Jump to content



Windows 10 Creators Update


Recommended Posts

Όπως ξέρουμε όλοι η Microsoft σκοπεύει να διαθέσει στο κοινό την επόμενη έκδοση των Windows 10 στις 15 Απριλίου. Μέχρι τώρα όσοι ήθελαν να γνωρίσουν την νέα αυτήν έκδοση έπρεπε να γίνουν insiders. Από σήμερα, όμως, όσοι βιάζονται να εγκαταστήσουν την νέα έκδοση, χωρίς, όμως, να γίνουν insiders, μπορούν να το κάνουν μέσω του Windows 10 Upgrader, ακολουθώντας τον κάτωθι σύνδεσμο: https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10 . Επιλέγουμε το «Ενημέρωση τώρα» οπότε και κατεβάζουμε την εφαρμογή Windows 10 Upgrater (περίπου 10 MB) και αφού την τρέξουμε ξεκινά η διαδικασία κατεβάσματος της έκδοσης Creators Update και εγκατάστασης στον υπολογιστή μας.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος cna έγραψε:

Όπως ξέρουμε όλοι η Microsoft σκοπεύει να διαθέσει στο κοινό την επόμενη έκδοση των Windows 10 στις 15 Απριλίου. Μέχρι τώρα όσοι ήθελαν να γνωρίσουν την νέα αυτήν έκδοση έπρεπε να γίνουν insiders. Από σήμερα, όμως, όσοι βιάζονται να εγκαταστήσουν την νέα έκδοση, χωρίς, όμως, να γίνουν insiders, μπορούν να το κάνουν μέσω του Windows 10 Upgrader, ακολουθώντας τον κάτωθι σύνδεσμο: https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10 . Επιλέγουμε το «Ενημέρωση τώρα» οπότε και κατεβάζουμε την εφαρμογή Windows 10 Upgrater (περίπου 10 MB) και αφού την τρέξουμε ξεκινά η διαδικασία κατεβάσματος της έκδοσης Creators Update και εγκατάστασης στον υπολογιστή μας.

Αυτο θα μπορω να το κανω και ΑΦΟΥ ερθει στο windows update η ενημερωση; (δλδ να αποφυγω την ενημερωση απο εκει και να την κανω απο τον παραπανω συνδεσμο). 

Δεν εχω τωρα πισι και θα εχω προσβαση αρκετα μετα το Πασχα, γι'αυτο ρωταω! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Αυτο θα μπορω να το κανω και ΑΦΟΥ ερθει στο windows update η ενημερωση; (δλδ να αποφυγω την ενημερωση απο εκει και να την κανω απο τον παραπανω συνδεσμο). 

Δεν εχω τωρα πισι και θα εχω προσβαση αρκετα μετα το Πασχα, γι'αυτο ρωταω! 

Λογικά ναι. :) Μέχρι τώρα ήταν ο δεύτερος τρόπος για να παίρνει κανείς τα updates. Απλώς αυτήν την φορά πρώτα τα έβγαλε μέσω του εργαλείου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει update απλα κατεβαζοντας το iso και πατωντας "update this pc " ξερω γω. Ετσι ειχα παρει αρχικα το anniversary (μετα εκανα καθαρη εγκατασταση). 

Ωραιο το θεματακι. Αν καποιος εχει προβληματα με το Creator's , ως UPDATE , και οχι ως καθαρη εγκατασταση, θα ηταν ωραιο να το μοιραστει εδω! Εαν συμφωνει και ο @cna (αλλα και οι mods/admins)! Εαν το προβλημα χριζει περεταιρω εξηγησης και επιλυσης βεβαια, το νεο θεματακι θα ηταν καλυτερο πιστευω!! 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχει ανοίξει αντίστοιχο θέμα και ο @yanni στις ειδήσεις: 

Ίσως να είναι καλύτερα εκεί γιατί θα το δουν πιο πολλοί ενδεχομένως. Από εκεί και μετά δεν έχω κανένα πρόβλημα man. Να βοηθήσουμε θέλουμε... :) 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cna said:

Βασικά έχει ανοίξει αντίστοιχο θέμα και ο @yanni στις ειδήσεις: 

Ίσως να είναι καλύτερα εκεί γιατί θα το δουν πιο πολλοί ενδεχομένως. Από εκεί και μετά δεν έχω κανένα πρόβλημα man. Να βοηθήσουμε θέλουμε... :) 

 

Μπα, μια χαρά μπορεί να συνεχιστεί η κουβέντα και εδώ. Μην σε απασχολεί. Να πω ότι παίζανε 3-4 σελίδες με posts και updates στο θέμα της είδησης, να πω εντάξει. Εξάλλου το δικό σου θέμα προηγήθηκε της είδησης. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι που ανανέωνα την σελίδα κάθε μισή ώρα.

Στα του Update:
1) Ενώ φαίνεται να τα πηγαίνει καλύτερα από το Anniversary Update έχει αυξηθεί λίγο ο χρόνος του boot up και sign in. 
2) Προέκυψε θέμα με μία μόνο εφαρμογή (opera neon), την οποία τελικά αναγκάστηκα να την διαγράψω μέσω του registry γιατί δεν δούλευε σωστά ο uninstaller.
3) Για το control panel που έγραψε κάποιος στο άλλο θέμα δεν ξέρω πώς μπορεί να επανέλθει η συντόμευση αλλά η αλήθεια είναι ότι η MS θέλει να καταργήσει το control panel εντελώς...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, tommybertsen said:

Απο οσο γνωριζω απο το ms center που κατεβαζες τα προηγουμενα iso, πλεον η creator's εκδοση , προσφερεται κανονικα σαν iso για καθαρη εγκατασταση! 

 

Ευτυχώς γιατί είναι σπαστικό να περιμένεις το ένα μετά το άλλο τα updates σε μια καθαρή εγκατάσταση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, PanosXidis said:

Ολα καλα μεχρι στιγμης με format με το .iso.Διαφορα το Gaming mode δεν εχει,μαλλον ειναι για συστηματα χαμηλης αποδοσης

Το Gaming mode δεν λειτουργεί με όλα τα παιχνίδια. Νομίζω πως δουλεύει σίγουρα όσα είναι περασμένα μέσα από το store αλλά όσον αφορά win32 παιχνίδια θα πρέπει πρώτα να πιστοποιηθούν από την MS. Λογικά αυτά που παίζεις δεν έχουν πάρει ακόμη πιστοποίηση και γι' αυτό δεν βλέπεις διαφορά. Βέβαια, μην περιμένεις να είναι τεράστια. Άντε να μιλάμε από 2 έως 5 fps, μιας και στην ουσία αυτό που κάνει είναι να μειώνει το priority των διεργασιών που δεν χρειάζονται και τίποτα περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα να έχει τέτοιες διαφορές. Anyway, ας ελπίσουμε ότι η MS θα συνεχίσει να προσθέτει υποστηριζόμενους τίτλους. Προς το παρόν το μοναδικό παιχνίδι που παίζω (world of tanks) δεν υποστηρίζεται.

Για όσους αντιμετωπίζουν προβλήματα με το Update καλό είναι να τρέξουν το εργαλείο διόρθωσης του Windows Update, το οποίο μπορούν να το βρουν εδώ: http://download.microsoft.com/download/F/E/7/FE74974A-9029-41A0-9EB2-9CCE3FC20B99/WindowsUpdateDiagnostic.diagcab και μετά να ξαναπροσπαθήσουν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To εγκαθιστώ αυτή τη στιγμή στο skylake celeron Shuttle DS67U. Κατεβαίνει πιο αργά και από την καθυστέρηση.... Ξέρει κανείς εάν μπορώ με κάποιο τρόπο να αποφύγω το κατέβασμα δεύτερη φορά για το άλλο μου Shuttle;

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασε νωρίτερα σήμερα. Πρώτα μου εμφάνισε μια «ανανέωση» του privacy agreement, όταν τελείωσε και δέχτηκα μου ανακοίνωσε ότι θα κάνει την ενημέρωση εν ευθέτω χρόνω κι αν θέλω να την κάνω επιτόπου να εκκινήσω την εφαρμογή που λέει παραπάνω ο cna. Υπήρχε σύνδεσμος και όταν τον ακολούθησα άρχισε να κατεβάζει. Το κατέβασμα διάρκεσε περίπου μισή ώρα κι άλλη μισή ώρα  περίπου η εγκατάσταση (μέτρια ADSL σύνδεση). Κάτι λιγότερο από ώρα συνολικά. Εκ πρώτης όψεως το σύστημα μοιάζει να αποκρίνεται ελάχιστα πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα  πάντως  μου  βγάζει  εδώ  και  2  μέρες  αυτό ----->>

¨Επιλογή των ρυθμίσεων προστασίας προσωπικών δεδομένων για τα Windows 10 Αναβάθμιση Δημιουργικότητας¨

Του  έβαλα  υπενθύμιση  αργότερα  ...γιατί  έχω  δουλεία  τώρα  για  να  προχωρήσει ....

 

Ξέρει  κανείς  αν  μετά  από  αυτό  το  βήμα  γίνεται  άμεσα  η  αναβάθμιση ?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα έχω περιγράψει τη σειρά με την οποία το έκανε σε εμένα. Στην περίπτωσή μου μεσολάβησε ένα κλικ ακόμη, αν και κυριολεκτώντας δεν έγινε «αμέσως» η αναβάθμιση, ουσιαστικά ήταν σαν να γίνεται αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.