-ssd?forum=w8itprogeneral

να το αφηνω στο on δηλαδη; Εγω το ειχα βγαλει και αυτο ενεργοποιηθηκε απο μονο του somehow. 

ΥΓ: Ειμαστε και λιγο οφφτοπικ! Οταν βαλω (και αν) το creators, θα επανελθω :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς το παραμικρό ίχνος ειρωνίας, αναπολώ τις εποχές που το άγχος μου ήταν εάν κατά λάθος γίνει defrag στον ssd. Έβαλα 10άρια το νοέμβριο και το παράθυρο περί disk optimization ούτε που το είχα δει ποτέ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι εάν η MS δεν έδινε δωρεάν τα windows 10 τότε όλοι θα είχαμε μείνει στα win7... Αν και η Cortana είναι αρκετά βολική, ειδικά εάν έχει κανείς και lumia κινητό...

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά "αναγκάστηκα" να τα χρησιμοποιώ λόγω reviews στα barebones, καθ'ότι δε γινόταν εν έτει 2016 να μετράω με 7άρια, και επειδή βαρέθηκα την γιγάντωση του winsxs μετά από τα updates. Είχα και τον @astrolabos που μπάρμπα με ανέβαζε, μπάρμπα με κατέβαζε...

 

Πάντως πέρα από την πλάκα, επειδή το PC πλέον το χρησιμοποιώ μόνο για internet, office και ελαφρύ 2D CAD δεν έχω κανένα παράπονο από τα 10άρια. Θυμάμαι όμως πως πριν το περσινό μεγάλο update μου είχαν βγάλει λίγο την ψυχή με ένα shuttle που έκανα review.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Εγω που δεν εχω καν το Creators, για καποιο λογο, και ενω ειχα τσεκαρει οτι σιγουρα ΔΕΝ κανει "optimize" τους ssd, μπηκα τωρα και ειδα "15 days since last run". Μαλιστα τοσες ημερες εχει που ανοιξα το πισι μου και εκανα καποια updates (ειχε να ανοιξει 1 μηνα). Wtf...

1 hour ago, tommybertsen said:

Το optimize δηλαδη ειναι μονο trim ? Πως το ξερουμε; :p 

Ένα από τα παράπονα με τα Windows 10 (που σε κάποιο βαθμό διορθώνεται στο Creators) είναι ότι αλλάζουν ρυθμίσεις χρήστη με τα updates τους. Στην αρχή τα άλλαζαν όλα και έπρεπε να πειράζεις όλο το σύστημα από την αρχή. Στο Creators έχουν λιγοστέψει τα πράγματα που γυρνάνε σε προεπιλεγμένες τιμές.

Κατά τα άλλα, ο πολύ εύκολος τρόπος να δεις τι κάνει το optimize στον SSD, είναι να το πατήσεις :). Θα σου γράψει ότι τριμάρει και σε λίγα δευτερόλεπτα θα έχει τελειώσει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tip για όσους χρησιμοποιούν τον Edge: Εάν έχετε πρόβλημα με σελίδες όπως το facebook απενεργοποιήστε το Adobe Flash Player από τα settings...

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Ένα από τα παράπονα με τα Windows 10 (που σε κάποιο βαθμό διορθώνεται στο Creators) είναι ότι αλλάζουν ρυθμίσεις χρήστη με τα updates τους. Στην αρχή τα άλλαζαν όλα και έπρεπε να πειράζεις όλο το σύστημα από την αρχή. Στο Creators έχουν λιγοστέψει τα πράγματα που γυρνάνε σε προεπιλεγμένες τιμές.

Κατά τα άλλα, ο πολύ εύκολος τρόπος να δεις τι κάνει το optimize στον SSD, είναι να το πατήσεις :). Θα σου γράψει ότι τριμάρει και σε λίγα δευτερόλεπτα θα έχει τελειώσει.

 

το μπολνταρισμενο ειναι και ο λογος που βαρεθηκα με τα updates...Βεβαια θα το κανω καποια στιγμη, απλα δε ξερω αν θα προσπερασω το creators και θα παω απευθειας και "καθαρα" στο επομενο! 

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ρυθμίσεις εννοείται; Δεν είδα να μου αλλάζει κάτι. 

 

Το μόνο πρόβλημα που είχα, πριν 3-4 update, ήταν το cut/move-paste. Δεν το έκανε με τα shortcuts του πληκτρολογίου, ήθελε ποντίκι. 

 

Κάτι άλλο, αν και δεν με ενοχλεί έτσι για να πούμε ότι έκανα το ελάχιστο customize. Στην action bar στα δεξιά, στο κάτω μέρος έχει κάποια μεγάλα κουμπιά. Αυτά πως τα αλλάζεις; Αυτά δείχνουν να αλλάζουν από μόνα τους ενώ μέσα σε αυτά βλέπω και ένα με Bluetooth, αν και το PC δεν έχει Bluetooth!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με ‘ένα σχόλιο που διάβασα, MS = Malware System, η μικρομαλακη σαν ονομασία πέθανε, το Creators Update με το diagnostic levels είναι κοροϊδία, το basic συλλέγει το 90% των δεδομένων που συλλέγει το full, πριν το updade ήταν κανονικό keylogger συλλέγοντας ακόμα και το πάτημα οποιαδήποτε κουμπιού στο πληκτρολόγιο, υποθέτω αν δεν σας ενδιαφέρουν καθόλου τα προσωπικά σας δεδομένα είναι ένα άριστο λειτουργικό σε σχέση με τα προηγούμενα, αλλά σοβαρά τώρα keylogger OS πρώτη φορά ακούω…

 

Τεσπά αφήνω μερικά link

 

Windows 10, version 1703 basic level Windows diagnostic events and fields

Windows 10, version 1703 Diagnostic Data

 

Petition: Microsoft needs to allow Windows 10 users to opt out of telemetry data collection!

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

Γνωστο αυτο, γνωστος και ο τροπος να απενεργοποιησεις τo telemetry που ειναι το βασικοτερο ολων. Το αστειο ειναι οτι αυτοι οι τροποι απευθυνονται , οχι στον απλο χρηστη. Στον μεσο και ανω ομως, που θα κατσουν να τα κοιταξουν και λιγο.

Αυτα ειναι που με ενοχλουν που γινονται re-enable μετα απο καθε update. 

 

Κατα τ'αλλα , οποιος ειχε/εχει android, εχει δωσει πολυ πριν τα Windows 10 τα δεδομενα του στη μαμα Google :p 

Αυτο φυσικα δεν αποτελει δικαιολογια για τις @@ριες της ms... Απλα δεν υπαρχει ανταγωνιστικο λειτουργικο. 

Εαν για linux υπηρχαν ολοι οι clients, ολα τα games/programs που δουλευω, δε θα υπηρχε εναλλακτικη για μενα..

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, tommybertsen said:

Κατα τ'αλλα , οποιος ειχε/εχει android, εχει δωσει πολυ πριν τα Windows 10 τα δεδομενα του στη μαμα Google :p 

Αυτο φυσικα δεν αποτελει δικαιολογια για τις @@ριες της ms... Απλα δεν υπαρχει ανταγωνιστικο λειτουργικο. 

Εαν για linux υπηρχαν ολοι οι clients, ολα τα games/programs που δουλευω, δε θα υπηρχε εναλλακτικη για μενα..

Όποιος έχει android δίνει καταρχάς τα δεδομένα πληκτρολογεί στην εταιρεία που κατασκευάζει το on-screen πληκτρολόγιο, δεδομένου ότι είναι απαραίτητο για την λειτουργία των λεξικών και των αυτόματων διορθωτών. Κάτι αντίστοιχο κάνει και η MS αλλά και η κάθε εταιρεία που χρησιμοποιεί τέτοιες τεχνολογίες στα προϊόντα της (ναι, μπορεί να συμβεί και στο linux).

Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα είναι ότι η MS θέλει τα δεδομένα με κάθε τρόπο, σε κάθε update κάνει reset όλες τις αλλαγές και κάθε φορά είναι πιο δύσκολο να σταματήσεις το “spyware telemetry”  όπως λες, μην με παρεξηγείς έχω win 7 αλλά αρνούμαι να πάω στα 10 αν δεν φτιάξει αυτή η κατάντια και ας με εκβιάζει έμμεσα η MS, γιαυτο με το linux έχεις δίκιο, ήμουν πιο παλιά  με linux τώρα το ξανασκέφτομαι, αλλά ξέρω ότι θα πρέπει να κάνω παραχωρήσεις σε αρκετά προγράμματα ή να είμαι με dual boot…

 

Για μένα όσα να μαζέψει το android σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνονται με το pc, σε μένα το μόνο που μαζεύει είναι οι κλήσεις, μνμτα και η τοποθεσία μου, δεν κάνω τίποτα άλλο , μάλλον και την revolut και αν μπορεί να διαβάσει το περιεχόμενο και του protonmail app, αλλά και πάλι είναι μικρό υποσύνολο σε  σχέση με το pc..

 

anyway δεν ήθελα να ανοίξω offtopic κουβέντα, ενδιαφέρομαι να κάνω αναβάθμιση σε 10 και χτες πήγα να δω τι άλλαξαν γιατί είχα ακούσει για αλλαγές σε σχέση με το άθλιο «telemetry» … αλλά δυστυχώς δεν.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Havic έγραψε:

αν δεν φτιάξει αυτή η κατάντια

Θα σου πω τι θα γινει. Θα πας , επειδη καποια στιγμη θα ειναι ξεφραγο αμπελι τα 7, απο αποψη ασφαλειας, οπως ειναι τωρα τα ΧΡ. Αν θα παρει τοσα χρονια, δε το γνωριζω, αλλα προωθει τα 10 με καθε τροπο η ms.

 Η καταντια , δε προκειται να φτιαξει. Once it started, it won't end... Κατα τη γνωμη μου.

 

Πλεον στο android (απο το 6.0 και μετα) , ελεγχεις και τι μαζευει η καθε εφαρμογη (και πριν μπορουσες να τα διαβασεις και απλα να μη την εγκαταστησεις). Απλα για να χρησιμοποιησεις vital εφαρμογες (για καποιους) , οπως viber κλπ, ηθελε πληροφοριες επαφων,κλησεων κλπ κλπ. Αρα ειναι "μπρος γκρεμος..."

 

Μη περιμενεις να δεις παντως καμμια σουπερ διαφορά μεταξυ των update... Δυσκολο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπα ακόμα και τότε είμαι σίγουρος ότι η MS θα σε κλειδώσει απέξω απο τα win καθώς δεν θα είσαι ασφαλής χωρίς update ίσως πάλι σου δώσει δωρεάν 4g σύνδεση, who knows :p

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Havic said:

Μα το θέμα είναι ότι η MS θέλει τα δεδομένα με κάθε τρόπο, σε κάθε update κάνει reset όλες τις αλλαγές και κάθε φορά είναι πιο δύσκολο να σταματήσεις το “spyware telemetry”  όπως λες, μην με παρεξηγείς έχω win 7 αλλά αρνούμαι να πάω στα 10 αν δεν φτιάξει αυτή η κατάντια και ας με εκβιάζει έμμεσα η MS, γιαυτο με το linux έχεις δίκιο, ήμουν πιο παλιά  με linux τώρα το ξανασκέφτομαι, αλλά ξέρω ότι θα πρέπει να κάνω παραχωρήσεις σε αρκετά προγράμματα ή να είμαι με dual boot…

 

Για μένα όσα να μαζέψει το android σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνονται με το pc, σε μένα το μόνο που μαζεύει είναι οι κλήσεις, μνμτα και η τοποθεσία μου, δεν κάνω τίποτα άλλο , μάλλον και την revolut και αν μπορεί να διαβάσει το περιεχόμενο και του protonmail app, αλλά και πάλι είναι μικρό υποσύνολο σε  σχέση με το pc..

 

anyway δεν ήθελα να ανοίξω offtopic κουβέντα, ενδιαφέρομαι να κάνω αναβάθμιση σε 10 και χτες πήγα να δω τι άλλαξαν γιατί είχα ακούσει για αλλαγές σε σχέση με το άθλιο «telemetry» … αλλά δυστυχώς δεν.

 

 

Δεν είναι ακριβώς off-topic :)

Αυτό που άλλαξε στο telemetry είναι ότι ανακοίνωσαν τις πληροφορίες που στέλνει σε basic και full (πράγματι, η διαφορά είναι μικρή). Αυτή η λίστα είναι ακριβής μόνο για το Creators, δεδομένου ότι στις παλαιότερες ενημερώσεις είναι ακόμη "μαύρο κουτί". Επίσης, στο Creators ελαττώθηκαν οι ρυθμίσεις που αλλάζουν σε προεπιλεγμένες τιμές, σε σχέση με όλες τις προηγούμενες ενημερώσεις.

 

Αυτό που δεν πρέπει να παραβλέπουμε, είναι ότι και τα 7/8/8.1 έχουν πάρει telemetry με ενημερώσεις, που σε μεγάλο βαθμό κάνουν ότι και στα 10. Ένα επιπλέον πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν τόσα εργαλεία για να περιορίζουν το telemetry για συστήματα πριν τα 10.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.