Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

3 hours ago, gdp77 said:

Με τις trident-z θα είχες πιθανότατα απροβλημάτιστα αποτελέσματα. Εγώ είδα και έπαθα με τις corsair (την πάτησα διότι ήταν στο memory QVL list της Asus, αλλά μου ήρθαν με νεότερο revision και δεν έπαιζαν και τόσο απροβλημάτιστα). Οι g.skill trident-z έχουν καλύτερα αποτελέσματα και ακόμα καλύτερα οι Flare-x αλλά είναι πανάκριβες. Στον αδερφό μου που ανάβάθμισε μετά απο μένα, έβαλα trident-z και όλα πήγαν ρολόι. Αν κάποια στιγμή επανέλθουν οι τιμές μνημών σε φυσιολογικά επίπεδα, μπορεί να σουτάρω τις corsair και να παω σε g.skill. Εκτός και αν μέχρι τότε με σώσει κάποιο bios της asus. Μέχρι τότε, απλά θα ζω με 2-3 boot cycles κάθε 10 φορές που ανάβω το συστημα.  

Την πάτησα και εγώ γιατί δεν πήγα τυχαία στις aegis, είχα διάβασα σε πάρσ πολλά reviews ότι στην μητρική μου, την AB350m Pro 4 και σε άλλη μια παίζουν πολύ καλά και μάλιστα έγραφαν όλοι ότι κλοκαρει σταθερά και πάνω από τα 3000. Ρίσκαρα και έχασα, δεν πειράζει. Αν δεν στρώσει με κάνα bios update έτσι και αλλιώς θα αναβαθμίσω σε 16 gb κάποια στιγμή οπότε θα πάρω άλλο σετ. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, haris013 said:

Την πάτησα και εγώ γιατί δεν πήγα τυχαία στις aegis, είχα διάβασα σε πάρσ πολλά reviews ότι στην μητρική μου, την AB350m Pro 4 και σε άλλη μια παίζουν πολύ καλά και μάλιστα έγραφαν όλοι ότι κλοκαρει σταθερά και πάνω από τα 3000. Ρίσκαρα και έχασα, δεν πειράζει. Αν δεν στρώσει με κάνα bios update έτσι και αλλιώς θα αναβαθμίσω σε 16 gb κάποια στιγμή οπότε θα πάρω άλλο σετ. 

Μην απογοητεύεσαι δοκίμασε με 1.4v θα δεις διαφορά, πιθανόν και επίλυση του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

άποψη για τις παρακάτω μνήμες έχουμε? αν είναι samsung b-die? 

F4-3400C16D-32GTZ    CL16-16-16-36

https://gskill.com/en/product/f4-3400c16d-32gtz

 

για τα αντίστοιχα παρακάτω kit (όχι 32gb) βρήκα ότι 

  • τα 2x8 είναι b-die

http://www.overclockers.com/g-skill-tridentz-16gb-ddr4-3400-cl16-memory-review/

 

G.Skill Trident Z 3400 MHz CL16 F4-3400C16D-32GTZ 8Gb Samsung B-Die Dual Double Jedec Info
  • το 2x4 είναι E-die
G.Skill Trident Z 3400 MHz CL16 F4-3400C16D-16GTZ 4Gb Samsung E-Die Dual Double Jedec Info

 

έχει κάποιος τις παραπάνω 32gb(2x16)? αξίζουν? 

ή να πάω για 20€ παραπάνω στις 3200mhz cl14 που είναι σίγουρα b-die ?

 

@TASOS

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

άποψη για τις παρακάτω μνήμες έχουμε? αν είναι samsung b-die? 

F4-3400C16D-32GTZ    CL16-16-16-36

https://gskill.com/en/product/f4-3400c16d-32gtz

 

για τα αντίστοιχα παρακάτω kit (όχι 32gb) βρήκα ότι 

  • τα 2x8 είναι b-die

G.SKILL Trident Z 16GB DDR4-3400 Review - Overclockers

 

G.Skill Trident Z 3400 MHz CL16 F4-3400C16D-32GTZ 8Gb Samsung B-Die Dual Double Jedec Info
  • το 2x4 είναι E-die
G.Skill Trident Z 3400 MHz CL16 F4-3400C16D-16GTZ 4Gb Samsung E-Die Dual Double Jedec Info

 

έχει κάποιος τις παραπάνω 32gb(2x16)? αξίζουν? 

ή να πάω για 20€ παραπάνω στις 3200mhz cl14 που είναι σίγουρα b-die ?

 

@TASOS

 

Γνώμη μου

Να πάς στα σίγουρα , 3200 CL14

 

Γιατί

Πλέον με τα Samsung S-die στην αγορά , πάρα πολλές μνήμες του φάσματος 3200 έως και 3600 πού κάποτε ξέραμε ότι φοράγανε B-die ... δέν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

με το τελευταίο bios update 3803 έγινα πάρα πολύ unstable στα 3200Mhz στις RAM

 

bios settings 1700

cpu 3800Mhz

ram 3200Mhz cl14

cpu voltage 1.3750 , όσο και πριν είχα

ram voltage (δίνω πόνo 1.4v)

και Soc Voltage 1.193v ένα κλικ πριν το 1.2v (το ψυχολογικό όριο μου)

 

τέλος είναι αρρώστια χειρότερα και από γκόμενα :D

 

εδιτ

αφού έπαιξα με τις τάσει να δω τι σκ@@@@τ@ παίζει θα αυξήσω τα τimings cl μπας και γλυτώσουμε κανένα mVolt ;D

μου εύχομαι καλύ τύχη !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

επανήλθα δεν θέλει να κάτσει στα 3200 δεν πειράζει ... :p

κατάφερα τις μνήμες στα 3000 ~ 2993 με cl16 ίσως δοκιμάσω να χαμηλώσω τα timings στα 3000 :p  με cl14

με soc 1.125v

και ram voltage 1.360v

μια χαρά δεν ασχολούμε άλλο :p προς το παρών

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

επανήλθα δεν θέλει να κάτσει στα 3200 δεν πειράζει ... :p

κατάφερα τις μνήμες στα 3000 ~ 2993 με cl16 ίσως δοκιμάσω να χαμηλώσω τα timings στα 3000 :p  με cl14

με soc 1.125v

και ram voltage 1.360v

μια χαρά δεν ασχολούμε άλλο :p προς το παρών

 

τι τραβάς μ'αυτές τις μνήμες 

Spoiler

:bleh::hehe:

 

αυτόματα δεν παίρνει τις ρυθμίσεις μέσω του DOPC (αν το λέω σωστά) αντίστοιχο του xmp, 

timings και χρονισμό? χωρίς να τα πειράξεις εσύ.

 

όταν βάζεις manual, πειράζεις μόνο τα βασικά timings?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

με 1,35V

cl16 16 16 36 πάνε άνετα στα 3600mhz (σε intel, μυστήρια αυτή η amd <_<:p

δεν είναι θέμα τάσης, έχουν άνετα αυτούς τους χρονισμούς,

και την τάση που έχεις δώσει θα έπρεπε να παίζουν,

μέγιστο safe είναι το 1,5V (δεν λέω να βάλεις αυτήν τη τάση).

 

Timings πειράζεις τα βασικά μόνο? Αν ναι και δεν δουλεύουν οι μνήμες σωστά,

βάλε το προηγούμενο bios που είχες, κάποια μ@κ@κια θα έχει κάνει η asus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το πάρω απόφαση είναι banana ο CPU στις μνήμες

 

edit θα τις έχω για Ryzen 2 τις μνήμες mouχαχαχαχαχ και τα πάρω τον 3700x με το καλό

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις ένα stress test και παρακολουθείς αν τα ρολόγια του CPU σου πχ από 3,8 έχουν κατέβει  σε 3,6 ! 3,5 ! 3,4 ! Κλπ πάντα σε συνάρτηση με την θερμοκρασία οι ryzen πρέπει να κάνουν throttling στους 80 βαθμούς

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλαρακι ετρεξα ρυζεν μαστερ για να βλεπω τις τιμες και το stress test του AIDA64 να δω τι συμβαινει.

 

1600X εχω, 30-40C idle 3.700 σε 15C δωματιο. Οταν λοιπον αρχιζει σιγα σιγα να ανεβαζει θερμοκρασιες, με το ξεπερασει τους 70C καπου στα 2.5 λεπτα αρχιζει να ριχνει τιμες ο επεξεργαστης. Στα 3 λεπτα του τεστ εχει ανεβαζει στο μαξ 74.5C θερμοκρασια και τα 3.700 αυξομοιωνονται σε 3325-3600 με μια μεση 3.33GHZ αποδοση.

 

Οποτε τρωω κοφτη ασχημα ε

Link to comment
Share on other sites

έκανες o/c ?

έχεις απενεργοποιήσει στο bios ρυθμίσεις να παίζουν με τα C states και το XFR ?

τι ψήκτρα έχεις πάνω ?

τι τάση δίνεις αν έχεις κάνει o/c ?

υπάρχει αρκετό airflow στο κουτί ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ολα στοκ. Δε ξερω για cstate και xfr ειμαι νουμπ δεν εχω πειραξει κατι στο μπιος. Μονο ενα auto tuning εκανα για να ρυθμιστει το fan profile. Cryorig C7 ψυκτρα. Τωρα το airflow σχετικο ειναι, το node202 εχω και ολα ειναι στριμωγμενα εκει μεσα και ειναι ανεκαθεν η ανυσυχια μου και το τιμημα που εχω να πληρωσω που θελω να εχω compact gaming pc

Link to comment
Share on other sites

είναι ένας συνδιασμός το thermal throttle !

 

αρχικά να πω ότι οι X έχουν ένα +20 στους βαθμούς που το βλέπει το bios

και δεύτερον έχεις βάλει τους drivers του chipset ? (φτιάχνουν αρκετά θέματα και τα ρολόγια επίσης)

 

τέλος να πω ότι αν τα VRM ψήνονται θα ρίξει ταχύτητα γιατί δεν μπορεί να κρατήσουν τα VRM σταθερή απόδοση

για να δεις τα VRM μπορείς να κατεβάσεις το HWinfo https://www.hwinfo.com

5a884271b1da8_VRMTEMP.thumb.jpg.6108cfd2b943d235d5dff684690d6c8e.jpg

 

Εδώ ο 1700 3,8 με την asus prime x370 pro full load handbrake me 16 βαθμούς στο δωμάτιο αλλά αεράτο κουτί corsair 300r

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/17/2018 at 4:58 PM, ARMAGEDDON said:

είναι ένας συνδιασμός το thermal throttle !

 

αρχικά να πω ότι οι X έχουν ένα +20 στους βαθμούς που το βλέπει το bios

και δεύτερον έχεις βάλει τους drivers του chipset ? (φτιάχνουν αρκετά θέματα και τα ρολόγια επίσης)

 

τέλος να πω ότι αν τα VRM ψήνονται θα ρίξει ταχύτητα γιατί δεν μπορεί να κρατήσουν τα VRM σταθερή απόδοση

για να δεις τα VRM μπορείς να κατεβάσεις το HWinfo https://www.hwinfo.com

5a884271b1da8_VRMTEMP.thumb.jpg.6108cfd2b943d235d5dff684690d6c8e.jpg

 

Εδώ ο 1700 3,8 με την asus prime x370 pro full load handbrake me 16 βαθμούς στο δωμάτιο αλλά αεράτο κουτί corsair 300r

 

Τον υπολογιστη τον εφτιαξα το φθινοπωρο και λογω περιορισμενου χρονου δεν προλαβαινω να ασχοληθω ιδιαιτερα, απλα βλεπωντας τη συμεπριφορα αυτη και επισης βλεποντας οτι μου ριχνει επιδοεσεις στη καρτα αποφασισα να ρωτησω να το ψαξω λιγο

 

Απο οτι θυμαμαι ειχα βαλει AMD chipset drv στις αρχες θα το κοιταξω ομως οταν γυρισω στον υπολογιστη και θα δω και αυτο που ειπες με τα vrms.

 

Απλα διαπιστωσα τοτε, τις πρωτες 3 μερες που σηκωθηκε το στησιμο επαιρνα 15000 3dmarks και επειτα πεφτα σε 13000 που ισως δεν ειναι αμελητεο. Οποτε κατι στο ενδιαμεσο επετελεσε στην αλλαγη. Ισως καποιος ελατωματικος driver, ισως το bios cpu auto tuning, δε ξερω. Να δες και εδω

 

5a8abde48be86_THERMAL-THROTTLINGWHATGIVES.thumb.jpg.180c233e578a728f316f690a07041b09.jpg

 

Οσες φορες και να το χω τρεξει μετα την 3η μερα ολους αυτους τους μηνες δεν εχω παρει απνω απο 13κ

Link to comment
Share on other sites

Για δες τωρα αν θες μηπως βγαλουμε καμμια ακρη. Δε βλεπω πουθενα τα vrm στο σημειο που μου δειξες. Μονο κατι auxtin δειχνουν μεγαλες θερμοκρασιες αλλα διαβαζω οτι ειναι λαθος οι μετρησεις.

 

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2375584/auxtin-high-temp.html

 

Πρωτη εικονα απο idle οταν ανοιγω, και η επομενη σε φουλ load απο aida

20180221_180517.jpg

20180221_180701.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.